O co chodzi z opłatami za GoldenLine?

Artur Kurasiński
12 lutego 2011
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

Kilka dni temu pojawiły się doniesienia prasowe na temat wprowadzenia przez GoldenLine odpłatności za korzystania z wyszukiwarki serwisu GoldenLine. Postanowiłem dowiedzieć się u źródła dlaczego dlaczego akurat teraz GL wprowadził taką zmianę…

AK74 – Mariuszu, informacje o wprowadzeniu opłat za korzystanie z wewnętrznej wyszukiwarki GoldenLine jest zaskakująca – czemu teraz po osiągnięciu takiej skali zamierzacie wprowadzić opłaty?

Mariusz Gralewski (Prezes GoldenLine) – Na GL jest dziennie wysyłanych od 20-30 tysięcy prywatnych wiadomości. Można je podzielić na 4 największe grupy: oferty rekrutacyjne, rozmowy biznesowe, wiadomości pomiędzy znajomymi i spam. Doszliśmy do wniosku, że warto zmienić nasz model. Teraz 3 pierwsze grupy, istotne dla nas, będą dalej mogły komunikować się bez przeszkód, a spam zniknie. Zrobiliśmy badania wśród działów HR, agencji doradztw personalnych i okazało się, że będą w stanie zapłacić za dostęp do GL, jeżeli zapewnimy im bardzo dobre narzędzia do wyszukiwania ludzi.

Osoby, które korzystają z GL w celach prywatnych, wysyłają prywatne wiadomości i szukają konkretnych osób, będą dalej bezpłatnie korzystać z serwisu. Jeżeli znasz nazwisko, imię lub firmę osoby, którą szukasz to zdecydowanie wystarczy Ci 20 pierwszych wyników, żeby znaleźć odpowiednią osobę. Wiadomości wysyłane w rozsądnych odstępach czasu o różnych treściach nie będą blokowane, tak samo jak wiadomości do znajomych. Jeżeli natomiast wysyłasz w krótkim odstępie czasu masowe oferty o tej samej treści to najprawdopodobniej korzystasz w sposób komercyjny z GL.

Jeżeli szukasz kandydatów do pracy to oferujemy Ci płatne, zaawansowane narzędzia, które usprawnią Twoją pracę. Jeżeli natomiast rozsyłasz spam i inne niechciane treści to pewnie sam zrezygnujesz jak zobaczysz opłaty.

Podsumowując dla 99% naszych użytkowników wszystko pozostanie bez zmian, a rekruterzy dostaną przydatne narzędzia, które usprawnią im pracę. Spam zniknie.

AK74 – Pewnie dokonaliście analizy „za i przeciw”. O ile według Waszych wyliczeń może spaść liczba użytkowników GL po wprowadzeniu opłat?

MG – Myślę, że wzrośnie :) Tak jak wspomniałem, większość naszych użytkowników nie odczuje zmian, poza brakiem spamu. Przyciągniemy więcej rekruterów, więc będzie więcej ofert pracy. To znowu przyciągnie więcej kandydatów. W ciągu 3 tygodni od uruchomienia usługi sprzedaliśmy 1000 płatnych kont dla rekruterów. Chcemy, żeby GL był najlepszym miejscem w Polsce do znalezienia pracy.

AK74 – Kto korzysta z wyszukiwarki? Może wcale nie użytkownicy szeregowi tylko same firmy?

MG – W ogromnej większości jeżeli ktoś ogląda drugą stronę wyników wyszukiwania to używa GL w celach komercyjnych.

AK74 – Czy zamierzacie wprowadzić inne opłaty związane z korzystanie z GL (np. rozbudowane CV wzbogacone itd.)?

MG – Nie. Chcemy żeby nasi użytkownicy mieli aktualne i dobrze wypełnione profile, a opłaty by w tym przeszkodziły.

AK74 – GL prężnie się rozwija – masz pomysł gdzie jest bariera i „ściana” dla wzrostu dla tego typu serwisu w Polsce? Obserwujecie odchodzenie użytkowników na Facebooka?

MG – GL na chwilę obecną ma 760 000 zarejestrowanych i wypełnionych profili. Potencjał rynku według naszych wyliczeń jest 3 razy większy. Trzeba też pamiętać, że rynek wciąż rośnie, więc jeszcze daleka droga przed nami. FaceBook jest zagrożeniem dla każdego serwisu społecznościowego na świecie, bo zabiera czas użytkowników, który jest ograniczony.

My, tak samo jak LinkedIn nie jesteśmy bezpośrednich konkurentem dla FB i trzymanie się rekrutacji i profesjonalnych sposobów wykorzystania naszego serwisu jest receptą na dobrą przyszłość.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon