Joanna Zaremba (Wow School) – Naszym celem jest rozbudzenie u młodych ludzi ciekawości otaczającym ich światem

Artur Kurasiński
8 listopada 2015
Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

joanna_zaremba_wow_school_ak74_blog

AK74 – Czym jest WOW School Czego dokładnie chcecie uczyć dzieciaki i czy staracie się zbudować zajęcia uzupełniające czy raczej takie, które mają zastąpić tradycyjną naukę w szkole?

Joanna Zaremba – Mark Zuckerberg czy twórca Snapchata Evan Spiegel to przykłady sławnych osób, które w bardzo młodym wieku odniosły niebywały sukces. Dużą rolę w tym odegrał pomysł, ale także umiejętność programowania oraz zmysł przedsiębiorczości.

Te cechy będą rówież wymagane u osób, które już wkrótce rozpoczną życie zawodowe. Wchodzące na rynek pracy pokolenie millenialsów jako pierwsze w historii w większości pragnie założyć własny biznes w przeciągu kilku nadchodzących lat. Według badania YouthSpeak 2015, aż 60% badanych przedstawicieli tej generacji zamierza założyć własną firmę w nieodległej przyszłości.

Może też tak być, że pokolenie dopiero wchodzące na rynek nie będzie miało innego wyjścia jak kreować swoje własne miejsce pracy. Stworzyliśmy WowSchool.pl po to, by pomagać młodemu pokoleniu zdobywać umiejętności, które przygotują ich do zmieniającego się rynku pracy, a jednocześnie pomogą odnaleźć pasję, świetnie się przy tym bawiąc..

WowSchool.pl to miejsce stworzone dla dzieci i młodzieży, gdzie prowadzimy warsztaty z 3 dziedzin, niezbędnych by zrozumieć wszystkie aspekty prowadzenia biznesu – programowania, przedsiębiorczości i przywództwa. Wszystkie warsztaty dostosowane są do wieku i potrzeb rozmowjowych dziecka. Przede wszystkim stawiamy na dobrą zabawę.

Naszym głównym celem jest rozbudzenie u młodych ludzi ciekawości otaczającym ich światem, rozbudzenie ich potencjału i danie im umiejętności, dzięki którym będzie im łatwiej poruszać się we współczesnym świecie. Chcemy zarazić dzieci odpowiednią motywacją, przekazać wiedzę i wskazać narzędzia by mogły marzyć i działać.

Te cechy można rozwijać od najmłodszych lat oraz na różnych szczeblach edukacji, dzięki zajęciom z przedsiębiorczości, nauki programowania czy umiejętności prezentowania przed szerokim audytorium. Niestety, w polskiej szkole zajęcia tego typu wciąż traktowane są po macoszemu.

Dziś szkoły wprowadzają elementy przedsiębiorczości, a niektóre również podstawy programowania, ale do tego jak to wygląda w USA, Wielkiej Brytanii czy Estonii, jeszcze nam daleko. WowSchool.pl to miejsce gdzie uczymy młode pokolenie kreować swoją własną przyszłość.

AK74 – Jest taki modny teraz termin „kompetencje cyfrowe” – co Wy przez niego rozumiecie? I jak chcecie wpływać?

JZ – … To nic innego jak efekt naszych warsztatów z programowania, czyli funkcjonalne posługiwanie się technologiami cyfrowymi. Podczas nauki programowania dzieci zdobywają wiedzę, która niebawem również w Polsce będzie niemalże tak samo ważna jak nauka pisania czy czytania – czyli pisanie i czytanie, ale kodu!

Jest to umiejętność, która sprzyja rozwojowi intelektualnemu dzieci, uczy planowania i pokazuje, że można aktywnie wpływać na otaczający świat. Warsztaty z programowania to również wprowadzenie w świat tak modnych dziś i użytecznych aplikacji, tworzenie komunikatorów, programów, animacji oraz dzielenie się technologicznymi nowinkami. Ci, którzy od najmłodszych lat złapią bakcyla i będą interesowali się nowymi technologiami i przedsiębiorczością, zapewnią sobie łatwiejszy start w życie.

Wielu rodziców zapisując dzieci na warsztaty z programowania opowiada nam o tym jak jego syn czy córka siedzą godzinami przed komputerem i grają w gry, a oni czują się bezradni. Z jednej strony nie są w stanie zupełnie odciąć dziecka od tego, a z drugiej strony chcą, aby ten czas spędzony przed komputerem, był czasem spędzonym pożytecznie.

Nauka programowania staje się idealnym rozwiązaniem. Dziecko zaczyna samo tworzyć swoje własne, na początku, bardzo proste gry, a dodatkowo uczy się rzeczy, które w przyszłości z pewnością mu się przydadzą..

Według magazynu Forbes z 10 najlepszych i najbardziej opłacalnych dziś zawodów, 7 to zawody powiązane z programowaniem i takie, które nie istniały jeszcze kilka lat temu. Rynek pracy przyszłości będzie wymagał znaczącej kreatywności i nieustannego rozwoju własnych umiejętności.

AK74 – Mam dziecko w wieku sześciu lat. Czego mogę je nauczyć patrząc na wasz program?

JZ –Obecnie WowSchool.pl organizuje warsztaty dla trzech grup wiekowych : 8-12, 13-16 oraz 17+, ale od najbliższego semestru startują również warsztaty z programowania dla dzieci jeszcze młodszych, 5-7 lat. Każdy program dostosowany jest do wieku uczestników.

Podczas gdy najmłodsi tworzą swoje pierwsze animacje i gry, odkrywają skąd biorą się pieniądzę w bankomacie i jak zarządzać kieszonkowym, najstarsi zakładają swoje pierwsze startupy, tworzą strony www i aplikacje mobilne. A tego wszystkiego nauczą się od prawdziwych praktyków biznesu, którzy sami zalożyli i z sukcesem poprowadzili już niejedno przedsiębiorstwo.

AK74 – Dlaczego uważacie, że programowanie jest tak potrzebne dzieciom w wieku 8 lat? Nie można z tym poczekać aż dziecko samo zacznie się interesować jako nastolatek?

JZ – Oczywiście, że można poczekać. Z nauką języka obcego również można poczekać, nawet do 60tki. Jednak nie w tym rzecz. 8 latek, zaczynając przygodę z programowaniem zyskuje nowe umiejętności bawiąc się, może zabłysnąć w szkole, zarazić pasją znajomych, a co najważniejsze ma radość z tego, że wie jak działają np. gry komputerowe, a nawet wie jak taką grę stworzyć!

Z biegiem lat, jako nastolatek może być już ekspertem w tej dziedzinie, albo po prostu będzie mu łatwiej zrozumieć otaczający go świat. Nowe technologie, urządzenia mobilne, aplikacje są dziś obecne w każdym aspekcie naszego życia, a wielu z nas nie wie, jak to wszystko działa.

Maluchy mają milion pomysłów na minutę. Dlaczego muszą pozostać jedynie ‘marzeniami z dzieciństwa’? Mamy wiele przykładów dzieci, które rozwinęły własny biznes, np. dziewczynki, które wymyśliły własną aplikację dla miłośników zwierząt i zainwestowały w nią pieniądze z komunii.

Dzięki zajęciom z programowania będą mogły próbować zrealizować niektore z tych pomysłów i pod okiem specjalistów będą kombinowały, głowiły się, majsterkowały. Kto wie, może okaże się, że nawet taki 8 czy 10 latek wpadnie na pomysły, które będzie można naprawdę wdrożyć, a może nawet zostanie pomysłodawcą prawdziwego biznesu? Na pewno będzie się przy tym świetnie bawił. To nieodłączny element naszych zajęć.

Wychodzimy z założenia, że mimo, że uczymy poważnych umiejętności, bardzo ważne jest by dziecko czerpało prawdziwą radość z tego, co robi.

AK74 – Przeczytałem dla kogo są wasze warsztaty: „dla prawnika, artysty, lekarza, czy programisty”. Duży rozdźwięk między profesjami. Jak chcecie na jednym kursie na przykład przedsiębiorczości uczyć kogoś na programistę i lekarza?

JZ – Na warsztatach przedsiębiorczości nie uczymy zawodu. My pokazujemy jak wykreować pracę, o której taki młody człowiek marzy. Może mieć wykształcenie wyższe, na lekarza czy prawnika, ale dzięki takim warsztatom będzie znał techniki kalkulowania przychodów i kosztów, pozna zasady prowadzenia własnego biznesu oraz dowie się na czym polega budowanie strategii sprzedaży czy kampanii reklamowej.

Idąc śladem przykładu, taki lekarz czy programista, zamiast pracy na etacie, mógłby otworzyć swoją własną działalność, jeśli tylko przedsiębiorczym okiem spojrzy na świat. Sama znam kilku artystów, którzy tworzą niesamowitą sztukę, a praktycznie nie mają za co żyć, bo nikt im nie pokazał jak swoją sztukę promować.

My pomgamy nabyć te cenne umiejętności – oczywiście w sposób przystosowany do wieku uczestników zajęć. Nie chodzi nam o to, by tłumaczyć dzieciom skomplikowane pojęcia z ekonomii i finansów, ani też o to, by każdy z nich stał się właścicielem wielkiego przedsiębiorstwa. Chodzi o wykształcenie określonych umiejętności, dzięki którym poradzą sobie w życiu niezależnie od tego, czy zostaną prawnikiem, lekarzem, programistą czy właścicielem dużej firmy.

AK74 – Pracujecie w trzech grupach wiekowych: 8-12, 13-16 oraz 17+. Jak to jest uczyć przywództwa kogoś w wieku siedemnastu lat? Da się?

JZ – Warsztaty z przywództwa prowadzimy tylko dla tej najstarszej grupy wiekowej 17+ i te warsztaty ruszą dopiero po raz pierwszy od lutego. Stworzyliśmy je ponieważ uważamy, iż umiejętności miękkie czy kompetencje społeczne, stają się tak samo ważne jak wiedza merytoryczna.

Potrzebujemy ich by dobrze wypaść na maturze ustnej, na egzaminie ustnym na studiach, na rozmowie kwalifikacyjnej o pracę, czy żeby przekonać inne osoby do swojego projektu czy pomysłu na biznes. Nie każdy z nas posiada naturalnie wrodzoną charyzmę, czy elokwencję. Na szczęście tych umiejętności można się nauczyć. Dla osób, które dopiero wchodzą w dorosłość i wszystko jest jeszcze przed nimi, to jedna z najlepszych inwestycji jaką można poczynić na przyszłość.

W szkole czy na studiach, jak i w dorosłym życiu, nagradza się ludzi przebojowych, znających swoją wartość, którzy potrafią jasno definiować swoje poglądy, skutecznie komunikować swoje pomysły i pociągnąć za sobą innych. W USA warsztaty z przywództwa, czy debaty, prowadzone są już od najmłodszych lat i myślę, że zgodzisz się ze mną, że parząc na to jak młodzi Amerykanie prezentują swoje pomysły/biznesy widać, że tego typu zajęcia przynoszą rezultaty.

AK74 – Jak wyglądają lekcje programowania – jak uczycie dzieciaki i co chcecie im zaszczepić? Kod ma ładnie wyglądać i być dobrze opisany? Czy stawiacie na kreatywność? Jak oceniacie postępy w nauce?

JZ – Przede wszystkim stawiamy na kreatywność! My dajemy dzieciom narzędzia i uczymy jak z nich korzystać, a one same decydują co chcą stworzyć.

Najmłodsi korzystają z wyjątkowo przyjaznego i bezpłatnego programu Scratch, który przypomina układanie puzzli, gdzie z kolorowych bloków z komendami powstają interaktywne programy. Nasi uczestnicy zaczynają zwykle od nauki robienia prostych animacji, a podczas kolejnych zajęć wymyślają i kreują interaktywne historyjki obrazkowe, proste gry czy klipy muzyczne.

Omawiamy wszystkie etapy pracy w tym programie: od założenia projektu, poprzez dzielnie się nim z innymi, do tworzenia super animacji i gier. Rodzice otrzymują dostęp do wykonanych projektów, mogą śledzić na bieżąco postępy i dopingować! W każdej grupie dostosowujemy program warsztatów do wieku i zainteresowań uczniów, dlatego grupa 13-16 zaczyna od wprowadzenia do świata programowania za pomocą języka Java- najpopularniejszego języka programowania.

Wprowadzamy uczniów w świat aplikacji i wspólnie tworzymy gry, animacje interaktywne, programy muzyczne i komunikatory. Krok po kroku przedstawimy te elementy języka, które są potrzebne by tworzyć swoje własne pomysły. Najstarsza grupa zaczyna od nauki czym jest HTML i CSS, jak się w nich orientować i jak rozpocząć tworzenie stron www. Kolejnym etapem jest wprowadzenie do świata Javascript i przejście do tworzenia pierwszych aplikacji używając Python.

AK74 – To teraz te mniej przyjemne kwestie z punktu widzenia rodzica – ile kosztują wasze zajęcia i dlaczego tak drogo?

JZ – Warsztaty kosztują od 800 PLN wzwyż za semestr. Jest to cena porównywalna do ceny innych zajęć pozalekcyjnych w Warszawie. Nie uważam, że jest to wygórowana cena biorąc pod uwagę umiejętności jakie dziecko podczas nich zdobywa.

AK74 – Ile osób do tej pory przeszkoliliście?

JZ – Warsztaty ruszyły od września i obecnie szkolimy kilkadziesiąt osób. Od początku grudnia ruszą zapisy na kolejny semestr zaczynający się zaraz po feriach zimowych.

AK74 – Jakiego typu kadrą dysponujecie? To są nauczyciele akademiccy?

JZ – Wszyscy nasi trenerzy to osoby z wyższym wykształceniem. Jednak nie to było naszym głównym wymogiem. Zależało nam, aby osoby, które uczą programowania, przedsiębiorczości czy przywództwa, to osoby, które są praktykami w danej dziedzinie. Każdy z naszej załogi posiada własną działalność, bierze udział aktywnie w przekazywaniu wiedzy, min. na Uniwersytecie Warszawskim czy Wyższej Szkole Bankowej oraz zna daną dziedzinę ‘od kuchni’. Uśmiechnięte buzie po warsztatach są dowodem, iż nasi prowadzący to osoby także pozytywnie zakręcone.

AK74 – Wasze marzenie jeśli chodzi o Wow School?

JZ – … Świat przyszłości będzie wymagał od naszych dzieci więcej niż się spodziewamy. Już teraz coraz częściej mówi się o tym, jak bardzo obecny rynek pracy nie przystaje do realiów, jakie staną się rzeczywistością w ciągu kilku następnych lat. Dlatego tak istotne jest kształtowanie u dzieci i młodzieży umiejętności logicznego myślenia, przedsiębiorczego podejścia do życia i rozumienia nowych technologii. Naszym marzeniem jest to, aby WowSchool.pl stało się synonimem łatwiejszego startu w życie.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon