Minister Rafał Trzaskowski otworzy konferencję „Dostępność Polska 2014”

Artur Kurasiński
21 sierpnia 2014
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

dostepnosc_polska_2014_blog_ak74

17 września br. w Centrum Konferencyjnym Muranów w Warszawie Minister Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski otworzy konferencję na temat wymogów dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością, której organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji…

Kwestia dostępności stron www administracji publicznej dla użytkowników z niepełnosprawnością to gorący temat, ponieważ zgodnie z polskim prawem już tylko niespełna rok został na wdrożenie pełnej dostępności tych serwisów. Jest to sprawa o tyle ważna, że osoby z niepełnosprawnością to jedna z grup, która jest szczególnie narażona na wykluczenie cyfrowe.

– Nie wszystkie strony internetowe są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że wielu obywateli w Unii Europejskiej jest odciętych od sieci, a dzisiaj wykluczenie cyfrowe oznacza wykluczenie z rynku, z tych wszystkich możliwości, które my ludzie pełnosprawni mamy. Dlatego trzeba to zmieniać.

Trzeba robić wszystko żeby dostosowywać strony internetowe, telefony i całą technologię do potrzeb osób niepełnosprawnych. Tylko wtedy osoby niepełnosprawne mogą w pełni korzystać z tych możliwości, które mają wszyscy inni – komentuje Rafał Trzaskowski, Minister Administracji i Cyfryzacji. Widzimy, że administracja rządowa jak i samorządy idą tą drogą i mamy nadzieję, że w 2015 roku sytuacja radykalnie się poprawi – dodaje Minister Rafał Trzaskowski.

Konferencja „Dostępność Polska 2014 – wymogi dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością” będzie okazją do sprawdzenia czym jest dostępność, jakie wyzwania stoją przed instytucjami, które muszą ją wdrożyć oraz jak zrobić to skutecznie. Będzie to także szansa na spotkanie i rozmowę ze specjalistami ds. dostępności oraz przedstawicielami instytucji, które już rozpoczęły przygodę z dostępnością.

W konferencji wezmą udział m.in.: Robin Barnett (Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce), Włodzimierz Marciński (Lider Cyfryzacji), Mark Rait (Shaw Trust) oraz Teresa Hernik (Prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Konferencja odbędzie się 17 września 2014 roku w Centrum Konferencyjnym Muranów, ul. Anielewicza 6.

Konferencja będzie miała charakter otwarty. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 września 2014 roku. Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie http://www.integracja.org/dostepnosc-polska/

Konferencja w szczególności dedykowana jest przedstawicielom instytucji rządowych i samorządowych.

Więcej informacji: www.integracja.org

—–

Integracja od 20 lat konsekwentnie działa na rzecz wyrównywania społecznych szans osób z niepełnosprawnościami, kształtowania świadomości obywatelskiej oraz integracji społecznej. Głównym celem Integracji jest inicjowanie i skuteczne wdrażanie rozwiązań na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

Integracja jest ekspertem w zakresie dostępności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami. Przez ostatnie 3 lata współpracowała z blisko 500 instytucjami i organizacjami działającymi na terenie całego kraju. W 2012 roku wspierała m.in. Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w stworzeniu nowego serwisu www.premier.gov.pl , w efekcie czego jest on jednym z najlepiej dostosowanych serwisów administracji publicznej w Polsce.

Monika Kamińska
Koordynator ds. PR
e-mail:monika.kaminska@integracja.org
tel.: 502 518 546

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon