Ryan Socash (Mediakraft) – Obecnie pracujemy z ponad 150 twórcami i 200 kanałami w Polsce

Artur Kurasiński
18 lutego 2015
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

ryan_socash_mediakraft_ak74_blog

AK74 – Czym jest MCN i co oferuje twórcom? Jak byś zachęcił kogoś do tego żeby stać się waszym partnerem?

Ryan Socash (Mediakraft Country Manager) – Internetowe sieci wielokanałowe (MCN) są rozwiązaniem na dostarczanie autentycznych treści współczesnej publiczności internetowej. Mediakraft oferuje twórcom indywidualne warunki i pomoc na wielu płaszczyznach, począwszy od rozwoju pomysłu na kanał, zarządzanie prawami, produkcją, marketing, dostęp do różnych platform i w wybranych przypadkach kompleksową obsługę. Partnerstwo działa w obie strony, nie jest to kwestia zachęty, raczej pytanie – jak wartościowa dla wszystkich może być ta współpraca.

AK74 – Piszecie na swojej stronie, że „Mediakraft jest największym internetowym kanałem telewizyjnym w Europie Środkowej”. Dlaczego telewizyjnym skoro nadajecie w internecie? Ile czasu zajęło Wam dojście do tego poziomu?

RS – Mediakraft specjalizuje się w rozwoju zasięgu i poszerzaniu publiczności. Dzięki temu osiągamy taki imponujący wzrost na wszystkich rynkach. Początkowo wystarczało zastosować kilka podstawowych zasad tradycyjnej telewizji – przestrzegać harmonogramu, stosować spójny branding itp. Te dni minęły, dzisiaj walczymy o oryginalny pomysł, dogłębne zrozumienie statystyk i analityk oraz o budżet produkcyjny dla profesjonalnego zrealizowania pomysłu.

AK74 – Ilu twórców w Polsce zrzeszacie i kto może być twórcą? Jakiego typu musi spełnić warunki?

RS – Obecnie pracujemy z ponad 150 twórcami i 200 kanałami w Polsce. Kryteria partnerstwa nie są publicznie określone. Warunki, na których pracujemy z Wajda School and Studio są zupełnie inne niż warunki współpracy z TheOleskaaa na przykład. Te dwa podmioty są nieporównywalne, jednak obie strony wykazują chęć bycia częścią nowych mediów.

AK74 – Twórcy zrzeszeni w Mediakraft mają bardzo różne programy – od mody poprzez sport czy newsy. To bardzo duży rozrzut. Dlaczego nie specjalizujecie się w jakimś temacie (np. muzyka)?

RS – Mamy 6 specjalistycznych grup broadcastingowych: aktualności i informacje TIN, Magnolia jest dedykowana dla mody i stylu życia, Plexus do gier, Comedy Net przedstawiamy komedię, Athletia prezentuje kanały o sporcie oraz wybrane tematy kultury miejskiej. Powodem wyselekcjonowania grup broadkastingowych jest ułatwienie identyfikacji marki oraz optymalizacja organicznego wzrostu.

AK74 – Działacie w sześciu miastach (Amsterdam, Kolonia, Monachium, Berlin i Hamburg) w Europie w trzech krajach (Polska, Niemcy i Holandia). Czy to znaczy, że chcecie działać tylko w Europie czy planujecie rozszerzyć działalność na na przykład USA?

RS – Posiadamy również biura w Stambule w Turcji. Europa jest dla nas interesującym miejscem przede wszystkim dlatego, że regiony są podzielone według języka. Jest to jeden z niewielu obszarów, które stanowią wyzwanie dla sieci amerykańskich i pozwalają nam konkurować. Amerykańskie sieci zbliżają się do Europy, ale nie wykraczają znacząco poza Wielką Brytanię ze względu na mała ilość anglojęzycznych odbiorów.

Z drugiej strony, zróżnicowanie języka daje możliwość zlokalizowania sprawdzonych formatów takich jak Topowa Dycha lub Ponki i wtedy mamy podstawę do stworzenia kanalów dla lokalnych twórców. Jednakże znaczny procent naszych widzów pochodzi z Ameryki, szczególnie w przypadku treści poświęconych sportowi i fitness.

AK74 – Co dokładnie twórca otrzymuje od Was i na czym taki MCN jak Mediakraft zarabia?

RS – Warunki są bardzo indywidualne, wychodzimy z założenia, że partnerzy dołączając do naszej sieci będą otrzymywać pomóc w optymalizacji kanałów, promocji strategicznej, zarządzania prawami autorskimi. Posiadamy lokalne studio w Warszawie jak również zaplecze multimedialne takie jak biblioteka muzyczna, a w niektórych przypadkach wspieramy partnerów w realizacji produkcji.

AK74 – Czy są tematy, których nie podejmujecie się promować (nawet jeśli są bardzo dobrze oglądane)?

RS – Obejrzyj kilka odcinków Ponki i zobaczysz, że w programie biorą udział bardzo otwarci ludzie, nie mamy nic przeciwko kontrowersji. Osobiście nie jestem fanem cenzury. Jednak, rasizm, fanatyzm, homofobia, lub inne obraźliwe treści są absolutnie nie do zaakceptowania lub promowania przez Mediakraft, platformy na których publikujemy oraz reklamodawców.

AK74 – Powiedzmy, że jestem gwiazdą na poziomie europejskim. Mam miliony subskrybentów, moje filmy są oglądane setki miliony razy. Co takiej osobie MCN może mi zaoferować?

RS – Wszystkie gwiazdy są różne, więc nie ma jednej standardowej oferty skierowanej od danego poziomu sławy lub oglądalności. W tych przypadkach ważne jest, aby uświadomić sobie czego danemu artyście brakuje, żeby osiągnął jeszcze większy sukces i stabilność. Publiczny status celebryty musi być przestrzegany jako marka i wymaga wzmocnienia na wielu poziomach. Mając to na uwadze skupiamy się na podniesieniu oglądalności oraz odpowiednim monetyzowaniu treści, pozostawiając artyście czas i energię na realizację swoich pomysłów. Moim zdaniem wzrost jest jednym z najbardziej wartościowych aktywów, które możemy zaproponować.

AK74 – Szukacie twórców w Polsce? Kogo dokładnie? Jak się można zgłosić?

RS – Drzwi są otwarte, każdy jest mile widziany w naszej siedzibie w Warszawie, a jeśli osoba zaprezentuję właściwą motywację, możemy zacząć rozmawiać na temat długoterminowej współpracy oraz budowania trwałej marki razem. Jednak w tym momencie, moim priorytetem jest rozwój współpracujących z nami artystów niż poszukiwanie nowych.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon