Tomasz Drozd (Brainly) – Dzięki aplikacji Brainly za darmo i natychmiast otrzymujesz dostęp do społeczności milionów najzdolniejszych uczniów na całym świecie

Artur Kurasiński
31 lipca 2014
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

grupa_brainly_ak74_blog

AK74 – Tomku w lipcu aplikacje mobilne Brainly przekroczyły 1,8 mln pobrań (700 tys pobrań wersji iOS i 1,1 mln wersji na androida). To jest imponujący wynik – jak to się robi?:)

Tomasz Drozd (Marketing Manager w Brainly) – Wystarczy stworzyć świetny produkt, a statystyki same zaczynają rosnąć :) Dzięki aplikacji Brainly za darmo i natychmiast otrzymujesz dostęp do społeczności milionów najzdolniejszych uczniów na całym świecie. Wystarczy, że uruchomisz aplikację, dodasz pytanie i w ciągu kilku minut możesz otrzymać pomoc od innego ucznia.

To tak proste jak zadanie pytania koledze z ławki, tylko że w jednym momencie docierasz do miliona osób.
W ten sposób Brainly wciela w życie ideę crowd learning w wydaniu mobilnym – dzielenie się wiedzą staje się jeszcze prostsze i szybsze. Jakbym był aktualnie w gimnazjum sam bym używał naszej aplikacji :)

Aktualnie nie reklamujemy naszych aplikacji nigdzie, poza naszym portalem. To nie przeszkadza nam osiągać pierwsze miejsca w rankingach appstore.

AK74 – W Rosji 30% treści do naszego portalu dodawanych jest z urządzeń mobilnych – świetny wynik. Rynek rosyjski jest dla Was priorytetem teraz?

TD – Naszym priorytetem jest stworzenie światowej klasy produktu pierwszego wyboru do pomocy w nauce i dzieleniu się wiedzą oraz dotarcie z nim do jak największej liczby uczniów na całym świecie. Rynek rosyjskojęzyczny to potężny kawałek globu i ogromna liczba internautów i uczniów, którzy mogą dzielić się wiedzą. Już teraz jest to jeden z największych naszych serwisów i ciągle ma potencjał na duży rozwój. Wiele startupów z Polski szybko i z sukcesami penetruje ten rynek i na pewno jest to bardzo dobry kierunek.

Brainly_wykres_ak74_blog

AK74 – Oprócz Rosji, Polski, Brazylii i USA, Wasza aplikacja jest też pobierana w takich krajach jak Kazahstan (ponad 50 tys ściągnięć), Turcja (150 tys), Indonezja (39 tys), Ekwador (22 tys) i Białoruś (15 tys). Jak dociera się z takim portalem jak Brainly do Ekwadoru?:)

TD – Mamy zespoły odpowiedzialne za każdy rynek. Długo przygotowujemy się przed startem. W każdym kraju trochę inaczej angażują się użytkownicy, inna jest konkurencja, występują różnice w systemie edukacji oraz sam Internet jest na różnym etapie rozwoju. Dlatego w naszym biurze w Krakowie zatrudniamy specjalistów, którzy są native speakerami. Zależy nam na osobach, którzy znają język i kulturę kraju. Prowadzimy intensywne rekrutacje za granicą, m. in. w Brazylii, Indonezji, Stanach Zjednoczonych, chcemy zbudować prawdziwie międzynarodowy zespół.

To plus firma skupiona na produkcie, a nie na typowych akcjach marketingowych to nasz patent na sukces.

AK74 – Serwisy z grupy Brainly notują 26 mln UU miesięcznie. Jesteście największym serwisem stworzonym w Polsce?

TD – Sprostowanie – Zadane.pl to polska i pierwsza wersja naszego portalu. W Polsce mamy aktualnie 4 mln UU miesięcznie. Porównując liczbę uczniów, którzy uczą się obecnie w kraju można stwierdzić że mamy bardzo dużą penetrację grupy docelowej. Mamy jednak jeszcze dużo do zrobienia wśród takich grup jak rodzice, nauczyciele czy studenci. Oczywiście za cel możemy sobie jeszcze postawić prześcignięcie polskiej wersji Wikipedii :)

AK74 – Macie 14 wersji językowych, które docierają w sumie do 35 krajów ale brakuje wersji w języku arabskim i chińskim. Kiedy zatem Brainly po chińsku i arabsku?

TD – Jak tylko zbudujemy arabsko- i chińskojęzyczny team w Krakowie :) Samo przetłumaczenie serwisu to najłatwiejszy element wdrożenia nowego rynku, zupełnie niewystarczający do uruchomienia kolejnej wersji. Bez grupy ludzi, którzy znają kulturę danego regionu, urodzili się tam i przeszli przez system edukacji, nie stworzymy serwisu, który będzie doskonale odpowiadał na potrzeby tamtejszych uczniów i użytkowników. A tylko takie serwisy chcemy uruchamiać.

AK74 – Wszystkie serwisy Brainly zrzeszają aktualnie ponad 400 moderatorów na całym świecie, którzy w roku szkolnym sprawdzają ponad 20 tysięcy pytań i odpowiedzi dziennie, nie licząc komentarzy, które również są moderowane. Jak się zarządza taką grupą osób?

TD – Uściślając – moderatorzy to nasi użytkownicy. Nie zarządzamy nimi, to raczej oni nam pomagają w rozwijaniu portalu. Wybieramy ich spośród najbardziej aktywnych i zaangażowanych userów. Często sami się do nas zgłaszają. Oprócz tego w firmie każdy region ma przydzieloną osobę odpowiedzialną za kontakt ze społecznością, która dba o jej rozwój, odpowiada na pytania, angażuje użytkowników i rozwiązuje problemy.

Są to osoby, które znają kulturę, język i system edukacji danego kraju. One są liderami społeczności, którą budują. Bardzo szybko jednak oddajemy władzę w ręce najstarszych moderatorów, którzy samodzielnie zaczynają budować społeczność, rekrutują kolejnych moderatorów i dbają o porządek na portalu. Ci ludzie w roku szkolnym sprawdzają poprawność kilkudziesięciu tysięcy pytań i odpowiedzi dziennie.

Wśród nich są profesorowie, emerytowani i aktywni nauczyciele, studenci, doktoranci, rodzice i oczywiście najlepsi uczniowie. To potężna, zaangażowana społeczność i jedna z największych wartości naszego portalu.

AK74 – Pracujecie nad nową aplikacji, która planujecie uruchomić we wrześniu – co się w niej znajdzie?

TD – Niestety nie mogę jeszcze zdradzać szczegółów, ale będzie to właściwie zupełnie nowa aplikacja. Zamierzamy zmienić design. Pracujemy intensywnie nad nowym „flow” użytkownika. Zrobiliśmy wewnętrzne badania z uczniami na różnym etapie edukacji. Rozmawialiśmy z nimi o tym jak się uczą. Sprawdzaliśmy jak używają internetu i nowych technologii przy odrabianiu prac domowych. Mamy sporo obserwacji i pomysłów. Na pewno nie wszystkie z nich uda nam się od razu wdrożyć, ale warto obserwować śledzić rozwój naszej aplikacji bo zmian będzie dużo.

AK74 – Rośniecie tak szybko jakby Zadane.pl nie miało konkurencji na świecie – tak właśnie jest czy po prostu jesteście najlepsi w tym co robicie?

TD – Mamy nadzieje, że to drugie :) Oczywiście przy wdrażaniu kolejnych rynków bierzemy pod uwagę te, które jeszcze nie mają konkurencyjnych lokalnych serwisów, ale jak pokazuje przykład USA, nie boimy się również ustabilizowanych rynków, z bardzo silną konkurencją.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon