Maciej Mincer (Evolution Media Net): Nasi konkurenci powinni się bać samych siebie

Artur Kurasiński
29 lutego 2012
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

AK74 – Jak według Ciebie wygląda Polski rynek reklamy w sieci? Szykują się zmiany, przetasowania czy potwierdzenie prymatu największych (portali i domów mediowych)?

Maciej Mincer – Rynek jest… interesujący. Internet stanowi solidny kawałek tortu o nazwie Reklama i nikogo nie trzeba do tego specjalnie przekonywać. A zmiany? Są nieodłącznym elementem tego biznesu. Dla nas to dobrze, bo my jako Evolution mamy świadomość, że właśnie nadchodzi nasz czas.

AK74 – Evolution Media Net ma zasięg 15 mln RU i zrzesza ponad 500 witryn. Planujecie zająć pierwsze miejsce w polskiej sieci? Arbo powinno się już bać?:)

MM – Jedyne czego powinno się bać Arbo to podejmowania złych decyzji biznesowych. Moim celem nie jest i nie było straszenie kogokolwiek a realny biznes. Ale też nie będę ukrywał, że celem Evolution jest pozycja lidera na rynku sieciowym. Tyle że to liderowanie może mieć rożny wymiar. Bo co o tym decyduje? Ilość RU i zasięg? Wszystko można zbudować pytanie tylko za jaka cenę.

Dla mnie liczy się tak naprawdę wypadkowa kilku rzeczy – zasięg, oferta, sprzedaż i przede wszystkim EBIT. To jest i będzie miara sukcesu mojej firmy. Obecnie Evolution jest siecią nr dwa w Polsce pod względem zasięgu i RU. Być może na koniec tego roku to się zmieni i będziemy nr jeden. Na pewno jesteśmy liderami wzrostu.

Zaczynaliśmy od zera na bardzo konkurencyjnym rynku i pniemy się w górę. Nie widzę zagrożeń dla tego wzrostu, przeciwnie, dostrzegam potencjał i możliwości dla dalszego wzrostu. Ale to co w biznesie jest najciekawsze to jego nieprzewidywalność. Rynek jest zmienny a my decydujemy tak naprawdę o jakimś jego promilu. Być może w przyszłym roku nie będzie już tradycyjnych sieci bo wejście RTB zmieni cały rynek?

AK74 – EMN w całości trafiło w ręce Ballroom International Network. Co to oznacza dla Twojej firmy i dla polskiego rynku? Ballroom jest aktywnym graczem na rynkach CEE – będą zwiększali swoją obecność w Polsce?

MM – Dla firmy same dobre rzeczy. Jesteśmy jednym z głównych podmiotów w międzynarodowych strukturach Ballroom. Rozwijamy się, działamy paneuropejsk, wymieniamy się technologią i know how z pozostałymi firmami wchodzącymi w skład całej grupy, budujemy międzynarodowe struktury.

Wszystko po to, by być dobrze naoliwioną maszyną zdolną szybko reagować na każdą zmianę na rynku. Myślę ze w tej części Europy Ballroom wyrasta na lidera rynku sieciowego a wejście Enterprise tylko to potwierdza i wzmacnia naszą pozycję. W Polsce, która jest najszybciej rozwijającym się rynkiem w tej części Europy Ballroom będzie zwiększał swoje zaangażowanie głównie poprzez nowe inwestycje.

AK74 – Czy jest sens zakładać kolejną sieć reklamy czy trzeba się specjalizować w niszach (np. targetować do kobiet albo do miłośników F1)?

MM – Sieci specjalizujące się w niszach są… niszowe. To widać po tych niewielu samodzielnie działających podmiotach. Ich rola jest znikoma. Natomiast nieźle sobie radzą sieci tematyczne funkcjonujące w ramach większych podmiotów, bo mają mniejsze koszty działalności, a przede wszystkim większy dostęp do budżetów reklamowych.

Pytanie tylko, czy w takim przypadku mamy do czynienia z osobną siecią czy raczej specyficzną ofertą większego podmiotu? Ja twierdzę, że to drugie.

A czy jest miejsce dla kolejnej horyzontalnej sieci reklamowej? Ja go nie widzę, choć z drugiej strony gdy Evolution zaczynała działalność słyszeliśmy zewsząd to samo.

AK74 – Dużo się mówi o kickbackach i rabatach. Sprzedajesz reklamy, masz wydawców. Do jakiego poziomu w Twojej sieci dochodzą różnice między ofertą cenową dla klienta a wydawcy?

MM – No nie, tego Ci nie powiem :) Nikt nie zdradza sekretów kuchni, a te należą do jednych z najbardziej strzeżonych w naszej branży. Oczywiście rabaty są nieodłącznym elementem naszego biznesu, ale nie szukałbym tu sensacji. O wysokości rabatów decyduje bardzo wiele czynników i na tym poprzestańmy.

AK74 – Zgodzisz się z tezą, że portale powoli zaczną odczuwać odpływ użytkowników na serwisy społecznościowe? Portale nie ewoluują tak szybko i dawno przestały pełnić rolę „wrót do internetu”. Masz pomysł co może pojawić się zamiast portali?

MM – Oczywiście, że użytkownicy portali będą odpływać w kierunku social media i to się już dzieje. Ale problemem portali nie będzie zasięg i magiczna liczba RU, tylko przychody z reklam.

Jeżeli portale nie będą miały pomysłu na coś nowego, świeżego, coś co daje np. Facebook, to odpływ budżetów może być zauważalny i to będzie problem, a nie sami użytkownicy. Ale o śmierci portali mówi się od lat i jakoś tego nie widać. Tak samo jak o śmierci reklamy displayowej, która nie dość że nie daje się pochować, to jeszcze ma się całkiem dobrze.

AK74 – Podpisaliście umowy z RockYou Media czy FilesTube a to oznacza, że możecie sprzedawać reklamy w rejonie CEE. Będziecie konkurowali z innymi dużymi graczami w tym rejonie?

MM – To tylko kilka przykładów umów międzynarodowych. Współpracujemy też z Vaiacome (Węgry, Polska) oraz z innym międzynarodowymi graczami. Podpisaliśmy umowę z Orange Advertising Network 0-France Telecom o wspieraniu naszych i ich działań sprzedażowych w tych krajach w których nasza oferta się nie pokrywa.

Budujemy struktury paneuropejskie i mamy bardzo duże ambicje w tym względzie. Ale to zależy nie tylko od rywalizacji, ale także od kooperacji. Cały czas rozmawiamy z kolejnymi ważnymi partnerami na temat współpracy, wymiany know how, wspierania się. Staramy się to robić w sposób wyważony i spokojny, bez niepotrzebnego szumu.

Stąd też nie zawsze rozgłaszamy nasze posunięcia. Pieniądze lubią ciszę.

AK74 – Zbudowałeś firmę, masz inwestora. Co chcesz jeszcze zrobić z EMN?

MM – Ballroom International Network jako 100 procentowy udziałowiec Evolution to gwarancja szybkiego i konkretnego rozwoju dla tej firmy. Evolution jest teraz jedną z wiodących spółek w portfelu Ballroom, w skład którego wchodzą też firmy z Turcji, Rumunii, Wegier, Czech i krajów nadbałtyckich.

Po zaangażowaniu Enterpise Investors pojawiły się też kolejne perspektywy inwestycyjne. Ja z jednej strony jestem szefem Evolution, a z drugiej członkiem zarządu Ballroom, który odpowiada za całą sprzedaż i kontrakty międzynarodowe grupy. Stąd też moje patrzenie na Evolution w szerszej, nie tylko krajowej perspektywie.

Na pewno będziemy inwestować w nowe obszary i poszerzać ofertę. Jednym z takich działań jest nasza nowa spółka ClickMotion, specjalizująca się w SEO/SEM, Performance i RTB. To też doskonały przykład na synergie w naszej grupie i przykład na międzynarodową współpracę.

ClickMotion czerpie bardzo dużo z doświadczeń tureckiej spółki SEM, która jest liderem na swoim rynku. Dostrzeganie szans i możliwości na różnych rynkach krajowych, a potem szybki transfer know-how z uwzględnieniem lokalnych uwarunkowań to jeden z atutów Ballroom. Jestem pewien, że jeszcze nie jeden raz pozytywnie zaskoczymy.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon