Wywiady

Michał Olszewski (LMS) – Dzięki Startup Pirates młody przedsiębiorca wypłynie na głębokie wody przedsiębiorczości.

AK74 – Startup Pirates to format spotkań skierowany do osób, które myślą o założeniu firmy technologicznej czy do osób, które już mają swoją działalność? I czy tylko firmy technologiczne mogą się do Was zgłaszać?

Michał Olszewski – Startup Pirates to akcelerator w pigułce, który przez osiem dni naładuje uczestników konkretną, skondensowaną, praktyczną wiedzą. Zobacz, jak intensywny jest program!

Cała impreza skrojona jest pod kątem potrzeb ludzi stawiających pierwsze kroki w biznesie – tych, którzy dopiero myślą, zastanawiają się czy przygotowują do ruszenia z czymś własnym jak i dla tych, którzy już zaczęli ale wciąż szukają sposobu jak działać najskuteczniej. Spodziewamy się, że większość zespołów przyjdzie z projektami technologicznymi – tu bariery startu są najmniejsze – ale nie zamykamy się na żadne branże. Zmieniające świat, pirackie pomysły nie muszą dotyczyć internetu!

AK74 – W czasie ośmiu dni w Poznaniu szkolicie młodych przedsiębiorców – czego można się spodziewać po takim treningu? Osoby, które się zgłoszą wyjdą od Was z w pełni ukształtowanym produktem, biznes planem a może ofertą od inwestorów?

MO – Poczują potężny podmuch w żagle, który pozwoli im wypłynąć na głębokie wody przedsiębiorczości. Mam nadzieję, że uda nam się zaszczepić im sposób myślenia i nauczyć korzystania z narzędzi, o których skuteczności jesteśmy przekonani – bycia „lean”, iteracyjnego podejścia do projektów, otwartości na opinie klientów, elastyczności w rozwoju produktu, szybkiego budowania i testowania MVP…

Tego, że nie ma czegoś takiego jak „w pełni ukształtowany produkt” i że biznes plan musi być sztormoodporny. Zainspirujemy ich spotkaniami ze starymi wilkami morskimi, którzy przeżyli niejedno i barwnie opowiedzą o tym, jak nie pójść na dno.

AK74 – Powiedzmy, że mój pomysł jest najlepszy spośród wszystkich zaprezentowanych w czasie Startup Pirates. Co się dzieje dalej? Jadę do Portugalii? Do Doliny Krzemowej? Czy mam usiąść i rozwijać go dalej?

MO – Usiąść? Do kroćset beczek zgniłych śledzi, wszystko tylko nie to! Każdy zespół po ośmiu dniach z Piratami będzie tak naładowany energią i pomysłami, że będzie biegł do przodu ze swoimi projektami (i to w dobrą stronę!). Jeśli pytasz o to, czy Startup Pirates to konkurs z nagrodami to odpowiedź brzmi „nie” – nikogo nigdzie nie wysyłamy, wierzę za to że świeżo upieczony pirat będzie wiedział czego teraz mu potrzeba do sukcesu. I jeśli jest to właśnie Dolina Krzemowa to będzie wiedział, jak tam dopłynąć.

AK74 – Jak chcecie przyciągać osoby z pomysłami? Co oferujecie im od siebie? Reprezentujesz LMS i HugeThing – są plany żeby te podmioty inwestowały w najlepsze projekty zgłoszone w formule Startup Pirates?

MO – Przyciągamy ich wywiadami w najpoczytniejszych polskich blogach :) (rubaszny piracki śmiech). A poważniej – z sukcesami grasujemy po oceanach Wielkopolski nie od wczoraj i nie jest to pierwsza impreza którą organizujemy podobnymi siłami. Przykładem, jak może to działać jest droga, którą przeszedł Sellbox – od projektu który wykluł się w nocy podczas pierwszego Startup Sprintu Finanse, poprzez akcelerator Huge Thing aż po rozmowy z zagranicznymi inwestorami (trzymajcie za nich kciuki!). Niewykluczone, że podobna przygoda przytrafi się zespołom, które zaczną na Startup Pirates.

AK74 – Mam prototyp, chcę się zgłosić. Co muszę zrobić i ile to kosztuje? Mogą zgłaszać się grupy czy tylko osoby indywidualne?

MO – Art, to bardzo proste. Pożegluj na tę stronę i wypełnij formularz. Jeśli to co przyślesz będzie równie interesujące jak zgłoszenia, które otrzymujemy od innych kandydatów zostaniesz zaproszony do zakupu biletu. Ostateczna cena zależy od liczby ludzi w zespole i tego czy są studentami (im zespół większy i bardziej studencki tym taniej). Pojedynczy pomysłodawcy są też mile widziani, ale warto mieć kogoś ze sobą, w grupie raźniej i taniej. Pełen cennik znajdziesz tutaj. Pamiętaj, że jest tylko 30 miejsc!

AK74 – W Poznaniu dużo się dzieje – HugeThing, Startup Sprint, Startup Weekend teraz Startup Pirates. Skąd taka aktywność? Macie za dużo fajnych pomysłodawców czy może nudzicie się i wymyślacie kolejne imprezy?:)

MO – O, dzieje się znacznie więcej! Jest też http://businesssprint.pl, mamy cotygodniowe otwarte spotkania http://p-team.pl, wreszcie wciągnęliśmy do współpracy miasto przy projekcie http://startups.poznan.pl . Razem z Arkiem Hajdukiem ze SpeedUp Venture Capital Group i Tomkiem Czaplińskim z LMS Invest ostro wiosłujemy żeby rozbujać lokalny startupowy ekosystem – jego aktywność przełoży się na to, że do naszych funduszy przybiją mocniejsze, lepiej przygotowane startupy!

***

A teraz dzięki uprzejmości organizatorów Startup Pirates mam dla czytelników AK74 dwa konkursy:

* Jedną wejściówkę na warsztaty Business Sprint. Otrzyma ją ta osoba, która pierwsza poprawnie odpowie na pytanie (w postaci komentarza pod tym wpisem):
Za jaką sumę Facebook kupił Instagram? NA ODPOWIEDZI CZEKAM DO WTORKU 21-GO SIERPNIA. WARSZTATY ODBĘDĄ SIĘ 24-25 SIERPNIA!
oraz

* konkurs dla „wannabe pirates”:

Zgłosić się może jedna osoba lub zespół. Opisz (w postaci komentarza pod tym wpisem) jakiś problem, którego rozwiązanie uważasz za kluczowe dla Ciebie (np. komunikacja miejska, dziura ozonowa, podróże kosmiczne) wraz z proponowanymi przez Ciebie rozwiązaniami (takie jak Tobie wydają się odpowiednie).

Czekam na Wasze odpowiedzi do 7-go września!

Co można wygrać?
Zwycięzca/y nie będą musieli przechodzić przez rekrutację, tylko od razu będą mogli kupić bilety ze zniżka 10%. Warto!

Cześć!

Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego bloga. Piszę o technologiach i ich wpływie na nasze życie.

Zostaw poniżej maila aby zapisać się na mój cotygodniowy, najlepszy w Polsce newsletter o technologii, który subskrybuje już 5500 czytelników!
Zapisz się do mojego newslettera

Raz w tygodniu wyślę Ci wyselekcjowane informacje ze świata: technologii, biznesu i mediów. Jeśli interesujesz się startupami, dronami, drukiem 3D, EV, VR, AI, AR, video czy bitcoinami to witaj w domu.

Obiecuję - zero spamu tylko samo "mięcho"!

Wahasz się? Dostaniesz też za darmo w PDFie komiks "Strange Years" stworzony przez Michała "Śledzia" Śledzińskiego!
Dziękuje, nie chcę