Tomasz Krzywania: chcemy, żeby Billin kojarzył się z abonamentem w internecie

Artur Kurasiński
8 listopada 2011
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

AK74 – Tomku w oficjalnym dokumencie opisującym Billin napisaliście: „Usługa skierowana jest do małych i średnich firm sprzedających usługi rozliczane cyklicznie w Internecie. Także startupów. Billin pozwala na automatyzację procesów biznesowych, realne podniesienie wpływów ze sprzedaży abonamentu oraz uszczelnienie system poboru opłat.” A tak prościej po ludzku? :) Do czego może mi być potrzebna Wasza usługa?

Tomasz Krzywania – Arturze – jesteś blogerem. Gdybyś chciał wprowadzić abonament za dostęp do treści Twojego Bloga, to Billin jest dla Ciebie :)

Billin odpowiedział na wyzwania sprzedających usługi abonamentowe w Internecie. Firmy te zmagają się przede wszystkim z tym, że:

* Mogą rozliczać tylko proste oferty i nie oferują promocji
* Mogą rozliczać usługi tylko przez płatności internetowe lub ręcznie księgują wpłaty na konto firmowe
* Nie zawsze wiedzą ilu mają aktywnych abonentów i na jaką kwotę zalegają oni z płatnościami
* Utrzymanie porządku w dokumentacji (faktury, raporty) jest czasochłonne
* Obsługują abonentów tylko na terenie Polski, bo wyjście za granicę oznacza komplikacje rozliczeniowe i nowe kanały płatności
* Próbują zorganizować rozliczenia bez poczucia utraty kontroli nad biznesem, a może do tego dojść wraz ze wzrostem ilości abonentów i rozbudową oferty

Zastanawiają się co zrobić, żeby abonenci płacili bardziej regularnie Chcą wiedzieć co sprzedaje się najlepiej, jakie są trendy sprzedaży Trudno im oszacować przyszłe przychody

Billin to system w modelu SaaS do automatyzacji i analizy rozliczeń abonamentowych, który proponuje gotowe rozwiązania odnoszące się do powyższych zagadnień. Usługa dostępna jest przez www i API. Kierujemy ją do firm każdej wielkości, które rozliczają usługi lub treści internetowe w formie abonamentu. Dzięki Billin nasi klienci mogą skoncentrować się na rozwoju swojego biznesu, a kwestie rozliczeniowe zrealizować z nami.

Billin oferuje wiele narzędzi w formie kompleksowego systemu . Narzędzia te obsługują cztery przenikające się obszary: definiowanie cenników, prowadzenie rozliczeń, automatyczną komunikację z abonentami oraz analizy rozliczeń pod kątem działań marketingowych.

Zatem jeżeli chcesz sprzedawać w abonamencie, to z nami dzieli Cię od tego tylko ustalenie cennika. Billin zrobi całą reszte.

AK74 – Skąd pomysł na taki system?

Tomasz Krzywania – W ciągu kilku ostatnich lat pracowaliśmy dla dużych firm telekomunikacyjnych. Wielu ludziom w Polsce hasło “abonament” kojarzy się przede wszystkim ze sprzedażą usług telefonicznych :)

Może niewielu z nich ma świadomość jak duża liczba specjalistów i jak wiele kilometrów programistycznego kodu stoi za tym, by takie firmy działały sprawnie, a prawidłowo obliczony rachunek za abonament na czas trafiał do ich rąk.

Nad tym zagadnieniem niewątpliwie musieli się zatrzymać twórcy małych i średnich firm, którzy zdecydowali się na sprzedaż swoich usług internetowych w abonamencie. Uświadomiliśmy sobie, że w Polsce nie ma gotowych rozwiązań, dzięki którym firmy te mogłyby zautomatyzować rozliczanie swoich klientów, łatwo wprowadzać nowe cenniki i promocje, gromadzić informacje o preferencjach tychże klientów i sprawnie się z nimi komunikować.

Wiemy, że firmy te są zmuszone we własnym zakresie budować rozwiązania wspierające ich działania biznesowe. Z naszych wieloletnich doświadczeń wiemy jak skomplikowany, długotrwały i kosztowny jest to proces. Wynika to głównie ze złożoności naliczania abonamentów, która jest wielokrotnie większa niż w sprzedaży jednorazowej. Gdyby poszukać tutaj analogii, to tak jakby każdy sklep internetowy budował swoją autorską platformę sklepowo-magazynową od zera.

Przyznasz, że byłoby to nieopłacalne i bezsensowne. Postanowiliśmy zmierzyć się z wyzwaniem stworzenia kompletnego systemu rozliczeniowego dla firm internetowych sprzedających w abonamencie. Tak powstał Billin, dzięki któremu nasi klienci mogą rozwijać swój biznes nie tracąc czasu i pieniędzy na “wyważanie otwartych drzwi”.

AK74 – Jeśli dobrze zrozumiałem chcecie żeby Billin obsługiwał np. płatności w serwisie z abonamentem. Tylko czym będzie się różniło Wasze narzędzie od na przykład PayPala? Efekt będzi taki sam – konto klienta jest obciążane płatnością a środki przelewane (po odjęciu prowizji)? Gdzie ta różnica?

Tomasz Krzywania – Zacznijm od tego, że PayPal to nasz partner, a nie konkurent. Płatność przez PayPal i inne kanały, to tylko jeden z etapów relacji sprzedawcy usługi z abonentem. Aby obciążyć abonenta, nasz Klient musi wiedzieć jaką kwotę jest on mu winien. Im bardziej złożona oferta (wiele wariantów cenowych, produkty dodane, możliwość płacenia w różnych cyklach, rabaty, itd.), tym trudniej odpowiedzieć na to pytanie.

Kwota należności musi oczywiście wynikać z automatycznie i poprawnie wystawionej faktury na wszystkie produkty z uwzględnieniem zniżek i innych modyfikacji. Tego także PayPal nie daje. Kolejna rzecz to monitorowanie spłat i raporty sprzedażowe – bez kontroli jaką daje Billin trudno obsłużyć dużą ilość abonentów. Żeby poprawić płynność finansową, należy powiadomić abonenta o nowej fakturze lub przeterminowanej płatności – to kolejna wartość dodana naszego rozwiązania.

Wracając do płatności. Z Billin możliwe jest przyjmowanie wpłat wieloma kanałam jednocześnie – bez prac integracyjnych i utrzymaniowych po stronie Klienta. Abonent płaci w dogodny dla niego sposób wykorzystując płatności internetowe, komórkę, płatności cykliczne na karcie kredytowej i w PayPal czy wpłacając na konto. W przypadku tej ostatniej opcji wprowadziliśmy bardzo przydatne rozwiązanie wykorzystywane w firmach telekomunikacyjnych.

Wpłaty na konto firmowe są przez Billin automatycznie i bezbłędnie księgowane na saldo abonenta. Koniec z angażowaniem personelu w analizę wyciągów bankowych i przepisywanie wpłat z przelewów.

AK74 – Zaciekawiło mnie to, że oferujecie „automatyzację procesu windykacji”. Możesz to rozwinąć i dać przykład jak będziecie w moim imieniu ścigali użytkownika, który w tym miesiącu nie opłacił konta za 5 pln netto?:)

Tomasz Krzywania – Billin powiadamia Klientów o fakcie nieopłacenia faktury przez abonenta. W Internecie usługę można w takiej sytuacji ograniczyć lub wyłączyć. Ważne jest aby zrobić to automatycznie i mieć świadomość tego jaka grupa abonentów nie płaci i z czego to wynika – zawsze aktualne raporty Billin to dobry sposób na wgląd w status subskrypcji i przeterminowane należności. Pomagamy nie tylko zwiększyć ściągalność opłat, ale dajemy także narzędzia, dzięki którym firma może łatwo optymalizować ofertę, aby przyciągnąć nowych abonentów.

AK74 – Rozumiem, że tak naprawdę siłą Billina jest cały system monitorowania płatności – czyli w rezultacie ja jako wydawca serwisu czy autor narzędzia czy usługi wpięty do Billina jestem spokojny i wiem dokładnie kto mi zapłacił a kto nie?

Tomasz Krzywania – Tak. Billin to oczywiście także monitoring – jest to bardzo ważne dla poprawienia płynności przychodów. Jednak istotą naszej usługi jest outsourcing rozliczania abonenta. Dzięki Billin w każdym momencie masz pod ręka pełny obraz sprzedaży produktów abonamentowych jak i pełną historię finansową każdego pojedynczego abonenta .

AK74 – Kogo byś określił jako Wasz wymarzony klient?

Tomasz Krzywania – Ze światowych marek marzy nam się Amazon Web Services :). Mają rozbudowaną ofertę, zróżnicowane produkty dodane, różne sposoby naliczania płatności – zależne głównie, ale nie tylko, od ilości i czasu użycia usługi. Billin wspiera firmy, które chcą lepiej konkurować na rynku poprzez wprowadzanie elastycznych, dopasowanych do potrzeb abonenta ofert – AWS jest taką firmą.

AK74 – Jak wygląda Wasza konkurencja poza Europą? Masz informacje, dane jak takie firmy działają, jak zarabiają i jak się rozwijają?

Tomasz Krzywania – Nasi amerykańscy konkurenci mają się świetnie. Prognozy dla rynku subscription billing (naszej branży), wzrost przychodów dostawców tego typu usług, a także inwestycje w ten segment pokazują, że abonament jest przyszłością dla usług online. Chciałbym przywołać tylko dwie liczby. Wg Gartnera do 2014 r. rynek subskrypcji w chmurze na całym świecie osiągnie 14 miliardów dolarów, a nasza amerykańska konkurencja podwajała dotąd swoje przychody rokrocznie. Dynamiczny wzrost rynku usług w chmurze, to również wzrost usług rozliczanych w abonamencie.

AK74 – Co planujecie zrobić w ciągu najbliższych 12 miesięcy? Wersja mobilna będzie?

Planujemy dynamicznie rozwijać produkt, mieć co najmniej 40 klientów i przymierzyć się do wyjścia za granicę. Z mniej wymiernych celów – zależy nam bardzo na zaistnieniu naszego produktu w świadomości dostawców usług i treści internetowych i uplasowanie solidnej pozycji Billin na rynku.

Dążymy do tego, aby Billin był samonarzucającym się rozwiązaniem dla każdej firmy, która rozpoczyna sprzedaż abonamentową w Internecie. Chcielibyśmy również pozyskać inwestora, który poza kapitałem wspomoże nas wiedzą i kontaktami – po prostu doda nam skrzydeł :).

AK74 – Jak wygląda kwestia cennika – nie podajecie fixed price tylko ustalacie indywidualnie z każdym klientem stawkę? Niby 2.5% od którego zaczynacie to mało ale po dodaniu kosztu operatora płatności to może być wysoka kwota…

Jak już wspomniałem wcześcniej, decydując się na Billin Klient może korzystać z kilku kanałów płatności. Dzięki temu można zoptymalizować koszty z tym związane.

Przede wszystkim jednak wybierając Billin, w zamian za niewielką 2,5% prowizję, Klient otrzymuje bardzo wiele korzyści, a jedną z nich są realne oszczędności.
Po pierwsze oszczędności wynikają z tego, że Klient nie musi tworzyć , rozwijać i utrzymywać własnych rozwiązań do rozliczeń i ich analizowania. Pełna automatyzacja rozliczeń to niższe koszty pracy personelu. Usystematyzowanie dokumentacji i procesów rozliczeniowych to koniec “zgubionych płatności”, niepoprawnych faktur, czy raportów. To także mniej zapytań od abonentów i niższe koszty związane z ich obsługą.

Eliminujemy również potencjalne straty. Warto tu wspomnieć o sytuacjach, w których Klient rezygnuje z pobrania części opłaty za usługę tylko dlatego, że jej rozliczenie okazuje się zbyt skomplikowane. Przykładowo, gdy abonent ma możliwość zmiany taryfy w trakcie okresu rozliczeniowego. Billin precyzyjnie rozliczy nawet nawet najbardziej niezdecydowanych abonentów :)
Billin likwiduje również trudności rozliczeniowe związane z wyjściem na rynki zagraniczne.

Nasz system to również konkretne profity wynikające z nowych możliwości dla działań z zakresu analizy sprzedaży i marketingu. Zaliczamy do nich raporty i statystyki sprzedaży. Dla marketingu przydatna okaże się również łatwość tworzenia zróżnicowanej oferty cenowej, dodatkowych opcji dołączonych do produktu oraz promocji.

Billin ma dla czytelników AK74.pl ciekawą propozycję – 5 osób dostanie dostęp do wersji beta w celu potestowania usługi. Osoby, które chcą otrzymać dostęp muszą „zalajkować” ten wpis i napisać w komentarzu do niego krótkie uzasadnienie dlaczego właśnie ona ma być testerem

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon