Niewidomi = niewidzialni? W Polsce jest ponad 1,5 miliona osób z wadami wzroku utrudniającymi normalne funkcjonowanie.

Artur Kurasiński
19 października 2012
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

AK74 – Zadam być może głupie dla Ciebie pytanie ale bardzo ważne dla mnie – jak osoby niewidome korzystają z komputerów czy urządzeń elektronicznych? Jak radzicie sobie z obsługą telefonu czy przeglądarki internetowej?

Marcin Zieliński (manager IT humann S.A., 95% utraty wzroku) – Korzystanie z komputerów jest do opanowania, przy pomocy programów czytających. Tylko kogo w obecnych czasach satysfakcjonuje takie rozwiązanie? Gdy wszyscy „normalni” mogą zabrać Internet ze sobą w komórce, ja muszę zwlekać z odpowiadaniem na mail do czasu aż będę miał dostęp do komputera.

AK74 – Co jest największym problemem dla osób niedowidzących i niewidomych w Polsce jeśli chodzi o korzystanie z takich narzędzi jak internet?

Marcin Zieliński – Z korzystaniem z telefonu wiąże się wiele uciążliwych praktyk. Smartfony nie mają klawiatury, więc naprawdę nie wiesz co, gdzie, znaleźć. Telefony z klawiaturą są trochę łatwiejsze, bo po pewnym czasie możesz zapamiętać gdzie znajdują się poszczególne przyciski. Niestety system, na który zostało stworzonych najwięcej programów dla osób niewidomych – Symbian – nie jest już rozwijany, Nie mówię, że był to doskonały system – wręcz przeciwnie, ale przynajmniej coś się działo. Podsumowując radzimy sobie, choć jest ciężko, a przecież można inaczej, prościej.

Marcin Łapa – Myślę, że wykorzystanie technologii mobilnych jest obecnie największym wyzwaniem. Moja mama ma bardzo dużą dysfunkcję wzroku. Nigdy wcześniej nie wysłała mi SMS.

AK74 – Pracujecie nad projektami, które mają poprawić albo nawet radykalnie zmienić ten stan rzeczy. To jest jeden czy dwa zupełnie odrębne projekty? Realizujecie je hobbystycznie czy szukacie inwestora?

Marcin Łapa (prezes zarządu humann S.A.) – W Polsce jest ponad 1,5 miliona osób z wadami wzroku utrudniającymi normalne funkcjonowanie, z czego150 tysięcy osób z bardzo dużymi dysfunkcjami wzroku i 60 tysięcy osób niewidomych. Te osoby mają utrudniony dostęp do nowych technologii. Chcemy to zmienić i dać im narzędzie, które ułatwi im codzienne funkcjonowanie.
Artur, wszystkie szczegóły opowiemy Twoim czytelnikom w połowie listopada. Szykujemy konferencję, na której przedstawimy nasze rozwiązanie.

AK74 – 15 października odbył się Międzynarodowy Dzień Białej Laski a wramach tego wydarzenia „niewidzialna wystawa”. Co to jest i kto powinien odwiedzić tę wystawę?

Marcin Zieliński – Niewidzialna Wystawa to miejsce, w którym możesz poczuć się przez chwilę jak osoba niewidoma. Doświadczysz codziennego życia, codziennych problemów funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku. Zachęcam byś odwiedził to miejsce i przełamał swój strach. Wystawa ma siedzibę w Warszawie – wszystkie informacje można znaleźć na www.niewidzialna.pl.

AK74 – Śledzicie doniesienia związane z rynkiem medycznym i technologicznym? Wierzycie, że za Waszego życia uda się Wam przywrócić wzrok dzięki nauce? Nawet jeśli to będzie bardzo długotrwały i bolesny proces?

Marcin Łapa – Możliwości obliczeniowe komputerów są ogromne. Nawet jeśli nie uda się fizycznie przywrócić widzenia, to technologia będzie w stanie zastąpić zmysł wzroku. Jestem przekonany, że nastąpi to szybciej niż się nam wydaje.

AK74 – Czy w Polsce osoby mająca problemy ze wzrokiem są dyskryminowane? Możesz podać jakieś przykłady złych przepisów albo „usprawień”, które dla Was są dodatkowym problemem?

Marcin Zieliński – Dostęp do prasy, informacji, książek naukowych a przez to edukacji jest utrudniony. Nawet jeśli istnieją techniki zastępcze takie jak np. e-booki, to cały czas nie jest wiedza powszechna i dostępna dla wszystkich. Wiele osób boryka się z problemami technicznymi.

„Przepraszamy Pana Karola Serewisa, za naruszenie jego autorskich praw osobistych, w publikacji („Niewidomi = niewidzialni? W Polsce jest ponad 1,5 miliona osób z wadami wzroku utrudniającymi normalne funkcjonowanie.”, 19 pazdziernika 2012), poprzez publikację fotografii bez wiedzy i zgody twórcy.”

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon