PayPal cenniejszy od eBay

Artur Kurasiński
11 lutego 2011
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Informacja prasowa – Grupa eBay ogłosiła 3-letni plan rozwoju, w którym kluczową rolę ma odegrać system płatności PayPal. Firma PayPal ma podwoić przychody do 7 miliardów dolarów w 2013 roku. Obecnie odpowiada za 40% przychodów i 25% zysków całej grupy…

W zamieszaniu związanym z Nokią i Microsoftem umknęła dość ważna informacja – PayPal ogłosił plan na najbliższe 3 lata w którym idzie na kurs na zderzenie z Apple, Google i Facebookiem. Dodatkowo PayPal wskazuje rynek mobilny jako największe wyzwanie (i możliwość zarobku) oraz handel „dobrami wirtualnymi”. Plan ambitny, konkurencja mocna – zobaczymy co z tego wyniknie. Poniżej oficjalne podsumowanie i wnioski:

„Otwierają się nowe możliwości w zakresie innowacji i zwiększenia udziału w rynku płatności na najbliższe pięć lat. Firma PayPal jest na nie przygotowana najlepiej ze wszystkich, będzie to jednak wymagać od nas pracy na pełnych obrotach” – mówi Przemek Pluta, dyrektor PayPal Polska.

System płatności PayPal już wkrótce będzie przynosić większe dochody niż jego spółka matka – serwis aukcyjny eBay. Obroty w systemie PayPal wzrosły do 92 miliardów USD w 2010 roku, co odpowiada 18% wartości globalnego rynku e-commerce. Dużą część obrotów generują transakcje międzynarodowe, które stanowią 41% wszystkich transakcji dokonywanych za pośrednictwem systemu PayPal.

Właściciele upatrują sukcesu firmy w otwarciu systemu na najnowsze trendy i adaptowaniu się do nich, m.in. gdy chodzi o płatności mobilne, media społecznościowe, dobra wirtualne i inne towary cyfrowe. W 2009 roku system udostępnił swoje API deweloperom, co przyspieszyło proces jego innowacji i adaptacji do nowych trendów. Z systemem PayPal współpracuje już ponad 60 000 programistów.

Istotną rolę odgrywają w tej sytuacji trendy mobilne. PayPal wprowadził w ubiegłym roku interfejs strony płatniości dostosowany do ekranów telefonów komórkowych. Ponadto PayPal udostępnił mobilną aplikację umożliwiającą dostęp do podstawowych funkcjonalności konta, jak też wysyłanie i odbieranie środków. Obroty sytemu PayPal poprzez urządzenia mobilne mają wzrosnąć z 750 milionów USD w 2010 roku do 2 miliardów USD w 2011 roku.

Rynek dóbr wirtualnych i innych towarów cyfrowych wycenia się na około 20 mld dolarów. W ubiegłym roku sprzedaż towarów cyfrowych za pośrednictwem systemu PayPal wyniosła 3,4 miliarda USD. Na potrzeby tego rynku w systemie PayPal opracowano program stawek dla mikropłatności, które charakteryzują się elastycznym cennikiem i uproszczonym procesem zakupu. Rozwiązania te znalazły zastosowanie w grach oferowanych w portalach społecznościowych i w mediach przechodzących do branży online.

W Polsce PayPal jest jednym z wiodących systemów płatności internetowych. Posiada ponad milion kont i jest obecny w ¼ polskich sklepów internetowych.

Aspekt finansowy:

· eBay przygotowuje się do dnia, gdy sprzedaż na platformie aukcyjnej przestanie być głównym źródłem dochodów. Ma to nastąpić najdalej za 5 lat.
· PayPal odpowiada obecnie za 40% przychodów i 25% zysków grupy
· Obroty PayPal w 2010 roku wyniosły 92 mld USD
· Od ostatniego spotkania (tzw. Analyst Day 2009) wartość akcji eBay wzrosły 3-krotnie. Grupa posiada ponad 7mld dolarów „in cash” – w gotówce (do wydania). Teraz władze głowią się gdzie ulokować tę kasę.

Krótkie podsumowanie planów PayPala:

Płatności mobilne:

· Rozprzestrzenianie się smartfonów znacznie urozmaiciło konkurencję na rynku płatności
· Apple oraz Google pracują nad wprowadzeniem płatności opartej na NFC (near field communication), co umożliwia płacenie przez zbliżenie telefonu do czytnika. Przewaga tych dwóch firm polega na tym, że w odróżnieniu od PayPal posiadają własne platformy mobilne (Android i Apple).
· Przychody PayPal z tytułu mobilnych płatności rosną bardzo dynamicznie w 2008 roku 25 mln USD, w 2009 141 mln USD, w 2010 roku 750 mln USD, w 2011 roku mają sięgnąć 1,5 mld USD

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon