Paweł Paluch (Udemy) – Jesteśmy największą platformą edukacyjną w Polsce z 20 mln użytkowników na całym świecie

Artur Kurasiński
3 lutego 2018
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

Artur Kurasiński – A więc plotki potwierdziły się i jedna z największych, globalnych platform z kursami online postanowiła wejść na polski rynek z całym swoim zapleczem. Polski rynek jest zatem dojrzały i stabiny pod kątem usług jakie chcecie sprzedawać?

Paweł Paluch (Head of Polish Market w Udemy) – Tak, zgadza się! Mogę oficjalnie potwierdzić, że Udemy na dobre zagościło w Polsce. Po kilku miesiącach bardzo ciężkiej pracy można powiedzieć, że Polacy pokochali Udemy, oczywiście z wzajemnością. Budujemy katalog najlepszych polskich kursów, umożliwiamy realizację płatności w złotówkach oraz prowadzimy komunikację w naszym ojczystym języku. A to dopiero rozgrzewka.

Pytanie, które na pewno zadaje sobie każdy kto rozważał tworzenie i sprzedawanie własnych kursów – ile można na tym zarobić?

Paweł Paluch – Świetne pytanie. Można i nie musisz mi wcale wierzyć na słowo. Będąc instruktorem Udemy chcemy, abyś odnosił sukcesy w swojej dziedzinie, której chcesz uczyć. Dlatego udostępniamy narzędzie, dzięki któremu możesz zaplanować jakie kursy możesz tworzyć i jaki jest potencjał tego tematu na naszej platformie. Po wpisaniu słów kluczowych otrzymasz szczegółowy raport na temat potencjału i możliwości zarabiania.

Jakie wsparcie daje Udemy twórcom i właścicielom kursów? Mam na myśli między innymi mentoring, rozliczenia, kwestie prawne i merytoryczne.

Paweł Paluch – Dobrze, że o to pytasz ponieważ chcemy, aby proces tworzenia Twojego pierwszego kursu był jak najprzyjemniejszy. Oczywiście gro pracy pozostaje po Twojej stronie, nie mniej staramy się pomagać już od samego momentu zarejestrowania się na Udemy. Począwszy od wyboru tematu nauczania, o którym już mówiłem po bogate materiały wideo oraz artykuły, które pomagają Instruktorom przygotować się do tworzenia kursu i jego realizacji. Sama platforma jest intuicyjna i zawiera funkcje, z których nasi użytkownicy chcą korzystać. Dzięki czemu Instruktor może skupić się na najważniejszym, czyli przekazywaniu wiedzy.

Powiedzmy, że tworzę kursy online od jakiegoś czasu i współpracuję nawet z kilkoma platformami (albo jestem posiadaczem swojej strony za pomoca której sprzedają moje kursy). W czym Udemy jest lepsze i dlaczego powinienem rozważyć współpracę z wami?

Paweł Paluch – Najważniejsze jest to, że jesteśmy największą platformą edukacyjną na świecie. Obecnie z naszych usług korzysta ponad 20 mln użytkowników. Wyróżnia nas model biznesowy, dzięki czemu Instruktorzy mogą zarabiać przez cały czas, w którym szkolenie dostępne jest na Udemy. To właśnie sposób w jaki współpracujemy powoduje, że pomiędzy Instruktorem i jego studentami tworzy się prawdziwa więź, dzięki czemu możemy realizować swoją misję, czyli poprawiać życie dzięki nauce.

Po wstępnym zapoznaniu się z treściami kursów na waszej platformie można odnieść wrażenie, że jest tam dosłownie wszystko. Czy kursy tworzone w języki polskim powinny się koncentrować na jakiś specyficznych zagadnieniach?

Paweł Paluch – Tak, to właśnie dzięki formule współpracy z Instruktorami i ich swobodzie realizacji szkoleń nasz katalog jest bezkonkurencyjny. Na naszej platformie mamy ponad 65 tysięcy kursów w ponad 50 językach i dzięki temu możesz nauczyć się jak tworzyć aplikacje webowe, jak stworzyć własną firmę,poprawić swoje umiejętności prezentacji czy chociażby nauczyć się Jogi. Jeżeli miałbym podpowiedzieć Polskim Instruktorom jakie kursy są obecnie na topie to IT, Biznes, Digital marketing i komunikacja.

Czy polscy twórcy powinni koncentrować się na treściach w rodzimym języku czy jednak próbować tworzyć swoje kursy w języku angielskim? A może jeszcze innym?

Paweł Paluch – Polscy twórcy powinni skupić się na treściach w języku polskim. Jest to bardzo strategiczne podejście ponieważ młody rynek w Polsce potrzebuje liderów w swoich kategoriach. Dzięki temu stosunkowo łatwo można wejść na fotel lidera, gdzie w przypadku tworzenia materiałów w języku angielskim wchodzi się na bardzo konkurencyjny i nasycony rynek. Następnie będąc liderem w Polsce, dużo łatwiej jest sięgnąć do kursów w języku angielskim i powalczyć o uwagę studentów z całego świata. Takie jest moje marzenie, aby Polscy instruktorzy mogli dominować kategorie, które do tej pory były zarezerwowane przez tych, którzy rozpoczęli tworzenie szkoleń na Udemy 6-7 lat temu

Czy badacie to jak użytkownicy korzystają z zasobów waszej platformy? Część osób nadal wątpi, że można zdobyć rzetelną wiedzę korzystając z “filmików z internetu”…

Paweł Paluch – Nie badamy naszych użytkowników indywidualnie i nie analizujemy zachowań na naszej platformie. Wszystkie działania realizowane są tak, aby być w zgodzie z najnowszymi wytycznymi dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych osobowych. Jest to dla nas absolutna podstawa, aby budować kulturę wzajemnego szacunku i zaufania do siebie. To co badamy to trendy, które obserwujemy na naszej platformie. Jakie są wymagania naszych użytkowników i Waszych studentów. Jest to niezbędne, aby reagować na potrzeby i odpowiednio pomagać instruktorom realizować ich strategie tworzenia szkoleń.

Jak wygląda Udemy dziś na tle konkurencji na polskim rynku? Jaką macie przewagę nad innymi platformami?

Paweł Paluch – Jesteśmy największą platformą edukacyjną w Polsce, która oferuje dostęp do ponad 20 mln użytkowników na całym świecie. Nasz elastyczny model biznesowy jest nastawiony na nagradzanie instruktorów za ich ciężką pracę a szkolenia skupiają się na realnych umiejętnościach, które każdy student jest w stanie wykorzystać w codziennej pracy.

Stawiając na Polskę zapewne będziecie promowali intensywnie swoje usługi – czy to także dotyczy samych twórców kursów?

Paweł Paluch – Tylko w ciągu ostatniego roku Polski rynek urósł pięciokrotnie. Nie wchodząc w szczegóły i nasz tzw. secret sauce, mogę potwierdzić bardzo duże zaangażowanie ze strony Udemy w Polski rynek w kolejnych latach. Będą to działania promowania naszych usług, ale przede wszystkim indywidualnych instruktorów i ich szkoleń.

Jakiego typu nowości związane z Udemy planujecie pokazać w Polsce w 2018 roku?

Paweł Paluch – Chciałbym w tym miejscu podziękować, za zaangażowanie Instruktorów w rozwój Udemy w 2017 roku i za ten oszałamiający wzrost, który daje nam motywację do dalszych działań. Wszystko to przyczyniło się do zmiany tego w jaki sposób postrzegamy edukację w naszym kraju. To co mogę zdradzić, to to że rok 2018 będzie rokiem Instruktora. Już niedługo sami będziecie mogli zobaczyć szereg nowych możliwości naszej platformy, które mają za zadanie wspierać proces tworzenia szkoleń i przez to oferować dużo więcej możliwości naszym użytkownikom. Na przestrzeni całego roku będziemy udostępniali nowe funkcjonalności, o które zabiegali nasi Instruktorzy.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon