10 inspirujących pomysłów, jak zwiększyć zaangażowanie użytkowników

Artur Kurasiński
17 marca 2018
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Jak wygenerować większy ruch na stronie i zwiększyć zaangażowanie użytkowników? To pytanie drąży wielu marketerów, którzy coraz bardziej zdają sobie sprawę z potęgi treści. Świadczą o tym liczby.

Wprawdzie połowa marketerów B2B twierdzi, że nie jest łatwo wykreować angażujący content, jednak 70% sprzedawców przyznaje, że tworzy więcej treści niż przed rokiem. Tymczasem aż 90% organizacji czerpie w swoich kampaniach z content marketingu. Pokaźny odsetek robi to całkiem sprawnie. Firmy chcą działać skuteczniej, ale wiele z nich nadal poszukuje contentowej inspiracji. Oto więc garść pomysłów, które możesz wykorzystać w celu jeszcze większego zaangażowania odbiorców.

1. Twórz persony

Zanim przystąpisz do tworzenia jakiejkolwiek treści, pomyśl nad tym, kim jest odbiorca Twojej usługi. Czym zajmuje się na co dzień, czy jest kobietą, mężczyzną, w jakim jest wieku, czy i do jakiej generacji przynależy. Poznaj jego problemy, bóle i oczekiwania, a także pomyśl, w jaki sposób Twój produkt albo usługa mógłby je spełnić. Im więcej informacji zbierzesz na temat potencjalnego klienta, tym mocniejszy stanie się Twój content.

2. Myśl strategicznie

Czyli pokuś się o strategię contentową. Dobra strategia to w efekcie bardziej efektywne działania sprzedażowe. Do tego warto dołączyć plan budowania grupy odbiorczej, w którą wycelujesz treść.

3. Pomagaj

Bo dobrze jest pomagać. Przygotuj przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi klientów przez proces sprzedażowy. Z jednej strony zagwarantujesz sobie dobry, edukacyjny content, z drugiej, potencjalni klienci docenią fakt, że wyciągasz do nich pomocną dłoń.

4. Zapomnij o sprzedaży

Czyli nie zmuszaj klienta do zakupu, ani nie wciskaj mu produktu na siłę. Nie wspominaj nawet, co się stanie, gdy kupi Twój produkt. Pomagaj, prowadź za rękę i edukuj. Takie treści ocieplają relacje z klientem i po cichu prowadzą do zawarcia transakcji.

5. Odśwież stare treści

Wbrew pozorom stworzenie wartościowego contentu nie wymaga wcale wielkich pokładów kreatywności i usilnego zachodzenia w głowę, skąd czerpać wartościową treść. To, czego potrzebujesz, już najprawdopodobniej posiadasz. Odkurz starą stronę. Nadaj tekstom nowy koloryt. Odświeżaj. Przekształcaj treści ze skrzynki nadawczej w posty na blog. Zestawiaj trendy z tym, co ponadczasowe. Liczba możliwych kombinacji wydaje się tutaj nieskończona.

6. Nie przerywaj

Publikuj w sposób ciągły. Nie poprzestawaj na jednym wpisie na firmowym blogu. Pisz raz na dwa tygodnie, raz na tydzień albo… pisz codziennie! Przygotuj serię wpisów na niezbyt odległą przyszłość i zaplanuj regularną publikację. Klienci trafiają do Ciebie także poprzez blog.

7. Prowadź dialog

Niezależnie od tego, czy piszesz mail do klienta, czy przygotowujesz post na blog, zawsze mówisz do drugiej osoby. Stworzenie persony to sposób na zwizualizowanie swego odbiorcy, natomiast research na forach i w komentarzach pod postami influencerów to najlepsza metoda na poznanie jego języka. Pisząc, rozmawiaj.

8. Utrzymuj kontakt z influencerami

Nie musicie być kumplami i okazywać światu zażyłości Waszych kontaktów. Tak naprawdę wystarczy, że zacytujesz wpływowego blogera, podasz dalej jego post albo zamienisz z nim dosłownie parę słów w temacie, który interesuje Twoich odbiorców.

9. Dodaj grafikę

Zgodzisz się, że teksty opatrzone gustowną i przyjazną dla oka grafiką czyta się lepiej? Wykorzystaj wideo, infografiki czy prezentacje multimedialne w celu urozmaicenia Twojego contentu. Obraz oddziałuje na zmysł wzroku i… angażuje!

10. Znajdź kontekst

Content marketing, jak widzisz ma się całkiem dobrze. Gdzieś nieopodal rozwija się niejaki context marketing. Monitoruj aktywność Twoich odbiorców. Dowiedz się, o jakiej porze dnia, w którym dniu tygodnia najchętniej wchodzą w interakcje z Twoimi treściami. Wspominaj o charakterystycznych dla danej pory dnia nawykach czy aktywnościach. Jeśli to możliwe, nawiąż do lokalizacji Twojej grupy docelowej. Śledź trendy i umiejętnie żongluj wzmiankami na temat popularnych seriali, gier czy gwiazd sieci albo ekranu. Bądź zawsze w kontekście.

Marketing treści nieustannie rośnie w siłę o czym świadczą rosnące inwestycje marketerów w to potężne narzędzie. Na pewno opłaci się tworzyć wysokiej jakości content, który przypadnie do gustu Google’owi, jak również zadbać o precyzyjny, prosty i jasny przekaz, który przyciągnie uwagę odbiorcy. A zatem na pytanie, czy warto wysilić swój budżet na zwiększenie ruchu oraz zaangażowania za pomocą content (i context) marketingu, odpowiedź brzmi: tak, warto.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon