Dmitrij Żatuchin (Edustation.pl) – Tworzymy miejsce do nauki języków obcych, z dużą ilością filmów, zdjęć i tekstów z nagraniami

Artur Kurasiński
13 listopada 2013
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Dmitrij Żatuchin_Edustation.pl_blog_ak74

AK74 – Czym jest Edustation i dlaczego miałbym z Twojego produktu korzystać?

Dmitrij Żatuchin – Edustation to miejsce do nauki języków obcych, z dużą ilością filmów, zdjęć i tekstów z nagraniami. To także platforma, która skupiać będzie profesjonalne, autorskie treści małych i dużych wydawców kursów językowych. Użytkownik sam zadecyduje, jaki kurs lub metoda jest optymalna dla niego.

AK74 – W sieci (i poza nią) jest wiele aplikacji, słowników, szkół, kursów czy metod nauki języków obcych. W czym Edustation jest lepsze, inne bądź efektywniejsze?

DŻ – Postawiliśmy na zainteresowania i podział materiału, który umożliwia użytkownikowi naukę tego, co go naprawdę interesuje lub dobór materiału, w którym wie, że czuje się słabiej. Ponadto cały czas rozszerzamy Edustation o interaktywne narzędzia oraz charakter społecznościowy. Efektywność na dzień dzisiejszy to oszczędność czasu i pieniędzy, wynikająca z możliwość nauki języka online. Natomiast przyszłe kursy różnych autorów i różnych metod nauczania pozwolą zoptymalizować indywidualną naukę, bo każdy znajdzie zbiór treści i sposoby nauki, które odpowiadają mu najbardziej.

AK74 – Macie aplikację mobilną? Bo ze swojej perspektywy powiem, że nauka przy laptopie czy komputerze stacjonarnym to kiepski pomysł. Ze smartfonem spędzam 80% czasu w ciągu dnia.

DŻ – Posiadamy aplikację mobilną na Android, ale jest ona z „poprzedniej generacji” Edustation. Aktualnie pracujemy nad naszą pierwszą aplikacją na iOS, gdzie możliwa będzie nauka języka obcego za pomocą naszych kursów. Natomiast nasza strona jest responsywna i działa na urządzeniach mobilnych, także nie ma problemu z nauką języka mobilnie.

AK74 – Na czym zarabiacie? I na czym być może nie teraz ale również chcecie zarabiać w przyszłości?

DŻ – Obecnie oferujemy płatne mini lekcje, które podzielone są według tematyki czy zagadnień. Użytkownik płaci tylko za to, czego naprawdę potrzebuje się nauczyć tu i teraz.
W listopadzie uruchomiliśmy pierwszy autorski kurs języka angielskiego English for Beginners, który do końca roku będzie dostępny za darmo. Z kodem promocyjnym AK74 dostaniecie bonusowe monety do wykorzystania na platformie.

Zamierzamy zarabiać na promocji i sprzedaży kursów autorskich w modelu współdzielenia zysku oraz na samej technologii – czyli platformie Edustation dla klienta biznesowego.
Jeśli jesteś osoba prywatną to nauczysz się języka obcego. A jeśli klientem biznesowym – również, bo posiadamy system, który pozwoli wykształcić pracowników firmy w zakresie języków obcych.

AK74 – Wzorowaliście się na jakimś innym projekcie czy Edustation to Twój autorski pomysł?

DŻ – W 2010 roku w głowie mieliśmy głównie idee takie jak Khan Academy i English Central. Dokładnie przeanalizowaliśmy konkurencję pośrednią i bezpośrednią, tworząc niejako mash-up dobrych rozwiązań. Przez ostatnie 3 lata nasze pomysły i sam projekt wciąż ewoluował, doprowadzając do miejsca, w którym Edustation znajduje się dziś.

AK74 – Jak tworzyłeś swój produkt – robiliście testy? Mieliście grupę testerów uczących się za pomocą Waszego narzędzia? Ile trwała produkcja Edustation?

DŻ – Proces twórczy nie jest skończony, cały czas tworzymy. Nie ma tygodnia, w którym nie chciałbym wprowadzić ulepszenie lub coś nowej, ale zawsze poprzedza to zdrowy rozsądek. Co do testów – w wakacje 2011 zorganizowaliśmy stacjonarne kursy angielskiego we Wrocławiu, gdzie podstawą metodyczną do nauki były materiały i narzędzia na Edustation. W ankietach ewaluacyjnych kurs został oceniony jako bardzo dobry.
Z kolei na przełomie listopada i grudnia 2012 roku przeprowadziliśmy ankietę na reprezentatywnej grupie osób zainteresowanych nauką języków obcych zarówno w Polsce jak i w krajach Wspólnoty Niepodłegłych Państw, analizując potrzeby użytkowników. Dzięki jej wynikom mieliśmy solidne podstawy do rozpoczęcia prac nad „aktualnym” Edustation.

AK74 – Myślisz o rynkach zagranicznych? Pytam bo masz dobrą orientację w tym co dzieje się za wschodnią granicą Polski.

DŻ – W zamiarze było dotarcie do rynków, które m.in. wg raportu Ambient Insight znajdą się w dziesiątce najbardziej aktywnych w zakresie nauki angielskiego online. Dlatego naszymi działaniami objęliśmy rynki takich krajów jak Polska, Rosja, Ukraina oraz kraje hispanojęzyczne. Dla ciekawostki dodam, że Polacy przeważnie uczą się od poniedziałku do czwartku, często w godzinach pracy, a weekendy robią sobie wolne. Natomiast we Wspólnocie Niepodległych Państw użytkownicy uczą się częściej od czwartku do niedzieli, poświęcając wiele czasu właśnie w weekendy.

AK74 – Napisałeś „Dzisiaj z Edustation jest 37 tysięcy użytkowników z całego świata, którzy uczą się języka angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, polskiego i francuskiego.” To dużo czy mało? Jaka część z tych 37 tysięcy płaci Wam?

DŻ – Porównując się do światowych gigantów jest to wciąż mało. Jeśli jednak spojrzymy na nasze niewielkie nakłady na promocję i marketing to jest to dużo. Patrząc stricte na rynek polski to jest to już niezły wynik. Jeśli chodzi o płatności to w zagranicznych serwisach jest to przeciętnie 3-5% użytkowników. W Edustation, powiem szczerze, mamy niewiele, jednak jest to świadome działanie, ponieważ do końca roku nie prowadzimy agresywnej kampanii zakładającej konwersję naszych użytkowników.

AK74 – Jakie plany na najbliższy rok?

DŻ – Intensywnie pracujemy na dalszą popularyzacją platformy. Największe perspektywy wiążemy z naszą technologią oraz wprowadzaniem kursów różnych autorów, którzy skupiają się wokół odmiennych metod i technik uczenia języka. Chcemy być agregatem treści, miejscem gdzie użytkownik wybierze kurs, który jest dopasowany najbardziej do jego potrzeb. Wiemy, że dla każdego istnieje optymalny zbiór treści, który mu najlepiej odpowiada i stąd kierunek kursów różnych metod i autorów.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon