Jimdo – Zatrudniając ponad 170 osób możemy zachować wyjątkowy, rodzinny charakter firmy.

Artur Kurasiński
10 września 2013
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

jimdo_ak74_blog

AK74 – W listopadzie 2010 roku w wywiadzie z Matthiasem Henze padła informacja o 3 milionach klientów Jimdo. Jak teraz wygląda sytuacja – co się zmieniło przez 3 lata?

Jimdo: Przede wszystkim mocno rozwinęliśmy nasz produkt, uzupełniając go o nowe funkcje i metody płatności. Weszliśmy na rynek turecki oraz wystartowaliśmy z aplikacją mobilną. Nasz kreator wspiera teraz też HTML5. Wszystko to z myślą o użytkownikach, którzy stworzyli z Jimdo już ponad 8 milionów stron. Ponadto udało nam się otworzyć biuro w San Francisco, mamy już również oddziały w Tokio i Szanghaju. Obecnie zatrudniamy ponad 170 osób we wszystkich lokalizacjach. Do naszego zespołu dołączył także szef kuchni Sam, który codziennie wyczarowuje dla nas przepyszne obiady w swojej kuchni oraz Magda – Feel-Good-Manager – która troszczy się o nasze dobre samopoczucie na co dzień.

AK74 – Biura w Japonii, Chinach i San Francisco – imponujący rozwój. Nie boicie się, że w pewnym momencie Jimdo stanie się kolejną ogromną międzynarodową firmą bez charakteru za to z potężnym działem HR?

Jimdo: Nie. Bardzo duży nacisk kładziemy na atmosferę pracy i zachowanie płaskiej hierarchii. Stąd między innymi pomysł na stworzenie stanowiska Feel-Good Manager. Wszyscy nasi pracownicy pracują z niesamowitą pasją, dzięki czemu udało nam się zachować niepowtarzalny charakter firmy. Nawet zatrudniając 170 osób nie posiadamy działu HR i sami zajmujemy się rekrutacją nowych członków naszego zespołu. Bardzo ważne jest dla nas, by każdy nowy pracownik pasował do Jimdo.

AK74 – Czego nauczyliście w czasie tych ostatnich 3 lat? Który rynek okazał się być najtrudniejszy? I jak Wam idzie w Polsce? Tutaj chyba nadal WordPress jest najpopularniejszym CMS’em?

Jimdo: Przez ten czas nauczyliśmy się mnóstwo nowych rzeczy. Jednak o żadnym z rynków nie możemy powiedzieć, że jest “najtrudniejszy” – każdy z nich kryje po prostu inne wyzwania. Cieszymy się jednak, że Jimdo świetnie odnajduje się na każdym z nich. Zapotrzebowanie na samodzielnie tworzone przez użytkowników profesjonalne strony internetowe wzrasta na całym świecie.

Nauczyliśmy się również, że nawet zatrudniając ponad 170 osób możemy zachować wyjątkowy, rodzinny charakter firmy. Włożyliśmy w to bardzo wiele pracy i cieszymy się, że fantastyczna atmosfera towarzyszy nam przez cały czas. Doskonałym tego dowodem był dzień, w którym wystartowaliśmy z naszą aplikacją. Machina ruszyła o 4:30 rano, więc 40 osób nocowało w biurze, a na śniadanie część pracowników na ochotnika przygotowała gofry. Kilka zdjęć z tego ważnego dla nas wydarzenia można znaleźć tutaj.

AK74 – Jak wygląda obecnie rynek i Wasza konkurencja? Jimdo rośnie, ale zapewne pojawia się wiele innych ciekawych rozwiązań podobnych do Was.

Jimdo: To prawda, konkurencja jest silna. My jednak koncentrujemy się przede wszystkim na rozwoju produktu (np. wprowadzając aplikację na iOS) i perfekcyjnym wsparciu technicznym dla naszych użytkowników. Bardzo zależy nam na tym, aby każda osoba na świecie mogła w prosty sposób stworzyć własną profesjonalną stronę internetową zgodnie z naszym mottem: Pages to the People!

AK74 – Nie przespaliście mobile – oferujecie swoim klientom mobilną wizytówkę oraz wspieracie HTML5. Jak pod kątem statystyk wygląda korzystanie z Jimdo przez użytkowników z urządzeniami mobilnymi – obserwujecie silny wzrost?

Jimdo: Zdecydowanie. 20% naszych użytkowników próbowało już zalogować się na swoje strony Jimdo przez urządzenia mobilne, w tym 7% poprzez tablety.

AK74 – Stworzyliście też własną aplikację – możesz powiedzieć coś więcej na jej temat?

Jimdo: Oczywiście. Jimdo jako jedyny kreator stron oferuje teraz możliwość nie tylko tworzenia nowych, ale również edycji już istniejących stron internetowych na różnych urządzeniach. Pozostawiamy użytkownikom wolność wyboru, kiedy i gdzie chcą pracować nad swoją stroną. Obsługa aplikacji jest bardzo intuicyjna – wystarczy kliknąć na wybrany element, aby rozpocząć jego edycję. Zdecydowaliśmy się w pierwszej kolejności stworzyć wersję na iOS, ponieważ większość naszych użytkowników korzysta właśnie z tego systemu. Aplikacja jest darmowa, można ją pobrać w App Store. Pracujemy już również nad wersją na Androida.

AK74 – Jak wygląda sprawa finansów firmy – jesteście na plusie? Czy macie albo szukacie inwestora?

Jimdo: Jesteśmy na plusie już od 2009 roku. Cały wzrost finansujemy z własnych środków. Mamy tylko jednego inwestora, który jest z nami od samego początku – zbudowaliśmy Jimdo posiadając 500.000 EUR kapitału.

Na początku zeszłego roku otrzymaliśmy 8-cyfrową ofertę od inwestorów finansowych, jednak odrzuciliśmy ją. Rozbudowa firmy z naszym rewelacyjnym zespołem sprawia nam tyle frajdy, że myślimy długofalowo o rozwoju firmy i nie zamierzamy jej sprzedawać. Naszej decyzji nie żałowaliśmy nawet przez chwilę.

AK74 – Jak Jimdo radzi sobie w Polsce? Czy polscy klienci są inni? Wymagają innego podejścia? A może potrzebują innych produktów?

Jimdo: Nasi użytkownicy w Polsce są niesamowici – zawsze otwarci na nową wiedzę i rozwiązania! Dostajemy od nich również bardzo pozytywny feedback. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że polscy użytkownicy potrzebują specyficznych rozwiązań (np. uwzględnienia polskiej waluty i lokalnych metod płatności), dlatego też skrupulatnie notujemy wszystkie sugestie i staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.

AK74 – Co zamierzacie zrobić do końca 2013 roku? Jakie zmiany i nowe funkcje wprowadzicie?

Jimdo: Trwają pracę nad aplikacją na Androida, jednak nie znamy jeszcze dokładnej daty jej wprowadzenia. Oprócz tego pracujemy nad wieloma nowymi funkcjami naszego kreatora – a jakimi konkretnie? To się okaże już wkrótce.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon