Wywiady

Marcin Olejniczak (Fanpoint.pl) – Zainteresowanie klientów zarabianiem na Facebooku wcale nie spada

AK74 – Marcinie mógłbyś w paru zdaniach wyjaśnić czym jest Fanpoint i dlaczego miałbym z niego korzystać?

Marcin Olejniczak – Fanpoint to zestaw gotowych narzędzi dających możliwość rozbudowy strony fanowskiej o nowe funkcje, których nie zapewnia Facebook. Dzięki aplikacjom np. konkursowym Fanpoint pozwala pozyskiwać nowych fanów i angażować obecnych. Podsumowując – pomagamy markom promować oraz komunikować się na Facebooku.

AK74 – Fanpoint to kolejny pomysł na zarabianie na Facebooku. Pytanie czy w Polsce powoli nie opada już zainteresowanie i „grzanie” tematu Facebooka przez media? Jakie jest Twoje zdanie?

MO – Zainteresowanie mediami społecznościowymi nie opada. Na pewno zmienia się podejście firm. Po pierwsze – doceniają posiadanie strony fanowskiej i, co cieszy, nie starają się na siłę zdobyć jak najwięcej fanów, tylko nastawiają się na pozyskanie tych wartościowych – przyszłych i obecnych klientów. Na Facebooku są miliony osób – potencjalnych konsumentów. Tam gdzie są ludzie, tam są firmy i reklamy – czyli pieniądze.

AK74 – Jesteś twórcą ponad 300 aplikacji zbudowanych w oparciu o Facebooka. Twoim zdaniem jak najlepiej zainteresować i „wkręcić” użytkownika żeby zaczął korzystać z appek na FB? Jest jakaś złota zasada, wytyczne, które dadzą się przełożyć na wszystkie kampanie?

MO – OK. Weźmy na przykład konkursy na Facebooku. Najważniejsze jest to, aby konkurs miał jasne zasady – im są one prostsze, tym więcej osób bierze w nim udział. Druga zasada – lepiej dać więcej mniejszych nagród do wygrania niż jedną dużą. Więcej zwycięzców to więcej pozytywnych emocji. Ostatnia rzecz, o której część osób zapomina, to reklama – jeśli nie damy informacji o konkursie poza stroną fanowską, to konkurs ma małe szanse na sukces. W Fanpoint zajmujemy się całym procesem organizacji konkursu.

AK74 – Dzięki Fanpoint mogę użyć gotowych aplikacji na swoim fanpage’u. Korzystałem z Fanpointa i wiem, że instalowanie aplikacji jest proste – niemniej mam wrażenie, że część klientów sama może nie dać sobie rady z tym. Jakie są Wasze doświadczenia? Dostajecie maile i telefony z prośbą o pomoc?

MO – Użytkownicy kontaktują się z nami w wielu kwestiach związanych z działaniami w mediach społecznościowych. Sama instalacja jest banalnie prosta i z tym nie ma większych problemów – można ją przeprowadzić prosto z naszej strony Fanpoint.pl bez opłat. Diabeł tkwi w szczegółach. Nasi klienci dzwonią, żeby dopytać, czy strategia zaplanowanych działań ma sens i jak w tym może pomóc Fanpoint. Z obsługą aplikacji użytkownicy radzą sobie naprawdę dobrze J

AK74 – Jak wygląda Wasza konkurencja w Polsce i na świecie? Bo na pewno jest :)

MO – Naszą konkurencją w Polsce jest firma Megafoni. Jednak od pewnego czasu można zaobserwować, że rozwijają swój produkt w trochę innym kierunku. Jest jeszcze parę firm, jednak na tym etapie nie traktujemy ich jako bezpośredniej konkurencji.

My skupiamy się na rozwoju aplikacji na portal Facebook, będących rozszerzeniem możliwości strony fanowskiej. Na świecie naszą konkurencją są firmy North Social, Webtrends i w mniejszym stopniu Involver.

AK74 – Facebook ewoluuje cały czas. Nie boisz się, że pewnego dnia Mark Zuckerberg wprowadzi taką darmową opcję podstawowych aplikacji? Ciężko będzie konkurować z produktem Facebooka przez niego wspieranym.

MO – Oczywiście istnieje taka możliwość. Jednak na chwilę obecną nie widzimy powodu, dla którego Facebook miałby starać się odebrać klientów firmom mocno angażującym użytkowników na portalu. Dostosowujemy nasz produkt do potrzeb oraz oczekiwań użytkowników, co pozwala na utrzymanie długofalowej współpracy z klientami.

AK74 – Kto jest klientem Fanpointa? Sami zdobywacie klientów czy współpracujecie z agencjami reklamowymi / interaktywnymi?

MO – Z naszych rozwiązań może skorzystać każda firma niezależnie od branży, chcąca zaistnieć oraz rozwijać się w mediach społecznościowych. Mamy klientów indywidualnych oraz agencyjnych. Każdy znajdzie coś dla siebie i swojej marki wśród naszych rozwiązań. Aplikacje sprawdzają na stronach biznesowych, non-profit, handlowych, politycznych, a nawet religijnych.

AK74 – Jakie macie plany rozwoju Fanpoint? Chcecie wyjść poza Polskę?

MO – Tak, na samym początku założyliśmy wyjście na inne rynki – zarówno europejskie, jak i światowe. Jesteśmy do tego przygotowani technologicznie, jednak takie procesy trwają. Wierzymy, że jesteśmy w stanie konkurować z podobnymi rozwiązaniami na rynku międzynarodowym.

AK74 – Jak postrzegasz zmiany jakie się pojawiają na Facebooku? Ich kierunek jest dobry patrząc z perspektywy osoby żyjącej z tworzenia usług dla użytkowników Facebooka?

MO – Pozytywnie. Jest to naturalna kolej rzeczy. Sytuacja na rynku wymusza zmiany oraz ciągły rozwój. Działam w tej branży na tyle długo, że obecne zmiany nie przeszkadzają mi w rozwoju – wręcz przeciwnie J

AK74 – Co chcecie zrobić w ciągu najbliższych 6 miesięcy?

MO – Wszystkiego nie możemy teraz zdradzić :) Stale rozwijamy nasz produkt. Wkrótce premiera nowych aplikacji , które dołączą do i tak już dość sporej liczby dostępnych do instalacji na http://fanpoint.pl/aplikacje. Do Fanpoint dołączają nowe, doświadczone osoby, które pomagają nam rozbudować produkt oraz przygotować się do wyjścia na rynek międzynarodowy.

Cześć!

Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego bloga. Piszę o technologiach i ich wpływie na nasze życie.

Zostaw poniżej maila aby zapisać się na mój cotygodniowy, najlepszy w Polsce newsletter o technologii, który subskrybuje już 5500 czytelników!
Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę