Iwo Szapar (Shopgate.pl) – Łączymy w jednej usłudze mobile i e-commerce

Artur Kurasiński
3 czerwca 2013
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

iwo_szapar_shopgate

AK74 – Chcecie wdrażać usługę budowy mobilnych sklepów w kraju w którym 13% mieszkańców nie wie, że korzysta ze smartfona

Iwo Szapar -Niewiedza o posiadaniu smartfona, nie wyklucza faktu, że możemy korzystać z jego funkcjonalności. Polacy bardzo lubią wszelkiego rodzaju techniczne nowinki i ułatwienia, a zakupy mobilne to nowość, która niesie ze sobą m.in. ogromną oszczędność czasu i pieniędzy. Mobile commerce wykracza poza obecną rzeczywistość zakupową, nie będąc chwilowym trendem. To naturalny krok w handlu elektronicznym – po e-commerce, czas na literkę „m”.

AK74 – W paru prostych słowach – co oferujecie i dlaczego Shopgate ma być lepszy niż konkurencyjne?

Iwo Szapar – Oferujemy sklepom e-commerce wejście w świat zakupów mobilnych. Nasze usługi obejmują tworzenie dedykowanych kanałów sprzedaży – stron mobilnych zoptymalizowanych na smartfony i tablety, aplikacji dedykowanych (iOS – iPhone i iPad, Android) oraz całego zaplecza marketingu mobilnego. Shopgate wykracza ze swoją ofertą poza online – dzięki naszej technologii mamy możliwość połączenia świata „offline” z wirtualną rzeczywistością.

Technologia rozpoznawania obrazów (skaner katalogów) czy wirtualne sklepy z wykorzystaniem QR kodów to tylko niektóre z możliwości, dzięki którym merchanci mogą innowacyjnie wejść w kanał mobile. Odnosząc się do kwestii konkurencji – żadna ze światowych firm m-commerce nie może się pochwalić ponad 2 000 klientów, integracją z ponad 40 platformami e-commerce czy też rozbudowaną siecią afiliacyjną.

AK74 – Jesteście firmą niemiecką – co sprawiło, że zainteresowaliście się rynkiem w Polsce? Ilość użytkowników smartfonów? Poziom polskiego e-commerce?

Iwo Szapar, Shopgate: Polski e-commerce rozwija się najszybciej w Europie. Jego wartość w tym roku przekroczy 20 mld zł. Ogromny potencjał leży również w m-commerce. Warto przytoczyć kilka liczb: w 2011 r. rynek zakupów mobilnych wzrósł o 722 % (najwięcej w Europie), prognozy mówią, że liczba smartfonów pod koniec roku przekroczy 13 mln, a tabletów 2 mln. Są to dane, których nie sposób zignorować. Polska to dopiero początek naszej ekspansji na rynki CEE. Widzimy ogromny potencjał i nasz kraj ma stać się przyczółkiem do wejścia do kolejnych krajów Europy Środkowo – Wschodniej.

AK74 – Zdecydowałem się kupić Waszą usługę. Co muszę przygotować po swojej stronie pod kątem technicznym żeby z niej skorzystać?

Iwo Szapar – Przed decyzją o dołączeniu do Shopgate, rozmawiamy z klientem o technologii na jakiej oparty jest jego sklep. Mamy kilka możliwośći: integracja przez platformę sklepową, przez API (dla rozwiązań dedykowanych) lub też przez pliki CSV. Najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest wdrożenie poprzez platformę e-commerce, która jest z nami zintegrowana.

Integracja z Shopgate opiera się na dosłownie „kilku kliknięciach”, polegajacych na wgraniu odpowiedniego modułu. Nie potrzeba do tego otwierania żadnego projektu, czy też angażowania informatyków. Plugin zapewnia pełne połączenie i bieżącą synchronizację sklepu online z nowymi kanałami mobilnej sprzedaży. IAI, Sote, 2click, Wellcommerce, Magento, PrestaShop, OsCommerce, cStore, Mysklep, CS-Cart czy OpenCart – to tylko cześć z platform popularnych w Polsce i oferujących integrację z Shopgate.

Rekordzista przeprowadził pełen proces w 3 godziny (wraz z wgraniem grafik, metodami dostawy, płatności itp.).

AK74 – Na pewno dysponujecie badaniami jak kanał mobilny wspiera sprzedaż w innych krajach – to jak to wygląda? Ile przeciętny sklep w Niemczech sprzedaje ludziom, którzy trafiają do niego poprzez smartfona czy tablet?

Iwo Szapar – Czy mogę zarobić w kanale mobilnym – to powszechne pytanie ze strony sklepów. My odpowiadamy TAK i podajemy twarde dane. Za przykład może posłużyć duży niemiecki sklep Healthfood24, zajmujący się sprzedażą karmy dla zwierząt, który dzieki Shopgate:

• przez trzy miesiące od wdrożenia sprzedaż Healthfood24 wzrosła o 8%.
• podczas trzech pierwszych miesięcy (od końca stycznia do kwietnia) liczba unikalnych użytkowników strony mobilnej wzrosła o 25%.
• liczba powracających użytkowników stron mobilnych wzrosła w tym samym czasie o 29%.
• sklep odnotował wzrost zamówień przy użyciu urządzeń mobilnych o 50%.

AK74 – Sprawdziłem Wasz cennik. Za 49 złotych miesięcznie co dokładnie dostanę? Chyba nie dedykowaną aplikację na wszystkich platformy mobilne?

Iwo Szapar, Shopgate: Jest to pakiet BASIC – za 49 zł miesięcznie sklep otrzymuje stronę mobilną zoptymalizowaną na smartfony oraz tablety. Jest tutaj także opłata jednorazowa 99 zł oraz 4 % prowizji od transakcji mobilnych. Kolejny pakiet to PRO – tutaj pojawiają się już oprócz strony mobilnych dedykowane aplikacje na iPhone’a oraz Androida. Koszty to 99 zł miesięcznie, 499 zł opłaty jednorazowej oraz mniejsza prowizja od zamówień mobilnych – 3 %. Najwyższy pakiet Premium to wszystko wymienione wcześniej + aplikacja na iPada, nazywanego królem m-commerce (199 zł miesięcznie, 999 zł jednorazowo i najmniejsza prowizja – 2 %).

AK74 – Jak zamierzacie zdobywać klientów w Polsce? Planujecie współpracę strategiczną z którymś z dużych polskich platform sklepowych? A może z Allegro?

Iwo Szapar – Klucz do sukcesu na każdy rynku w przypadku Shopgate leży w integracji z jak największą liczbą oprogramowań sklepowych dostępnych na rynku. Podeszliśmy do tego bardzo priorytetowo. Nawiązaliśmy już współpracę z pierwszymi platformami, w tym główynymi graczami. IAI, Sote, 2click, cStore, Mysklep czy Wellcommerce to tylko częściowa lista. Cały czas prowadzimy rozmowy z kolejnymi dostawcami oprogramowań sklepowych, tak aby móc zaoferować naszą usługę maksymalnej liczbie merchantów na naszym rynku. Ważne dla nas są także partnerstwa w obszarze płatności – również tutaj jesteśmy na zaawansowanych etapach rozmów i mamy nadzieję, że niedługo będziemy mogli oficialnie ogłosić bardzo ciekawe kooperacje.

AK74 – Jaki zakładacie sobie plan na 2013 rok? Ilu klientów chcecie pozyskać?

Iwo Szapar – Do końca roku planujemy pozyskać minimum 300 sklepów. Zależy nam na maksymalnym przepracowaniu nadchodzących miesięcy, tak aby świąteczny szał zakupowy w Polsce był bardzo „zmobilizowany”. :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon