Christoph Lütke Schelhowe (Zalando) – W pierwszej połowie 2012 r., nasz przychód netto wyniósł ok. 471 milionów euro. Zalando będzie największym sklepem internetowym mody i obuwia w Europie.

Artur Kurasiński
9 stycznia 2013
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

AK74 – Zalando osiągnęło w pierwszym półroczu 2012 r. przychody ze sprzedaży netto w wysokości 471 milionów euro” to imponujący wynik finansowy. Jak te liczby mają się do poprzednie-go roku? O ile poprawiliście przychody?

Christoph Lütke Schelhowe (Region Manager of Western and Eastern Europe) Zalando rozpoczęło swoją działalność w 2008 r. A już w 2010 r., odnotowaliśmy przychód 150 milionów Euro ze sprzedaży. Natomiast w 2011 r., nasza sprzedaż potroiła się do 510 milionów euro. W pierwszej połowie 2012 r., nasz przychód netto wyniósł ok. 471 milionów euro. Poprzez silny wzrost, jesteśmy w trakcie podwojenia przychodów z 2011 roku, co będzie oznaczało, że Zalando będzie największym sklepem internetowym mody i obuwia w Europie.

AK74 – Chcecie wychodzić poza Unię Europejską?

CLS – Jesteśmy w pełni zaangażowani w naszych celach rozwoju, ekspansji i stabilności. Dotychczas, Zalando jest obecne w 14 krajach. Jednakże chcemy kontynuować nasz rozwój na rynkach, na których jesteśmy obecni poprzez udoskonalenie infrastruktury i inwestowanie w zrównoważony rozwój.

AK74 – Co sprzedaje się najlepiej z Waszej oferty a z czym jest problem? Są takie towary, które zawsze będą poszukiwane czy raczej to zależy od wielu czynników (np. sezonowość kolekcji)?

CLS – We wszystkich krajach, buty nadal widnieją jako nasz główny segment sprzedaży, chociaż klienci, co raz chętniej kupują u nas ubrania, akcesoria, a także odzież sportową.

50 % naszych obrotów jest już generowane poza naszej podstawowej sprzedazy obuwia. Oczywiście, czynniki takie jak: sezonowość kolekcji, czy też same kolekcje odgrywają ważną rolę w naszej gamie produktów. Oferujemy także klasyczne *basics* w atrakcyjnych cenach, które są sprzedawane niezależnie od trendów.

AK74 – Kiedy po raz pierwszy usłyszałem o Zalando powiedziano mi, że to taki sklep internetowy w którym mogę zamówić 10 par butów, przymierzyć w domu czy mi pasują i kupić jedną parę. Naprawdę tak działacie? To się opłaca?

CLS – Posiadamy własny specjalny model biznesowy, a naszym głównym celem to usatysfakcjonowani klienci. Zalando jest jedyne w swoim rodzaju, dzięki swojemu ogromnemu wyboru marek i produktów i poziomowi usług. Nasza polityka darmowej dostawy i zwrotów to istotna część wartości dodanej dla konsumentów i naszego modelu biznesowego.

Podczas całego procesu zamówień naszym głównym celem jest wsparcie klientów w wyborze produktu, dlatego poprzez wysokiej jakości zdjęcia, recenzji i oceny klienta ułatwiamy im podjęcie decyzji i zmniejszamy ryzyko nieudanego zakupu.

Dodatkowo obecnie eksperymentujemy z filmamy produktów i doradztwem klienta przez telefon, aby zapewnić jeszcze bardziej kompleksową obsługę.

AK74 – Oprócz butów oferujecie też ubrania, kosmetyki a nawet akcesoria dla domu. Bardzo duża grupa towarów z bardzo różnorodnych kategorii. Nie boicie się „rozmycia” marki? Klienci wchodzący na Waszą witrynę nie mają problemu z określeniem czym jest Zalando?

CLS – Zalando oferuje w Polsce ponad 100 000 produktów spośród ponad 1000 marek. Jesteśmy wyjątkową firmą pod względem wyselekcjonowanej gamy produktów. Nasi klienci mogą je śledzić dzięki nowym funkcjom na naszej stronie, takim jak: centralna wyszukiwarka, filtry i dobrze zorganizowany layout.

Niemniej jednak, rozwijamy naszą ofertę produktów o międzynarodowe i lokalne marki, by zaoferować klientom wyjątkowe doświadczenie w zakupach w Internecie, biorąc pod uwagę ich lokalne potrzeby i wymagania.

AK74 – Działacie w Polsce – co Was zaskoczyło, pozytywnie rozczarowało a co musieliście przemyśleć kiedy zaczeliście sprzedawać towary do Polski? Czy nasz rynek różni się znacząco czymś od rynków w innych krajach?

CLS – Po pierwsze, Zalando jest znane ze swojego specjalnego marketing mix i profesjonalnego zespołu, który jest wysoko zaangażowany w realizowaniu celów firmy. Zalando działa według bardzo spójnej strategii marketingowej. Na przykład, gdy wchodzimy na nowe rynki, uczymy się w pełni zrozumieć ich specyfikę zanim opracujemy idealną strategię marketingową.

Pragnąłbym dodać, że język polski jest językiem ojczystym dla 95% menadżerów naszej ekipy. Bardzo ważne dla nas jest, by zaadaptować swój produkt do potrzeb klientów z innych krajów. Rozwijamy procesy typowe do danego kraju, by móc zapewnić optymalną obsługę klienta na każdym rynku.

Polscy konsumenci bardzo dobrze przyjęli zalando.pl od początku wejścia na polski rynek we wrześniu 2012 r. W tej chwili mamy 20.000 fanów na Facebooku, a ta liczba nadal rośnie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozwoju.

Odnośnie do różnic pomiędzy polskim a innymi zagranicznymi rynkami, widzimy z danych naszego biura obsługi klienta, że Polacy są bardzo zainteresowani zakupami w Zalando, jednakże nie mają takiego doświadczenia w kupowaniu przez Internet. Dlatego obsługa klienta jest bardzo ważna dla nich.

AK74 – Jakiego typu ciekawe trendy obserwujecie w e-commerce?

CLS – Wierzymy, że e-commerce to duży trend w całej Europie. Prognozy na przyszłość są bardzo pozytywne i widzimy potencjał rozwoju na rynkach zagranicznych. Sukces Zalando poza macierzystymi Niemcami udowodnił, że nasza strategia jest dobra.

AK74 – Planujecie jakieś większe zmiany w czasie następnych 12 miesięcy?

CLS – Dążymy do tego, aby świadomość marki na wszystkich naszych rynkach zagranicznych była tak wysoka, jak ta w Niemczech. Marka Zalando powinna być znana i dobrze ugruntowana w świadomości konsumentów w krajach, w których jesteśmy obecni. Dodatkowo pragniemy być sklepem internetowym numerem jeden w sektorze mody. Aby osiągnąć ten cel, nasi klienci zawsze będą naszym priorytetem.

Naszym celem jest zapewnienie konsumentom, jak najlepszej oferty online w modzie, począwszy od asortymentu, samego sklepu internetowego, aż po szybką i darmową dostawę.

Będziemy promowali dalszy rozwój na naszych ugruntowanych rynkach, stale rozszerzając nasz asortyment. Ponadto, staramy się rozwijać ważne procesy wewnątrz przedsiębiorstwa, aby wygenerować specjalny know how.

Logistyka jest, na przykład jedną z naszych najważniejszych kompetencji. Implementujemy zindywidualizowane modele, aby zapewnić optymalne połączenie z innymi oddziałami w Zalando i dzięki temu oferujemy najlepszą

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon