Najpopularniejsze narzędzia w influencer marketingu, które musisz znać

Artur Kurasiński
25 kwietnia 2017
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Influencerzy na dobre rozgościli się w internecie, a o sile ich oddziaływania przekonał się już nie jeden marketer. Zwiększająca się świadomość potęgi influencerów, a także coraz większe zapotrzebowanie na ich usługi doprowadziły do powstania wyspecjalizowanej „infrastruktury”, która umożliwia wyśledzenie, dokładne namierzenie, zbadanie potencjalnych możliwości influencera i nawiązanie z nim kontaktu. Oto lista najpopularniejszych narzędzi oraz platform, które stanowią świetne wsparcie w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących strategii w ramach influencer marketingu.

Na czym polega działanie narzędzi wspierających influencer marketing? Główny cel to pomoc firmom w znalezieniu najbardziej optymalnego kanału social media dla danej kampanii. Duży procent narzędzi po prostu pozyskuje, gromadzi i przetwarza dane. Mimo wielu ich zalet, możemy dostrzec także pewne wady.

SocialBlade

SocialBlade to proste narzędzie służące do monitorowania statystyk kont na YouTubie, Twitchu czy Instagramie. Umożliwia sprawdzenie liczby subskrybentów danego konta, pozwala także przyjrzeć się częstotliwości oraz rozmiarom publikowanego contentu. Dzięki temu narzędziu każdy marketer może sprawdzić zasięgi interesującego go influencera.

Iconosquare

Dotarcie do szczegółowych statystyk poszczególnych kont na Instagramie możliwe jest dzięki Iconosquare. Dużą zaletą tego narzędzia jest możliwość śledzenia nie tylko najpopularniejszych tagów, zdjęć i kont na Instagramie, lecz także monitoring subskrybentów oraz powiązań między danymi użytkownikami.

Tubular Labs

Jego domeną jest przede wszystkim wideo. Doskonale nadaje się do śledzenia tego typu treści na YouTubie, Facebooku czy Instagramie, a także paru innych. Umożliwia pozyskanie informacji o najbardziej wpływowych twórcach i ich pozycjach w rankingach.

OpenSlate

Narzędzie powiązane wyłącznie z YouTubem. W obszarze jego zainteresowań są przede wszystkim treści sponsorowane. Na podstawie różnorodnych zmiennych (np. jakość wideo, przystawalność do danego tematu, zaangażowanie użytkowników), wspomniane treści są przechowywane i pozycjonowane w rankingu.

Oprócz narzędzi, dzięki którym marki wyszukują idealnych influencerów, w sieci znajdziemy także platformy służące do nawiązywania kontaktów między stronami.

FameBit

To jedna z najpopularniejszych platform, na których firmy mogą nawiązać kontakt z wpływowymi twórcami contentu. Obecnie prowadzi swoje kampanie na YouTubie, Twitterze, Instagramie, Tumblerze oraz Facebooku.

TapInfluence

Ta dostępna na YouTubie, Instagramie, Pintereście, Facebooku, Twitterze oraz na blogach platforma pozwala dotrzeć do wpływowych osób w danej branży, przy czym umożliwia także śledzenie dowolnej kampanii.

GrupaHigh

GrupaHigh to rozwiązanie dla tych, którzy poszukują do współpracy blogerów. Narzędzie dostarcza dane i analizy na temat danej niszy.

Wprawdzie wielu marketerów korzysta z wyżej wymienionych narzędzi oraz platform, jednak nie jest to jedyny sposób docierania do wpływowych twórców w sieci i zwiększania zysków w ramach influencer marketingu. Alternatywą stosowaną raczej przez większe marki są agencje Public Relations albo sieci partnerskie zrzeszające influencerów, blogerów czy YouTuberów.

Oczywiście każdy rodzaj nawiązywania współpracy ma swoje wady i zalety. Z jednej strony mogą to być wysokie koszty współpracy z agencjami czy sieciami, z drugiej strony powierzenie kampanii w ręce agencji to zazwyczaj gwarancja skuteczności strategii. W przypadku platform firmy skazane są zwykle na samodzielność w zarządzaniu kampaniami, a przy tym dotarcie do właściwych influencerów może być niekiedy stosunkowo trudne. Dzięki platformom jednak marketerzy zyskują możliwość prowadzenia mniejszych kampanii, zachowując przy tym bezpośredni kontakt z influencerem.

Firmy korzystające z narzędzi influencer marketingu niejako same „dokopują się” do danych na temat nie tylko wpływowych twórców, lecz także do całych grup docelowych. Wprawdzie zmuszone są one do głębszych analiz danych (część z nich niekiedy może być myląca), to zdecydowanie łatwiej jest im dotrzeć do poszczególnych informacji, a także otworzyć się na nowe działania, treści oraz platformy dystrybucji.

***

Autor: Michał Piątkowski – copywriter, freelancer, tłumacz. Specjalizuje się w pisaniu postów na blogi, artykułów sprzedażowych, posiada kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu krótkich tekstów banerowych. Absolwent Filologii Bałtyckiej na Uniwersytecie Warszawskim. Entuzjasta języka litewskiego oraz kultury krajów bałtyckich. W wolnym czasie czyta, pisze, chodzi na długie spacery i bardzo uważnie rozgląda się dookoła.
Więcej o Michale znajdziesz tutaj

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon