Musicon – polski wynalazek, który powstał z pasji do designu i muzyki

Artur Kurasiński
25 listopada 2016
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

AK74 – Po przyjrzeniu się zdjęciom, obejrzeniu filmów promujących muszę stwierdzić, ze Musicon na pewno daje masę frajdy dzieciakom. Tylko czy poza możliwością kreatywnego wyszalenia się uczy czegoś?

Musicon – Zabawa to siła napędowa naszego instrumentu i to właśnie w Musiconie jest najfajniejsze! Daje możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach w trakcie niczym nieskrępowanej zabawy i szaleństw. Warsztaty dla dzieci z udziałem pedagogów, logopedów i innych specjalistów wyraźnie pokazały, że Musicon uczy pracy zespołowej, analogowego programowania, pobudza kreatywność, rozwija manualnie oraz pielęgnuje ich naturalną wrażliwość muzyczną. A wszystko dzieje się przez zabawę, dzieci same się garną do Musiconu, chcą na nim grać, bawić się muzyką.

musicon_ak74_blog_kurasinski

AK74 – Autorem prototypu i pomysłodawcą jest Kamil Laszuk z ASP z Wrocławia, który wymyślił I zbudował Musicon na swoją obronę dyplomu. Rozumiem, że założenia projektu były teoretytczne a dopiero potem testowaliście na dzieciach reakcję?

Założenia były i teoretyczne i praktyczne. Musicon powstał jako praca dyplomowa Kamila na ASP we Wrocławiu w 2011 roku z połączenia jego dwóch pasji – designu i muzyki. Kamil jest też kontrabasistą i odwiedził ze swoim instrumentem wiele przedszkoli aby zobaczyć jak dzieci reagują na muzykę. Przestudiował również wiele badań, na podstawie których napisał pracę magisterską o wpływie muzyki na rozwój dzieci.

ppmusicon1562

Po dyplomie kontynuował prace nad Musiconem przez następne lata. Stworzył interdyscyplinarny zespół, z którym wspólnie opracował i zbudował prototyp instrumentu w pełni gotowy do produkcji seryjnej. Prototyp powstał w czerwcu br. i od tego czasu grało na nim już ponad pół tysiąca dzieci!

musiconclub-com-design-by-kamil-laszuk

AK74 – W dobie tabletów i smartfonów z dostępem do dowolnej muzyki po co rodzice mają sięgać po takie urządzenie jak Musicon?

Musicon – Dla zachowania równowagi! Musicon to doskonała alternatywa dla cyfrowych zabawek, szczególnie jeśli dostrzegamy problem z ich nadużywaniem. Ponadto Musicon, dzięki 720 przyciskom rozwija manualnie dzieci, co wpływa na ich rozwój, również w obszarze mowy. Zabawa z Musiconem ma wiele zalet, choćby taką, że w dobie gdy rosną mali indywidualiści nasz instrument uczy współpracy i współtworzenia. To niezwykle cenne kompetencje społeczne. No i co ciekawe, dzieci, gdy mają wybór tablet vs Musicon wybierają nasz instrument;)

AK74 – Musiconem mogą bawić się dzieci od wieku 2 lat. Pytanie czy bez pomocy specjalisty (na przykład nauczyciela z wykształceniem muzycznym) to nie będzie po prostu mocowanie się z tym urządzenie? Co trzeba wiedzieć i umieć żeby korzystać z Musicona?

Musicon – I tu jest kluczowa sprawa – Musicon nie wymaga żadnej instrukcji obsługi – wykorzystujemy naturalną dziecięcą ciekawość do realizacji celów edukacyjnych. My, gdy byliśmy mali, bawiliśmy się często bez nadzoru dorosłych; sami wymyślaliśmy kolejne etapy zabaw, gier i świetnie się dzięki temu rozwijaliśmy. Samodzielne odkrywanie Musicona pozwala dzieciom na utrwalanie otwartości w myśleniu i kreatywności w poszukiwaniu nowych rozwiązań, sposób tworzenia i zabawy po prostu.

Wiemy również, że samodzielność i swoboda mają niestety i swoje ograniczenia. Dlatego powstał Musiconclub.com gdzie będziemy rozwijali cały ekosystem pomocy edukacyjnych dla dzieci, rodziców i nauczycieli. Musicon to początek serii produktów mających na celu pobudzanie kreatywności u dzieci, promujących aktywności sprzyjające właściwemu rozwojowi i edukacji.

musiconclub-com-design-play-together

AK74 – Podejrzewam, że z biegiem czasu wyczuliście, ze ten project oprócz bycia pracą zaliczeniową może przerodzić się w biznes. Jak chcecie komercjalizować ten wynalazek? Zgłaszaliście już patent na niego?

Musicon – Projekt zaraz po dyplomie był zgłaszany do wielu konkursów i gdziekolwiek się nie pojawił, wszystkie wygrywał. Najpierw były nagrody za najlepszy dyplom w szkole, następnie w całej Polsce, a potem w grupie Wyszechradzkiej. Natomiast, gdy Musicon zwyciężył w konkursie Core77 w Nowym Jorku i zdobył Red Dot Design Award – czyli jedną z najważniejszych nagród w świecie designu, zaczęły napływać wiadomości z całego świata z chęcią kupna Musiconu. Ale wówczas Musicon był jedynie koncepcją – światłą ideą, do “produktu” jeszcze było daleko. Widząc jak wielkie jest zapotrzebowanie rozpoczęliśmy prace nad prototypem i uruchomieniem produkcji.

AK74 – Musicon składa się z kilku intrumentów, reprezentujących różne sekcje muzyczne ; czy chcieliście poprzez to dać dzieciom możliwość tworzenia własnych utworów muzycznych? Za pomocą Musicona można stworzyć na przykład ścieżkę dźwiękową do filmu?

Musicon – Musicon to instrument muzyczny najwyższej jakości i ogromnych możliwości.

Można na nim zagrać koncert, nagrać muzykę do filmu, czy skomponować dziecku kołysankę. Wyróżnia go to, że od pierwszego spotkania możemy komponować i odgrywać nawet skomplikowane melodie i rytmy, bez konieczności posiadania wiedzy muzycznej bądź specjalnych umiejętności.

musiconclub-com-design-xylophones

Przykładowo w trakcie zajęć w Centrum Rehabilitacji Helenów jeden chłopiec w trakcie drugich zajęć z Musiconem, zagrał na nim swoją ulubioną piosenkę “Taki duży, taki mały”. Zestaw trzech instrumentów zapewnia nam melodię i rytm wzbogacone o przeszkadzajkę, dzięki temu utwory mają pełną formę i brzmienie. To co wyjątkowe – podobnie jak w klockach lego możemy samodzielnie aranżować instrumenty – dowolnie je ze sobą zestawiając w poszukiwaniu pożądanego efektu. W przyszłości paleta instrumentów będzie rozbudowana o kolejne moduły, nie tylko muzyczne!

AK74 – Przygotowujecie się do podboju Kickstartera z Musiconem. Crowdfunding to jest opcja ratunkowa czy po prostu uważacie, że ten project nadaje się na taką platformę i przyciągnie zainteresowanie?

Jesteśmy przekonani, że Musicon jest stworzony do takiej kampanii. Niesamowite jest to, że przez te wszystkie lata nie spotkaliśmy osoby, której ten projekt by się nie podobał, lub uważała go za bezcelowy. Muzyka jest uniwersalną formą komunikacji ludzi, dlatego Musicon to unikalny przedmiot, z którego korzystać może każdy, niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania. Może być wykorzystywany do zabawy, nauki i terapii na całym świecie. Poprzez kampanię chcemy zdobyć pierwsze zamówienia, środki na rozpoczęcie produkcji oraz rozpocząć promocję produkt i marki na szerszą skalę.

musicon-design-kamil-laszuk-2016

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon