Wyjaśnienie zniknięcia z Facebooka marek LPP

Artur Kurasiński
7 marca 2011
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

Zamieszczam część informacji jaką opublikowali u siebie chłopaki z SNRS właściciela narzędzia FanPage Trender za pomocą którego monitorowali i zbadali kwestię tajemniczego zniknięcia fanpages marek House i Cropp z Facebooka…

„Używając FanPage Trendera, wyjaśniamy skasowanie fanpage’ów Croppa i House’a i jeszcze bardziej tajemnicze przetrwanie profilu Reserved

W czwartek, 3. marca, wieczorem z Facebooka nagle zniknęły profile firmowe znanych marek odzieżowych Cropp i House, należące do największych polskich fanpage’ów i mające łącznie 506 tys. fanów (pisał o tym m.in. blog Facebook Trends) .

Zniknięcie i jego przyczyny mogliśmy zauważyć dzięki danym zbieranym przez FanPage Trendera, nasze narzędzie analityczne wspierające działania marketingowe na Facebooku. Oba fanpage zostały skasowane mniej więcej w tym samym momencie, 3. marca.ok. 22 polskiego czasu. Ostatnie aktywności, które odnotowaliśmy to pojedyncze komentarze i “lajki” pomiędzy godziną 21 a 22.

Krótka analiza ostatnich wpisów na ścianach obu fanpage’ów, możliwa dzięki archiwum postów FanPage Trendera, pokazuje, że w ciągu nieco ponad doby przed zamknięciem, na obu fanpage’ach pojawił się scam (odmiana spamu). Pierwszy wpis tego typu pojawił się na profilu Croppa 2. marca o 18:56, a kolejne 3. marca (6:51, 11:27 i 20:30). Na fanpage’u House takie komunikaty pojawiły się 3 razy, po raz pierwszy zaledwie ok. 15 h przed zamknięciem strony! (6:54, 10:29 i 20:33 polskiego czasu).

Ciekawe, jakim kluczem kierował się Facebook pozostawiając profil Reserved, trzeciej marki LPP SA, gdzie scam był najbardziej intensywny (2 razy w środę i aż 5 razy w czwartek). Pomimo to ten profil pozostał aktywny, liczy obecnie prawie 250 tys. fanów. Prawdopodobnie wiąże się to z faktem, że z profilu Reserved posty scamowe były skasowane i przetrwały tylko w naszym archwium.

Posty były wysyłane przez aplikację Find you Stalker! (http://fbliveonline.info/ ). Najprawdopodobniej skorzystał z niej ktoś z administratorów strony. Co ciekawe, fani zauważyli to i 3. marca na ścianie profilu Croppa pojawiły się 2 wpisy fanów ostrzegających przed scamem:

9:31: 3 czołowe polskie brandy na Facebooku (Cropp, Reserved, House) rozsyłają spam na swoich tablicach. Uwaga!

10:53: Nie klikajcie w żadne linki na wallu wrzucane przez admina CROPP. Profil CROPP został zainfekowany przez aplikację spamerską. Na Facebooku rozsyłany jest spam po linkiem zaczynającym się na goo.

Dziwne, że reakcjom fanów nie towarzyszyły żadne działania administratorów strony.”

Resztę informacji o tym zdarzeniu przeczytacie tutaj

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon