Świat Schrödingera. Kronika nieprzewidywalnej przyszłości – recenzja książki

Artur Kurasiński
11 listopada 2020
Ten artykuł przeczytasz w 4 minut

Według Zygmunta Baumana żyjemy w czasach „płynnej nowoczesności”. Na naszych oczach powstają i upadają dogmaty związane z biznesem, zarządzaniem oraz sposobami na życie pod presją technologii, a od początku 2020 roku również pandemii COVID-19. Nicholas Taleb nazywa takie zjawiska „czarnymi łabędziami”.

W takich realiach wygrywają ci, którzy w dynamicznie zmieniającej rzeczywistości potrafią spróbować przewidzieć przyszłość i  umiejętnie stawić czoła wyzwaniom związanym z VUCA w swojej organizacji.

Do tego potrzebujemy wiedzy, doświadczenia a przede wszystkim narzędzi do stworzenia prawidłowych i odpowiednich działań. Czasami takie narzędzia pojawiają się pod postacią książek.

„Świat Schrödingera to książka łącząca w pewnym sensie wszystkie przytoczone historie. Książka o decyzyjnej mgle, która nas otacza; książka o technologiach, które coraz mocniej przypominają fantastykę popularnonaukową i już niebawem radykalnie zmienią naszą rzeczywistość; książka o przełomach, które w zaskakujący sposób dotkną nas wszystkich, ale przede wszystkim książka o efektywnościach osobistej i biznesowej, których dotychczasowy paradygmat zaczął się kruszyć. Jest to praca o sztuce poruszania się nie tylko w znanym nam od dawna świecie złożoności, lecz także o działaniu w nieprzewidywalności pełnej kotów Schrödingera, którą dopiero uczymy się oswajać”

To w bardzo dużym skrócie opis książki „Świat Schrödingera. Kronika nieprzewidywalnej przyszłości” słowami Pawła Motyla czyli samego autora. I bardzo celna, ponieważ zawiera wszystkie istotne kwestie, które łączą olbrzymią ilość anegdot, historycznych faktów i wtrętów z różnych dziedzin.

Paweł Motyl (który jest jednym z czołowych ekspertów w zakresie przywództwa i podejmowania decyzji oraz autorem bestsellera „Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji”.) wszak nie napisał tej książki po to, żeby pochwalić się znajomością historii, ale żeby za pomocą narracji podsunąć czytelnikowi kilka wskazówek dla liderów organizacji starających się nawigować między górami lodowymi (skojarzenia z Titanikiem jak najbardziej właściwe) wyzwań i niebezpieczeństw jakie niesie ze sobą współczesny świat.

Na pierwszy rzut oka książka Motyla wydaje się być luźnym zbiorem ciekawych opowiastek, ale dla osoby, która szuka wiedzy fachowej związanej z zarządzaniem organizacją stanie się bardzo ważną lekturą do której będzie wracała.

W książce „Świat Schrodingera…” nie brakuje odniesień do Osobliwości Kurzweila, chińskiej cenzury, zdobywania biegunów, wynalazków IIWŚ, Tesli (tego innowatora), Cambridge Analytica, Przemysłu 4.0, Stanisława Lema, AI, VR, sztucznej inteligencji, śledzenia wirusów (tych analogowych jak cholera), Bid Data…

Jednym słowem – w tej książce znajdziecie odbicie współczesnych problemów na styku społeczeństwo i technologia.

Niech was jednak nie zwiedzie pozornie gawędziarski klimat tej książki – Motyl oprócz tego, że sypie anegdotami jak z rękawa, to stawia również propozycje zmian jakie muszą przejść organizacje żeby przetrwać i rozwijać się w nowej rzeczywistości.

Hasłem przewodnim tej książki mogłoby być pytanie powtarzane od dekady we wszystkich gabinetach największych korporacji na planecie Ziemia”: jak i co zrobić żeby moja firma przeszła pomyślnie transformację cyfrową”.

Bo w sumie to właśnie o tym ze swadą wykłada Motyl – o tym, że świat zaczął zmieniać się tak szybko, że kto nie ma swojego biznesu opartego o „cyfrę” ten w kilka lat będzie biznesowym trupem.

Ale przede wszystkim jest to książka o nieprzewidywalności, niepewności oraz złudzeniu kontroli nad swoim życiem i wydarzeniami jakie mamy.

” Organizacje biznesowe stoją przed chyba najpoważniejszym wyzwaniem w swojej historii, jakim jest odnalezienie się w rzeczywistości, która radykalnie zmieniła i nadal zmieniać będzie stabilne kiedyś reguły.”

Paweł Motyl zwraca uwagę, że neuroplastyczność mózgu człowieka (oraz neuroadaptacyjność) jest niezwykle ciekawą cechą – narzędzia z których korzystamy skutecznie „kształcą” nasz mózg (spróbujcie jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów i przesiąść się do „normalnego” pojazdu).

Tak na nasze umysły działa cała sfera social mediów i szeroko rozumianego internetu – posługując się coraz krótszymi formami (albo wręcz rezygnacją z pisma na rzecz obrazów wideo oraz emotikonów) „uczymy” nasze mózgi przyjmowania coraz mniejszych „kęsów” informacji – w rezultacie czego nie potrafimy czytać dłuższych tekstów, koncentrować się i analizować złożonych zjawisk.

Po lekturze 427 stron napakowanych wiedzą i wyjaśnieniami dotyczącymi najciekawszych zjawisk współczesnego świata możecie być pewnie, że będziecie potrzebowali odpoczynku. Książka wypakowana jest bowiem cyframi, danymi i datami oraz wszelkiej maści przypisami i stanowi idealne kompendium do zrozumienia problemów naszego świata.

Musicie tylko zainwestować swój czas w lekturę oraz naprawdę otworzyć swoje umysły na wiedzę.

Co konkretnego zyskasz dzięki lekturze tej książki?

  • Poznasz 8 filarów decydujących o sukcesie lub porażce każdej firmy i dowiesz się, jak stosować je w praktyce, by osiągać ponadprzeciętne wyniki w każdych warunkach.
  • Zainspirujesz się najlepszymi praktykami radzenia sobie z niepewnością i ryzykiem zarówno w biznesie, jak i życiu prywatnym.
  • Odkryjesz, na czym polega sekret organizacji wykładniczej, która potrafi znakomicie konkurować w przyspieszającym świecie.
  • Sprawdzisz wyniki najnowszych badań efektywności liderów w świetle kryzysu oraz pandemii COVID-19.

***

Paweł Motyl – jeden z czołowych europejskich ekspertów w zakresie przywództwa i podejmowania decyzji, pasjonat zaawansowanych technologii oraz ich wpływu na strategie konkurowania firm oraz na efektywność zespołów i liderów. Autor książki Labirynt. Sztuka podejmowania decyzji, która w zaledwie cztery tygodnie stała się bestsellerem „Harvard Business Review Polska”.

W kwietniu 2019 roku wydana została na rynku amerykańskim, w lutym 2020 roku na rynku rosyjskim, a w 2021 roku trafi na rynek chiński. Paweł Motyl jest również autorem jednego z esejów zawartych w książce Work is Love Made Visible: A Collection of Essays About the Power of Finding Your Purpose from the World’s Greatest Thought Leaders wydanej w USA w 2018 roku.

W październiku 2016 roku został wybrany spośród ponad 16 tysięcy kandydatów do elitarnej globalnej grupy ekspertów Marshalla Goldsmitha. Wraz z nim w przedsięwzięciu udział biorą takie osoby jak: dr Jim Kim, były prezydent Banku Światowego, Alan Mulally, legendarny były prezes Ford Motor Corporation, Aicha Evans, wiceprezes Intel Corporation, David Peterson, szef coachingu w Google, gen. Bernard Banks odpowiadający za rozwój przywództwa w Akademii US Army West Point czy Clark Callahan z Harvard Business School.

W 2005 roku jako pierwszy Polak ukończył program trenerski w McClelland Center w Bostonie, a w 2015 roku uzyskał certyfikat executive coacha w Stakeholder Centered Coaching™. W 2018 roku ukończył Executive Program na Singularity University w Dolinie Krzemowej.

W listopadzie 2019 roku został zaliczony do grona Leading Global Coaches podczas Gali Thinkers50 w Londynie. Uczestniczy też w projekcie Goldsmith/Thompson Leadership Accelerator w San Francisco. Jest cenionym mówcą inspiracyjnym, doradza zarządom wiodących firm w Polsce i za granicą, prowadzi warsztaty i szkolenia dla 398 Świat Schrödingera. Kronika nieprzewidywalnej przyszłości menedżerów wysokiego szczebla.

Występował na konferencjach z takimi speakerami jak: dr Marshall Goldsmith, prof. Dave Ulrich, prof. Andrew McAfee, prof. Joseph Badaracco czy prof. Heike Bruch. Przez ponad osiem lat pracował w firmie konsultingowej Hay Group, początkowo jako konsultant, następnie jako lider zespołu doradczego Diagnostics w Europie Środkowo-Wschodniej.

W 2006 roku dołączył do firmy executive search SpenglerFox, w której odpowiadał za wyniki i rozwój warszawskiego oddziału. W latach 2007–2014 pełnił funkcję dyrektora generalnego ICAN Institute, wydawcy magazynu „Harvard Business Review Polska”. Wolny czas dzieli pomiędzy enologię oraz wyprawy wysokogórskie w Himalajach, Pamirze i Kaukazie. Więcej informacji:

www.pawelmotyl.com

***

Partnerem wpisu jest autor książki Paweł Motyl

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon