Szymon Niemczura (Kontakt.io) – Tworzymy „wyśnioną” technologię

Artur Kurasiński
22 września 2016
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

szymon_niemczura_kontakt.io_blog_ak74_kurasinski

AK74 – W marcu 2016 udało wam się zebrać kolejną rundę inwestycyjną a teraz pokazujecie kolejne produkty. Inwestorzy powinni być zadowoleni. Co dokładnie przygotowaliście nowego?

Szymon Niemczura (CEO Kontak.io) – To bardzo ekscytujący czas w Kontakt.io. Po pierwsze, pod koniec sierpnia wypuściliśmy nie jeden a 4 nowe produkty. Po niecałym miesiącu od premiery możemy z satysfakcją powiedzieć, że klienci już pokochali nasze beacony nowej generacji.

Pierwszym z nich jest Card Beacon, najcieńsze kompletne urządzenie Bluetooth Smart na świecie, wyposażone w tag RFiD (lub alternatywnie NFC) i stworzone do zastosowań związanych z ruchem (monitorowanie stanów magazynowych, identyfikator dla pracowników, karty płatnicze itd.).

Drugim produktem jest Beacon Pro – zaprojektowany na podstawie wielu rozmów z naszymi partnerami i w oparciu o 3-letnie doświadczenie we wdrażaniu projektów wykorzystujących beacony. Nasi klienci mówią o nim, że to beacon “wyśniony” na nowo.

Ostatnim premierowym urządzeniem jest Gateway, który w połączeniu z Location Engine (nowe narzędzie software’owe) daje nie tylko możliwość monitorowania ruchu i stanu beaconów w czasie rzeczywistym, ale i wywoływania szeregu akcji w oparciu o lokalizację – i tu uwaga – bez konieczności posiadania smartfonu.

Mówimy tu o setkach możliwych use casów takich jak automatyczne śledzenie przedmiotów, wypełnianie list obecności w pracy czy wyświetlanie dedykowanego przywitania na witrynie sklepowej. Wszystko to wykonywane jest w czasie rzeczywistym za pośrednictwem Gateway i Location Engine.

To tylko jedna część oferty Kontakt.io. Naszych partnerów wspieramy od niedawna również usługami wdrażania i utrzymania infrastruktury beaconowej. My służymy naszym doświadczeniem i supportem 24/7, a oni mogą w pełni skupić się na swoich biznesowych priorytetach.

AK74 – Obserwuję doniesienia o IoT i mam wrażenie, że troche fala entuzjazmu wygasa. Mamy co prawda co pewien czas kickstarterowe kampanie na fajne gadżety ale nie słychać o masowym wdrażaniu rozwiązań chociażby beaconowych. Część inżynierów pracujących nad Nestem właśnie została cofnięta do Google…

SN – 4,000 beaconów w sieci Macy czy 6,500 urządzeń na EXPO Milano 2015, ciąglę rozbudowana infrastruktura Amsterdamu to pierwsze z brzegu dowody na to, że skala wdrożeń rośnie. Część projektów, szczególnie z zakresu logistyki i bezpieczeństwa, mimo imponujących rozmiarów nigdy nie dotrze do mediów, ze względu na politykę korporacji i tajemnice handlowe. Dobrze wróży też mocne zainteresowanie Google infrastrukturą miejską i to ten obszar warto teraz obserwować.

Zgodzę się jednak, że jesteśmy w fazie redefinicji tego jak wykorzystywać beacony i czym samo IoT jest. Dziś dla większości osób jest już jasne, że Internet Rzeczy nie wymaga łączenia każdego pojedynczego urządzenia z chmurą. W rzeczywistości dane zbierane w jednym miejscu, są najbardziej wartościowe dla tej konkretnej przestrzeni i to tam powinno odbywać się ich przetwarzanie.

Głęboko wierzę, że wraz z premierą Bluetooth 5.0, wreszcie wkroczymy do ery ekonomicznego i łatwo dostępnego IoT. Całą infrastrukturę i ludzi, będziemy w stanie podłączyć do Internetu za pomocą jednej technologii, jednocześnie wykorzystując zebrane dane na lokalnym poziomie.

Bardziej elastyczna i wydajna technologia Bluetooth, a do tego szereg rozwiązań dla klientów korporacyjnych (systemy do zarządzania flotą beaconów z dowolnego miejsca na ziemi czy usługi wdrażania i utrzymania infrastruktury) z pewnością spowodują, że coraz częściej będziemy słyszeć o projektach beaconowych na prawdziwie masową skalę.

AK74 – Bardzo wiele obaw związanych z IoT wynika z bezpieczeństwa danych. Od jakiegoś czasu właściwie codziennie serwisy branżowe donoszą o kolejnych falach zhakowanych serwisów: LinkedIn, Dropbox, Tumblr. Jak w Kontakt.io patrzycie na sprawy security? Macie własne rozwiązania?

SN – Bezpieczeństwo danych i tworzenie zabezpieczeń zarówno oprogramowania jak i hardware’u, to był i jest dla nas jeden z głównych priorytetów. Mówiliśmy wcześniej o wzroście skali projektów. Przejście z poziomu PoC na pełne wdrożeniaoznaczają, że klienci ponoszą coraz większe ryzyko finansowe i operacyjne, a za tym musi iść gwarancja bezpieczeństwa.

W zeszłym roku opracowaliśmy dla naszych klientów pierwszy kompletny pakiet zabezpieczeń dla infrastruktury beaconowej na rynku, który chroni ich przed wszystkimi rodzajami ataków hackerów (Piggybacking, Spoofing, Hijacking, Cloning).

Kontakt.io Secure jest oparty na dwóch filarach – regularnej zmianie identyfikatów przypisanych do poszczególnych beaconów oraz całkowicie zaszyfrowanej komunikacji beacon – smartfon (czy inne urządzenie), która zarządzana jest z poziomu naszego API i SDK.

Niedługo po tym, jak zaprezentowaliśmy nasze rozwiązanie i rozpoczęliśmy dyskusję branżową, na poziomie wielu konkursów i przetargów w wymaganiach dotyczących urządzeń BLE pojawiła się nowa klauzula na temat bezpieczeństwa. To pokazuje, że rynek dojrzewa, a my mamy w tym swój skromny udział.

AK74 – W jakich branżach jest najwięcej wdrożeń beaconów u waszych klientów? Czy retail jest nadal najlepszym kanałem dla beaconów jesli chodzi o B2C?

SN – Aplikacje dla branży retail, lotnisk i stadionów, które wyświetlają użytkownikom content w oparciu o geolokalizację czy pomagają w nawigacji, są nadal w czołówce wdrożeń. W relacjach B2C wygrywają rozwiązania, które dostarczają klientom wartość uniwersalną , niekoniecznie związaną z jedną lokalizacją czy przypisaną do jednej marki. Wystarczy spojrzeć na rodzimy rynek, gdzie już milion użytkowników korzysta z Qponów, a jedna-czwarta spośród nich używa aplikacji codziennie.

AK74 – Co ze smart cities? Widzisz tu jakąś fundamentalną zmianę jeśli chodzi o plany I zamierzenia a realizację projektów w 2016 roku? Kilka lat temu wiele firm chciało opleść siecią beacnów miasta żeby tworzyć dane i dzielić się nimi z obywatelami.

W obszarze smart city duże aspiracje i ogromne możliwości wykorzystania geolokalizacji ma Google. Jestem pewny, że już w najbliższych kwartałach zobaczymy imponujące projekty z wykorzystaniem np. Google Maps, które dadzą nam przedsmak tego jak może wyglądać miasto przyszłości.

AK74 – A może podobnie jak w przypadku druku 3D jedyną właściwym adresatem dla beaconów jest przemysł (industrial)? Po co bawić się w sprzedawanie czegoś sieci sklepów kiedy można instalować beacon na potęgę poprzez ogromnych, globalnych partnerów?

SN – Faktycznie do pewnego czasu beacony były rozumiane jedynie jako narzędzia marketingowe stworzone na potrzeby branży retail. Dziś ABI Research wyróżnia 14 różnych obszarów/branż, w których urządzenia BLE znalazły swoje zastosowanie i zostały szeroko zaadoptowane. Dlatego bardziej adekwatnym założeniem jest traktować beacony jako “nadrzędne translatory”, które potrafią tłumaczyć ruch na dane, a dane na konkretne akcje. Mówimy tu o zdarzeniach zarówno w świecie rzeczywistym (zapalenia światła czy otwarcie drzwi), jak i online (wysłanie maila, automatyczne raportowanie itp.).

Ta uniwersalność beaconów oraz ich cechy fizyczne sprawiają, że są idealną technologią, do tego by wreszcie odpalić rewolucję przemysłową 4.0.

AK74 – Zaciekawił mnie jeden z waszych nowych produktów – beacon w postaci karty. Widze, że w ramach zastosowań pokazujecie szpitale, logistykę, i biura. Tam są wasi klienci?

SN – Dokładnie tak. Card Beacon w połączeniu z Gateway i Location Engine, o których wcześniej wspomniałem, zostały zaprojektowane właśnie w odpowiedzi na prośby naszych partnerów, którzy od dawna szukali systemu do monitoringu przedmiotów i osób w czasie rzeczywistym (Real Time Location Tracking).

Takie rozwiązanie poprzez cyfryzację świata fizycznego, potrafi optymalizować procesy, oszczędzać zasoby i czasem nawet ratować życie. Widzimy ogromny potencjał beaconów na tym rynku również dlatego, że stworzone rozwiązanie jest 2-3 razy tańsze niż wszystkie dostępne obecnie systemy active RFiD oraz potrafi “rozmawiać” ze zwykłym smartfonem, ekranem czy tabletem. Tutaj jeszcze my jak i nasi klienci nie powiedzieliśmy ostatniego słowa.

kontakt-ai_location_engine_2

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon