Krzysztof Kowalczyk (hardGAMMA Ventures) – Nie powinniśmy mieć kompleksów na punkcie Berlina

Artur Kurasiński
31 maja 2012
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

AK74: Bitspiration to konferencja robiona z dużym rozmachem. Naprawdę chcecie przenieść środek ciężkości z Berlina na Polskę? Da się to zrobić?

Krzysztof Kowalczyk: Wierzymy, że tak. Berlin pozycjonuje się na technologicznej mapie Europy jako miasto bliższe Europie Zachodniej. Największa konferencja technologiczna odbywająca się w Berlinie – NEXT, w tym roku dopiero po raz pierwszy w swoim programie umieściła krótki panel dotyczący Europy Środkowo-Wschodniej. Bitspiration natomiast ma być pomostem, między wiedzą i doświadczeniem ekspertów z Europy Zachodniej i USA, a znawcami tematyki inwestycji i nowych technologii z Europy Środkowo-Wschodniej.

Polska ma bardzo dużo do zaoferowania w dziedzinie nowych technologii – świetnych, mających już swoją markę na świecie inżynierów, ale też projektantów i grafików, biznesmenów czy marketerów na rynku IT. Nie powinniśmy mieć kompleksów na punkcie Berlina.

AK74: Jacy goście się pojawią w Krakowie i czego możemy się spodziewać po samej konferencji?

Krzysztof Kolwaczyk: Goście są naprawdę wyjątkowi – z jednej strony na Bitspiration przyjeżdżają światowe sławy branży nowych technologii, jak Jawed Karim (współtwórca serwisu YouTube i inwestor), John Draper (pierwszy telefoniczny haker) czy Mamoon Hamid (inwestor w Dolinie Krzemowej, były członek zarządu Yammer i doradca Yelp), jak również ekspertów w dziedzinie IT i inwestycji w Europie Środkowo – Wschodniej, takich jak Natasha Starkell (blogerka i autorka TechCrunch Europe), Anastasia Leng, manager grupy New Business Development w Google czy Paul Jozefak (inwestor i partner w Liquid Labs).

Sław będzie dużo więcej, dlatego zachęcam do przejrzenia strony internetowej Bitspiration.com. Sama konferencja będzie miała zupełnie inną formę, niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Zamiast anonimowej sali – kameralne kawiarnie na krakowskim Kazimierzu, dlatego na pewno można spodziewać się fantastycznej atmosfery. Tematy wystąpień również niespotykane na konferencjach w Polsce – od historii hakowania po s-commerce i rozwój technologii komórkowych w Japonii. Dyskutować też będziemy o wychodzeniu projektów z Europy Wschodniej na rynek globalny. Myślę, że będą to niezapomniane dwa dni.

AK74 : Kto się powinien pojawić na Bitspiration? Kogo nie powinno zabraknąć?

KK: Na Bitspiration powinny pojawić się wszystkie osoby, które interesują się nowymi technologiami od strony biznesowej, technicznej i komunikacyjnej, regionalnie, ale przede wszystkim w aspekcie międzynarodowym. Jeśli chcesz poznać inwestorów z całego świata, w tym z Doliny Krzemowej, łowców talentów w europejskich inkubatorach jak Springboard czy HackFwd, a także z najważniejszych światowych firm technologicznych jak Google, musisz być na Bitspiration. Na żadnej innej konferencji w Polsce nie ma szansy na jednoczesne poznanie tylu wpływowych osób w branży nowych technologii z całego świata – od Moskwy po Palo Alto.

AK74: Jak często ma się odbywać konferencja?

KK: Chcielibyśmy, by odbywała się co roku i weszła do europejskiego kalendarza imprez technologiczno-biznesowych.

AK74: Dlaczego wybraliście Kraków na miejsce organizowania tej konferencji? Bo inne miasta już mają swoje podobne wydarzenia (no może poza Warszawą)?

KK: Kraków z jednej strony znany jest jako kuźnia technologicznych talentów – swoje siedziby mają tam R&D Motorola, Google czy IBM. Jednocześnie jest to miasto z tradycją i niepowtarzalnym artystyczno-intelektualnym klimatem. Osoby związane z branżą nowych technologii to innowatorzy, artyści biznesu, dlatego właśnie wydaje mi się, że energia Krakowa tak dobrze pasuje do Bitspiration.

Dodatkowo Kraków historycznie był miastem, w którym przecinały się szlaki handlowe, a kupcy wymieniali się dobrami różnych stron świata. Podobnie chcemy, aby dziś było to miejsce wymiany wiedzy, pomysłów i doświadczeń. Olbrzymią zaletą Krakowa jest również lokalizacja. Bitspiration to konferencja międzynarodowa, a Kraków jest świetnie skomunikowany z wieloma europejskimi miastami jak Wiedeń, Praga, Berlin.

AK74: Na co kładziecie nacisk: na wartość merytoryczną wystąpień czy networking? Będzie można porozmawiać z prelegentami podczas samej konferencji?

KK: Gwarancją wysokiej wartości merytorycznej są zaproszeni goście, absolutni eksperci w swoich dziedzinach – nie tylko ci występujący na scenie, ale również uczestnicy konferencji. Wartością, którą jednak uważamy za jedną z najcenniejszych jakie może zaoferować taka konferencja, jest networking.

Dlatego na Bitspiration zamiast 1000 osób będzie 150, prelegenci będą łatwo dostępni, a dyskusjom i nowym znajomościom będzie sprzyjać atmosfera krakowskich kawiarni. To nas odróżnia od LeWeb czy NEXT, gdzie są tysiące uczestników, kilka lub kilkanaście paneli na raz i bardzo trudno jest kogoś poznać, nawiązać relację.

AK74: Konferencja jest płatna?

KK: Tak, ale w przeciwieństwie do podobnych konferencji w USA czy Europie, na które bilet kosztuje około 1000 euro, bilet na Bitspiration można nabyć za połowę tej ceny. Można się jeszcze rejestrować na Bitspiration.com, dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Krakowa.

***

Krzysztof Kowalczyk – partner w funduszu hardGAMMA Ventures, współpomysłodawca i współorganizator konferencji Bitspiration

Więcej o Bitspiration:
http://bitspiration.com/
https://www.facebook.com/bitspiration

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon