Maciej Hazubski (IQ Partners) – W naszym konkursie szukamy mocnych liderów ze świetnymi pomysłami

Artur Kurasiński
10 kwietnia 2013
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

maciej_hazubski_iq_partners

AK74 – Panie Prezesie co się dzieje, że tak kasą rzucacie? Patrzę na założenia konkursu „10 za 50 za 10” i bardziej mi to przypomina „Top Model” niż konkurs IT…

Maciej Hazubski – Zdecydowanie nie będziemy się koncentrować na walorach estetycznych, a merytorycznych. Jeżeli to będzie szło w parze – tym lepiej. Każdy obiera sobie własną strategię inwestycyjną. My doszliśmy do wniosku, że warto spróbować nowej formuły i zorganizowaliśmy konkurs. Jego efektem ma być 10 naszych inwestycji, gdzie inwestujemy na początku nieduże pieniądze w opracowanie tak naprawdę prototypów (MVP).

Nie zamykamy się na dalsze rundy inwestycyjne w te projekty, ale sprawdzać model biznesowy chcemy w oparciu o działającą już technologię. Wracając do „Top Model” uspokajam, że laureaci, którzy 18 maja staną przed jury będą oceniani pod kątem tego, jak potrafią obronić swój projekt, czy będą w stanie się uwiarygodnić jako liderzy itp. Nie przewidujemy konkursu piękności – choć fotograf będzie obecny na finale ;)

AK74 – Dajecie 50 tysięcy złotych w zamian za 10% udziałów w firmie. Zgłosi się bardzo dużo bardzo małych i ciężkich do zweryfikowania projektów, które będziecie musieli ocenić – nie szkoda czasu? Nie lepiej poświęcić ten czas na projekty za 500 tys?

MH – Mamy wypracowaną metodologię oceny projektów. W pierwszej kolejności będziemy chcieli wybrać 20 finalistów. My inwestujemy w startupy od 2005 roku i mamy za sobą ponad 80 inwestycji, które były różnej wielkości zarówno po stronie kwot, jak i wielkości udziałów. Inwestowaliśmy od kilkudziesięciu tysięcy złotych do kilku milionów. Obejmowaliśmy od kilku procent do blisko stu. Czas nigdy nie jest zmarnowany, jeśli udaje się na tych inwestycjach zarobić.

AK74 – Kto zasiądzie w jury konkursu?

MH – W jury będzie Wojtek Przyłęcki – on 18 maja będzie w naszym imieniu podpisywał umowy – Grzegorz Marczak oraz Hubert Lewiński. O wszystkich członkach jury można poczytać na stronie.

AK74 – 50 tysięcy to za mało żeby zbudować prawdziwą firmą a za dużo żeby powstał prosty prototyp. Moja obawa jest taka, że większość spółek, którym dacie kasę padnie po 6-ciu miesiącach. Liczycie się z tym?

MH – Tak, tego rodzaju ryzyko wpisane jest w tą inicjatywę.

AK74 – Nie lepiej taki konkurs organizować z podmiotami czy organizacjami wokół których istnieje już społeczność przedsiębiorców jak na przykład Aula Polska czy Reaktor?

MH – Ale my aktywnie uczestniczymy w podobnych przedsięwzięciach. Równolegle do 10za50za10 będziemy szukali projektów w ramach konkursu OpenApiHackathon organizowanego przez Orange Labs czy z HypermediaISOBAR w ramach Hackathon NFC. Oba konkursy wystartują lada dzień. Aktywni jesteśmy także na Startup Weekendach, itp. U Ciebie na Auli ostatnio był Wojtek, będzie też w jury na Aulerach. Zaproponuj ciekawą dla nas formułę, to się zastanowimy.

AK74 – Na jakie projekty najbardziej liczycie? Mobile? E-commerce?

MH – Liczymy na pomysły z branż, w które my inwestujemy. Spodziewamy się sporo projektów mobile. Ja osobiście myślę, że rozwiązań e-commerce za dużo nie będzie.

AK74 – Jak powinna wyglądać prezentacja i zespół, który się zgłosi i zostanie wybrany do finałowej grupy? To mogą być więcej niż dwie osoby? Preferujecie ludzi z doświadczeniem?

MH – Może być więcej osób, ale z podzielonymi kompetencjami. Idealnie, gdyby autorzy pomysłów mieli doświadczenie, ale nie będzie to główne kryterium oceny. Celowo nie opisywaliśmy, jak powinna wyglądać prezentacja. Musi być dla nas przekonująca.

AK74 – Czy zwycięskie zespoły otrzymają od Was coś oprócz samej gotówki? Możecie dać nagrodę główną osobie, która nie ma pojęcia o prowadzeniu biznesu i własnej firmy – co wtedy?

MH – Jeżeli taka sytuacja miałaby miejsce to wówczas osoba ta będzie musiała się wykazać umiejętnością szybkiego wprowadzenia się w realia biznesowe. Będziemy się starali pomóc, jest to jednak bardzo mało prawdopodobne, aby osoba, która nie ma pojęcia o biznesie, chciała w ogóle zgłaszać się do nas z projektem.

AK74 – Do kiedy i gdzie można zgłaszać swoje pomysły?

MH – Przyjmujemy zgłoszenia do 30 kwietnia. Finalistów wybieramy do 6 maja. Z laureatami podpisujemy umowy 18 maja. Wszystkie szczegóły na stronie www.10za50za10.pl

* Fundusz IQ Partners jest inwestorem w spółce GetLaunch Sp z o.o. której jestem udziałowcem.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon