Tomasz Mazuryk i Sanyu Karani (FundingBox) – Szukamy europejskiego czempiona wśród startupów żeby go wesprzeć kwotą 1,5 miliona euro

Artur Kurasiński
23 kwietnia 2017
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

Wpis sponsorowany

Artur Kurasiński – Zacznijmy od podstaw. Co to jest Impact Growth a czym jest FundingBox? Bo szczerze trochę się pogubiłem co jest czym.

Sanyu Karani (Twórca FundingBox) – Oczywiście, pozwól, że Ci wytłumaczę: IMPACT Growth, to jest projekt akceleracyjno-inwestycyjny wspierający startupy z 4 obszarów, takich jak: Smart Cities, Smart Content, Smart Manufacturing oraz Smart AgriFood. Z drugiej strony Fundingbox to firma, która jest operatorem platformy internetowej zarządzającej konkursami, których celem jest wybór najlepszych startupów.

W ramach IMPACT Growth, wesprzemy 24 europejskie startupy, każdy kwotą 100k€ equity free tj. bez wchodzenia na udziały. Najlepszych 8 startupów otrzyma dodatkowe 150k€ także equity free. Te startupy otrzymają także szansę na kolejne 1,5M€ finansowania od funduszy VC. Wszystkie startupy uczestniczące w programie otrzymają usługi akceleracyjne od Hiszpańskiego ISDI (http://www.isdi.education/en) oraz duńskiego Accelerace (https://www.accelerace.dk), które zapewnią wsparcie najlepszych mentorów, funduszy VC oraz menedżerów z globalnych korporacji takich jak Ferrovial, Docomo Digital, Danone and Lego.

Kurasinski – Jak wasze projekty są finansowane? Skąd płynie kapitał?

Tomasz Mazuryk (Partner, FundingBox.com) – Projekt IMPACT Growth jest finansowany przez Komisję Europejską z programu Horyzont 2020. Są to więc środki publiczne, ale dystrybuowane przez pośredników w nowej formule – są to tzw. fundusze kaskadowe. Rolą pośrednika (w tym przypadku Fundingbox) jest zapewnienie aby money stało się smart money. Dodatkowo, dzięki temu, że są to środki publiczne to możemy je dystrybuować w formule equity free, tj. czyli nie obejmujemy udziałów w spółkach. Równolegle prowadzimy także w podobnej formule projekt IMPACT_Poland w ramach pilotażu ScaleUP (finansowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości) oraz mamy w przygotowaniu kolejny projekt CyCLE (finansowany przez Komisję Europejską).

Jakiego rodzaju startupów szukacie? Kto powinien się do was zgłaszać i na jakim etapie rozwoju?

Tomasz Mazuryk – Jak już wspomniał Sanyu, IMPACT Growth poszukuje startupów w 4 obszarach tematycznych (wertykałach). Jeśli chodzi o etap rozwoju to poszukujemy startupów ze wstępną trakcją wyrażoną w użytkownikach lub pierwszych przychodach. Idealny projekt powinien być już po pierwszej inwestycji pre-seed, posiadać duży potencjał wzrostu, ambicje globalne i być gotowym do wejścia na nowe rynki w przeciągu 6 miesięcy. I korzystać z framework’u FIWARE, lub wyrazić gotowość do wykorzystania FIWARE.

Jakie jest wasze wsparcie w ramach programu? Na co startupy mogą liczyć (poza pieniędzmi)?

Sanyu Karani – Poza 100 do 250k€ equity free oraz inwestycją funduszy VC w kwocie 1,5M€, startupy otrzymają 3 do 6 miesięczny program akceleracji oraz dostęp do najlepszej sieci mentorów w Europie.

Kto będzie pomagał startupom, które się zakwalifikowały? Macie już listę mentorów?

Sanyu Karani – Tak, mamy najlepszych mentorów w Europie. Jest pośród nich Gustavo Brusilovsky, który sprzedał swoją firmę do Amazon za 80 mln €, mamy Javier’a Zapatero który przez ostatnie lata był managerem Google w Hiszpanii i Portugalii, czy też Arnaldo Muño dyrektora generalnego AirBnB w Hiszpanii i Portugalii. Pełna lista około 60 mentorów jest na stronie programu IMPACT Growth.

Czy jesteście w stanie pochwalić się jakimiś inwestycjami w przeszłości i pomocą dla startupów?

Tomasz Mazuryk – Fundingbox wraz ze swoimi partnerami, realizuje programy akceleracji od ponad 2 lat. Programy te (IMPACT i INCENSe) były finansowane jeszcze z 7 Programu Ramowego tj. poprzednika programu Horyzont 2020. W tym czasie wsparliśmy około 100 startupów z całej Europy łączną kwotą prawie 13 mln €. Tylko 2 startupy z Polski zakwalifikowały się do naszych programów i niestety tylko jeden z nich ukończył program – to fintechowy startup Atsora (http://atsora.com). 100 startupów już w trakcie lub po ukończeniu naszych programów akceleracji pozyskało łącznie 30 mln Euro finansowania. Najbardziej spektakularnym przykładem jest Nozomi Networks, wywodzący się ze Szwajcarii startup zajmujący się cyberbezpieczeństwem, który w październiku 2016 pozyskał rundę A w wysokości 7,5 mln $.

Czym jest ten tajemniczy skrót FIWARE?

Sanyu Karani – FIWARE to jest to technologia promowana przez Komisję Europejską, jako alternatywa dla startupów świadczących swoje usługi w oparciu o chmurę obliczeniową. FIWARE to jest zarówno infrastruktura jak i zbiór bibliotek oraz aplikacji, których operatorem jest Fundacja FIWARE wspierana przez wiele globalnych firm takich jak m.in. Orange, Telefonica oraz Atos. Startupy, które zamierzamy wesprzeć w ramach IMPACT Growth będą mogły odnieść wiele korzyści z wykorzystania tej technologii open source.

Na stronie FundingBox.com piszecie: „Public Funding. Made Simple” – co to znaczy?

Sanyu Karani – Pozyskiwanie środków publicznych zawsze było bardzo długim, biurokratycznym i trudnym procesem, który zabiera tygodnie aby przygotować aplikację, miesiące aby otrzymać grant oraz lata aby otrzymać wypłatę środków. Na platformie Fundingbox, możesz wypełnić swoją aplikację w 2 godziny, otrzymać decyzję w 1 miesiąc i otrzymać wypłatę środków w 2 miesiące. Cały proces odbywa się on-line i jest bardzo sprawny.

Realizujecie program IMPACT_Poland w ramach ScaleUP. Jakie są podobieństwa a jakie różnice między tymi programami?

Tomasz Mazuryk – IMPACT Growth to w zasadzie taki trochę większy ScaleUP i dostępny dla firm z całej Europy, ale sama formuła jest bardzo podobna. Też oferujemy wsparcie akceleracyjne oraz współpracę z dużymi firmami. Ale wsparcie finansowe jest dużo większe – nawet 1 milion zł equity free. Dodatkowo jak już wspominał Sanyu, dla najlepszych startupów fundusze VC uczestniczące w programie oferują prywatne finansowanie do 1,5 miliona EUR, ale to już w zamian za udziały.

***

Sesja informacyjna IMPACT Growth:
https://attendee.gotowebinar.com/register/6511803021740776705 (25 kwietnia, 19:00 CET)
Aplikowanie IMPACT Growth:
http://impact-growth.fundingbox.com (do 9 maja do 13:00 CET)
Aplikowanie IMPACT_Poland:
http://impactpoland.fundingbox.com (od 17 maja do 14 czerwca)
Aplikowanie CyCLE (connected car):
http://cycle.fundingbox.com (jesień 2017)

UWAGA! Nowy nabór IMPACT Growth! Czekamy na aplikacje do 12 grudnia 2017, 13:00 CET pod adresem: http://impact-growth.fundingbox.com/

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon