Mateusz Młodawski (Wheelme) – Chcemy ułatwić mieszkańcom poruszanie się po mieście

Artur Kurasiński
27 stycznia 2019
Ten artykuł przeczytasz w 2 minut

Artur Kurasiński – skąd pomysł na taką aplikację? Jakiego typu potrzeby ma realizować Wheelme?

Mateusz Młodawski – Sami jesteśmy aktywnymi użytkownikami pojazdów na minuty. Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu usługi, w tej chwili działa 15 dostawców, którzy w swojej ofercie mają nie tylko samochody czy skutery, ale także elektryczne rowery czy hulajnogi. Zaczęliśmy zauważać jednak pewną niedogodność.

Jeśli ktoś (tak jak my) korzysta z ofert wielu przewoźników, aby sprawdzić dostępne pojazdy musi przełączać się pomiędzy poszczególnymi aplikacjami. Brakowało jednego miejsca, gdzie szybko i sprawnie można sprawdzić i porównać ofertę wielu przewoźników. Wtedy właśnie pojawił się pomysł na Wheelme.

Aplikacja została opublikowana w grudniu 2018 i od razu uzyskała pozytywny feedback. Początkowo promowaliśmy ją wśród znajomych i znajomych znajomych, później zainwestowaliśmy w reklamy płatne.

Czym jest i jak to działa Wheelme?

Wheelme jest marketplacem pojazdów na minuty, dostępnym na iOS i Android. W tej chwili agreguje na jeden mapie 5000 pojazdów (samochody, skutery, hulajnogi) piętnastu przewoźników. Dostępna jest w prawie 20 miastach w Polsce.

Wheelme stawia na prostotę i szybkość. Aby lepiej zobrazować jak działa, posłuże się przykładem. Mieszkaniec Warszawy, zamiast w pośpiechu przełączać się pomiędzy sześcioma aplikacjami z pojazdami na minuty (a operatorów będzie przybywać) oraz Uberem, Taxify i komunikacją miejską, uruchamia Wheelme, wybiera odpowiedni pojazd, a następnie przechodzi do aplikacji dostawcy, aby go zarezerwować i wypożyczyć.

Dzięki integracji z Asystentem Google jesteśmy w stanie “zejść” z czasem wyszukania poniżej 30 sekund – tutaj link jak to działa.

Aplikacja daje możliwość sprawdzenia szczegółów takich jak model pojazdu, cena wynajmu, poziom zbiornika paliwa / naładowania akumulatora, odległość od miejsca, w którym się znajdujemy.

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani danym typem pojazdów, np. hulajnogami, to możemy wyłączyć ich wyświetlanie na mapie.

W niedalekiej przyszłości aplikacja będzie powiadamiać o pojawieniu się pojazdu w pobliżu oraz sugerować najdogodniejszą czasowo i kosztowo trasę do wybranej destynacji.

A Jeśli ktoś jest ciekaw jak wygląda rynek i dlaczego warto interesować się taką tematyką to polecam lekturę tego dokumentu

Zostaną również dodane rowery miejskie, m.in. Nextbike oraz integracje z Uberem i Taxify. Chcemy również zintegrować się z dostawcami, aby możliwe było rezerwowanie i wypożyczanie pojazdów bezpośrednio z Wheelme.

Jak planujecie rozwijać aplikację w przyszłości?

Naszym “big picture” jest ułatwienie mieszkańcom poruszania się po mieście. Chcemy w szybki i intuicyjny sposób asystować przy wybieraniu środka destynacji i transportu, oraz w trakcie docierania do celu.

Chcemy też dbać o bezpieczeństwo podróżujących, np. sugerując pojazdy w zależności od warunków na drodze oraz o środowisko, sugerując pojazdy elektryczne i rowery, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest ponad normę. Wierzymy, że nowoczesne rozwiązania w zakresie transportu odegrają znaczącą rolę w rozwoju smart cities.

Celem krótkoterminowym jest zapewnienie jak najlepszej aplikacji do wyszukiwania pojazdów na minuty, zdobycie pozycji lokalnego lidera oraz ekspansja na rynki zagraniczne.

Kim jesteście i jak wygląda zespół?

Jest nas trzech – dwóch programistów Android i jeden iOS. Każdy z nas ma już na koncie kilka projektów. Ja pracowałem przy inwestowanym przez Petera Thiela startupie Instapray, potem rozwijałem agregator escape roomów Lockaround. Damian z Krzyśkiem rozwijali wspólnie aplikację ułatwiającą znalezienie food trucków.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon