Michal Sedzielewski (Voucherify.io) #ShowMeYourDeck

Artur Kurasiński
21 czerwca 2016
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

voucherify_show_me_your_deck_ak74_blog

Kolejny wpis gościnny z cyklu #ShowMeYourDeck w którym firma dzieli się swoimi narzędziami.

Szybko o nas: Voucherify.io to platforma API do zarządzania kuponami promocyjnymi.

Nasz produkt jest przeznaczony dla programistów. Dlatego poniższy opis zawiera narzędzia oraz terminologię specyficzną dla tej branży. Mimo tego mam nadzieję, że każdemu, niezależnie od dziedziny w której się porusza, uda się znaleźć coś wartościowego.

“Targetem” Voucherify są osoby na stanowiskach CTO, ale często również doświadczeni programiści, którzy poza częścią technologiczną, interesują się wartością biznesową dostarczaną przez pisany przez nich produkt. Generalnie ludzie, których określamy mianem “techniczny”.

Zdążyliśmy się zorientować, że takie jednostki nie lubią owijania w bawełnę. Komunikat musi być maksymalnie prosty i konkretny. Dlatego staramy się do nich dotrzeć metodami BS-free. Dla nas to:
• content marketing

• tworzenie bibliotek programistycznych open source

• tematyczne meetupy/hackathony 


Takie działania wspieramy głównie innymi SaaSami:

readme.io – Przejrzysta dokumentacja jest jedną z najważniejszych, jeśli nie najważniejszą, rzeczą, którą decyduje o dalszym rozpatrywaniu produktu typu platforma API. Readme pozwala nam w łatwy sposób opisać nawet rozbudowane API oraz przygotować materiały instruktażowe typu “Jak zacząć”.

statuspage.io – Transparentność. To kolejna ważna kwestia dla CTO, który rozpoznaje narzędzie przed włączeniem go do swojego stosu. Statuspage pozwala na sprawdzenie, jak wyglądała stabilność naszej usługi na przestrzeni czasu. Ponadto najważniejszą funkcją statuspage jest mechanizm alertów, który umożliwia nam natychmiastowe powiadomienie klientów, kiedy dopadnie nas “downtime”.

Github i package managers – Innym elementem, który pomaga nam zwiększać transparentność i zarazem ułatwia integrację z naszym API są biblioteki open source. Nie ma popularniejszego wśród developerów miejsca skupiającego kod open source, niż github. Poza githubem dodajemy nasze biblioteki do tzw. menadżerów paczek specyficznych dla danej technologii, np.: npmjs.com, rubygems.org czy cocoapods.org.

Slack – Nic nie pomaga w zrozumieniu klienta bardziej niż bezpośrednia rozmowa. Zauważyliśmy, że spora grupa “technicznych” nie lubi jednak rozmawiać przez telefon. Świetnie za to odnajdują się w komunikacji pisemnej. Dla nich stworzyliśmy otwarty kanał slack i zadziałało to niespodziewanie dobrze. Pomocny okazał się http://rauchg.com/slackin/

SEO/backlinks – od strony monitoringu wspieramy się polskim Positionly oraz Mention. Ten ostatni ma bezpłatny plan dla 1 słowa kluczowego, który wystarcza na tym etapie. Blog oraz stronę/landing pages zbudowaliśmy sprawnie dzięki Squarespace. W innych projektach korzystamy również z podobnego narzędzia – strikingly. Swoją pozycję w rankingu budujemy akutalizowaniem informacji o produkcie w agregatorach API/SaaS: Programmableweb, Capterra czy Getapp.

Intercom – jeśli uda się zachęcić użytkownika do zarejestrowania się, przechodzimy do drugiego etapu nazywanego przez nas “onboardingiem”. Spora część marketingu odbywa się właśnie w trakcie 30-dniowego triala. Intercom świetnie się w tym momencie sprawdza. Zarówno jeśli chodzi o tzw. engagement mails, jak również obsługę supportu czy regularne newslettery. Mówiąc w skrócie – to nasz CRM.

Analiza ruchu – raczej standardowo Google Analytics, Woopra. Korzystamy również z Inspectlet do szczegółowej analizy zachowania użytkowników na stronie.

Social MediaBuffer w darmowej wersji wystarcza do regularnego publikowania nowości produktowych. Meetup do organizacji wydarzeń SaaS Tech Meetup oraz NodeSchool

Product Management – raczej standardowo: Trello, Basecamp, Slack

Voucherify – kampanie kuponowe, takie jak ta bezpłatna, trzymiesięczna subskrypcja Voucherify dla czytelników AK74 :)

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon