Świat widziany w 29” czyli test monitora AOC Q2963

Artur Kurasiński
17 maja 2014
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

blog_ak74_recenzja_AOC Q2963PM

Na pierwszy rzut oka taki monitor nie jest Ci do niczego potrzebny. Po kilku dniach testów 29’’ okazuje się idealną rozdzielczością jeśli potrzebujes dużo miejsca na ekranie…

Wbrew pozorom testów monitora AOC Q2963PM nie zacząłem od filmów czy gier tylko od sprawdzenia czy mój pulipt skorzysta na przejściu z 22 na 29 cali. Dotychczas udawało mi się pomieścić wszystkie ikony oraz pliki na pulpicie ale czasami upychanie nowych dokumentów nawet „na chwilę” było irytujące.

blog_ak74_recenzja_AOC Q2963PM_1

Pierwsze wrażenie po podłączeniu i kalibracji rozdzielczości: „o boże jaki ten ekran jest szeroki i dłuuugi”. Po kilku dniach pracy na nim przyzwyczaiłem się i problem z bolącą szyją (w domyśle: przy takiej rozdzielczości musisz kręcić głową żeby zobaczyć jedną stroną pulpitu a potem druga). Marki AOC kompletnie nie znałem i muszę przyznać, że zdziwiłem się jej historią (firma amerykańska z silnym „ramieniem” w Azji) ale też pozytywnie rozczarowałem designem.

Obudowa monitora jest zrobiona w miłym dla oka, ascetycznym stylu. Bez zbędnych upiększeń i barokowych ozdóbek. Z prawej strony mamy panel z przyciskami (również najważniejszy przycisk „power”) i…już. Dzięki temu, że mam dość nowy sprzęt (i kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 770) pokusiłem się nawet o testowanie na dwóch monitorach: starym 23 calowym i nowym 29 ‘’. Efektem był kokpit statku kosmicznego i po raz pierwszy moje biurko stało się za małe dla dwóch monitorów.

blog_ak74_recenzja_AOC Q2963PM_2

Bardzo żałuję, że AOC nie ma opcji pivota (co prawda można go zamontować na ścianie w standardzie VESA ale to już raczej jednorazowa przyjemność) ale poniekąd rozumiem: czytanie maili z monitora o przekątnej 73,7 cm byłoby szaleństwem.

Nienawidzę kłębowiska kabli na biurku więc z radością odkryłem, że wszystko czym się podłącza monitor do komputera można schować za „nogą” monitora i wtedy od strony użytkownika widać tylko nieskażony dodatkowymi elementami wyposażenia front. Podłączenia przez kable DVI jest bardzo pożądane ponieważ w innym wypadku naszym oczom ukaże się obraz jak sprzed 10 lat – wielkie i rozmazane piksele.

blog_ak74_recenzja_AOC Q2963PM_3

Jeden z większych (ale na szczęście nielicznych) problemów jakie zarejestrowałem jako użytkownik to ilość miejsca jaką trzeba przeznaczyć na monitor (a dokładnie jego „nogę”) oraz brak możliwości regulacji położenia monitora (jest oczywiście opcja przesuwania matrycy natomiast nie można zmienić wysunięcia monitora w stosunku do osoby oglądającej).

Innymi słowy kupując AOC Q2963 PM musisz liczyć się z tym, że za chwilę zmienisz biurko (na większe) albo będziesz zmuszony do pracy z monitorem „przy twarzy”.

blog_ak74_recenzja_AOC Q2963PM_4

Dobra to ponarzekałem a teraz przejdźmy to zachwytów. Otóż AOC Q2963 PM pozwala na ustawienie formatu obrazu na 21:9. Tak. Możesz pracować (i oglądać filmy) w rozdzielczości WFHD 2560×1080 – twoje biurko zmieni się w kino domowe.
Co jeszcze dostaniemy wraz z zakupem AOC 29’’? Funkcje: Picture-in-Picture i Picture-by-Picture. Jeśli mamy smartfona lub inne urządzenie wyposażone w funkcję MHL to możemy wykorzystać nasz monitor do przeglądania jego zawartości.

blog_ak74_recenzja_AOC Q2963PM_5

Co do pytania czy AOC Q2963 PM zadowoli gracza odpowiem tak – mnie tak a lubię pograć przede wszystkim w FPSy. Co prawda znalazłem informację, że „input lag dla AOC Q2963 PM wynosi aż 34 ms” i nie powinno zachwycić to graczy FPS’owych natomiast ja grając w BF4 nie odczuwałem żadnych problemów.

Werdykt końcowy:

Dla kogo jest AOC Q2963 PM? Na pewno dla kinomaniaków dysponujących wysokiej jakości materiałami wideo, które chcą oglądać w „kinowych” proporcjach 21:9. Poleciłbym także ten monitor dla osób, które potrzebują naprawdę dużo przestrzeni na swoim pulpicie. Sądzę, że programiści mogę być też dobrą grupą docelową (z ich potrzebą otwierania wielu okien i programów)

PS Dla chcących dokładne informacje techniczne specyfikacja znajdziecie je tutaj a tutaj dodatkowe zdjęcia monitora.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon