Łukasz Chwiszczuk – Jest coraz więcej sposobów w jaki możemy z reklamą dotrzeć do użytkowników

Artur Kurasiński
24 sierpnia 2020
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Artur Kurasiński – Bardzo dużo osób nie rozumie jak reklamować się w ekosystemie Google’a. Mógłbyś udzielić kilku rad i przekonać wahających się?

Łukasz Chwiszczuk – Niestety nie da się w kilku zdaniach opisać wszystkich możliwych błędów jakie można popełnić podczas tworzenia kampanii i jej optymalizacji. Google Ads to bardzo złożony system reklamy, wiele zależy od jego zrozumienia, ale i od dokładnego przeanalizowania potrzeb biznesu, który chcemy reklamować.

Ważne jest to, aby na początku przeanalizować potrzeby własnej firmy, dobrze zapoznać się ze wszystkimi opcjami jakie daje nam Google Ads jeszcze przed uruchomieniem kampanii, należy określić cele kampanii, zbudować dobrą stronę docelową i wtedy można zaczynać :) 

Chyba wszyscy znają linki tekstowe, które nam się pojawiają między wynikami wyszukiwań w wyszukiwarce Google. Czy to wszystkie narzędzia jakie możemy wykorzystać w promocji?

Jest tego znacznie więcej :) Wyszukiwarka jasne, ale jest też sieć reklamowa Google, Youtube, reklamy w aplikacjach, Google Shopping od niedawna Google News.

Pojawiło się mnóstwo sposobów w jaki możemy dotrzeć do użytkowników. Do tego jest oczywiście remarketing, czyli możemy powracać do odbiorców, którzy zobaczyli nas na jednym medium i spróbować przekonać do zakupu. 

Facebook oferuje wiele narzędzi do tworzenia reklamy i ich analizy. Jak to wygląda w przypadku ekosystemu Google’a?

Jest sporo narzędzi do tworzenia reklam w panelu Google Ads. Praktycznie w każdym medium są gotowe rozwiązania do stworzenia kreacji z paru obrazów, które prześlemy. Co do analizy mamy kompletny odrębny system czyli Google Analytics. 

Jakie najdziwniejsze reklamy widziałeś albo sam tworzyłeś?

Może same reklamy nie są zbyt “dziwne”, ale jako reklamodawcy w Google Ads mamy możliwość podejrzenia jakie dokładnie frazy wpisują użytkownicy w wyszukiwarce Google, co powoduje wyświetlenie naszych reklam. To jest dopiero kopalnia wiedzy na temat ludzi w Polsce i nie tylko.

Pojawiały się takie smaczki jak “Ile kosztuje Netflix”, zapytanie to jest zaraz obok “ile kosztuje krowa”. Ludzie szukają również odpowiedzi na takie pytania jak “co się stanie jak facet weźmie tabletki antykoncepcyjne”.  

W tej branży wiedza jest chyba najważniejsza. Co poleciłbyś jako źródło wiedzy na temat reklam Google’a? Jakieś blogi, podcasty czy fora?

Blogi są największym źródłem wiedzy, zawsze na bieżaco jest SearchEngilenLand.com Niestety nie ma podcastów bądź forów, które mógłbym polecić. Najczęściej wymaga to praktyki i testowania, nowych rozwiązań, które oferuje Google.

Artykuł napisany na blogu możemy być bardzo fajny, może nam pokazać nowe rozwiązanie, ale czy sprawdzi się w to w naszym przypadku? Z tym bywa różnie, bo każdy biznes jest inny. Warto testować nowe pomysły i sprawdzać rady czy podpowiedzi innych, ale myślę, że cały czas trzeba trzymać rękę na pulsie. Chwila nieuwagi może nas drogo kosztować. 

Bardzo dużo mówi się od kilku lat o zmianie jaką wywoła upowszechnienie się usług voice’owych i ich wpływu na Google’a oraz tego jak będziemy wyszukiwać w przyszłości (nie wpisując zapytania tylko używając głosu). Jaką masz opinię na ten temat?

Od kilku lat Google bardzo stara się zmniejszyć czas potrzebny do poszukiwania informacji. Wszystko czego szukamy mamy otrzymywać szybciej i bardziej precyzyjnie.

Zmiana wpisywanych fraz na głos to kolejny etap. Znacznie łatwiej i precyzyjniej zapytamy o daną rzecz niż wpiszemy to w wyszukiwarkę. Co będzie kolejne? Wzrok? Spojrzenie, które wypunktuje nam cechy produktu i porówna ceny? Być może. Co dalej? Myśl o danej rzeczy i od razu rozwiązania proponowane przez Google ? :) 

O czym opowiesz podczas swojego wystąpienia na Infoshare 2020?

O przyszłości :) O tym jak może wyglądać reklama w wyszukiwarce już za parę lat. Jest również parę rozwiązań, które wyglądają jak z przyszłości natomiast są możliwe do wykorzystania już teraz.  

***

Łukasz Chwiszczuk jest prelegentem podczas konferencji @Infoshare

Infoshare 2020 Online – wirtualny festiwal społeczności napędzanej technologią!
Najnowsze trendy technologiczne, startupy, innowacje, wyzwania biznesu w czasach pandemii. To wszystko podczas Infoshare 2020. Największa konferencja technologiczna w Europie Środkowo-Wschodniej w formacie online, transmitowanym na cały świat z Gdańska potrwa 6 dni i odbędzie się w dniach 23-25 i 28-30 września. Na uczestników czeka aż 9 scen tematycznych z prelekcjami na żywo i niespotykane dotąd możliwości networkingu. Kup bilet już dziś!


Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon