Maciej Prostak MoneyZoom – Polacy uczą się kontrolować swój domowy budżet

Artur Kurasiński
6 lutego 2012
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

AK74 – Maćku MoneyZoom to pierwsza polska aplikacja do zarządzania wydatkami na platformę iOS, dostepna w appstore od 1.5 roku . Wlasnie pojawila się nowa wersja. Prawie 1000 nowych osób dziennie pobiera aplikację i macie już ponad 20 tys użytkowników. Czyli sukces i chwała?

Maciej ProstakMoneyzoom, to nie tylko aplikacja mobilna, to przede wszystkim serwis www.Moneyzoom.pl dla którego uzupełnieniem jest właśnie app na iPhone. Nie zmienia to oczywiście faktu, że cieszy nas bardzo pozytywny odbiór naszej aplikacji.

Wysoka liczba ściągnięć, pierwsza pozycja w appstore, wysoka ilość gwiazdek w ocenach pobierających aplikacje. Nowa wersja posiada wiele ulepszeń wprowadzonych na życzenie naszych prawie 20.000 użytkowników. O sukcesie będziemy mogli mówić jeśli zwielokrotnimy liczbe zarejestrowanych użytkowników. Trend jest bardzo dobry.

AK74 – MoneyZoom widać ostatnio w mediach np. w prasie (we Wprost i Bloomberg Polska) – czy to znak, że Wasza appka zarabia już tyle kasy, że stać Was na kupno powierzchni reklamowej?:)

Maciej Prostak – Tak, rzeczywiście, zrealizowaliśmy w grudniu pierwszą odsłonę kampanii moneyzoom. Dzięki partnerstwu z Platformą Mediową Point Group, wydawcą Wprost i Bloomberg Business Week korzystamy z łamów magazynów i związanych z nimi serwisów internetowych. Pomysł z wykorzystaniem starego polskiego przysłowia o „udającym Greka” okazał się strzałem w dziesiątkę. Reklama miała duży rezonans i podobała się.

AK74 – Zacznij od podstaw – czym jest, co robi i po co miałbym instalować taką aplikację na swoim smartfonie?

MP – To proste: aby ogarnąć własne wydatki i zawsze mieścić się w budżecie. Przecież nikt nam nie dołoży. Moneyzoom jest trywialnie prosty w obsłudze i wymaga naprawdę minimalnej dyscypliny. Gwarantuje, ze po 2 miesiącach używania zaczniesz oszczędzać. Będziesz wiedział ile na co wydajesz. W każdej chwili wiesz ile wydałeś i ile Ci zostało. Możesz ustalać limity po kategoriach wydatków. Możesz założyć alerty, aby nigdy nie spóźniać się opłacaniem rachunków. To naprawdę pomocne narzędzie.

AK74 – Nie mam iPhone’a. Czy mogę liczyć na wersję z zielonym robocikiem?

MP – Tak, pracujemy nad wersją dla posiadaczy smartfonów z innymi systemami. Wersja androidowa pojawi się pierwsza, już niebawem.

AK74 – Kontomierz nadal istnieje ale sami twórcy nie są zadowoleni z efektów. Polacy nie lubią grzebania w ich domowych budżetach. MoneyZoom robi to inaczej – prosi mnie abym ręcznie wprowadził swoje wydatki. Ręcznie? W XXI wieku?:)

MP – Dotknąłeś arcy ważnej sprawy. Najtrudniej jest zmienić przyzwyczajenia. Aby nowe rozwiązania się upowszechniły potrzebny jest czas, ale przede wszystkim minimum barier. Twórcy wielu ważnych dla ludzi rozwiązań często popadają w pułapkę nadmiernej złożoności. Od razu chcą zaoferować produkt, który rozwiązuje zbyt wiele problemów na raz, jest zbyt złożony i przez to niezrozumiały dla użytkownika.

On zakłada konto nie po to aby godzinami poznawać produkt, tylko chce działać, od razu po rejestracji. Czas jest cenny! Być może to właśnie problem konkurencji. Nam od początku przyświecała idea zaoferowania czegoś prostego, intuicyjnego, czegoś co bierze się do reki i korzysta.

Jeśli użytkownik uzna, ze produkt mu pomaga i będzie gotowy na nowe rozwiązania sam nam o tym powie. Przygotowujemy i mamy w planach uruchomienie wielu zaawansowanych rozwiązań, jednak w wielu krokach, stopniowo.

AK74 – Podobno MoneyZoom jest bardziej popularni niż aplikacje mobilne największych polskich banków. To chyba dobrze nie wróży – banki nie będą takie chętne do wchodzenia z Wami we współpracę skoro tak je deklasujcie?:)

MP – Przede wszystkim, banki oferują aplikacje umożliwiające korzystanie z bankowości mobilnej. Moneyzoom to aplikacja do zarzadzania budżetem domowym. Oczywiście obserwujemy rosnące zainteresowanie banków PFM (Personal Finance Management) czyli właśnie zarządzaniem swoimi finansami przez pryzmat wydatków.

Niektóre już oferują taka usługę, inne lada chwila ja zaproponują. Myślę, że jesteśmy naturalnym parterem banków. Prowadzimy zresztą rozmowy z instytucjami z rynku finansowego. Z jednym z banków podpisaliśmy już wstępne założenia pod wspólne przedsięwzięcie. PFM w polskiej bankowości to jednak temat bardzo świeży. Mamy nadzieję, że odegramy w nim ważną rolę.

AK74 – Nie jestem obiektywny bo sam na początku grzebałem przy tym pomyśle i współpracowaliśmy przy MoneyZoom ale powiedz mi czy wersja darmowa to dobry pomysł? Na czym będziecie zarabiali?

MP – Wersja obecnie proponowana jest wersją, która mimo wielu usprawnień ciągle nazwać możemy prostą, podstawową. Dalszy rozwój Moneyzoom i wyposażenie go w wiele zaawansowanych funkcjonalności pomoże nam w przyszłości zaoferować produkt za który użytkownicy będą skłonni zapłacić.

Poza tym Moneyzoom współpracuje z naszą platformą -porównywarką finansową – Money24.pl dzieki której można porównać, wybrać i kupić szeroki wachlarz produktów finansowych. To podstawowe źródło naszych przychodów. Model biznesowy na tym się jednak nie kończy. Mamy wiele pomysłów na dodatkową monetyzację projektu.

AK74 – MoneyZoom to nie jest projekt nowy. Wystartowaliście 2 lata temu i chyba nie udało Wam się osiągnąć planowanych celów. Szukacie zatem inwestora czy raczej będziecie szukali innego pomysłu na biznes?

MP – Zawsze uważaliśmy, ze krzywa rozwoju korzystania – generalnie rzecz ujmując – z usług finansowych przez Internet ma raczej kształt kija hokejowego, stąd tak planowaliśmy rozwój produktów i firmy, aby móc go sfinansować. Priorytetem pozostawała porównywarka finansowa.

Przyszedł czas na dopełnienie oferty i uzyskanie poważnej przewagi konkurencyjnej, stąd obecnie skupiamy się na rozwoju Moneyzoom. Poszukujemy partnerów, którzy pomogli by nam przyspieszyć rozwój, prowadzimy zaawansowane rozmowy z funduszami VC, prywatnymi inwestorami i pewnie wkrótce ujawnimy więcej szczegółów. Poza tym mamy własną agendę i trzymamy się PFM. To najbliższa przyszłość rynku finansowego.

AK74 – Mint.com przebił się w USA. Pojawiają się też inne nowe serwisy (choćby HelloWallet). Czyli trend jest dobry – może Polska to nie jest odpowiedni rynek? Może kryzys nie dotknął naszych rodaków tak bardzo żeby musieli lepiej kontrolować swój budżet?

MP – Uważam, że Polska to zdecydowanie odpowiedni rynek. Dynamiczny rozwój e-commerce i bankowości elektronicznej, duża ilość młodych ludzi daje podstawy do optymizmu. Oczywiście, jak wspomniałem, nawyki i przyzwyczajenia zmienić jest najtrudniej, ale świadomość wartości oszczędzania na przyszłość w narodzie rośnie.

Nie sposób też zapomnieć, że paradoksalnie wszechobecny w przekazach medialnych: „kryzys” i problemy w strefie euro to idealny moment dla naszego produktu. Ludzie już doskonale wiedzą, że nie mogą pozwolić sobie na wydawanie bez limitów czy brak wiedzy o własnym budżecie. Jak to się skończyło, obserwujemy każdego dnia na południu Europy.

Wydatki w dłuższym okresie nie mogą przekraczać przychodów, proste prawda? A Moneyzoom o tym właśnie przypomina, każdego dnia, ułatwiając zarządzanie prostym budżetem domowym i pilnowanie limitu wydatków.

AK74 – Plany na następne 12 miesięcy? Co chcesz zrealizować, co sprawdzić i co osiągnąć?

MP – Przyszedł czas na zdynamizowanie budowy bazy użytkowników. Zaoferujemy produkt na inne systemy mobilne, zwiększymy aktywność marketingowa, będziemy popularyzować ideę PFM. Uspójnimy moneyzoom z porównywarką Money24.pl, aby moc dostarczać naszym użytkownikom lepszych produktów finansowych. Do końca roku przekroczymy liczbę 120tyś. zarejestrowanych, aktywnych użytkowników Moneyzoom w Polsce.

SPECJALNY KONKURS DLA CZYTELNIKÓW BLOGA AK74!

1. Ściągnij appkę,dodaj w niej swoja wlasną (odjechana, dziwną) kategorie wydatków. Zrób zrzut ekranu i opublikuj screen shot z nią na naszym wallu na facebook.com/moneyzoom. Najciekawsze fotki zostaną nagrodzone: mamy 3 tshirty do rozdania. Macie czas do piątku 10-go lutego do godziny 20.00.

Tak to może wyglądać:

A tak wyglądają nagrody:

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon