Arek Skuza (iTraff, SaveUp) – Pozyskiwanie kapitału jest jak sprzedaż produktów, sprzedaje się więc udziały jako produkt

Artur Kurasiński
9 października 2013
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

arek_skuza_itraff_saveup

AK74 – Mam biznes / firmę / startup / projekt, który uważam za rozwojowy i gotowy do tego żeby podbił rynki zagraniczne. Od czego powinienem zacząć? Do kogo się zwrócić? Jak ocenić czy to co robię ma szansę na globalną ekspansję?

Arek Skuza – Jak najszybciej nabrać do składu / zespołu ludzi, którzy pochodzą, żyją i działają na rynku, który chce się podbić. Im szybciej tym lepiej. Reszta, jak kapitał, biuro itp. jest wtórne.

AK74 – Co z zespołem? Kto w nim powinien się znaleźć? Skąd mam wiedzieć jakich ludzi szukać – to mają być osoby, które są moim znajomymi czy raczej kompletnie nieznane mi osoby? Jak

AS – Firma najlepiej jak powstaje tam gdzie są nasi przyjaciele, którzy są gotowi pracować za małe wynagrodzenie z dużym zapałem. Absolutnie umiejętności sprzedażowe muszą górować nad technologicznymi w takim składzie.

AK74 – Czy w Polsce są osoby, instytucje, które mogą mi pomóc w międzynarodowej ekspansji? Nie pytam się o Ministerstwo Gospodarki i ich agendy tylko o ludzi z realnym doświadczeniem biznesowym.

AS – Oceniam to w skali 1 – 10, na 4 ale tendencja wzrostowa jest spora, o 1,5 punktu rocznie.

AK74 – Pierwsze spotkanie z potencjalnym inwestorem. Co zrobić a czego nie? Jak się do niego przygotować? Czym się różnią polscy inwestorzy od swoich kolegów z innych państw?

AS – Pierwsze spotkanie to pochodna przygotowania. Pozyskiwanie kapitału jest jak sprzedaż produktów, sprzedaje się więc udziały jako produkt. Trzeba wiedzieć do kogo się mówi i z kim się rozmawia, większość klientów nie kupuje towarów i usług, większość inwestorów jakich odwiedzimy nie kupi naszego produktu = udziałów.

AK74 – Powiedzmy, że przypadkiem podczas poszukiwań kapitału trafiliśmy do Doliny Krzemowej. Przyjeżdżamy do centrum „startupowego” wszechświata i co dalej? Gdzie sugerujesz udać się i prośić o pomoc, poradę? Szukać inwestora po prostu pukając do kolejnych drzwi?

AS – Wrong. Trzeba się przeprowadzić, albo 60% czasu tam spędzać, aby zebrac kapitał.

AK74 – Czego nauczyłeś się rozmawiając, przebywając z inwestorami i innymi startupami w USA? Jakie są fundamentalne różnice między tamtejszymi inwestorami i przedsiębiorcami?

AS – Nauczyłem się tego, że pomysł z Europy, z biznes modelem, bez zyskowności nie ma szans na pozyskanie kapitału, chyba, że ludzie z tego biznesu tam mieszkają i bywają (patrz wyżej). Lub w tym biznesie jest ktoś znany. Podobnie jeśli Bill Clinton poprzez Obamacare Obamy, szanse na powodzenie startup’u „Obamacare” są wieksze z Billem niż bez niego.

AK74 – Podjąłem decyzję – będę robił biznes w USA. Od czego zacząć pod kątem budowy firm od strony prawnej? Jaki typ spółki wybrać żeby nie generować problemów w kontaktach z inwestorami? Jak pozyskiwać kapitał i jak zabezpieczyć się prawnie?

AS Wynająć kancelarię K&L Gates i przestać się tym martwić.

AK74 – Staje przed Tobą młody przedsiębiorca, który ma do wyboru założenie i pozyskanie inwestorów do firmy technologicznej w USA a jej start i rozwijanie w Polsce. Jakiego typu rady dałbyś takiej osobie?

AS – W USA trawa nie jest zieleńsza. Jest inaczej, nie jest łatwiej. W NY ludzie połykają adrenalinę w tabletkach aby sprostać projektom i pracować po 20 godzin dziennie. USA nie są różowe i łatwiejsze. Ludzie myślą, że inwestorzy rzucają tam pieniędzmi na oślep.

Pierwsza rada: jedź jako emigrant i powalcz 5 lat w USA. Druga rada: nie buduj firmy w Polsce z nadzieją na globalny sukces. WYJĄTEK: buduj firmę w Polsce i 60% czasu spędzaj w samolocie i na rynku na którym chcesz mieć sukces. UWAGA: wykorzystaj polskich inżynierów w swoim projekcie bo są doskonali.

AK74 – Z perspektywy Twojego doświadczenia – patrzysz na polską rzeczywistość bizesowo-starupową AD 2013 (mam na myśli samych startupowców i inwestorów, fundusze 3.1, PARP itd.) i porównujesz ją do tego czego doświadczyłeś w Dolinie Krzemowej. I?…

AS – Jest zajebiśćie. Czas działa na moją korzyść.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon