Konća świata jednak nie było więc bardzo subiektywne podsumowuję 2012 roku i czekam na to co się zdarzy w 2013

Artur Kurasiński
31 grudnia 2012
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Cholerni Majowie. A miało być tak miło. Trudno. Bardzo szybko zatem zanim wystrzelą korki od szampana zapraszam do przeczytania mojego mega subiektywnego podsumowania mijającego roku i popatrzenia co się może ciekawego wydarzyć w nadchodzącym 2013 roku…

Korzystając z okazji („dooobra, kończ już!!”) przede wszystkim chcę podziękować wszystkim (naprawdę wszystkim) z którymi miałem okazję spotkać się, wymienić informacjami, zrobić biznes, zmejlować się albo poprzerzucać informacjami w mediach społecznościowych. Dziękuję! Po drugie wielkie brawa dla społeczności Aula Polska i wszystkich podobnych imprez w Polsce. Po trzecie –

Uxpin za świetny pomysł i realizację (dlatego dostaliście Aulera! ;)
Krzysiek Kowalczyk – za wychodzenie poza Polskę, nawiązywanie relacji i sprawne zarządzanie (sukces Showroom mam wrażenie, że przeszedł mało zauważony)
Piotr Wilam – za wdarcie się do krwiobiegu „doliny” za pomocą inwestycji w 500 Startups.
Mariusz Gralewski – za gruby exit GL, rozwój ZnanyLekarz.pl w markę globalną oraz za kolejne inwestycje (Positionly.com)
Agnieszka Lewandowska-Dziewięcka i Rafał Agnieszczak – za rozwijanie StartupSchool.
Mateusz Tułecki – za InternetBeta i rozruszanie Rzeszowa i okolic ;)
Rafał Han i Marek Przystaś – za eksplorację w US i zdobywanie kolejnych poziomów biznesowych z edukacją „dla dzieci”. Zobaczymy co z Duckie Duck wyrośnie :)
Maciek Hazubski i Wojtek Przyłęcki – za 9 inwestycji pod koniec roku rzutem na taśmę!;) A na poważnie – za inwestycje robione z głową. IQ Partners rok 2012 zaliczy do udanych.
Marcin Pytel – za mocne wejście z Zadane.pl na rynki zagraniczne.
Zygmunt Grajkowski – za inwestycje w Audiotekę i Vivid Games. Bardzo dobry wybór
Marcin Beme – za upór i konsekwencję w realizacji swojego biznesu na rynkach gdzie naprawdę duzi połamali sobie zęby.
Agata Kozak / Agata Brańska / Michał Brański – kolektywnie za udowodnienie, że w „mobilnej” edukacji można zrobić naprawdę dużo i przy tym nieźle zarobić.

Wybór jest subiektywny i bazujący na informacjach do których mogłem dotrzeć. Mam świadomość, że wiele fajnych biznesów i inwestórów nie chce upubliczniania swoich sukcesów z różnych względów co nie zmienia sytuacji, że takowe się pojawiają i są wymierne.

Na kogo będę miał oko w 2013 roku? :)

Konrad Latkowski – inwestycje hardGAMMA w Manubia dała duże pole do popisu. Konrad – czekam na efekty wyjścia poza Polskę!
Borys Musielak – czas chyba pokazać pazury i Filamstera w takiej odsłonie żeby jasno ustalić hierarchię na rynku :)
Antyweb – jestem ciekaw co Grzesiek pokaże w nadchodzącym roku. Konkurencja w postaci Spider’s Web rośnie. AntyApps idzie fajnie ale czas chyba na kolejną „nóżkę” biznesową, hmm? ;)
Huge Thing – chłopaki fajnie zaczęliście, pokażcie, że jeszcze lepiej skończycie z inkubowanymi projektami. Brawo dla Michała „Olsa” Olszewskiego i Arka Hajduka za serię wideo ZapytajVC.
Appcodes – może mało osób zdaje sobie sprawę z tego jaki potencjał drzemie w optymalizacji wyszukiwania w App Store. Tomek Kolinko wie to na pewno.
SpeedUp – brawo dla Bartka Goli za Legimi (oj zrobiło się gorąco wydawcom!) i oczywiście inwestycję w iTraff
Arek Skuza – za mega pozytywną energię i przeszczepianie na polski grunt amerykańskiego optymizmu.
Nokaut – jestem bardzo ciekaw co Michał Jaskólski chłopaki wymyślą jeśli Google jednak mocniej wdepnie w polski e-commerce.
Amazon – no już, wejdź i przestań stroić fochy. Po Amazonie spodziewam się walki pod kątem VOD z iTunes. Dobra konkurencja nie jest zła.
Łukasz Wejchert – W 2012 roku Łukasz ale jak na razie uderzył w wysokie „c” (jest współinwestorem Virgin Mobile Polska). Czekam na kolejną po iTaxi inwestycję.
Point Nine Capital – ze względu na kolejne inwestycje (DocPlanner.com) i nowe spółki w portfelu.
CDP.pl – chciałbym żeby ekipa pod wodzą Radka Zaleskiego pokazała, że polski rynek to nie tylko „piraci i złodzieje”. No wlaśnie – czy stać nas na kupowanie na legalu?
inPost – Bardzo ciekawie wygląda korespondecynyjny pojedynek między Amazonem, Google i inPostem. Trzymam kciuki za Rafał Brzoskę!
Polska branża gier a w szczególności: 11 bit studios (czy ich kolejne produkcje powtórzą sukces „Anomaly Warzone”?), One2Tribe (Neuroshima będzie globalnym sukcesem?) oraz Vivid Games (komercyjny sukces „Real Boxing” zdaje się wskazywać kierunek w jakim firma powinna pójść) oraz CD Projekt – trzymam kciuki za „Cyberpunk” i kolejnego „Wiedźmina”!

A teraz trochę prywaty – dziękuję moim obecnym partnerom biznesowym (Przemek, Marek, Grzesiek, Maciek, Dymitr, Śledziu, Darek, Grzesiek), współkopaczom z PFC, wiernym kolegom z drużyny „Wyleniałe Bobry” (chłopaki, rany boskie – ile to już lat??:), i last but not least Rodzinie bez której nic tylko zamieć i szczekające psy.

Na koniec chciałbym podziękować wszystkim osobom, które zaglądają tutaj, czytają i żywo komentują (albo próbują – wracam do komentarzy Disqusa za chwilę!). Bez Was na pewno nie byłoby tego bloga (a czy to dobrze czy źle pozwalam sobie zostawić Wam do oceny;)

A teraz chodźmy zdobywać świata szczyty! ;)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon