Ralf Wenzel (Foodpanda) – Chcemy stworzyć szybszą i lepszą komunikację pomiędzy restauracjami a klientami

Artur Kurasiński
1 sierpnia 2013
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

ralf_wenzel_foodpanda_blog_ak74_X

AK74 – FoodPanda / Hellofood działa już w 23 krajach w tym w Polsce. Jaki jest największy problem z jakim się stykacie kiedy planujecie pojawić się na lokalnym rynku? Konkurencja? Klienci, którzy nie są zbyt dobrze wyedukowani?

Ralf Wenzel (Dyrektorem Zarządzającym Foodpanda) – Tak na dobrą sprawę to foodpanda działa w 27 różnych krajach. Szczegółowo badamy rynek zanim startujemy i podejmujemy decyzje bazując na doświadczeniach związanych z innymi rynkami. Niektóre z wyzwań, którym czasami stawiamy czoła, to lokalna infrastruktura albo zasięg Internetu. Klienci nigdy nie są problemem – tak na dobrą sprawę to wspaniale widzieć zadowolenie spowodowane przez foodpandę.

AK74 – Sprzedaż jedzenia przez internet to nie tylko proces spięcia restauracji z Waszą platformą. To także aktywna pomoc właścicielom knajp w zidentyfikowaniu problemów w dotarciu do klientów. Czy nie wchodzicie w buty Groupona?

RW – Celem naszych usług jest: stworzenie szybszej i lepszej komunikacji pomiędzy restauracjami a klientami. Foodpanda obrała za cel konstruktywną pracę z naszymi partnerami, którym chcemy ułatwić dotarcie do ich grup docelowych, oraz optymalizację mechanizmu dostarczania jedzenia. Oceniamy wszystkie restauracje, następnie podajemy do informacji opinie oraz rekomendacje naszych klientów.

AK74 – Macie informacje na temat nawyków żywieniowych z 23 krajów. Jakiego typu potrawy niezależnie od kraju cieszą się największą popularnością? Pizza rządzi?

RW – Jasne, pizza jest jednym z najczęściej zamawianych posiłków na foodpanda. Jednak to nie jest tak do końca. Indyjskie bądź tajskie jedzenie jest również bardzo popularne i jest dużo ciekawych cech charakterystycznych, które posiada każdy rynek: Na przykład w Wietnamie najczęściej zamawianym jedzeniem są lody, a w Senegalu – rogaliki (Croissant).

AK74 – W Polsce głośno było o wejściu Delivery Hero poprzez przejęcia lokalnych firm. Jaka jest Wasza obecna pozycja na rynkach światowych? Z kim konkurujecie?

RW – Skupiamy się na rynkach wschodzących w Afryce, Azji, Ameryce Łacińskiej i wschodniej Europie. Te rynki doświadczają dużej przemiany – ze ‘standardowych’ dostaw na internetowe. W większości krajów już jesteśmy leaderem na rynku. Jeśli chodzi o konkurencyjność to na Węgrzech i w Singapurze foodpanda udowodniła, że posiada potencjał do radzenia sobie z konkurencyjnymi usługami

AK74 – Czy usługi mobilne odgrywają dużą rolę w zamawianiu jedzenia? Patrząc na Wasze statystyki klienci mobilni są dla Was już bardzo ważni czy nadal tylko ważni?

RW – Urządzenia mobilne to już około 15-20% zamówień przez foodpandę. Liczba klientów korzystających z aplikacji mobilnych rośnie bardzo szybko a my kładziemy duży nacisk na to aby doświadczenie związane mobilnymi aplikacjami było jak najlepsze. Aplikacje oprogramowania iOS są używane (mniej więcej) dwa razy częściej niż te ze środowiska Android, chociaż istnieją wyraźne różnice pomiędzy państwami.

AK74 – Jakie macie plany odnośnie rynku polskiego? Co zamierzacie zrobić żeby zaistnieć w świadomości przeciętnego polskiego klienta w najbliższym czasie?

RW – Przede wszystkim, jesteśmy pewni, że foodpanda zapewnia najszybszy i najbardziej wygodny sposób zamawiania jedzenia przez Internet. W przeszłości przekonaliśmy się: jeśli chociaż raz ktoś zamówi przez foodpandę, wróci! Jeśli chodzi o rozpoznawalność marki, próbujemy rozmawiać z ludźmi, którzy nas polubili, w każdy możliwy medialny sposób. Wystarczy spojrzeć na naszą stronę na Facebooku – zapewniamy wynagradzać przywiązanie do marki jak i proponujemy atrakcyjne oraz ekskluzywne oferty.

***

Ralf-Wenzel jest współzałożycielem i Dyrektorem Zarządzającym Foodpandy. Wcześniej, Wenzel piastował stanowisko dyrektora ds. Organizacyjnych w Skrill Holdings, które obsługuje system płatności Skrill/Moneybookers. Jeszcze wcześniej, Wenzel był Starszym Wiceprezesem Sprzedaży i Rozwoju w Jamba/Jamster.

O foodpanda
Foodpanda, razem z powiązaną marką hellofood, jest leaderem wśród platform online służących do zamawiania jedzenia. To pomaga restauracjom podnieść sprzedaż poprzez Internet i mobilne urządzenia oraz pomaga analizować różne sytuacje a także styka je z ciągle rozwijającą się technologią

Konsumentowi foodpanda oferuje targowisko z szerokim wachlarzem usług gastronomicznych, zawierających np.: sałaty, pizze, burgery i sushi. Konsument wybiera swoje ulubione danie na stronie albo poprzez mobilną aplikację; hellofood przetwarza zamówienie, które trafia do restauracji a jedzenie pod Twoje drzwi.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon