Filip Michalak (Carpooling.pl) – Chcemy budować świadomość wśród kierowców i pasażerów alternatywnej i tańszej metody podróżowania

Artur Kurasiński
21 listopada 2012
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

AK74 – Jak działa serwis carpooling.pl w Polsce? Jak wypadamy w stosunku do innych krajów w których działa Wasz serwis? Polacy lubią zapraszać inne osoby do swoich samochodów? W sumie jesteście bardziej nowoczesnym forum gdzie ludzi ogłaszają się, że chcą zabrać kogoś ze sobą a drudzy, że podróżują z miejsca A do miejsca B?

Filip Michalak – Patrząc, po ilości osób dodających przejazdy i szukających ofert na carpooling.pl, muszę powiedzieć, że rynek carpoolingu w Polsce rozrasta się z każdym miesiącem. Jeśli chodzi o porównanie z innymi krajami, w których również jesteśmy obecni, jak choćby Francja, Niemcy, Austria czy Wielka Brytania, tutaj jest jeszcze dużo różnic.

Dla przykładu we wspomnianej Francji, na carpooling mówi się „covoiturage” i ma on swój specjalny dzień carpoolingu! Natomiast w trakcie Europejskiego Tygodnia Mobilności tamtejsze ministerstwo ekologii, zrównoważonego transportu i energii promuje carpooling na równi z komunikacją publiczną czy jazdą rowerem do pracy czy na uczelnię. Wszystko po to, aby zmniejszyć ilość samochodów na ulicach i ilość emitowanych spalin.

W innym kraju – Grecji, z uwagi na kryzys, miasto Saloniki stworzyło specjalna platformę dla mieszkańców, na której mają oni do wyboru komunikację publiczną oraz carpooling, jako środki transportu. W Polsce, gdy startowaliśmy ponad dwa lata temu, trzeba było wprowadzić do języka specjalne zwroty i starać się adaptować angielskie słowo carpooling do kontekstu wspólnych przejazdów autem. Krok po kroku, obserwowaliśmy, że coraz więcej osób jest zainteresowanych taką formą transportu. Okresy zwiększonego ruchu widzimy przed długimi weekendami, w trakcie kłopotów z komunikacją itp.

Co się tyczy drugiej części pytania, to tak, jesteśmy czymś w rodzaju forum dla osób oferujących miejsca w aucie i szukających przejazdu. Z tą jednak różnicą, że w przypadku carpooling.pl użytkownik szukający transportu np. z Wrocławia do Krakowa czy Warszawy może zarezerwować miejsce w aucie ten sam sposób, jak rezerwuje bilet na autobus czy pociąg. Dzięki systemowi ocen, zna opinie o kierowcy, o stylu jazdy czy rodzaju muzyki, jakiej słucha dana osoba, widzi jej zdjęcie itd.

Również kobiety mogą szukać przejazdów tylko w autach prowadzonych przez kobiety! Ponadto forum zwykle kojarzy się z anonimowością. Tutaj pasażerowie i kierowcy nie są anonimowi, a dzięki temu, że zbudowali zaufanie o wiele łatwiej jest im znaleźć chętnych na przejazd lub miejsce w aucie.

AK74 – Podobno rośniecie w tempie trzycyfrowym rok do roku. To znaczy, że serwis ma fantastyczną reklamę i zaraz przebiję NK i Facebooka albo… że startuje z poziomu 0,1% i pnie się do góry…

FM – Rozwijamy się bardzo dynamicznie, jednak niestety w najbliższym czasie nie planujemy wyprzedzić Facebooka [uśmiech]. W Polsce rozpoczęliśmy działalność ponad dwa lata temu, od wprowadzenie idei carpoolingu do języka, do świadomości. Dlatego baza użytkowników nadal się rozwija. Wielu spośród użytkowników naszej platformy to osoby, które podróżują nie tylko po Polsce, ale również po Europie.

W całej Europie miesięcznie z usług wszystkich serwisów sieci carpooling.com korzysta ponad 1 mln osób do przemieszczania się z punktu A do B. W Polsce nadal mamy sporo pracy do zrobienia, jednak bardzo nam pomagają już obecni użytkownicy. Oni mówią nam, co poprawić, a co im się podoba. Za co im bardzo dziękujemy.

AK74 – Robiliście ankiety związane z decyzjami o takim wspólnym przejeździe? Ekologia (redukcja CO2) naprawdę odgrywa decydującą rolę czy raczej po prostu wysokie ceny benzyny?

FM – Tak, zbieramy tego typu informacje i widzimy ogólne różnice, jeśli chodzi o kraje. To kwestie kulturowe i historyczne. Pewne procesy odnośnie świadomości ekologicznej zaczęły się w Europie Zachodniej i ta kwestia jest tam równie istotna, co cena i oszczędności. Z kolei w Polsce, elementem, który dominuje na rynku transportu jest przede wszystkim cena. Dlatego w głównej mierze użytkownicy w Polsce szukają w ten sposób oszczędności.

Nie mniej jednak na każdym rynku europejskim widzimy te same prawidłowości. Dla przykładu, gdy cena paliwa we Włoszech osiągnęła poziom ponad 2 euro/litr, nasza włoska strona przeżywała prawdziwe oblężenie. Każdy chce oszczędzać, nie ma w tym nic złego.

AK74 – Mogę pobrać Waszą mobilną aplikację i co za jej pomocą mogę zrobić? Jako pasażer mogę wybrać kogoś z listy osób oferujących przejazd? Jako kierowca mogę zweryfikować z kim pojadę i kogo w swoim samochodzie ugoszczę?

FM – Mamy obecnie aplikacje zarówno dla posiadaczy telefonów z systemem Android, jak i iOS. Obydwie aplikacje dają użytkownikom te same możliwości. Kierowca może dzięki niej zamieścić ofertę przejazdu, sprawdzać, czy otrzymuje zapytania odnośnie możliwości rezerwacji miejsca, zobaczyć profil danego pasażera i może potwierdzić przejazd, jeśli uzna, że chce podróżować z daną osobą.

Natomiast pasażer, któremu np. uciekł autobus lub pociąg, może w prosty sposób znaleźć szybko alternatywny przejazd. Widzi profil kierowcy, który oferuje miejsca w aucie, ile czasu zwykle zajmuje danemu kierowcy odpowiedź – innymi słowy, gdy się spieszymy widzimy, czy kierowca odpowiada średnio w ciągu 4 minut czy 2 dni? No i ostatecznie po sprawdzeniu przejazdów, pasażer może zarezerwować miejsce.

Aplikacje od carpooling.pl przydaje się również wówczas, gdy najmniej się tego spodziewamy. Nie tak dawno jedna z blogerek, prowadząca bloga jestem.mobi – Monika Mikowska wracając z Rzeszowa z konferencji InternetBeta ze znajomymi autem, jako pasażerka musiała szybko dostać się do domu.

Niestety po drodze samochód złapał gumę. Niby nic, jednak okazało się, że to większy problem. Wówczas Monika skorzystała z aplikacji carpooling.pl, znalazła osobę jadącą tą samą trasą, skontaktowała się z kierowcą i kierowca zaoferował jej miejsce w aucie. Koniec końców, dotarła cało i bezpiecznie do domu. Nigdy nie wiadomo, kiedy może przydać się nasza aplikacja.

AK74 – „Użytkownik przychodzący na stronę carpooling.pl ma do dyspozycji ponad 750 000 ofert przejazdów w Polsce i Europie”. Sprawdziłem – dla podróży z Warszawy do Łodzi pokazały mi się 10 wyników. To chyba mało jak na największe miasto do którego przyjeżdżają i wyjeżdżają masowo ludzie z innych miast?

FM – To prawda, że w przypadku niektórych tras widzimy większe zainteresowanie niż innych. Zasadniczo głównymi miastami z dużą liczbą przejazdów są największe miasta, tj. Poznań, Wrocław, Kraków, Gdańsk, Warszawa. Trzeba jednak pamiętać, że do niedawna byliśmy typowym startupem, który borykał się z typowymi brakami finansowymi, jeśli chodzi o nakłady na marketing i PR.

Tam, gdzie rozwijaliśmy się szybciej, tam po prostu udało się nam szybciej rozpropagować carpooling. Dodatkowo proszę nie zapominać, że jesteśmy serwisem międzynarodowym i wiele przejazdów odbywa się np. z Polski do Niemiec, Francji czy Holandii.

AK74 – „W Europie liczba pobrań przekroczyła 550 000, natomiast w Polsce 15% przejazdów odbywa się za pomocą aplikacji mobilnych i trend ten nadal rośnie”. W ten trend akurat wierzę – sam bym dał wiele stojąc onegdaj na „stopie” żeby sprawdzić czy ktoś będzie jechał pożądanym przeze mnie kierunku.

FM – Myślę, że podobnie myśli wiele osób, które kiedyś stały godzinami w oczekiwaniu na okazję. Samemu wspominam momenty, gdy samemu po tym, jak uciekł mi autobus, szukałem następnego. W carpooling.pl wierzymy, że właśnie aplikacje mobilne będą stanowiły o przyszłości transportu. Już teraz dają one bardzo duże możliwości, a nadal pracujemy nad rozwiązaniami, które jeszcze bardziej pomogą użytkownikom.

AK74 – Współpracujecie z wieloma festiwalami muzycznymi (np. Przystanek Woodstock, Cieszanów Rock Festival czy Tauron Nowa Muzyka) miastami a także imprezami typu Blog Forum Gdańsk czy Internet Beta. Tutaj widzę fajną niszę – wiele osób podróżuje z i na takie wydarzenia „stadnie” i chce sobie umilić czas w znanym towarzystwie.

FM – Festiwale i imprezy, z którymi współpracujemy to bardzo ciekawe przedsięwzięcia i cieszymy się, że możemy wspólnie oferować uczestnikom taką formę dojazdu. Dzięki nam mogą oni jechać wspólnie autem, oszczędzać na paliwie (kierowcy), na opłatach za przejazd (pasażerowie) i cieszyć się tym, że np. tym samym autem jadą fani tej samej muzyki, miłośnicy startupów, czy blogerów.

AK74 – Co planujecie zmienić, ulepszyć w czasie następnych 12 miesięcy?

FM – W mijającym roku mieliśmy kilka ciekawych momentów. Jednym z ważniejszych było zainwestowanie motoryzacyjnego giganta Daimlera w serwisy carpooling.com. Dzięki temu mamy obecnie środki na promowanie carpoolingu, jako idei oraz nas, jako serwisu umożliwiającego wspólne podróże. Dodatkowo cały czas pracujemy nad ulepszeniem naszych aplikacji mobilnych i rozwiązaniami, które docenią mieszkańcy metropolii. No i oczywiście szukamy nowych pracowników, którzy pomogą nam w jeszcze szybszym rozwoju. Dlatego zapraszam wszystkich chętnych do sprawdzenia naszych ofert pracy na carpooling.pl.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon