Biznes Hackers: Candellana

Artur Kurasiński
15 grudnia 2021
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Kiedy zaczęliście działać? Pierwszą ładną świeczkę odlaliśmy we wrześniu 2015.

Imię i nazwisko osoby, która odpowiada na pytania: Marek Kaliński

Funkcja w firmie?  Prezes Zarząd. Youartme sp. z o.o. założyłem samemu. Acz w pierwszych latach miała inny charakter działalności. Obecnie przyjmujemy że „ojców założycieli” projektu Candellana, Concrette i pozostałych naszych marek jest 4.

Liczba pracowników: Około 25 zatrudnionych w różnej formie i wymiarze czasu. Średnia miesięczna kwota przychodów: około 300,000 – 400,000 zł (na chwilę obecną). W 2020 do spółki córki, która ma charakter silnie związany z B+R i ma pewne połączenie ze światem uczelnianym (spółka odpryskowa) wszedł specjalistyczny fundusz inwestycyjny BRAVE VC.

Gdzie spółka działa? Toruń, Polska

Typ działalności? Tworzmy piękne przedmioty dekoracyjne i merchandising pod markami Candellana, Concrette, Dasforma i LGHT Lamps

Powiedz kim jesteś i jaki biznes prowadzisz?

Youartme to właściciel takich marek jak Candellana, Concrette, LGHT i Dasforma. Jesteśmy młodą firmą skoncentrowaną na nowej filozofii tworzenia przedmiotów. Zarówno jako merchandising jak i przedmioty użytku domowego chcemy aby forma i jakość zastąpiły ilość. Chcemy zostać jedynym w swoim rodzaju „domem marek” związanym z tworzeniem merchandise’u i przedmiotów wnętrzarskich (podobnie jak LVMH w dobrach luksusowych – tak, mierzymy wysoko!).

Na razie nie zarabiam na swojej firmie więcej niż wynosi moje minimum. Środki re-inwestuje by skalować biznes. Kluczem jest dla nas skala działania, którą chcemy osiągnąć. Udało nam się już dziś stworzyć markę przedmiotów premium w sektorze dekoracji i tą ścieżkę chcemy eksplorować, tworząc świece, elementy dekoracji wnętrz a nawet lampy sterowane z aplikacji.

Co cię zainspirowało i jak wpadłeś na pomysł, który realizujesz?

Czasami niezwykłości są dziełem przypadku i tak było u nas. Prowadząc agencję kreatywną i portal internetowy i dostaliśmy zlecenie na stworzenie merchandisingu dla Muzeum w Wilanowie do ich zimowej ekspozycji. Zima… świece! Przecież idą w parze. Wzięliśmy zamówienie acz… nie podołaliśmy mu bo pierwszą ładną świecę odlaliśmy dokładnie 18 miesięcy później. Acz jak ją odlaliśmy to okazało się że tak jak my wymyślimy swoje świece nie robi tego nikt inny na rynku i tak zaczęła się nasza przygoda z designem. Weryfikacja przyszła w sposób najprostszy, zatrudniliśmy handlowca, który pierwszym wyjazdem do Warszawy zatkał nam produkcje na 2 miesiące.

Kiedy zaczynałem projekt kończyłem pracę w korporacji przemysłowej, miałem ciągle otwarte kontrakty konsultingowe i tak naprawdę stałem na rozdrożu pomiędzy tym co już umiem i co finansowało projekt a nieznanym. Wiedzy w prototypowaniu 3D i designie nie miałem prawie w ogóle… Cóż jak jest się młodym to wyzwania jakoś mniej przerażają 😉…

Opowiedz o procesie projektowania, prototypowania i produkcji

Podzielam fascynację kontroli całości procesu jak Henry Ford czy Elon Musk, kontrolując cały proces, wymyślając go, stabilizując i dopracowywując jesteś w stanie odpowiedzieć na potrzeby rynku w nowy sposób. Tak samo jest u nas. Sami projektujemy 3D, sami tworzymy prototypy 3D, formy odlewnicze, mieszamy mieszanki. Przychodzą do nas surowce o najniższym stopniu przetworzenia- wychodzą zapakowane produkty (sami nawet robimy nadruki na opakowaniach we własny, szalony sposób).

Kosztów nie liczę- nie należy moim zdaniem przywiązywać się do założeń gdyż w przypadku nowych technologii takowe nie są nawet do oszacowania. Po prostu wypływasz z portu i płyniesz w nieznane.

Obecnie tworzymy produkty dla CD Project RED, Iron Maiden, Slayera, Facebook Inc oraz wielu firm i marek, którym przedstawiamy naszą wizję kooperacji i to działa!

Opisz proces uruchamiania biznesu

Zaczynałem od dotacji z wkładem własnym z pensji w dużej korporacji przemysłowej.
Tak doszedłem do agencji kreatywnej i portalu youartme, którego cały czas rozwijałem aż natrafiłem na projekt designu. Cały czas donosiłem pieniądze zarobione w consultingu pracując jakieś 60-80h tygodniowo…. Ten szalony czas dał podwalinę- pomysł i pierwszy produkt (fizyczny). Potem poszło już lawinowo.
Podstawowy wniosek ze startu firmy (jeżeli chodzi o firmy bazujące na B+R) to by mieć otwartą głowę. Prace badawcze przynoszę element zmiennej, którą trzeba wykorzystać i dać jej odpowiednie zastosowanie rynkowe, to właśnie może okazać się najsilniejszą Twoją przewagą- to wydarzyło się u nas.

Co sprawiło, że po starcie zaczęli się pojawiać klienci? Jakie metody stosowaliście żeby z wami zostali i powracali?

Kiedy zaczynaliśmy ekspansję sprzedażową nie było jeszcze RODO i takie narzędzia jak growbots.com okazało się strzałem w dzesiątkę. Dzięki niemu w 3 pierwszych latach urośliśmy od 300k rocznie do prawie 2,5mln złoty obrotu rocznie. Przyniosło to bardzo duże perturbacje po stronie produkcyjnej i prawie kosztowało nas utratę biznesu. Dziś dobieramy klientów i rozwijamy produkty by osiągnąć całoroczne obłożenie fabryki i tak przedstawić gamę marek i produktów by nie tracąc swojego DNA być nawet w sklepach sieciowych (np. weszliśmy właśnie do Empiku na półki z naszymi kolorowankami 3D).

Jakimi wynikami możesz pochwalić się na dzień dzisiejszy i jak planujesz rozwój? Są już zyski? Osiągneliście break-even?

Jesteśmy w fazie skalowania przychodu. Break even został uzyskany w 3 roku operacyjnym. Acz cały czas nakłady inwestycyjne zjadają cały zysk.

Top 10 – 3 produkty na rynku Amazon Niemcy, w tym Amazon choice Niemcy
Top 10- 5 produktów w jednej kategorii- Amazon Francja
Top 10- 2 produkty w jednej kategorii – Amazon Włochy

Współpraca z CD Project RED, Iron Maiden, Slayrem, Sabathonem (obsługujemy ponad 20 zespołów muzycznych) , World of Tanks oraz bardzo duża ilością innych znanych marek z wielu branż.

Sprzedajmy od 200 do 800 sztuk jednego SQU w miesiącu. Na ten rok planujemy około 250 000 Euro obrotu. Przy 80 000 Euro w zeszłym roku. Jesteśmy w całej Europie (UK, FR, IT, ESP, DE), pracujemy w modelu FBA, FBM i również Vendor. Opanowaliśmy jedną wąską kategorię (świece kształtne) obecnie rozprężamy się na pozostałe kategorie, w których są nasze produkty. Na przykład rynek niemiecki: pozycja 5, 14 i 16 (acz przed walentynkami okupujemy top 10 na poz 1-3 :)

Jak wyglądają wasze działania codzienne?

Walka z rzeczywistością na wielu frontach😉….

Jakie macie plany na ekspansję zagranicę, rozwój?

Obecnie 80% to eksport, chcemy zachować ten parytet. Głównym planem jest powrót do USA, gdzie byliśmy silni reprezentacją dystrybutora w 2018 i gdzie nasze produkty zostały bardzo ciepło przyjęte. Chcemy jednak wrócić tam bezpośrednio. To wielki rynek, szczególnie poprzez platformę Amazon. Chcemy osiągnąć top 10 w przynajmniej 3 kategoriach na amazon w 5 rynkach wiodących.

Krótko i długoterminowe cele dla Ciebie i firmy.

Budowa własnej fabryki, zwiększenie skali działania jeszcze 10 krotnie w nadchodzących 8-10 latach. Trwała obecność na rynkach USA. Podjęcie szerszej współpracy w gamingu.

Czy w czasie startowania swojego biznesu nauczyłeś się czegoś szczególnie przydatnego?

Codziennie staramy się podjąć o jedną dobrą decyzje od wszystkich złych. W tworzeniu nowych rzeczy błąd musi być wpisany w codzienność. Wszystko odbywa się metodą próba-błąd i tak do sukcesu. Przykład: tak jak my drukujemy swoje kartony nie robi tego nikt inny. Dostawca maszyny musiał nam ją przebudować i sam nie wiedział czy ta (naprawdę droga) inwestycja na końcu będzie sukcesem.

Efekt- mamy krótkoseryjne, full color, eko opakowania o wysublimowanym acz prostym charakterze… Ale mogło się nie udać😉. Pamiętam do dziś pierwsze zamówienie na cały kontener do USA… Pewnie niewiele osób wie ale takowy musi zostać zaształowany a palety fumingowane… no właśnie 😊. Nowe jest każdego dnia.

Z jakiego zestawu narzędzi, serwisów czy platform korzystacie?

Zaczynaliśmy od Growbotsa. Dziś to Asana, programy dedykowane. Cały czas szukamy dobrego CRMa i BI.

Podzielisz się listą książek, podcastów czy zasobów, które uważasz za mające największy wpływ na na ciebie?”

Nie istnieje dla mnie jedna lista, którą mogę polecić. Ponieważ literaturę, opinie czy podcasty dobieram do swoich aktualnych potrzeb. Dla zaczynających przygody z przedsiębiorczością – definitywnie kanał youtube Przygody Przedsiębiorców. A potem? Internet jest pełen niesamowitych informacji, inspiracji.

Warto od czasu do czasu otworzyć ted.com (konferencje z udziałem największych głów świata). Jednak osobiście preferuje system pytanie-odpowiedź. Na pytania i wyzwania, które stoją danego dnia szukam możliwie najlepszych odpowiedzi.

Jakie porady chciałbyś dać tym przedsiębiorcom, którzy chcą zacząć swój biznes albo są w trakcie?

Bardziej od inspiracji wolę dać małą anegdotę, która najlepiej moim zdaniem opisuję ideę przedsiębiorczości (anegdota oparta jest na faktach, i choć odrobinę ubarwiona to miała miejsce i byłem jej naocznym świadkiem). Otóż pewno razu jestem na urlopie ze znajomym przedsiębiorcą, który właśnie ma mieć bardzo ważne tell`co ze swoimi partnerami handlowymi, wi-fi łapie tylko w jednym miejscu (na dachu- co odkryliśmy po 30minutach szukania) a roaming LTE ledwo zipie… Oczywiście konferencja rusza z opcją fake tło (bo jak tu pokazać że jest się na dachu domku). Aż nagle kolega pokazuje kamerą gdzie jest i wyłącza fake tło.

Do tego demonstruje krótkie spodenki i słychać głośny śmiech… co się stało? Otóż rozmowy nie szły jak trzeba i mało nie zostały zerwane- więc kolega postanowił pokazać im że pomimo urlopu wstawił stolik na dach naszego domku by ta rozmowa doszła do skutku co w zupełności ich kupiło. Tego samego dnia naprawiliśmy ogrzewanie w basenie dla dzieciaków… Przedsiębiorczość jest łączeniem wytrwałości z innowacyjnością. Czego wam bardzo serdecznie życzę.

Czy obecnie poszukujesz inwestora?

Cały czas rozpatrujemy możliwe opcje związane z przyspieszeniem rozwoju firmy. Należy być uważnym i szukać osób, które rozumieją że w obszarze designu dochodzi do zielonej rewolucji, która umożliwi nam osiągnąć światową skalą. Taki inwestor zawsze będzie mile widziany wśród nas.

Czy poszukujecie kogoś do swojego zespołu?

Cały czas rozwijamy dział sprzedaży. Nasze produkty docierają od USA po Singapur. Więc rynek i możliwości są nie ograniczone. Szukamy talentów sprzedażowych we wszystkich naszych grupach produktowych.

Gdzie możemy się dowiedzieć więcej o tym co robisz i waszej firmie?

https://www.tiktok.com/@candellana
https://www.tiktok.com/@concrette_decoration
https://www.tiktok.com/@lght_lamps
https://www.tiktok.com/@dasforma
https://www.instagram.com/candellana_candles/?hl=pl
https://www.instagram.com/concrette_official/?hl=pl
https://www.instagram.com/dasforma/?hl=pl
https://www.instagram.com/lghtlamps/?hl=pl

***

Artykuł powstał we współpracy z Amazon Polska

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon