Hub:raum Kraków – podsumowanie

Artur Kurasiński
9 grudnia 2013
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

hub_raum_kraków_2013

15 zespołów z Polski, Bułgarii, Słowacji, Chorwacji, Czech, Rumunii, Grecji, Czarnogóry, Austrii oraz Ukrainy uczestniczyło w ośmiodniowych warsztatach zorganizowanych przez hub:raum Kraków. Trzy startupy, czyli CollarPocket z Polski, Omnipaste z Rumunii oraz Tourvia.me z Czarnogóry, zostały zaproszone do inkubatora. Projekty wybrało jury, w którego skład weszli mentorzy hub:raum Kraków oraz eksperci Deutsche Telekom…

Ponadto, podczas programu akceleracyjnego ogłoszono inwestycję krakowskiego centrum innowacji. Excalibur, rozwiązanie umożliwiające uwierzytelnianie użytkownika przy użyciu komórki w różnych serwisach internetowych takich jak Facebook czy systemy samoobsługi operatorów telekomunikacyjnych, to pierwszy startup w portfolio hub:raum Kraków.

Podczas ośmiu dni pracy, 15 europejskich zespołów uczestniczyło w bezpłatnych warsztatach i wykładach prowadzonych przez ponad 50 światowych ekspertów. Dzięki temu zdobyli oni szeroką wiedzę w zakresie finansowania, tworzenia bazy klientów, zarządzania projektem i umiejętności prezentowania swojego pomysłu przed publicznością.

„Warp okazał się wielkim sukcesem przede wszystkim dlatego, że mogliśmy dzielić się doświadczeniem z młodymi przedsiębiorcami. Mam nadzieję, że teraz uczestnicy będą się dzielić zdobytą wiedzą z
lokalnymi społecznościami oraz będą dla nich przykładem, jak zostać skutecznym startupowcem. Ich pasja i chęć do nauki to dowód na to, że warto organizować takie programy. Liczę na to, że wszystkie zespoły rozwiną swoje pomysły w wielkie biznesy i wejdą na zagraniczne rynki. Nasze drzwi są dla nich zawsze szeroko otwarte, by pomóc dopracować lub rozwinąć koncepcję. Jako hub:raum Kraków zrobimy wszystko, by pomóc im odnieść sukces.” – mówi Jakub Probola, lider hub:raum Kraków.

Podczas programu akceleracyjnego, ogłoszono inwestycję krakowskiego inkubatora, którego właścicielem jest sieć T-Mobile należąca do grupy Deutsche Telekom. Excalibur, tegoroczny zwycięzca konkursu Telekom Innovation Contest w Berlinie, został pierwszym startupem w portfolio hub:raum Kraków. Ideą tego projektu jest umożliwienie uwierzytelniania użytkownika na różnych serwisach internetowych (np. Facebook, strona internetowa dostawcy energii czy operatora sieci komórkowej) za pomocą komórki. Takie podejście będzie też odgrywało dużą rolę w rozwiązaniach typu internet-of-things.

„Ten projekt zrewolucjonizuje postrzeganie ludzi i zmieni ich zaufanie do świata cyfrowego. Zespół Excalibur stworzył rozwiązanie umożliwiające dokonanie uwierzytelnienia użytkownika w różnych serwisach internetowych w bardzo bezpieczny sposób. To przełomowy pomysł rozwiązujący wielki problem, z którym się obecnie borykamy. Dlatego właśnie cieszę się, że Excalibur jest z nami – to dobry start w przyszłość.” – dodaje Jakub Probola.

Głównym celem inicjatywy było nawiązanie trwałych relacji z przedsiębiorcami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas trwających osiem dni spotkań, uczestnicy mieli możliwość współpracy z doświadczonymi osobami, między innymi z profesorem Piotrem Płoszajskim, Robertem Luke’iem, Michałem Leopoldem Kuropatwińskim oraz Andrzejem Popadiukiem. Warsztaty dotyczyły idei przedsiębiorczości, sposobów na zdobycie inwestora oraz etyki biznesu. Wszystko, by móc rozwinąć pomysły w skalowalny biznes.

Program akceleracyjny był również wspierany przez mentorów hub:raum Kraków, między innymi Marvina Liao, Jarosława Sygitowicza, Ivana Brezak Brkana, Stefana Bielaua, Agnieszkę Anielską, Filipa Drimalkę czy Artura Kurasińskiego. Prowadzili oni indywidualne spotkania oraz dodatkowe sesje AMA (ang. Ask Me Anything) na temat marketingu, przedsiębiorczości, umiejętności prezentowania pomysłu oraz story-tellingu, które były kolejnym zastrzykiem wiedzy na temat rozwoju produktu. T-Mobile, Telekom Innovation Laboratories (w skrócie T-Labs), Mandarine Project Management, Innovatika oraz Pitch Doctors również wzięli udział w programie. Eksperci uczyli młodych przedsiębiorców, jak prezentować swoje pomysły, jak dobrze zarządzać projektem oraz jak stworzyć najlepszy produkt.

Podczas ostatniego dnia programu odbył się Demo Day. Jury składające się z mentorów hub:raum Kraków i ekspertów Deutsche Telekom wybrało trzy zespoły, które zostały zaproszone do programu inkubacyjnego: CollarPocket z Polski, Omnipaste z Rumunii oraz Tourvia.me z Czarnogóry. Collar Pocket pozwala lepiej dbać o zwierzęta – obroża gromadzi dane o temperaturze, tętnie i położeniu zwierzęcia oraz przesyła je do aplikacji mobilnych.

Omnipaste udostępnia możliwości terminala do zintegrowania w aplikacjach działających poza telefonem między innymi kopiowanie i wklejanie tekstu pomiędzy urządzeniami, korzystanie z kamery telefonu do rozmowy przez Skype oraz żyroskopu do sterowania komputerem. Z kolei TourVia.me to sklep internetowy, który agreguje i sprzedaje wycieczki z przewodnikiem i pomaga użytkownikom znaleźć, porównać i zarezerwować najlepsze oferty. Zespoły zostały zaproszone do dalszych rozmów z inkubatorem innowacji.

O hub:raum Kraków
hub:raum Kraków to inkubator innowacji oferujący wsparcie młodym przedsiębiorcom z Europy Środkowo-Wschodniej – inicjatywa jest platformą startową dla ich pomysłów. Polska to drugi europejski kraj, w którym Deutsche Telekom, do którego należy sieć T-Mobile nawiązuje współpracę ze startupami, czyli firmami na wstępnym etapie rozwoju zajmującymi się głównie nowoczesnymi technologiami. hub:raum Kraków oferuje kompleksowe wsparcie w czterech obszarach: finansowania, zapewnienia przestrzeni do pracy (możliwość co-workingu), doradztwa mentorów i ekspertów oraz dostępu do zasobów Deutsche Telekom (takich jak baza klientów, usługi techniczne, dostęp do infrastruktury).

Kontakt:

Filip Dębowski
Event and Communication Manager
tel.: +48 882 020 493
E-Mail: filip@hubraum.com

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon