Łukasz Ozimek (SCALE) – Nasz program skupia topowych mentorów oraz najlepsze fundusze inwestycyjne w Polsce

Artur Kurasiński
23 marca 2015
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

łukasz_ozimek_smartpspace_scale_blog_ak74

AK74 – Łukaszu, czym jest SCALE i dlaczego warto rozważyć aplikowanie tam?

Łukasz Ozimek (Head of Smart Space) – SCALE to program akceleracji dla startupów na wczesnym etapie rozwoju, czyli dla tych które jeszcze nie weszły na rynek z gotowym produktem. Jeżeli rozwijasz startup lub pracujesz nad projektem z obszaru Big Data, SaaS lub Mobile to to jest program, który pomoże Ci odnieść z nim sukces.

AK74 – W Polsce jest wiele programów akceleracyjnych. Czym różni się SCALE? Jaką wartość i przewagę możesz wymienić?

ŁO – To prawda, jest wiele, a także było wiele, w tym kilka bardzo ciekawych, które prowadzili jedni z najbardziej aktywnych i bardzo merytorycznych graczy na polskiej scenie startupowej – mam na myśli m.in. projekty Innovation Nest, Hard Gamma czy Speed Up.

Dobrą robotę w ostatnim czasie robią chłopacy z Hub:raum ze swoim programem. Do tego inicjatywa na pomorzu gdańskiego STARTERA oraz sporo napływowych programów zagranicznych czy inicjatyw odpryskowych ze strony korporacji poszukujących innowacji do własnej implementacji.

Wydawać się więc może, że nie odkryliśmy koła na nowo i SCALE to kolejna możliwość zgarnięcia kasy plus kilka sesji mentorskich i nieskończona ilość poprawianych tabel w excelu dla inwestora. Jednak jak się przypatrzymy, to okazuje się że większość z programów akceleracji zostaje wygaszona, po jednej lub kilku edycjach. Trudno chyba zdiagnozować jednoznaczną przyczynę.

Środowisko startupowe w Polsce jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie, a przy tym widać spore różnice w poziomie świadomości i mentalności. Faktem jest natomiast to, że robimy bardzo szybki progres. Tworząc SCALE szukaliśmy połączenia wielu rozwiązań, które do tej pory były dostarczane za pomocą różnych i osobnych inicjatyw. Chcemy stworzyć program, który daje Ci komplet all in one.

W ten sposób wchodząc do naszego programu otrzymujesz specjalistyczną wiedzę, finansowanie, sesje mentorskie z ponad 30 najlepszymi mentorami w kraju oraz dostęp do narzędzi wspierających twój startup, a dokładnie od nowoczesnej infrastruktury ICT, narzędzi analitycznych, monitoringu itd.

Do tego dostęp do kreatywnej przestrzeń do pracy w naszym inkubatorze Smart Space, gdzie udało nam się stworzyć środowisko projektów stricte technologicznych.

Do programu zaprosiliśmy także jedne z najbardziej aktywnych funduszy inwestycyjnych w naszym kraju. Oczywiście nie ma gwarancji, że któryś z nich zainwestuje w kolejnej rundzie w któryś z projektów ze SCALE, ale z uwagą będą analizowały taką możliwość na każdym etapie.

W programie uczestniczą także Partnerzy technologiczni, którzy dostarczają najnowsze rozwiązania technologiczne i biznesowe, od Exea Data Center, którego jesteśmy częścią po Microsoft, IBM, HP, Allegro Tech oraz nasze startupy jak Brand24, Sotrender, Zenbox czy Usabilitytools.

W ten sposób udało nam się stworzyć pewnego rodzaju hub. Skupiamy topowych mentorów, ekspertów, najlepsze fundusze inwestycyjne oraz innowacyjne narzędzie do rozwijania biznesu dostarczane przez czołowych graczy technologicznych w naszym kraju.
Czy to się uda? Wieże, że tak. Bardzo liczę na to że SCALE stanie się cyklicznym programem, który wpiszę się na stałe w mapę polskiej sceny startupowej.

Kiedykolwiek zaczniesz rozwijać swój startup, zawsze będziesz mógł skorzystać z programu SCALE, który w niezmiennej formie jest cyklicznie organizowany w Smart Space.

AK74 – Opowiedz jak wygląda proces – zgłaszam swój projekt a potem…?

ŁO – Aplikujesz online, odpowiadasz na kilka prostych pytań. Dostajesz od nas feedback – dziękujemy Ci albo rozmawiamy dalej. Spotykamy się lub kontynuujemy rozmowy na Skype. Po tym etapie masz ostateczną odpowiedź. Dziękujemy ci albo zapraszamy do pierwszego etapu SCALE. Zaprosimy tylko 5 zespołów.

Program SCALE składa się z dwóch etapów. Pierwszy to 5 dni warsztatów od 13 do 17 kwietnia. Wraz ze swoim zespołem uczestniczysz w warsztatach, każdego dnia przerabiacie inny temat, od lean canvas, customer development, po optymalizację, marketing, trakcję, sprzedaż, finanse i prezentacje przed inwestorem.

Bez zbędnego gadania, tylko czysta praca koncepcyjna. Przez cały czas trwania warsztatów przyglądamy się wszystkim zespołom, jak pracują, jaki potencjał jest w ich projektach.

Po takiej dawce wiedzy ostatniego dnia robimy demo day. Prezentujesz swój projekt przez mentorami, inwestorami i innymi gośćmi, których zaprosimy. Z wszystkich 5 zespołów, które się zaprezentują nagrodzimy ten, który zyska najwyższe noty wśród mentorów i inwestorów, których zaprosiliśmy na demo day. Nie oznacza to jednak, że w niego zainwestujemy.

Po zakończonych warsztatach, niezależnie od tego, kto zdobędzie nagrodę sędziów, rozpoczniemy proces podejmowania decyzji, w który z 5 projektów zainwestować.

Wszystko zależy od tego czy dane projekty będą nadal w obszarze naszego zainteresowania oraz potencjalnego zainteresowania naszych partnerów – funduszy z którymi współpracujemy, a które mogą być zainteresowane kolejną rudną finansowania w wybrany przez nas projekt. Decyzję podejmujemy samodzielnie i niezależnie. Dopuszczamy wariant inwestycji zarówno w 5 projektów, jak i w jeden. Wszystko zależy od efektów.

Projekt w który zainwestujemy przechodzi do drugiego etapu programu, czyli akceleracji. Te projekty otrzymują od nas finansowanie oraz przez 6 mc dostęp do przestrzeni do pracy w Smart Space, narzędzi ICT, narzędzi wsparcia biznesu oraz siatki ponad 30 mentorów wraz z indywidualnymi sesjami mentorskimi one-on-one.

AK74 – Oferujecie 75 tysięcy za 10% udziałów. Kto dokładnie oferuję tę kwotę (jaki podmiot) i na jakich warunkach?

ŁO – Program SCALE realizujemy w Smart Space – inkubatorze marki Exea, który działa w Toruniu. Naszym właścicielem jest Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego – jedna z większy obecnie Agencji w kraju. Środki na inwestycję zapewnia Agencja, która podejmuje szereg działań na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i wsparcia biznesu. W tym przypadku występujemy w roli prywatnego inwestora, gdyż środki przeznaczone na inwestycje nie będą pochodziły z programu unijnego.

AK74 – Jakiego typu biznesów poszukujecie? SaaSowe czy bardziej hardware’owe?

ŁO – Ukierunkowaliśmy się na obszary Big Data, SaaS i Mobile. Podyktowane jest to naszą specyfiką. Smart Space jest częścią Exea Data Center, jedno z większych centrów przetwarzania danych w Polsce. Z uwagi na specyfikę infrastruktury żywo poszukujemy rozwiązań, które możemy wspólnie z projektami startupowymi implementować. Bardzo bliskie są więc nam obszary Big Dat i SaaS.

Nie jest to jednak obligatoryjne. Jesteśmy otwarci na mobile a także hardware, a to z uwagi na współpracę z Partnerami programu SCALE oraz naszymi pozostałymi partnerami biznesowymi. Chcemy aby SCALE dostarczał smart money, a nie tylko samo money. Na równi stawimy know-how z know-who .

AK74 – Program akceleracji przewiduje pięć dni pracy w Toruniu w Smart Space. Kto pokrywa koszty pobytu?

ŁO – SCALE realizujemy w Toruniu, tu gdzie działa Smart Space. Toruń to piękne miasto, zlokalizowane w samym geograficznym centrum Polski i z dobrym dojazdem oraz połączeniem autostradowym. Te czynniki zdecydowały, że zamierzamy organizować wszystko na miejscu.
Udział w programie jest bezpłatny. Zapewniamy posiłki, napoje i pozostałe kwestie związane podniesieniem komfortu. Koszty noclegu dla zespołów z innych miast pozostają w gestii samych uczestników. Jeśli wierzysz w swój projekt, to SCALE jest okazją aby z nim wystartować na poważnie.

AK74 – Udało Wam się zaprosić do współpracy bardzo zacnych mentorów. Jaką dokładnie pomoc oferują? Będzie można z nimi się kontaktować po zakończeniu 5-cio dniowego kursu?

ŁO – Dokładnie tak. Na tym etapie udało nam się stworzyć siatkę ponad 30 mentorów. Każdy z mentorów jest dostępny dla zespołu podczas sesji indywidualnej. Zazwyczaj będą to sesje via Skype, które skutecznie stosowane są przez wiele akceleratorów biznesu. Usprawnia to znacząco dostępność wybranego mentora.

AK74 – Ile rund programu chcecie zrobić w 2015 roku? Zamierzacie współpracować z zagranicznymi odpowiednikami?

ŁO – Rozpoczynamy pierwszą edycję SCALE, docelowo chcemy aby program był realizowany 2 razy w roku (kwiecień – październik) i był w niezmiennej formie. W ten sposób chcemy dostarczyć systematyczny mechanizm wsparcia startupów na wczesnym etapie rozwoju. Pierwsza edycja ukierunkowana została na rynek polski, docelowe mamy w planach CEE.

AK74 – Jak byś zachęcił do aplikowania do SCALE?

ŁO – „The riskiest thing is to take no risks”. Resztę wyklikasz na scale.smartspace.io

***

Łukasz Ozimek
Head of Smart Space – dyrektor inkubatora nowych technologii marki EXEA. Zaangażowany w utworzenie EXEA Data Center oraz rozbudowę i rozwoju działalności Toruńskiego Parku Technologicznego. Od 2009 roku zawodowo związany z Toruńską Agencją Rozwoju Regionalnego S.A. pracując na Samodzielnym stanowisku ds. wsparcia Zarządu. Współorganizator wydarzeń TEDx Toruń oraz Startup Weekend Toruń. Animator toruńskiej sceny startupowej. Fan Knicks.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon