Paweł Skruch (Aptiv) – 94% wypadków drogowych spowodowanych jest błędem człowieka

Artur Kurasiński
11 czerwca 2019
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

Artur Kurasiński – Jaka definicja samochodu autonomicznego?

Dr hab. inż. Paweł Skruch (Advanced Engineering Manager w zespole Artificial Intelligence w Centrum Technicznym Aptiv w Krakowie) – Aby brzmieć wyjątkowo profesjonalnie, musiałbym powiedzieć, że przez samochód autonomiczny należy rozumieć pojazd, który jest zdolny do wykrywania i interpretacji otoczenia w celu poruszania się bez udziału człowieka jako kierowcy.

Praktyka jest taka, że na chwilę obecną nie mamy takich pojazdów, które są autonomiczne w 100% i mogą się poruszać bez udziału kierowcy oraz – co istotne – bez żadnych ograniczeń. Używając zatem terminu „autonomiczny samochód” mamy na myśli w pierwszej kolejności opracowanie technologii, która pozwoli nam zrozumieć, jak wygląda w praktyce proces prowadzenia auta oraz interakcji kierowcy z samochodem.

Kolejny krok to wyposażenie pojazdu w odpowiednie czujniki (analogiczne do zmysłów człowieka) oraz urządzenia przetwarzające, analizujące informacje i podejmujące decyzje (analogicznie do mózgu człowieka). Wszystko po to, aby taki system mógł obserwować otaczającą samochód rzeczywistość, w pierwszej kolejności, celem wsparcia kierowcy, a w dalszej perspektywie, jego zastąpienia.

„Wizja Zero” to program UE zakładający, że do 2050 roku uda się do niemal zera ograniczyć liczbę ofiar śmiertelnych i rannych. Instytucje UE pracują obecnie nad nowymi regulacjami, zgodnie z którymi od 2022 r. w europejskich pojazdach staną się obowiązkowe nowe technologie bezpieczeństwa, m.in. ostrzegające kierowcę w przypadku zmęczenia lub rozproszenia uwagi. Jest to możliwe do osiągnięcia?

Przyszłość bez wypadków drogowych to cel wszystkiego co robimy dziś w Aptiv. Statystyki mówią same za siebie. 94% wypadków drogowych spowodowanych jest błędem człowieka.

Już teraz dostarczamy technologie aktywnego bezpieczeństwa, które pomagają eliminować te błędy lub minimalizować ich skutki. Tak działają automatyczne hamowanie awaryjne, ostrzeżenie o martwym punkcie, czy asystent pasa ruchu. Z badań wynika, że jeśli ostrzeżemy kierowcę o zbliżającym się niebezpieczeństwie pół sekundy wcześniej, możemy uniknąć 60% wypadków.

Śmiertelne potrącenie pieszego przez testowy samochodu Ubera odbił się szerokim echem. Pojawiły się głosy, że jest to wynik złych algorytmów i małej ilości danych jakie Uber posiadał przed zaczęciem testów…

Jeśli chodzi o przypadek Ubera i jego okoliczności nie mogę się wypowiadać na ten temat, bo najzwyczajniej nie mam wystarczających danych. Mogę natomiast mówić o tym, jak my podchodzimy do testów.

Technologię autonomicznych pojazdów rozwijamy i testujemy od ponad dziesięciu lat i bezpieczeństwo nieustannie jest naszym priorytetem. Nasze podejście zakłada, że w fazie testów za kierownicą autonomicznego samochodu musi siedzieć przeszkolony inżynier, aby w razie konieczności, mógł przejąć kontrolę nad pojazdem. To ten sam człowiek, który rozwijają tę technologię na co dzień i zna ją doskonale.

Sztuczna inteligencja, kamery 2D i 3D oraz rozpoznawanie gestów kierowców do monitorowania koncentracji kierowcy, a także odległości między pasażerami a poduszkami powietrznymi. System ma również ostrzegać np. o pozostawieniu w samochodzie dziecka. Kiedy te rozwiązania zobaczymy w naszych samochodach?

Technologia Interior Sensing Platform, o której wspominasz jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt ten będziemy realizować przez najbliższe dwa lata, ale pewne elementy systemu są już dostępne dzisiaj.

Waszym celem jest poprawa bezpieczeństwa. Wasz system będzie w stanie określić, czy kierowca może przejąć kontrolę nad pojazdem, czy jest rozkojarzony i jak pojazd powinien się dostosować. Jeśli system wykryje, że kierowca jest zajęty, to zwiększy swoją czułość i zacznie wcześniej ostrzegać np. o zbliżaniu się do sąsiedniego pasa ruchu, obiektu przed pojazdem, czy wcześniej rozpocznie hamowanie. Wygląda na to, że bardzo dużo wysiłku idzie na analizowanie zachowań człowieka jako kierowcy. A może go po prostu wyeliminować z tego równania?

Masz racje, tak byłoby najprościej. Jak dużo czasu upłynie zanim stanie się to realne i pozbędziemy się tradycyjnych samochodów z dróg? Tymczasem co pół minuty na drogach ginie człowiek i potrzebujemy zmian już teraz. To dlatego tworzymy systemy bezpieczeństwa, których zadaniem jest wsparcie kierowców i zapobieganie wypadkom.

Wierzę, że w przyszłości ludzie będą prowadzić auta, tylko wówczas, gdy będzie im to sprawiać frajdę. Zostawimy systemom to, co nużące i powtarzalne – np. jazdę w korkach.

Bardzo dużo firm próbuje zmierzyć się z autonomicznością albo wspomaganiem człowieka jako kierowcy. Uber, Tesla, Waymo, Aurora czy Mobileye. Nie wspominając już o “tradycyjnych” producentach samochodów, którzy po fazie mody na pojazdy elektryczne widzą, że samochody o różnym poziomie autonomiczności są przyszłością. W czym Aptiv jest lepszy niż konkurencja?

Na rynku jesteśmy jedynym dostawcą rozwiązań end-to-end z ponad 100-letnią tradycją. A to ma znaczenie. Kiedy jedziesz z dziećmi autostradą ponad 100 km/h, wolisz aby za działanie kluczowych funkcji samochodu odpowiadała firma, która robi to od 100 lat czy ktoś, kto robi to od miesiąca? Firma, która doskonale rozumie motoryzację, czy ktoś kto zajmuje się telefonami komórkowymi lub grami video?

Z technologicznego punktu widzenia, naszą przewagą jest skalowalna Inteligentna Architektura Pojazdu, która łączy mózg samochodu (sterowniki multidomenowe) z układem nerwowym (wiązką elektryczną) przy zapewnieniu odpowiedniej mocy obliczeniowej.

Stworzyliśmy trójwarstwowy system odporny na różnorodne awarie. W przypadku problemów z zasilaniem, transferem danych bądź mocą obliczeniową, samochód będzie w stanie utrzymać zasilanie, przekierować dane lub wykorzystać zapasową moc obliczeniową, aby wszystko pozostało w pełni sprawne ─ zwłaszcza funkcje dotyczące bezpieczeństwa. Największą dumą napawa mnie fakt, że duża część tego co robimy w Aptiv powstaje w naszym Centrum Technicznym w Krakowie.

***

Dr hab. inż. Paweł Skruch Advanced Engineering Manager w zespole Artificial Intelligence w Centrum Technicznym Aptiv w Krakowie.

Dr hab. inż. Paweł Skruch kieruje Działem Badań i Rozwoju w Centrum Technicznym Aptiv w Krakowie, który zajmuje się sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym, algorytmami sterowania dla systemów aktywnego bezpieczeństwa, systemów wspomagania kierowcy oraz pojazdów autonomicznych. Jest on również pracownikiem Katedry Automatyki i Robotyki na stanowisku adiunkta i członkiem Zespołu Systemów Dynamicznych i Teorii Sterowania.Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon