Damian Sikora (DoGry.pl) – Pokazujemy graczom, że wydawanie nawet małych kwot zwiększa zadowolenie z rozgrywki ale nie musi kończyć się zrujnowaniem domowego budżetu.

Artur Kurasiński
21 grudnia 2012
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

AK74 – Damianie po co tworzysz projekt oparty o sprzedaż dostępu do gier MMO? Rynek nie jest już zapchany do granic możliwości? Masz jakiś pomysł na coś co spowoduje, że właśnie Dogry.pl użytkownicy wybiorą?

Damian Sikora (Właściciel DoGry.pl) – Rynek gier MMO rozwija się niezwykle szybko i nie spodziewam się spowolnienia tego trendu w najbliższym czasie. Najlepsze gry przyciągają miliony graczy, którzy gotowi są poświęcić setki godzin na rozwijanie swojej wirtualnej rzeczywistości. Co kilka tygodni na rynku pojawiają się nowe pozycje, które kuszą graczy do podejmowania nowego wyzwania. I tak się to kręci.

Absolutnie nie uważam, że rynek jest już w pełni nasycony. Gry w tej chwili nie są odpowiedzią na potrzeby graczy lecz często kreują tę potrzebę na masową skalę. Czy kilka lat temu uwierzyłbyś, że setki tysięcy polskich graczy założy własną farmę, na której będzie pielęgnować warzywa i owoce lub będzie namiętnie ulepszać swój czołg aby móc stanąć nim do walki? Gry takie jak Farmerama czy World of Tanks dopiero pokazały graczom to, czego oni potrzebują i wierzę, że takich przykładów będziemy mieli jeszcze więcej.

Dogry.pl ma ułatwić graczom wybór odpowiedniej dla nich gry. Oczywiście serwisów agregujących gry MMO jest wiele, jednak w większości przypadków są to czysto informacyjne witryny. My chcemy skupić społeczność graczy w jednym miejscu, dać im dostęp do najświeższych informacji, porad, multimediów oraz zachęcić do wspólnej zabawy. Wprowadziliśmy system odznak nagradzający najaktywniejszych użytkowników. Ważnym elementem serwisu jest możliwość odebrania wirtualnej waluty w wybranej grze za darmo, podczas gdy normalnie gracz musi za nią zapłacić przelewem lub SMSem. Chcemy przez to jednocześnie pokazać graczom jak duże korzyści dają doładowania w grach jak i zachęcić ich do odbierania ich u nas. Mamy jeszcze wiele pomysłów, część z nich z pewnością na pewno niedługo ujrzy światło dzienne.

AK74 – Jako obecnie wygląda w Polsce rynek gier i graczy? Jakie tytuły królują, kto zbiera największą kasę? NK czy Facebook?

DS – Największą kasę zbierają producenci najlepszych gier :) słowo „free” w popularnym modelu free to play ma mało wspólnego z rzeczywistością. Gracze w grach MMO na każdym kroku motywowani są do dokonywania zakupów wirtualnej waluty, przedmiotów za realną kasę a gracze ich w tej kwestii nie zawodzą. W Polsce mamy ok. 12 mln graczy, z których ponad połowa decyduje się wydać pieniądze na gry. Mimo, że jest to mniejszy odsetek niż w USA czy Europie Zachodniej, wielkość polskiego rynku zachęca największych producentów do tworzenia polskich wersji swoich gier.

Serwisy, które wymieniłeś oczywiście generują znaczną część przychodów producentów gier, jednak należy docenić siłę wielkich portali i serwisów mainstreamowych, które jak jeden mąż wchodzą w ten segment chcąc zgarnąć jak największy kawałek tortu. A tort mały nie jest.

AK74 – Powiedzmy, że jestem graczem, gram regularnie w na przykład „League of Legends”. Dlaczego mam przyjść i zarejestrować się w Twoim serwisie?

DS – Bo być może LoL już Ci się znudziło i szukasz innej rozrywki. Chcesz sprawdzić jakąś grę ale nie chcesz ładować w nią kasy SMSami czy przelewem. Wejdź na dogry.pl, zapoznaj się z materiałami o grze i przetestuj ją w najlepszym wydaniu za darmo. Jeżeli Ci się spodoba to zostań z nami, wymieniaj opinie, rozwiązuj problemy swoje i innych, czytaj recenzje i poradniki.

Oczywiście obecnie content na stronie jeszcze nie jest imponujący, chociaż już dzisiaj powinieneś być usatysfakcjonowany. Serwis tworzą świetni specjaliści wspierani przez zespół redaktorów i doradców, którzy rynek gier i oczekiwania graczy znają od podszewki. Pierwsze opinie użytkowników i testerów mówią, że nasza platforma jest bardzo przyjazna więc zarejestruj się i sprawdź.

AK74 – Z iloma producentami / dystrybutorami gier macie podpisaną umowę na chwilę obecną?

DS – Z dziesięcioma, jeszcze nie wszystkie gry zostały dodane do serwisu ponieważ chcemy kolejne tytuły wprowadzać stopniowo. Ciągle negocjujemy kolejne umowy z największymi firmami na rynku.

Ciekawym zjawiskiem jest dominacja niemieckich firm wśród producentów gier MMO. Ostatnio więcej telefonów wykonujemy do Niemiec niż do Polski :) Jakość i szybkość kontaktu z firmami niemieckimi powinna być wzorem dla polskich producentów. Wysyłasz uwagi do umowy w niedzielę wieczorem a ich prawnicy o 10 w poniedziałek przesyłają zmienioną umowę z Twoimi zaakceptowanymi poprawkami.

AK74 – Wchodzenie w biznes gdzie nadal króluje Zynga i parę ogromnych firm to jest bardzo ryzykowny biznes. Skąd u Ciebie przekonanie, że właśnie Tobie się uda? Masz ogromny budżet reklamowy do przepalenia? Bogatego inwestora?

DS – Pamiętaj, że my nie chcemy konkurować z producentami gier, chcemy im pomóc. Producenci jak tlenu potrzebują wydawców swoich gier aby dotrzeć do masowego użytkownika. Na koniec dnia potrzebują zarobić na tych graczach i wierzę, że nasz model pozwoli im najlepiej osiągnąć ten cel. Mamy póki co wystarczające zasoby aby sprawdzić czy nasz model zadziała. Osiągane pierwsze wyniki napawają nas dużym optymizmem.

AK74 – Dobra – zagrałem, było fajnie. Dlaczego miałbym wrócić i ponownie zapłacić?

DS – Doskonale wiesz, że gracze potrzebują co pewien czas zupełnie nowych wyzwań. Zapraszamy ich zatem do testowania różnych gier. Pokazujemy graczom, że wydawanie nawet małych kwot zwiększa zadowolenie z rozgrywki ale nie musi kończyć się zrujnowaniem domowego budżetu.

AK74 – Jakie jest średnie ARPU w grach online? Masz takie informacje? Ile miesięcznie zarabia na jednym graczu Bigpoint? I czy w Polsce też można założyć, że takie wyniki są do osiągnięcia?

DS – Utrzymując dobre relacje z producentami można od nich uzyskać informacje dotyczące ARPU niektórych gier, niestety nie wszystkich – to często pilnie strzeżona tajemnica producentów. Zróżnicowanie w zależności od jakości gry jest ogromne, jeden producent może mieć w jednej ze swoich gier ARPU na poziomie 1$ a w najlepszych produkcjach – 5$, 10$ i więcej.

PPrzeciętne ARPU generowane w międzynarodowych grach przez polskich graczy niestety jest niższe od zawodników z krajów zachodnioeuropejskich. Jest to związane generalnie z zasobnością portfela graczy, jednak w szybkim tempie doganiamy średnią. Producenci amortyzują sobie to niższymi stawkami dla polskich wydawców (często trzy-czterokrotnie niższymi). Odbieram to jednak jako dobrą wiadomość, bo skoro przy „polskich stawkach” można nieźle zarobić to planowana przez nas ekspansja może dać fajne efekty.

AK74 – Dobra to zrobiliśmy reklamę Twojemu serwisowi więc teraz zapłać :) Co czytelnicy AK74 dostaną w zamian za założenie konta na Dogry.pl?

DS – Rozliczenia w barterze przyjmujesz? :-) Zapraszam jednak wszystkich do naszej krótkiej, świątecznej akcji, w której rozdajemy wirtualną walutę w wybranej grze – www.dogry.pl/swieta. Do rozdania jest 500 doładowań a po rejestracji – kolejne doładowania. Dla Twoich czytelników dodatkowo przygotowaliśmy 20 doładowań do gier. 20 pierwszych osób, które założą konto na dogry.pl i prześlą mi prywatną wiadomość przez mój profil wraz z tytułem gry i dopiskiem „AK74” otrzyma doładowanie :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon