Jak powinna wyglądać interaktywna telewizja (i dlaczego tak nie wygląda)

Artur Kurasiński
23 sierpnia 2011
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

Obejrzyjcie sobie poniższe filmy. A teraz popatrzcie na reklamy producentów telewizorów „z internetem”. I pomyślcie, że zamiast klawiatury komputera albo myszki macie to samo co robicie teraz (wklejacie teksty, przekazujecie informacje, wpisujecie długie komentarze) macie robić za pomocą starego, analogowego pilota do telewizora…

W dzisiejszych czasach obsługa telegazety za pomocą pilota jest czymś dziwnym (pod kątem intuicyjności narzędzia). Co dopiero „pełne uczestniczenie w kanałach social mediowych”. Film na którym widać magiczny combos (ekran tv + tablet) którego koncept stworzyła firma SYZYGY pokazuje to co boli najbardziej producentów telewizorów. Oni sami nie dadzą rady w tym wyścigu – muszą wesprzeć się dodatkowym narzędziem. Każdy kto bawił się telewizorem „z internetem” i widżetami przyzna, że sam proces personalizacji odbiornika powoduje ból zębów.

Ja miałem tę możliwość. Najpierw wpięcie się do kont (FB, Twitter itd) – wpisywanie loginu (cholerny znaczek @!), wpisywanie haseł (cholerne duże i małe litery!). Potem próba obsługiwania kanałów na YT (da się ale to jak jedzenie ryżu za pomocą wykałaczek). Mogę mnożyć tego typu problemy – zwykły użytkownik postąpi normalnie czyli po prostu nie będzie korzystał z tych udziwnień. Zapłaci za „tv z netem” a będzie oglądał Cyfrę +.

Czy zatem tablet to jest „to”? Na pokazanym filmie widać wyraźnie, że aby w pełni korzystać z dobrodziejstwa interakcji musisz skupiać uwagę na dwóch ekranach w tym samym czasie. Wiem, że część osób powie „i co z tego – podczas oglądania meczu jem popcorn + piję piwo w tym samym czasie” ale tutaj należy sobie zadać pytanie czy naprawdę żeby cieszyć się sportem muszę „live” znać % kondycji danego zawodnika albo wiedzieć ile przebiegł kilometrów po boisku?

Pewnie tablet + tv będą coraz bardziej ze sobą szły w parze. Pewnie tak samo jak z kinem 3D – w końcu można ogłosić, że jest „przełom, nowość” i kasować więcej za bilety – pytanie tylko czy ktoś zostawi dwa, trzy „stare” kanały, które będzie można oglądać „tradcyjnie i liniowo” program tv? Ja poproszę i zapłacę nawet….

GOAB. A TV Experience Concept from Syzygy on Vimeo.

a tutaj jak kręcono ten materiał (chłopaki z SYZYGY powinni dostać od Apple kubek albo koszulkę za takie reklamowanie ich produktów :)

GOAB / Making Of from Syzygy on Vimeo.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon