Megafoni.pl – socjalizujące narzędzia dla społeczności

Artur Kurasiński
30 kwietnia 2011
Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

AK74 – Megafoni.pl to serwis za pomocą którego mogę tworzyć na przykład aplikacje konkursowe czy kupony rabatowe na Facebooku. Dlaczego wybraliście tego typu usługi?

Dominik Dryja
– Przed rozpoczęciem wywiadu, chciałbym serdecznie podziękować za możliwość przedstawienia naszej firmy i projektu który tworzymy. Megafoni to firma, która udostępnia wiedzę, technologię i oprogramowanie wspierające firmy i agencje reklamowe w prowadzeniu skutecznych promocji w Social Media. W obecnej chwili środowiskiem naszych działań jest Facebook. Na dzień dzisiejszy udostępniliśmy dwie aplikacje które pomagają w tworzeniu i prowadzeniu dwóch rodzajów promocji. Aplikacja umożliwiająca prowadzenie Konkursów Fotograficznych/Graficzny na Facebooku oraz Aplikacja pozwalająca rozdawać Kupony Rabatowe wykorzystując potencjał drzemiący w społeczności Facebooka. Kolejne Aplikacje będziemy sukcesywnie udostępniać w najbliższym czasie.

Przez pewien czas obserwowaliśmy rynek. Realizowaliśmy też kilka zleconych projektów wykorzystujących przestrzeń Facebooka. Większość projektów, które zrealizowaliśmy charakteryzowało się podobną logiką do aplikacji, które posiadamy w ofercie Megafoni. Dla nas racjonalne było stworzenia narzędzia, które pozwalało by inny firmom realizować tego typu promocje bez naszego stałego nadzoru.

Przed rozpoczęciem projektu Megafoni, ważne było rozeznanie czy to co stworzymy rzeczywiście będzie skutecznym rozwiązaniem – odpowiedzią na jakiś problem i potrzebę, którą zauważyliśmy na polskim rynku.

AK74 – Oprócz Megafoni są też inne polskie aplikacje Lubie.to i SocialApps.pl. Nie boicie się, że napisanie takiej aplikacji jak Wasza jest na tyle proste, że zaraz zaroi się od podobnych serwisów?

DD – Stworzenie tego typu skalowalnych Aplikacji wcale nie jest taką prostą sprawą. Tak jak w każdym startupie jest tu znacznie więcej wkładanego wysiłku, którego tak naprawdę nie widać na pierwszy rzut oka. Megafoni wygląda nieskomplikowanie i to jest nasz atut.

W każdej dziedzinie istnieje konkurencja. My odbieramy konkurencję bardzo pozytywnie. Skoro to co oferujemy w Polsce jest innowacją, uważam że konkurencyjne firmy i usługi pomogą znacznie szybciej wykształcić potrzeby naszych docelowych odbiorców.

Konkurencja waliduje usługę, którą oferujemy i rynek w którym się znajdujemy. Skoro nie jesteśmy jedynymi, którzy oferują tego typu rozwiązania, jesteśmy bardziej pewni, że to co mamy do zaoferowania znacznie szybciej znajdzie powodzenie na rynku Polskim.

Na pewno warto obserwować konkurencję ale bez obsesji. Wyznaję zasadę, że to na klienta powinniśmy zwracać szczególną uwagę, a nie na konkurencyjne przedsięwzięcia. Finalnie to klient zdecyduje z jakich usług skorzysta i czy jest to warte jego inwestycji. Z tego powodu wolimy skupić się na tym aby zachęcić klienta do naszej oferty i przekonać go, że nasze usługi są skuteczne. Często jest to związane z edukacją w danym zakresie tematycznym.

Mamy tą świadomość, że sposób prezentacji i komunikacji oferty jest najważniejszy. Jako doświadczony projektant skupiam ogromną uwagę na Design naszych usług. Nie chodzi tutaj tylko o zaprojektowanie czegoś atrakcyjnego. Chodzi o stworzenie Marki, która pozwoli nam poprawnie komunikować nasze cele i efektywnie świadczyć oferowane usługi. Musimy zadbać między innymi o zaprojektowanie procesów obsługi, rodzaju komunikacji z doświadczonym i mniej doświadczonym klientem. Sposób w jaki Promujemy naszą markę i usługi z nią związane. Zaprojekotwanie narzędzi, które są technologicznie zaawansowane, a dla klienta bardzo proste w użytkowniu. Trzeba również zaprojektować proces w jaki sposób będziemy edukować klientów z zakresu naszych usług oraz istniejących możliwościach promocyjnych w Social Media.

Tak naprawdę dopiero po wypuszczeniu projektu na świat, zaczynamy ciężką pracę. Pamiętać trzeba o tym, że każda konkurencja dowartościowuje oraz angażuje do realizowania coraz to nowych innowacji i udoskonalenia posiadanej oferty pod każdym względem. Świadomie zamierzamy konkurować jakością udostępnianych przez nas technologii oraz świadczonych usług.

AK74 – Wyceniliście koszt aktywacji Megafoni na 159 złotych. Dlaczego nie 59 czy 259 złotych? Zrobiliście jakieś badania czy biznes plan?

DD – Cena każdej oferowanej Aplikacji jest inna. Dla sektora Small Biznes, na dzień dzisiejszy cena Aplikacji Kupony Rabatowe to 159zł + 4.99zł/dzień. Cena za dzień to opłata obsługi aplikacji i obejmuje między innymi 24/7 support/monitoring i hosting uruchomionej promocji. Cena per dzień jest zawsze stała, zmienia się jedynie cena samej Aplikację. Aplikacja pozwalająca prowadzić promocję w postaci Konkursu Fotograficznego jest teraz wyceniona na 199zł + 4.99zl/dzień. Niedługo wypuszczamy aplikację którą zamierzamy udostępnić bezpłatnie.

Zainwestowaliśmy dużo czasu aby zapoznać się z istniejącym już rynkiem globalnym i lokalnym. Zdefiniowanie cen innowacyjnych usług nigdy nie jest prostą sprawą. Między innymi musieliśmy się zastanowić czy cena naszych usług jest proporcjonalna do osiąganych korzyści z ich użytkowania. Potrzebowaliśmy stworzyć algorytm, który pomoże sprecyzować ile może kosztować nowy Lead i Fan, którego klient pozyskuje prowadząc promocję. Trzeba oszacować wagę zaangażowania pozyskanego Fana Marki oraz oszacować jaki model cenowy zaoferować aby opłacić zatrudnienie w firmie, serwery, monitoring, support i inne niezbędne czynniki które pozwalają nam zaoferować powyższe usługi. Trzeba też oszacować ilu klientów możemy na tego typu usługę zdobyć i jaka będzie dynamika wzrostu.

Gdy ktoś uruchamia usługi internetowe w Polsce, często spotykam się ze zjawiskiem zaniżania cen. To jest błąd który spotykam szczególnie na rynku polskim. Gdy zamierzasz konkurować swoją usługą samą ceną, pamiętaj że czeka Cię ogromna bitwa zapewnienia wydajności świadczonych usług. Mówię tu o sprawach technicznych oraz logistycznych, o które trzeba zadbać.

O ile na dzień dzisiejszy rzeczywistość zdaje się potwierdzać wszystkie nasze wyliczenia, trzeba pamiętać, że rynek i usługi które świadczymy podlegają ciągłym zmianom. Tak więc jest całkiem prawdopodobne że oferowany cennik zmieni się, gdy uznamy że istnieje alternatywny, lepszy model biznesowy.

Łatwiej jest zejść z ceny niż ją podwyższyć gdy uznasz, że rzeczywistość nie pokrywa się z Twoimi wyliczeniami. Wartość definiujemy również jakością oferowanych przez nas usług.

AK74 – Ile planujecie pozyskać klientów i jakimi kanałami będziecie się reklamowali?

DD – Trudno mi tutaj mówić o szczegółach. W tej chwili płatna reklama nie jest dla nas trakcyjną drogą promocji. Dla kogoś kto sprzedaje ciepłe bułeczki może to być jakaś alternatywa. Dla nas bardzo ważnym jest pozyskanie właściwego klienta. Klienta, który wykazuje zapotrzebowanie na taką usługę albo takiego, który jest na tyle otwarty aby z taką usługą i rynkiem się zapoznać. Z pewnością są różne drogi dotarcia do klienta. Powiedzmy, że mamy pewien plan :)

AK74 – Kto jest idealnym odbiorcą Waszej usługi? Agencja „social media” czy raczej firma świadcząca usługi B2C lub B2B?

DD – Platforma Megafoni została pierwotnie zaprojektowane pod usługi świadczone przez Agencje, a więc klienta który ma wystarczającą wiedzę aby skutecznie wykorzystać udostępniane przez nas narzędzia. Szczerze mówiąc jakieś 3 tygodnie od ustalonej daty opublikowania projektu Megafoni zdecydowaliśmy się na to aby udostępnić podobne, zmodyfikowane narzędzia dla sektora Small Biznes oraz innym, którzy w jakiś sposób szukają nowych metod promocji na Facebooku.

Tego typu usługi na rynku Polskim są czymś nowym dlatego zdajemy sobie sprawę z tego, że musimy zainwestować dużo czasu na edukację naszych klientów z sektora Small Biznes w kwestiach związanych z poruszaniem się w Social Media. Robimy to skutecznie i z pasją poprzez Blog (blog.megafoni.pl), świadczoną przez nas pomoc oraz newsletter który rozsyłamy naszym klientom.

Tak na prawdę, ciężka praca zaczyna się dopiero wtedy gdy klient dokona aktywacji naszej Aplikacji. Klient uruchamiając promocję za pomocą tego typu narzędzi przeważnie nie wie, że również musi zadbać o to aby akcja dotarła do jego grupy docelowej. Tak więc nie chodzi tylko o to, aby uruchomić aplikację i zostawić ją „w tle”.

Na tego typu komfort mogą sobie pozwolić jedynie właściciele bardzo popularnych stron na Facebooku, którzy posiadają ogromną ilość fanów. Nowi gracze muszą zainwestować swój czas w dotarcie z promocją do swoich potencjalnych klientów, którzy być może nawet nie wiedzą, że ktoś (nasz klient) ma im coś do zaoferowania.

Jeżeli klient nic nie zrobi aby jego promocja przebiła się do świadomości większej społeczności to nie będzie zadowolony z usługi przez nas świadczonej. Stwierdzi, że to co oferujemy nie zadziałało. Zmartwienie naszego klienta jest naszym zmartwieniem więc i my będziemy niezadowoleni, ponieważ ten klient prawdopodobnie już nigdy nie skorzysta z naszych usług.

Oczywiście nie dlatego, że nasze aplikacje i usługi źle działają, lecz dlatego, że większość ludzi w sektorze small biznes nie ma jeszcze wystarczającego doświadczenia w skutecznym angażowaniu w swoje promocje.
Tutaj tak na prawdę liczy się chemia między ludźmi, a więc wieź którą staramy się wytworzyć z każdym z naszych klientów. Sprzedaż towarów tanio i masowo dawno się skończyła. Liczy się wsparcie i relacje, którą firmy są w stanie wytworzyć. W Polsce jeszcze takie myślenie raczkuje. Jestem przekonany, że nasz rynek szybko dojrzeje dzięki pracy startupów.


AK74 – Czy nie macie problemu z ciągle zmieniającym się środowiskiem Facebooka? Nie boicie się opierać biznesu na mało przewidywalnych interpretacjach przepisów? Jutro ktoś z customer service może uznać, że Megafoni narusza regulamin i wyłączyć appkę…

DD – Oczywiście jest to jakieś zmartwienie. Jednak trzeba pamiętać że Facebookowi zależy na firmach i usługach takich jak nasze. Nie jest to firma, która tak po prostu wyłącza projekty lub aplikacje. Jeżeli wyłącza, to z pewnością stoi za tym jakaś decyzja, która odwołuje się do regulaminu świadczonych usług.

Studiowaliśmy i na bieżąco studiujemy regulaminy i przepisy Facebook’a. Zapewniamy, że nasze aplikacje są przygotowane zgodnie z regulaminem. Dla nas bardzo ważne jest to, aby informować użytkowników w jaki sposób konfigurować aplikacje aby ich promocja nie została przerwana. Robimy to już na samym początku podczas konfiguracji aplikacji, przez email i na naszym blogu o Marketingu w Social Media.

Zachęcam każdego kto chce uruchomić akcję promocyjną wykorzystując narzędzia internetowe do Facebooka aby upewnił się że ten kto świadczy takie usługi jest pewny że przygotował aplikacje i uruchamia tego typu promocje zgodnie z regulaminem Facebooka!

AK74 – Co dalej – macie już jedną aplikację. Planujecie kolejne? Chcecie stać się dostawcą prostych i tanich appek do wykorzystanie w ekosystemie Facebooka?

DD – Nie określił bym tego jako “prostych” i “tanich”. Bardziej zależy nam na tym aby były “Proste w obsłudze” i “Dostępne dla wszystkich”. Proste i tanie kojarzy się klientowi z gadżetami za 1zł, które kupujemy na jarmarku. Przyjemność na 5 sekund bo potem do niczego się nie nadają.

Każdemu kto promuje w ten sposób swoją firmę lub usługi proponuję zastanowić się raz jeszcze nad swoją Marką i podejściem do sprzedaży.
Mamy już pozytywny odzew z rynku, a w najbliższych planach przygotowanie kilku ciekawych Aplikacji dla Agencji i Małych Firm. Na razie zapoznajemy się z oczekiwaniami naszych klientów, zarówno agencyjnych jak i z sektora small biznes.

W Polsce chcemy stać się firmą która swoją wiedzą i technologią wspiera przedsiębiorców w wykonywaniu skutecznych promocji za pomocą Social Media, zaczynając od Facebooka.

AK74 – Planujecie ekspansję poza Polskę ze swoim projektem? Czy tam już są podobne usługi jak Wasza?

DD – Tak, za granicą działają już podobne usługi jak nasza. Jeżeli chodzi o Megafoni to w przyszłości chcemy spróbować udostępnić nasze usługi krajom sąsiedzkim. Kiedy? Zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od tego czy uda nam się pozyskać Partnera Biznesowego w danym kraju, któremu możemy zaufać i powierzyć prowadzenie projektu według naszej wizji.

Pracujemy również nad projektem który jest przygotowany na rynek Globalny skierowany, w szczególności na Stany i Kanadę. Spędziłem 13 lat swoje życia w Toronto i z doświadczenia wiem że startup promowany na rynek zagraniczny musi wyróżnić się innowacją. Nie musi być to innowacja związana z samym produktem. Innowacją może być na przykład proces w jaki sposób masz zamiar świadczyć daną usługę. Innowacja wywodząca się z zakresu designu produktu lub oferowanej usługi. Mamy pewną wizję jak udostępnić nasze usługi w dość innowacyjny i przystępny sposób. Wierzymy, że pozwoli to nam organicznie rozwijać firmę również za granicą.

AK74 – Co planujecie zmienić w Megafoni w następnych sześciu miesiącach?

DD – Jest zbyt wiele rzeczy, które chcemy wykonać aby je tutaj szczegółowo opisywać. W ciągu sześciu miesięcy chcemy zadbać o naszych klientów. Skoncentrować się na świadczeniu wysokiej jakości usługi, którą posiadamy w naszej ofercie. Z tym wiąże się ogromna ilość pracy, którą uwielbiamy wykonywać.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon