Grzegorz Czapski (Allegro) – Allegro Smart! sprawdził się ale będą zmiany

Artur Kurasiński
1 listopada 2018
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

Chociaż od startu usługi Allegro Smart! minęło już trochę czasu, to spółka nie komunikuje jakie są jej wyniki, ilu klientów z niej korzysta a ilu miało korzystać. Usługa miała żyć i zmieniać się w miarę upływu czasu, a tu cisza… Dochodziły mnie słuchy od pracowników Allegro, że mają być jakieś zmiany, ale nie mogłem dowiedzieć niczego konkretnego.

W końcu udało mi się umówić się na wywiad z odpowiedzialnym za powstanie Smarta Grzegorzem Czapskim (dyrektorem ds rozwoju w Allegro). Grzegorz był powściągliwy (jak to zwykle ludzie z Allegro), ale z rozmowy wynika, że zmiany będą i to nie nie kosmetyczne.

To wynika szczególnie z odpowiedzi na pytanie o zmiany w cenach i limitach Smarta. Zresztą przeczytajcie i oceńcie sami.

Artur Kurasiński – Minęły dwa miesiące od startu usługi. Jak oceniacie z perspektywy czasu efekty jej wprowadzenia?

Grzegorz Czapski (dyrektor ds rozwoju w Allegro) – Jesteśmy bardzo zadowoleni. Obecnie z Allegro Smart korzysta już kilkaset tysięcy Polaków

Czy byli już tacy którzy wykorzystali cały limit w krótkim czasie? Jeśli tak to kto tak szybko wykorzystał ten limit?

Tak, bo Polacy na Allegro kupują całkiem sporo. Aktywni statystycznie robią 50 zakupów rocznie, ale to jest średnia, bo są i tacy, których zakupy idą w setki. Mogą to być małe i średnie firmy, duże rodziny, szkoły, instytucje publiczne, stołówki, restauracje.

Czy użytkownicy Allegro Smart! kupują inaczej niż inni klienci waszej platformy?

Oferty oznaczone znakiem Smart! są kupowane ponad dwukrotnie częściej niż inne. Przez Smart można kupić już ponad 40 milionów produktów.

Abonament roczny w cenie 49 zł brzmi wspaniale ale część kupujących narzekała na ten punkt regulaminu „Jeśli koszt dostawy w ofercie dla wybranej metody będzie wyższy niż wskazana w zestawieniu kwota, to wysyłka nie zostanie zrealizowana w ramach Allegro Smart!” ponieważ powoduje to, że każda oferta z przesyłką do paczkomatu za 8,99 złotych lub więcej nie łapie się do Allegro Smart!

Powód jest prosty: udostępniliśmy sprzedawcom pakiet umów wynegocjowanych przez Allegro, gdzie dostawy mogą być realizowane w takich właśnie cenach, które nie byłyby inaczej dostępne dla małych i średnich firm.

Żeby być w Smart wystarczy korzystać z tych umów i trzymać wysoki poziom obsługi. Liczba takich właśnie ofert rośnie na Allegro gwałtowanie. Sprzedawcy mogą jednak określić wyższą cenę za przesyłki, ale wtedy ich oferty nie załapią się do Smarta.

Czy udało się poszerzyć asortyment sprzedawców, którzy mogą wziąć udział w Allegro Smart!?

Startowaliśmy z 30% ofert Smart na Allegro. Teraz jest to już dobrze ponad 40%.  Sprzedawcy dostrzegają zalety tego programu i dostosowują swoje oferty i standard obsługi do wymogów Smart – ich liczba od startu programu wzrosła już o prawie 20%.

Szybko zauważyli zarówno duży wolumen sprzedaży ofert oznaczonych Smart, jak i zwiększoną dynamikę zakupów.

Chcecie promować profesjonalnych sprzedawców oraz szybką dostawę – w domyśle to jest walka z zagraniczną konkurencją, który przyciąga ceną. Na dłuższą metę da się zatrzymać Chińczyków?

Nie działamy w próżni, ale nie można prowadzić pionierskich działań bez przerwy tylko oglądając się na konkurencję. Allegro Smart! to jest oferta dla polskich klientów w Polsce. Ułatwia i uprzyjemnia zakupy i skłania do powtórnych zakupów, bo one się na Allegro opłacają.

Klienci wiedzą od lat, że tu jest najlepszy wybór, najlepsze ceny i darmowa dostawa ze Smartem. Rośnie zarówno liczba transakcji, jak i liczba klientów, dla których Allegro jest głównym miejscem zakupów on-line. Daje gwarancję jakości i bezpieczeństwo.

Zwracam uwagę wszystkim obserwatorom, że z faktu, że ktoś wchodzi na jakiś serwis www nie wynika, że ktoś na tym serwisie kupuje. A nawet jeżeli, to co kupuje i za ile?

Wielu komentujących premierę Allegro Smart! wskazywało na inspirację Amazon Prime – na ile takie porównanie jest prawdziwe?

Są dwa ważne czynniki, które kierują klientami: cena i wygoda. Skupiliśmy się w 100% na tych właśnie aspektach podczas tworzenia Allegro Smart! Oferta jest skrojona do portfela i potrzeb Polskich klientów, ma swoją specyfikę.

Ponadto, nie musimy nikogo kopiować. Allegro Smart! to nic innego jak innowacyjny sposób na zwiększenie zaangażowania klientów wokół Allegro. Opiera się na świetnej ofercie i dodatkowych korzyściach.

Tego rodzaju programy lojalnościowe są dobrze znane od końca XVIII wieku, kiedy to amerykańscy detaliści zaczęli przyznawać swoim klientom dodatkowe miedziane żetony, które można później wykorzystać na kolejne zakupy.

Tak więc nie jest to nowość. Systemy abonamentowe zyskują w ostatnich latach na popularności i Allegro Smart! wpisało się w ten trend.

Planujecie jakieś zmiany? Czy pojawi się na przykład droższy pakiet, za to bez limitów 365 paczek?

Dlaczego taki pakiet bez limitów miałby być droższy? Skoro klienci chcą kupować coraz więcej, to czemu stawiać im bariery? Smart na pewno będzie już wkrótce jeszcze lepszy.

Podobno Polacy oszukują na Smarcie? Sprzedawcy pobierają za każdą przesyłkę od każdej sprzedanej rzeczy (tak ustawiają cennik) a potem wysyłają w jednej paczce; klienci z kolei kupują “na smarta” a potem przy zwrocie chcą całej kwoty, także z tym czego nie zapłacili (za przesyłkę)…

To zjawisko absolutnie marginalne – w każdej społeczności znajdują się osoby nieuczciwe. Mamy na to odpowiednie procedury.

Allegro Smart! zapewne może pomóc zwiększać liczbę transakcji i powodować wzrost wartości koszyka – a jakie bonusy czekają na sprzedawców?

Sprzedawcy korzystają na tym, że klienci nie płacą za przesyłkę – i to już jest ogromna korzyść, to jest istotna przewaga cenowa ich ofert. Oprócz tego sprzedawcy mogą korzystać z innych programów, które wspierają sprzedaż, jak choćby Monety czy tytuł Super Sprzedawcy.

Allegro Smart! to jednak program pomyślany przede wszystkim dla klientów – to oni mają mieć największe korzyści i wygodę.

Porozmawiajmy o specjalnych ofertach Smarta. Czy to w ogóle działa?

Tak, bo są tam bardzo dobre oferty i najlepsze ceny, dostępne tylko dla klientów Allegro Smart. Bardzo o to dbamy. Niedługo zaproponujemy też inną korzyść: użytkownicy Allegro Smart! będą mieli jako pierwsi dostęp do tzw. “Szybkich Smart! Okazji”

Czy nie boicie się, że w dłuższej perspektywie czasowej Allegro Smart spowoduje wzrost cen towarów?

Za przesyłki w Allegro Smart płaci Allegro, a sprzedający nie ponosi żadnych kosztów. Czemu więc miałyby rosnąć ceny towarów?

Ciężko przebić ofertę Aliexpress właściwie darmowej przesyłki do polskiego klienta. Dla polskich przedsiębiorców, którzy muszą płacić podatki i VAT konkurowanie z darmową dostawą jest właściwie niemożliwe. Nie myśleliście o tym, żeby powalczyć o zmianę wycen paczek z Chin co wytrąci konkurencji z Aliexpress główny argument? Ministerstwo Finansów w sierpniu informowało, że zwolnienie z podatku towarów o wartości 22 euro nie dotyczy przedmiotów importowanych w ramach zamówienia wysyłkowego. To już kolejny partner do walki z rosnącym w Polsce Aliexpress. Może warto zrobić ogólnopolską kampanię edukacyjną?

VAT i inne podatki oraz cła powinni płacić wszyscy w takiej wysokości, jak przewiduje prawo. Sprzedawcy na Allegro zwracają nam uwagę na omijanie zasad importu przez niektórych nieuczciwych sprzedawców z zagranicy.

To powoduje, że oferta lokalnych uczciwych sprzedawców może być gorsza. Rolą administracji publicznej jest zapewnienie równych warunków dla wszystkich.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon