Szukaj
Zamknij
Internet

Jak powinna wyglądać interaktywna telewizja (i dlaczego tak nie wygląda)

Obejrzyjcie sobie poniższe filmy. A teraz popatrzcie na reklamy producentów telewizorów „z internetem”. I pomyślcie, że zamiast klawiatury komputera albo myszki macie to samo co robicie teraz (wklejacie teksty, przekazujecie informacje, wpisujecie długie komentarze) macie robić za pomocą starego, analogowego pilota do telewizora…

W dzisiejszych czasach obsługa telegazety za pomocą pilota jest czymś dziwnym (pod kątem intuicyjności narzędzia). Co dopiero „pełne uczestniczenie w kanałach social mediowych”. Film na którym widać magiczny combos (ekran tv + tablet) którego koncept stworzyła firma SYZYGY pokazuje to co boli najbardziej producentów telewizorów. Oni sami nie dadzą rady w tym wyścigu – muszą wesprzeć się dodatkowym narzędziem. Każdy kto bawił się telewizorem „z internetem” i widżetami przyzna, że sam proces personalizacji odbiornika powoduje ból zębów.

Ja miałem tę możliwość. Najpierw wpięcie się do kont (FB, Twitter itd) – wpisywanie loginu (cholerny znaczek @!), wpisywanie haseł (cholerne duże i małe litery!). Potem próba obsługiwania kanałów na YT (da się ale to jak jedzenie ryżu za pomocą wykałaczek). Mogę mnożyć tego typu problemy – zwykły użytkownik postąpi normalnie czyli po prostu nie będzie korzystał z tych udziwnień. Zapłaci za „tv z netem” a będzie oglądał Cyfrę +.

Czy zatem tablet to jest „to”? Na pokazanym filmie widać wyraźnie, że aby w pełni korzystać z dobrodziejstwa interakcji musisz skupiać uwagę na dwóch ekranach w tym samym czasie. Wiem, że część osób powie „i co z tego – podczas oglądania meczu jem popcorn + piję piwo w tym samym czasie” ale tutaj należy sobie zadać pytanie czy naprawdę żeby cieszyć się sportem muszę „live” znać % kondycji danego zawodnika albo wiedzieć ile przebiegł kilometrów po boisku?

Pewnie tablet + tv będą coraz bardziej ze sobą szły w parze. Pewnie tak samo jak z kinem 3D – w końcu można ogłosić, że jest „przełom, nowość” i kasować więcej za bilety – pytanie tylko czy ktoś zostawi dwa, trzy „stare” kanały, które będzie można oglądać „tradcyjnie i liniowo” program tv? Ja poproszę i zapłacę nawet….

GOAB. A TV Experience Concept from Syzygy on Vimeo.

a tutaj jak kręcono ten materiał (chłopaki z SYZYGY powinni dostać od Apple kubek albo koszulkę za takie reklamowanie ich produktów :)

GOAB / Making Of from Syzygy on Vimeo.

 • Ale ile trzeba by płacić KRRiT za takie coś !

 • Pawel Tutka

  Artur, to wszystko przed nami. Rynek aplikacji telewizyjnych wg, mnie powinien dostać pewnego przyśpieszenia pod koniec tego roku. Potrzeba jeszcze odrobiny czasu, większego wyedukowania nadawców TV oraz inicjatyw takich jak konferencja http://aplikacje.tv poświęcona wyłącznie tematyce Smart TV.

  Dzisiaj aplikacje telewizyjne są na etapie kamienia łupanego, gdzie podstawą to typowy serwis VOD wyświetlający materiały wideo podzielone na kategorie i foldery. Od strony technologicznej nic nie stoi na przeszkodzie by budować naprawdę interaktywną telewizję wspierającą multiscreen jak to widać na powyższych filmach. Potrzeba tylko odważnego nadawcy z treściami wideo bez ograniczeń względem form i pól eksploatacji. To w połączeniu z zespołem kilku programistów może bardzo szybko zamienić się we wspaniałe projekty.

  Jeszcze przez chwile będziemy mieli do czynienia z telewizją interaktywną, w której to (w pewnym sensie przy mojej pomocy) 10 lat temu interakcja uciekła do telefonów komórkowych i została sprowadzona do konkursów i głosowań SMSowych.

  Z perspektywy czasu widzę teraz ogromną szansę dla nadawców telewizyjnych, agencji reklamowych i innych dostawców treści. Zainteresowanych tym tematem zapraszam do korespondencji ze mną.

  Paweł Tutka (pawel.tutka@4vod.tv)

Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę