Maciej Prostak (SmartHotel) – Chcemy żeby nasza technologia była w każdym hotelu na świecie

Artur Kurasiński
5 stycznia 2020
Ten artykuł przeczytasz w 7 minut

Artur Kurasiński – Gratuluję inwestycji. Możesz powiedzieć więcej szczegółów na temat jej warunków?

Maciej Prostak (pomysłodawca i Prezes w SmartHotel) – Dziękuję! Odkąd powstał mi w głowie pomysł na “to” czym dziś jest  SmartHotel, czyli ponad 8 miesięcy temu, finansowałem ten projekt w 100% ze swoich własnych środków i wszystko było mocno bootstrapowe, jednak w pewnym momencie po MVP przychodzi taki czas, żeby wyjść na “szerokie wody” potrzeba wsparcia VC, większych pieniędzy i mądrzejszych ludzi wokół siebie…

Po rozmowach z kilkoma VC, wybraliśmy nowy fundusz Paula i Dana Bragielów, Diany i Borysa, z którym znamy się od dłuższego czasu. 

Warunki są ogólnie znane, z Borysem przyjęliśmy zasadę super-przejrzystości także: SMOK VC, bo o nich mowa, zainwestował 2 mln zł (ok.500 tys. dolarów) przy wycenie ok. 10 mln zł (2,6 mln dolarów).

Skąd się wziął pomysł, czym dokładnie jest i jak działa SmartHotel?

SmartHotel to w skrócie ułatwienie obsługi twojego pobytu w hotelu czy apartamencie Airbnb za pomocą aplikacji SmartTV w telewizorze, który jest już w pokoju i Chatbota messengerowego którego w 99% każdy z nas ma już w swoim telefonie. Kropka. Nie pobierasz żadnych “rewolucyjnych, najlepszych” aplikacji, nie korzystasz z żadnych bajerów, tabletów czy sztucznej inteligencji:) 

A ponieważ Smarthotel jest naprawdę “smart” bo wie o tobie coś więcej wymieniając się informacjami z systemem rezerwacyjnym hotelu to wchodząc do pokoju już wie, jak się nazywasz, skąd jesteś i na jak długo przyjechałeś. Zatem dostaniesz informacje na telewizorze czy notyfikacje na FB (MessengerBot i SmartTv komplementarnie się uzupełniają) w twoim języku, sprawdzisz swój bieżący rachunek a zależności od dnia pobytu zaproponuje ci wycieczkę, zabieg spa czy pokaże co dziś w restauracji jest daniem dnia, czy co ciekawego dzieje się w okolicy. 

A jak powstał pomysł? 

To w sumie taka moja biznesowa odpowiedź na setki zapytań właścicieli hoteli, których poznałem tworząc i rozwijając przez ostatnie 4 lata w Afryce, ale i nie tylko; firmę HotelOnline (czyli system hotelowy, ułatwiający zarządzanie rezerwacjami i samym hotelem dostępny obecnie w ponad 18 krajach i 1500 hotelach). 

Recepcja hotelu poświęca nawet połowę swojego czasu pracy udzielając odpowiedzi na te same pytania gości. Na rynku brakowało dotąd komplementarnych rozwiązań, które pomogłyby w ich obsłudze, a równocześnie nie wymagałyby instalacji dodatkowej aplikacji przez gościa i skomplikowanych systemów w samym hotelu. 

Jakiego typu hotele powinny się zacząć interesować waszym rozwiązaniem? To jest system dla hotelu każdej wielkości?

Tak. Powiem więcej, odkryliśmy (nie było to w zamyśle od początku) zupełnie nową niszę w postaci apartamentów Airbnb. Obecnie z systemu korzysta prawie setka apartamentów zarządzanych w Polsce przez firmę RentPlanet. Z każdym tygodniem podłączamy kolejne. Wkrótce wyjdziemy na rynek UK i Niemiecki. Poza tym w Afryce mamy już pierwsze butikowe hotele, duże resorty i pierwsza sieć hotelową. 

Jak wygląda proces wdrażania hotelu? Ile czasu i ile osób jest potrzebnych do tego?

Proces jest prosty. Dla klienta (hotelu, apartamentu) ma to być proste i nieangażujące (hotel pracuje 24/7, większość systemów wymaga przerwania normalnego rytmu pracy, aby wdrożyć nowy program, aplikacje itd.

Wzięliśmy to pod uwagę i chcemy, żeby SmartHotel był wprowadzony szybko i był zrozumiały dla obsługi już po godzinie) Zatem w backendzie i po naszej stronie dzieje się bardzo dużo jednak zautomatyzowaliśmy proces na tyle aby pełna customizacja rozwiązania per hotel, podpięcie, trening managerów, oddanie wszystkiego, w końcu podpięcie karty przez hotel (działamy jak zwyczajny SAAS, w systemie abonamentowym) i rozpoczęcie działania to maksymalnie ten sam jeden dzien. Od następnego goście hotelowi są już obsługiwani przez SmartHotel. 

Ile obecnie macie wdrożeń i w jakich miejscach? Polska jest dla was miejscem, gdzie taka technologia się sprzedaje?

Kilkadziesiąt hoteli (Afryka głównie) i prawie setka apartamentów (Polska). Jesteśmy na samym początku, a kolejnych zamówień mamy już bardzo dużo. Właściwie jedyne co nas ogranicza to brak… ludzi do pracy (będziemy rekrutować kolejne osoby). Obecnie zrekrutowałem osobiście cały team na rynku Nigeryjskim, za chwile jadę podpisać odpowiednie umowy i otworzyć nasze kolejne biuro.

Polska – tak, jak najbardziej. Interesują nas też partnerstwa z firmami które oferują już różnego rodzaju rozwiązania hotelom, najbardziej pożądane przez nas są partnerstwa z firmami oferującymi PMS (czyli Property Management Systems – technologie zarzadzania rezerwacjami i gośćmi w hotelach) Mamy przygotowane propozycje rev-share, chcemy się dzielić, zarabiać wspólnie, jednocześnie mając dostęp do większej ilości hoteli na raz – także zapraszam również korzystając z tego miejsca, tego typu firmy, ludzi z branży do kontaktu na polskim rynku i nie tylko. Jest to typowe komplementarne win-win dla każdej strony. 

Wiem, że zamiast obchodzić Święta pojechałeś wdrażać swoje rozwiązanie kilku hotelom, które czekały na wersję komercyjną i obecnie zamiast odpoczywać pracujesz nad pozyskiwaniem kolejnych hoteli?

Tak. Dokładnie, jestem od 3 tygodni już w Tanzanii. Za 2 tygodnie już Nigeria. 

Właściwie, kiedy zamknęliśmy oficjalnie inwestycje ze SMOKiem dopiero w grudniu, musiała powstać nowa spółka, Także kiedy 13 grudnia 2019 dostaliśmy pieniądze na konto, mieliśmy już przygotowane wszystkie formalności (spółka, księgowość, najważniejsze umowy, kontrakty z ludźmi, konta bankowe itd.). Wszystko co wymagało mojej obecności w Warszawie załatwiliśmy w kilka dni i już 18 grudnia siedziałem w samolocie. Mój wywiad informujący o inwestycji Smoka przeczytałem w papierowym wydaniu Pulsu Biznesu już na lotnisku:)

Wiesz, tworzenie pierwszych wersji SmartHotel trwało nieprzerwanie od ponad 6 miesięcy, mieliśmy pierwsze proof-of-concepts w kilkudziesięciu hotelach i apartamentach w Polsce, jednak było to wdrażane na zasadzie “test periods” i pierwszych MVP. Zbieraliśmy podstawowy feedback i właściwie ciągle dobudowywaliśmy kolejne funkcje, rekrutowaliśmy, zatrudnialiśmy nowe osoby.

Natomiast przyszła kolej na profesjonalizację i komercjalizację tego co wcześniej było a z pieniędzmi SMOKA i całym IP (intellectual property) już na formalnej spółce, oficjalnie chciałem dopilnować u naszych pierwszych klientów ze podpiszemy odpowiednie umowy komercyjne, a co najważniejsze wdrożę im osobiście najnowsze wersje systemu, przetestuje, przyjrzę się osobiście jak to działa na “żywych organizmach”  żeby powielać już z ludźmi i moimi sprzedawcami w innych krajach na większa skale.

Powiem ci ze mimo braku mnie przy wigilijnym stole w Polsce (nie było czasu do stracenia, klienci czekali, nowe wersje musiałby być skomercjalizowane. Także odpuściłem właściwie cały ten (fajny dla mnie) okres rodzinnego świętowania, nowego roku). Nie żałuję, bo nic nie daje takiego kopa jak zobaczenie ze SmartHotel działa dokładnie tak jak założyliśmy, goście są zachwyceni, managerowie też. Nie wpadlibyśmy poza tym na setki-tysiące user case’ów jakie podglądałem widząc w kolejnych hotelach SmartHotel w użyciu.

Także od 3 tygodni każdego dnia pracuje, bo jest po prostu taka jest obecnie potrzeba. A swojemu synowi obiecałem, że odbijemy to z nawiązka w lutym bo na wspólne urodziny lecimy na długie narty i wtedy ktoś mnie zastąpi w firmie na 2 tygodnie. 

Afryka i startupy kojarzą się z Markiem Zmysłowskim i jego książką. Jesteś jedną z osób, która tam jest wspominana. Byliście wspólnikami. Nie boisz się, że twoje plany podboju Czarnego Lądu mogą nie spodobać się niektórym osobom, które będą Cię z nim łączyły?

Z Markiem oraz z funduszem SpeedUp stworzyliśmy wspólnie ponad 4 lata temu firmę HotelOGA od której przecież zaczęła się moja przygoda i samo doświadczenie z rynkiem technologii w branży hospitality jak i z samą Afryką.

Za to jestem i pozostanę wdzięczny zawsze Markowi. Jednak jak wiesz ponad 2 lat temu Ja + SpeedUp + część zespołu odpowiedzialnego za technologię wraz z polska spółka HotelOGA zostaliśmy przejęci przez Kenijska spółkę Savanna Sunrise, z czego narodziła się spora już dziś firma Hotelonline – wspierająca technologicznie hotele w 18 krajach. 

Marek już wtedy wyszedł z biznesu i ze względu na swoją współprace i nieporozumienia ze wspólnikami spółki nigeryjskiej (W której ani ja ani Speedup nie mieliśmy udziałów) odszedł z biznesu i jak sam wiesz po lekturze książki miał sporo własnych problemów. Szczerze mówiąc współczuję mu czysto ludzko ale i biznesowo.

Przeszedł sporo, ale jesteśmy nadal kolegami, jednak od tych ponad 2 lat nie współpracujemy biznesowo. 

Kiedy pierwszy raz rozmawialiśmy o SmartHotel pomyślałem, że oprócz samej usługi kolejną ”nogą” biznesową może być analityka a raczej predykcja pewnych wydarzeń w hotelach. Operując na kilku tysiącach obiektów możesz korzystać z bogatych zasobów danych…

Na tą chwile skupiamy się aby Smarthotel ułatwiał zarządzanie pobytem gości, oszczędzał czas i pieniądze naszym klientom, hotelom, managerom i właścicielom apartamentów w obecnym modelu.

Przyjdzie czas na kolejne modele ale to przyszłość. Mamy swoje plany na kolejne kroki (“nogi” biznesowe : ) ale to już na kolejny wywiad za rok. 

To jest któryś już z biznesów jakie realizujesz. Z poprzedniego (HotelOga) wyszedłeś z sukcesem, spieniężając swoje udziały. Wierzysz, że SmartHotel jest właśnie tym biznesem, który pozwoli Ci zrealizować wszystkie biznesowe cele? Że da ci przepustkę na “sportową emeryturę”? 

Nie do końca wiem co to znaczy “sportowa emerytura”… W gruncie rzecz po exit’cie z HotelOnline, miałem w planach odpocząć i pozwiedzać Świat przez prawie rok i dopiero pomyśleć co dalej.. Skończyło się na tym ze po 2 miesiącach, nudziłem się już na tyle ze włożyłem większość z tych pieniędzy w swój nowy pomysł (który „chodził” mi po głowie przez te 2 miesiące “odpoczynku”)  z czego powstał ostatecznie SmartHotel. Kiedy będziemy sprzedawali za parę lat ta spółkę, wtedy znów mnie możesz zapytać o realizację celów :) 

Jednego inwestora przekonałeś. Za chwilę będziesz sięgał zapewne po kolejne finanse żeby rozwijać się dalej. Jaki jest ten następny próg? Określiłeś już go sobie? 

Nie przekonywałem jakoś mocno, nie potrzebowałem pitch’ować i rysować wielkich wizji. Wystarczyło pokazać co zrobiliśmy do tej pory, jaki mamy plan, doświadczenie i na jakich rynkach już czujemy się mocni. Zatrybiło. Przy kolejnej rundzie pokażemy po prostu kolejne zrealizowane kroki na których obecnie się skupiamy a które obiecaliśmy SMOK’owi.

Cały czas pracujemy. Odpowiadając ci na ten wywiad jestem obecnie w Tanzanii, gdzie przez cale Święta jeździłem pomiędzy naszymi klientami, podpatrywałem na “żywym organizmie” jak działa wszystko, czy managerowie nie maja żadnych dodatkowych uwag, na czym skupiają się goście, czego jeszcze brakuje a co poprawić.

Zebraliśmy masę feedbacku i nic absolutnie nic nie da ci tego siedząc w biurze czy sprzedając taką usługę zdalnie. 

Czy jest jakaś globalna konkurencja, które podglądasz?

Nie.

Czym dla Ciebie jest i jak mierzysz sukces?

Wolność wyboru, wielu znajomych i robić to co się chce a nie musi. Trywialne, wiem.. Ale tak jest prawda. A jak to mierzę? Powiem tak: jeśli każdego poranka będę się budził, wstawał (i chociaż nikt mi tego nie każe robić) pracował do późnego wieczora, czerpiąc z tego radochę (dlatego, że mogę a nie, że muszę), mial czas na wychowanie syna, czy czas na spotkanie z bliskimi mi ludzmi, to będę wiedział, że osiągnąłem sukces.

Jeśli któraś z tych rzeczy przestanie tak działać to ja tego nie nazwę sukcesem. Tak to widzę.

Gdybyś mógł cofnąć się w czasie i zmienić coś jeśli chodzi o swoje biznesowe decyzje to co by to było?

Pójście na praktyki po czy w trakcie studiów do dużej korporacji jak robiło większość moich znajomych z SGH, zrozumienie, poznanie tego świata (za nie swoje pieniądze), nauczenie się więcej od mądrzejszych i starszych. Często mi tego brakowało, bo pominąłem tę drogę i od razu chciałem “samodzielności i własnej firmy”. 

Jakie masz plany na następny rok związane ze SmartHotel? Co chcesz osiągnąć przez 12 miesięcy?

Chciałbym żeby bardzo szybko nastąpiła ekspansja SmartHotelu. Celuje w min. 1000 hoteli po 2020 roku.

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon