Naspers zainwestuje w Brainly 15 mln dolarów

Artur Kurasiński
12 maja 2016
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

jakub_piwnik_brainly_ak74_blog

AK74 – W 2014 pozyskaliście 9 mln $ – jak te pieniądze zostały wykorzystane? Wspominaliście o budowanie przyczółka w USA?

Jakub Piwnik (Communications Manager w Brainly) – Naszym planem na serię A był rozwój rynku amerykańskiego i udało nam się to zrealizować. W tym momencie mamy tu już ponad 2 miliony użytkowników miesięcznie, co znacznie zwiększa dla nas wagę tego rynku.

Brainly coraz częściej pojawia się na liście aplikacji używanych przez amerykańskie nastolatki. Wierzymy jednak, że to początek, w planach mamy rozległe zmiany i rozwój produktu głównie testując potrzeby rynku amerykańskiego.

Dzięki inwestycji z serii A udało nam się z sukcesem otworzyć biuro w USA. W naszej nowojorskiej siedzibie pracuje teraz kilka osób, wliczając w to Michała Borkowskiego (CEO) i Juliena Zakoiana (CMO i GM na USA).

AK74 – Co się przez te dwa lata zmieniło na rynku – pojawił się jakiś konkurent?

JP – Oczywiście, że rynek się zmienił. Zacznijmy od nas. Podwoiliśmy liczbę użytkowników używających produktu globalnie z 30 do ponad 60 milionów unikalnych użytkowników. Korzystają oni z 12 wersji językowych w ponad 35 krajach.
Na różnych lokalnych rynkach pojawiają się i znikają podobne, konkurencyjne koncepty, jednak globalnie to my jesteśmy największą społecznością social learningową dla uczniów na świecie.

AK74 – Fundamentalne pytanie, które zadaje chyba każdy od początku – kiedy Brainly zacznie zarabiać?

JP – Brainly nadal koncentruje się na wzroście i rozwijaniu produktu, a tu mamy ambitne plany min. dzięki współpracy z InfoSeeking Lab z Rutgers University z USA przy wdrażaniu machine learning. Rzeczywiście coraz bliżej nam do monetyzacji i wierzymy, że już niedługo będziemy gotowi do rozpoczęcia testów w tym obszarze.

AK74 – W 2014 roku mieliście 30 milionów użytkowników – jak to wygląda teraz?

JP – Dziś to 60 milionów użytkowników miesięcznie z ponad 35 krajów, 12 wersji językowych, 26 milionów odpowiedzi na pytania i tempo 100 tysięcy odpowiedzi dziennie.

AK74 – Ile osób pracuje w Brainly? O ile zwiększył się skład od poprzedniej inwestycji?

JP – Rośniemy, ale w kontrolowany sposób, w tym momencie mamy 70 osób w dwóch lokalizacjach: Kraków i Nowy Jork.

AK74 – Jakie stawiacie sobie cele obecnie i kiedy planujecie pozyskać kolejną rundę?

JP – Po serii B planujemy zwiększyć tempo jeszcze bardziej. Przed nami prace rozwijające produkt: budowanie spersonalizowanego sposobu uczenia się poprzez rozwój machine learning oraz wzmacnianie warstwy społecznościowej.

Jak już wspominaliśmy kolejnym wyzwaniem będzie testowanie modelów monetyzacyjnych. Już teraz szukamy osób, które wzmocnią nasze zespoły Engineeringu, Designu i Produktu, które świetnie czują się w tych tematach.

Szukamy osób doświadczonych, ambitnych, dociekliwych, dla których edukacja jest tematem bardzo istotnym.

Jeśli chodzi o pozyskanie kolejnej rundy, to zdecydowanie jest za wcześnie, żeby o tym mówić. Póki co koncentrujemy się na jak najlepszym wykorzystaniu obecnych funduszy :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon