Felix Geyr (Akademia Wayra) – Zapraszamy startupy nie tylko z Czech, ale także z całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Artur Kurasiński
24 stycznia 2013
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

AK74 – Telefónica w Pradze uruchomiła inkubator technologiczny. Jako Polak dumny ze swojej ojczyzny zapytam – a dlaczego w Pradze a nie w Warszawie? Jaką przewagę mają Czesi nad Polakami?

Felix Geyr (Director, Strategy & Business Development Telefónica Czech Republic) – Głównym powodem uruchomienia inkubatora w Pradze jest obecność Telefonica Group w Czechach. Chociaż Wayra jest niezależną jednostką, to należy do Telefonica Group i czerpie korzyści z wiedzy ekspertów firmy pracujących w różnych jednostkach biznesowych.

Naszym celem jest zainteresowanie osób nie tylko z Czech, ale także z całego region Europy Środkowo-Wschodniej. Żaden z inkubatorów Wayra nie ogranicza się tylko do przyjmowania projektów z jednego kraju, każdy zainteresowany dołączeniem do inkubatora może złożyć swoją ofertę do jednej z 13 Akademii Wayra – np. w Pradze, Monachium, Londynie, Barcelonie, czy Dublinie. Na przykład w naszej Akademii w Londynie działają zespoły ze Słowenii, ale także z Nowej Zelandii.

AK74 – Jaki biznes ma operator telefoniczny we wspieraniu biznesów technologicznych? Liczycie na to, że pojawią się usługi, które spowodują zwiększenie wykorzystania łącz czy macie jakiś inny sprytny plan?

FG – W żaden sposób nie ograniczamy pomysłów, z którymi przychodzą do nas ludzie. Zespoły nie muszą przedstawiać wyłącznie projektów związanych obsługą danych lub IT, ale do tej pory wszystkie pomysły były w jakiś sposób związane z Internetem i/lub technologią cyfrową. Niemniej jednak naszym celem jest wspieranie interesujących pomysłów, pomoc zespołom w ich rozwijaniu i w osiągnięciu sukcesu. Wierzymy, że jeżeli uzyskamy udziały w poszczególnych firmach, to wzrośnie też ich wartość.

W końcu jedną z mocnych stron Akademii Wayra jest to, że startupy działające w jej ramach mogą uzyskać dostęp do ponad 300 milionów klientów firmy Telefonica na całym świecie. Jeśli startup wpisuje się w strategię Telefonica, do dyspozycji pozostaje baza klientów. Jak wiemy z dostępnych informacji, takie korzyści to ogromny atut, którym inny inkubator nie może się poszczycić.

AK74 – ” Wybrane projekty otrzymają nie tylko miejsce do pracy i wsparcie podczas dalszego rozwoju projektu, ale też wsparcie finansowe w wysokości do 50 tys. euro w zamian za 5-10% udziałów w firmie.” Nie za dużo? Bo to oznacza, że od razu młoda firma wyceniana jest na blisko 500 tys euro…

FG – Jest to suma do 50 tys. euro. Kwota to będzie się różnić w zależności od projektu. Ponadto, w procesie selekcji jesteśmy w szczególności ukierunkowani na firmy, które przedstawiają atrakcyjny plan rozwoju i wzrostu. Pomożemy tym firmom realizować swój potencjał poprzez naszą globalną sieć Wayra. Nasze wsparcie oferujemy jako część pakietu.

Wierzymy w przyszłość projektów wyselekcjonowanych do udziału w Akademii Wayra. Oto przykład: ze 180 startupów, w które zainwestowaliśmy globalnie, tylko 7-10 przestało funkcjonować ze względu na problemy w zespole, 60% startupów wprowadza swoje produkty na rynek, a tylko jeden nie osiągnął sukcesu ze względu na źle dobrany model handlowy.

AK74 – Zamierzacie dalej kontynuować współpracę z wybranymi i docenionymi podmiotami? Czy może zaczniecie współpracę z którymś z europejskich VC w celu rozwoju firm i zwiększenia jej wyceny (skoro zachowujecie 5-10% to powinno Wam zależeć na wzroście wartości firmy)

FG – To zależy od projektu i zespołu. W Akademii Wayra zaczynamy od pierwszej inwestycji w wysokości do 50 tysięcy euro. Poza tym, możemy zwiększyć swoje udziały w projekcie jeżeli wymagane są dodatkowe inwestycje, albo zarekomendować i/lub pomóc zainteresować inwestorów zewnętrznych. Do tej pory nasze działania były bardzo skuteczne, gdyż większość naszych pierwszych startupów uzyskiwała trzy razy więcej funduszy od zewnętrznych inwestorów niż od firmy Telefonica.

AK74 – Co dokładnie rozumiecie poprzez stworzenie inkubatora – dacie dostęp do swojego działu R&D w celu weryfikacji firm, które będą miały w swoim DNA mobile? Zaprosicie jakiś znanych światowych aniołów biznesu do oceny firm?

FG – Naszym celem jest pomoc ludziom w rozwijaniu ich pomysłów w coś konkretnego i rynkowego. Dlatego też dajemy im przestrzeń biurową, wstępne finansowanie, zapewniamy spotkania z nauczycielami i ekspertami. Chcemy by mogli uczyć się również od siebie nawzajem poprzez pracę w jednym miejscu, a także dajemy im dostęp do bazy klientów Telefonica.

Akademie Wayra to wyjątkowe miejsca, które pomagają w rozwijaniu pomysłów, a zespoły współpracują i zarazem rywalizują ze sobą. Robimy regularne spotkania na „agorze” (pewnego rodzaju scenie), gdzie dyskutujemy na temat rozwoju poszczególnych projektów i definiujemy dla nich 3 główne cele na następne 2 tygodnie. Zespoły również oceniają się nawzajem.

Proces oceniania zaczyna się wraz z wstępną selekcją wniosków przez ekspertów w poszczególnych dziedzinach w całej firmie, lokalnie i globalnie, zawężając liczbę projektów do 30, które zostaną zaproszone do uczestnictwa w pre-Wayra Week, gdzie eksperci wybiorą 20 najlepszych projektów, które pojawią się na Wayra Week. Tam komisja złożona z inwestorów i przedsiębiorców wybierze finałową dziesiątkę, która dołączy do Akademii Wayra.

AK74 – Interesuje Was bardzo dużo tematów – nawet „smart cities”. Nie za duży rozstrzał? Może lepiej się było skupić na mobile + web?

FG – Tak jak już wcześniej mówiliśmy, interesują nas pomysły z różnych obszarów, ale jednak są one w jakiś sposób związane z technologiami cyfrowymi. Skupienie uwagi tylko na mobile i web to bardzo wąska selekcja, z powodu której moglibyśmy stracić okazję do przyciągnięcia startupów, które będą zbieżne z naszą cyfrową działalnością obejmującą Cloud, M2M, Bezpieczeństwo, Big Data, Mobile Advertising itp.

AK74 – Podobno liczycie na to, że startupy w ciągu 6 miesięcy mają się rozwinąć albo Wy odsprzedajecie swoje udziały za symboliczną sumę 1 euro. Dlaczego tylko sześć miesięcy? Uprzywilejowane są takie podmioty, które idą jak rakieta – te rosnące bardziej organicznie mogą mieć kłopoty…

FG – Możemy przedłużyć ten okres tak jak zrobiliśmy to w Londynie. Z drugiej strony jednak rozwój w inkubatorze Wayra jest bardzo szybki i w okresie tych 6 miesięcy projekt musi pokazać nam, czy jest zrównoważony czy nie. Jeżeli tak, to wtedy możemy rozmawiać o dodatkowym finansowaniu lub wyjściu z Akademii Wayra.

AK74 – Jakie zespoły powinny się zgłaszać? Sam pomysłodawca może złożyć podanie o przyjęcię do Waszej Akademii? Czy to od razu jednak musi być klasyczny zespół złożony z kogoś od progamowania, marketingu i projektowania frontendu?

FG – Zakres jest szeroki, mogą być to już utworzone zespoły, firmy już funkcjonujące, ale z nowymi pomysłami lub osoba, która ma pomysł na projekt i chęć do jego dalszego rozwoju. Obecnie w Akademiach Wayra na całym świecie akceptujemy zespoły we wszystkich etapach rozwoju.

AK74 – Jak byście zachęcili firmy z Polski do udziału w Akademii Wayra?

FG – Sama możliwość bycia częścią ekosystemu Wayra jest wspaniałym doświadczeniem – umożliwienie zespołom poznanie interesujących i inspirujących osób, możliwość wymiany poglądów, a także nauka bezpośrednio pod okiem ekspertów… Poza tym, oferujemy fantastyczną przestrzeń do pracy i świetne wsparcie – finansowe i fachowe. Nie ma już potrzeby wyjeżdżać do Doliny Krzemowej!

AK74 – Wayra działa w Europie i Ameryce Łacińskiej. Do tej pory 179 firm przeszło przez Wasz program a zgłoszono zostało ponad 13 tysięcy wniosków o przyjęcie do konkursu. Jaki jest efekt tych zgłoszeń i wyborów? Macie u siebie kolejnego Skype’a albo Facebooka? My w Polsce strasznie pilnie ich szukamy :)

Wayra to nadal młody inkubator i wiele projektów jest nadal w swoich wczesnych etapach. Ale pomimo to, nasze projekty są udane pod względem inwestycji zewnętrznych. Inwestorzy zewnętrzni już ulokowali trzy razy większą sumę pieniędzy niż nasze początkowe finansowanie. Dla nas jest to wyznacznikiem sukcesu, gdyż dowodzi, że firmy są atrakcyjne pod względem komercyjnym. Jesteśmy dumnie z tego, że mogliśmy im pomóc to osiągnąć!

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon