Witalij Kedyk (Wishround) – Pomagamy kolektywnie kupować prezenty

Artur Kurasiński
4 września 2015
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Wishround_ak74_blog

AK74 – Gratuluję – jak wpadliście na pomysł Wishround?

Witalij Kedyk (Wishround) – Razem z drugim współtwórcą Wishround Jurijem Szewczenką, pracowaliśmy w firmie świadczącej usługi CRM na terenie Ukrainy, Rosji i Kazachstanu. Kiedy zaczynaliśmy tam swoją karierę, zatrudniała ona zaledwie kilkadziesiąt osób. Z czasem liczba pracowników wzrosła do około sześciuset.

Niemal każdego dnia ktoś obchodził jakieś święto: urodziny, chrzciny dziecka, ślub itp. Oczywiście na każdą z tych okazji kupuje się prezent. Niemal codziennie ktoś podchodził do mnie i pytał, czy dorzucę się do upominku. Wtedy pomyślałem sobie, że możliwość prowadzenia zbiórek na prezent online znacznie ułatwiłaby nam życie.

AK74 – Jak dokładnie działa wasz serwis i kto może (albo powinien) z niego korzystać?

Witalij Kedyk (Wishround) – Działanie Wishround jest dziecinnie proste. Użytkownik loguje się na Wishround.pl, wybiera przycisk „utwórz życzenie”, następnie wkleja link do produktu, który chce otrzymać lub podarować, dodaje zdjęcie i voila – otrzymuje automatycznie wygenerowaną stronę zbiórki, którą promuje wybranymi przez siebie kanałami online.

Z naszego serwisu może korzystać praktycznie każdy. W końcu wszyscy otrzymujemy i kupujemy bliskim prezenty. Na samym początku chcemy dotrzeć przede wszystkim do grup tworzonych wokół wspólnego hobby czy zainteresowań oraz pracowników biurowych. Pośród tych osób funkcjonuje silnie zakorzeniony zwyczaj prowadzenia zbiórek na prezent.

AK74 – Czy mogę stworzyć zbiórkę na prezent dla przyjaciela tak żeby inni znajomi się przyłączyli?

Witalij Kedyk (Wishround) – Tak, oczywiście. Wishround pozwala zbierać środki na prezent dla siebie i dla innych osób. To użytkownik tworzący zbiórkę decyduje, kto się o niej dowie. Można wypromować ją w social media np. na swojej tablicy na Facebooku lub linkując na Twitterze. Jeśli wolimy zrobić przyjacielowi niespodziankę, możemy przesyłać informację o zrzutce w prywatnych wiadomościach.

AK74 – Nie jesteście typowym polskim startupem. Jak to się stało, że zamiast podbijać rynki

wschodnie albo zachodnie zdecydowaliście się wystartować ze swoim pomysłem w Polsce?

Witalij Kedyk (Wishround) – E-commerce w Polsce bardzo dynamicznie się rozwija, najszybciej pośród państw Unii Europejskiej. Polacy mają też korzystne z naszego punktu widzenia nawyki dotyczące płatności – coraz więcej osób, robiąc zakupy w e-sklepach, rezygnuje z płacenia za pobraniem na rzecz płatności online.

Polska to dla nas pierwszy przystanek w naszej drodze na Zachód. Mamy zamiar ruszyć z Wishround na kolejne rynki państw unijnych – do Niemiec, a w dalszej perspektywie również do Wielkiej Brytanii.

AK74 – Czyli uważacie, że Polska może być „trampoliną” do międzynarodowych sukcesów?

Witalij Kedyk (Wishround) – Tak,właśnie. Wiele startupów z Ukrainy, które – podobnie jak my
– planują ekspansję w Unii Europejskiej, zaczynają swoją działalność na terenie Wspólnoty właśnie w Polsce.

AK74 – Co chcecie osiągnąć i jakie mierniki sukcesu sobie wyznaczyliście? Współpracujecie już z jakimiś sklepami albo portalami?

Witalij Kedyk (Wishround) – Obecnie prowadzimy rozmowy z takimi platformami sklepów jak Shoplo czy IAI Shop. Kontaktują się z nami również właściciele pojedynczych e-sklepów. Właścicielom biznesów internetowych oferujemy bezpłatne umieszczenie na ich stronach internetowych przycisku Wisround jako jednej z form płatności. Przenosi on użytkownika na

Wishround.pl, gdzie może stworzyć zrzutkę na prezent. Obecnie naszym celem jest rozpowszechnienie idei wspólnych zakupów online. Wierzymy, że jest to kolejny krok w rozwoju e-commerce.

AK74 – Jaki macie model biznesowy i jaki problem dzięki Wishround chcecie rozwiązać?

Witalij Kedyk (Wishround) – Z perspektywy przedsiębiorców, chcemy rozwiązać problem kosztów związanych ze zwrotami. Jak pokazują badania, większość z nas wie, co chciałoby otrzymać na święta lub urodziny. Kreatywność osób kupujących prezent na niewiele się tu zdaje. Potwierdza to wzrost liczby zwracanych towarów w okresie Świąt.

Umożliwienie użytkownikom dorzucenie się do zbiórki na upominek wybrany przez obdarowanego lub np. przez jego bliskiego przyjaciela, który doskonale zna jego gust, zmniejsza liczbę towarów oddawanych do sklepu.

Z perspektywy użytkowników, rozwiązujemy problem dawania i otrzymywania prezentów. Nie musimy zachodzić w głowę, co dana osoba chciałaby dostać, wystarczy dorzucić się do zbiórki online. Z drugiej strony, eliminujemy kłopot, jaki sprawiają nietrafione podarunki.

AK74 – Jesteście w stanie wykazać, że dzięki współpracy z Wami sklep może zwiększyć jakiś parametr: konwersję, sprzedaż, odwiedzalność?

Witalij Kedyk (Wishround) – Użytkownicy, informując o stworzonej przez siebie zbiórce w mediach
społecznościowych, pozwalają sprzedawcy dotrzeć do szerokiej rzeszy odbiorców. A każdy z nas jest członkiem wielu grup społecznych: mamy znajomych ze szkoły, ze studiów, z pracy, rodzinę,

chodzimy na kurs językowy, jogging – i tam również poznajemy nowe osoby. Poprzez promocję zbiórki w tak różnych grupach, przedsiębiorca może dotrzeć ze swoją ofertą do bardzo wielu potencjalnych klientów.Co więcej, umożliwienie kupna prezentu przez kilka osób pomaga sprzedawcom w sprzedaży droższych produktów.

AK74 – Co planujecie zrobić jeszcze do końca roku?

Witalij Kedyk (Wishround) – Do końca roku chcielibyśmy zająć się przede wszystkim pozyskiwaniem nowych partnerów. Nawiązanie współpracy z kilkudziesięcioma nowymi sklepami z pewnością byłoby dla nas dużym sukcesem.

Jeśli uda nam się spełnić ten cel, chcielibyśmy ruszyć z naszą ofertą dalej – na Zachód, do Niemiec. Oczywiście cały czas zależy nam również na rozpowszechnianiu idei wspólnych zakupów online. Chcemy pokazywać rynkowi ich korzyści – zarówno dla sprzedawcy, jak i
konsumenta.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon