Metoda GRIP. Jak pracować mądrze (i uchwycić to, co najważniejsze) – recenzja książki

Artur Kurasiński
23 maja 2022
Ten artykuł przeczytasz w 6 minut

Wiele osób zaczyna dzień od uruchomienia komputera albo wzięcie do ręki telefonu. Następnie, bez zastanowienia, odpalają swój skrzynkę pocztową. Rick Pastoor autor książki „Metoda GRIP jak pracować mądrze (i uchwycić to, co najważniejsze)” twierdzi, że można lepiej identyfikować, które zadania mają największy wpływ na dany dzień. Brzmi banalnie, ale nie zrażajcie się i poświęćcie chwilę na lekturę tej książki – warto!

GRIP to system napisany jako „elastyczny zbiór narzędzi i spostrzeżeń, które pomogły zespołowi wykonać swoją najlepszą pracę”. Zadaj sobie proste pytanie: „Co możesz dziś zrobić, dzięki czemu najlepiej pomożesz sobie i swojemu otoczeniu?”. To nie poczta ani kalendarz rządzą Toba i twoimi planami tylko cele jakie sobie musisz postawić.

'Pilne’ i 'ważne’ to dwie różne rzeczy. Zadaj sobie pytanie: ze wszystkich rzeczy, które zamierzasz dziś zrobić, które są zarówno pilne, jak i ważne? Te z nich zrób w pierwszej kolejności. W ten sposób natychmiast uwolnisz się od największych napięć tego dnia.

Tydzień dopiero się zaczął, a Ty już nadrabiasz zaległości. Pod koniec kolejnego pracowitego dnia Twoja lista rzeczy do zrobienia jest dłuższa niż rano. I właśnie tutaj pojawia się magia GRIP – książki dla wszystkich, którzy mają zbyt wiele do zrobienia i ciągle muszą robić rzeczy „na wczoraj”.

GRIP to książka będąca przewodnikiem po produktywności – pomaga wyznaczać cele nawet w najbardziej gorączkowym tygodniu pracy. Korzystając z narzędzi, które znasz i używasz (kalendarz, lista rzeczy do zrobienia czy poczta elektroniczna) GRIP pomaga Ci pracować mądrzej, myśleć szerzej i pozwolić zająć się tym, co najważniejsze. GRIP ma strukturę „wybierz i zastosuj”, dzięki czemu łatwo się w nią zagłębić i od razu zacząć stosować to, co Ci się podoba.

Jeśli lubisz „Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności” Davida Allena albo zaczytywałeś się w „Praca głęboka. Jak odnieść sukces w świecie, w którym ciągle coś nas rozprasza” Cala Newporta to GRIP na pewno jest lekturą dla Ciebie.

„W firmie Blendle, w której kiedyś pracowałem, wymyśliliśmy zasadę, którą nazwaliśmy: wtork i bez s potkań. Po cotygodniowym maratonie poniedziałkowych spotkań wszyscy byli w tym samym miejscu, gotowi do działania. We wtorki wykorzystywaliśmy tę energię, utrzymując porządek w naszych grafikach, dzięki czemu wszyscy mogliśmy robić znaczne postępy w indywidualnych projektach.”

W książce GRIP znajdziesz pomysły na zarządzanie, które mogą pomóc Ci w codziennej walce z brakiem czasu – na przykład planowanie bloków czasu pracy i sporządzanie planu na cały tydzień. Najbardziej wartościowymi materiałami wydają się „arkusze informacyjne” na końcu każdego rozdziału (na tydzień, na rok i na całe życie).

GRIP autorstwa Ricka Pastoora to książka, która szczegółowo wyjaśnia nam kilka metod pracy, które mogą zwiększyć naszą produktywność w środowisku biurowym. Główny nacisk w książce położony jest na poprawę efektywności i zmniejszenie niepotrzebnego obciążenia pracowników.

Autor wyjaśnia metody, które stosował w przeszłości i które sprawdziły się w jego przypadku. Obok swoich systemów wyjaśnia także systemy proponowane przez inne źródła wiedzy o produktywności.

Proponuje również kilka metod, aplikacji i narzędzi, które możemy wykorzystać, aby zwiększyć naszą produktywność. Większość z opisanych metod jest łatwa do wdrożenia i wydaje się skuteczna w działaniu.

Styl pisania książki jest przyjazny dla czytelnika i łatwy do zrozumienia. Koncepcje, które autor chce wyjaśnić, są przedstawione na przykładach i w formie przewodnika krok po kroku, jak je wdrożyć.

Dzięki szczegółowemu objaśnieniu poszczególnych kroków oraz dodatkowym wskazówkom i trikom podanym po każdej metodzie, zastosowanie jej w życiu codziennym jest proste a pozytywne efekty przychodzą bardzo szybko.

Kto powinien przeczytać GRIP? Na pewno osoby, które chcą usprawnić zarządzanie pracownikami. Książka ta nie ogranicza się tylko do kwestii poprawiania wydajności pracy w biurze. Wszyscy możemy stosować te metody w naszym codziennym życiu, czy to w pracy, w domu, czy podczas nauki, aby uzyskać lepsze wyniki. Proste i zrozumiałe opisy metody GRIP przez Pastoora ułatwiają czytelnikom szybkie spróbowanie ich wdrożenia.

Rick Pastoor zaczął pracę w wieku 25 lat w holenderskim startupie Blendle. Po przeczytaniu kilku książek z dziedziny produktywności zauważył, że nie przekładają się one na efekty (delikatnie mówiąc).

Opracował więc swoją metodę, która jest bardziej praktyczna i łączy wiele innych. W swojej książce „Grip – sekret inteligentnej pracy” podaje dokładnie te fragmenty teorii, których potrzebujesz, a następnie natychmiast uczy, jak możesz przełożyć teorię na praktykę. Jest to jedna z najlepszych książek na temat produktywności, jakie można przeczytać!

Pastoor stwierdza, że to dziwne, że tak naprawdę nigdy nie nauczyliśmy się pracować prawidłowo. Musimy być stale dostępni, codziennie otrzymujemy ogromną ilość informacji i zakładamy, że każdy sobie z tym poradzi. Oprócz tych wymagań trzeba oczywiście wykonywać swoje zwykłe zadania zawodowe.

W swojej codziennej pracy w Blendle nauczył się wielu ważnych rzeczy. Ostatecznie z tych lekcji powstała metoda GRIP. Stosując nią w prosty sposób możesz się nauczyć, jak można pracować w taki sposób, aby poradzić sobie z obciążeniem pracą i wykonać rzeczy ważne dla siebie i swojego otoczenia.

W przeciwieństwie do znanych metod, takich jak Getting Things Done czy Agile, nie musisz wdrażać GRIP jak prawdziwy neofita. Możesz wybrać elementy, które chce się zastosować. Nie musisz stosować całej teorii, aby zauważyć progres i cieszyć się zmianą na lepsze.

Jeśli potrzebujesz książki na temat produktywności, zawierającej wskazówki, przykłady i porady, które pozwolą Ci osiągnąć optymalny poziom produktywności i organizacji, to Pastoora jest tym, czego szukałeś.

Ta książka pomoże Ci uporządkować Twoje życie i życie zawodowe, wykorzystując kalendarz, listę rzeczy do zrobienia, wyjaśniając, co gdzie powinno się znaleźć, z poczuciem dbałości o Twoją przestrzeń osobistą i dobre samopoczucie.

W GRIP znajdziesz informacje na temat poczty elektronicznej, blokowania czasu, przygotowywania się do wakacji – wszystko, co może Ci się wydawać potrzebne.  Wraz z innymi zasobami, aby kontynuować naukę o równoważeniu swojego życia, jest to świetna lektura, którą można wykorzystać w praktyce.

Książka Pastoora daje Ci narzędzia, których potrzebujesz, aby bardziej świadomie dysponować swoim czasem, ucząc Cię, jak w pełni wykorzystać swój czas w życiu i pracy.

„Jeśli weźmiemy pod uwagę, jak ogromną rolę w naszym życiu odgrywa praca, to dziwne, że nigdy nie nauczono nas, jak to robić. Praca powinna przychodzić naturalnie. Tak jakbyśmy wszyscy w magiczny sposób wiedzieli, jak ustalać priorytety, żonglować harmonogramem, robić dobre plany i utrzymywać się na szczycie napiętej pracy. Te umiejętności mogą wydawać się proste, ale takie nie są”.

Książka składa się z trzech części, z których każda ma swój własny cel – w pierwszym rozdziale autor pomaga lepiej zarządzać czasem, pomaga zaplanować tydzień i dzień oraz uwolnić umysł, aby lepiej go wykorzystać.

Druga część poświęcona jest wyłącznie temu, co cię łaskocze i sprawia, że wstajesz z łóżka – twoim marzeniom, celom i ambicjom oraz temu, jak je odkryć, jeśli wciąż jesteś zagubiony, lub jak do nich dążyć i spełniać swoje ambicje, jeśli nie.

Ostatni (trzeci) rozdział dotyczy doskonalenia siebie – swoich umiejętności, zdolności, sposobu myślenia, aby pracować efektywnie.

Oczywiście opisane tu strategie narodziły się w środowisku pracy i mają na celu nauczenie Cię, jak lepiej zarządzać swoim czasem i pracować mądrzej, ale jak zaznacza autor, chodzi głównie o to, jak lepiej wykorzystać swój czas, abyś mógł pracować nad swoimi osobistymi celami i projektami.

Zaplanowane są nie tylko kroki niezbędne do osiągnięcia celów, ale jeśli będziesz pracować lepiej i wydajniej, znajdziesz też czas dla siebie, a te same metody można zastosować w życiu osobistym, aby osiągnąć to, co naprawdę ważne.

Biorąc pod uwagę oba cele tej książki, doskonale nadaje się ona dla osób, które chcą poprawić jakość swojej pracy i życia osobistego – te dwie sfery wzajemnie się przecież uzupełniają.

Na koniec kilka dodatkowych rozdziałów, m.in. o prowadzeniu lepszych notatek, sposobach radzenia sobie z wyjazdami na wakacje i zarządzaniu zespołem. Nie mam doskonałej pamięci do tego, co dzieje się na spotkaniach, i nie mam zwyczaju robienia notatek. Czasami przeglądam e-maile, które sam napisałem, i nawet nie pamiętam, o czym mówiłem. Z tego powodu z przyjemnością wypróbuję pomysły zawarte w rozdziale poświęconym robieniu notatek.

Ogólnie rzecz biorąc, ta książka jest bardzo potrzebna wszystkim zabieganym osobom, które pomimo stosowania mnóstwa trików i narzędzi cały czas czują, że nie mogą wyrobić się z pracą. Uprzedzam – niektóre wnioski ze stosowania metody GRIP mogą nie wyglądać na rewolucyjne czy mega odkrywcze – tak już jest, że obecnie ciężko jest nas czymś zaskoczyć.

Na zakończenie – dla mnie najważniejsze okazało się utwierdzenie w pewności, że praca z kalendarzem to sensowny pomysł na zarządzanie własnym czasem jak i pracą innych. Pewne wnioski związane z obsługą skrzynki mailowej zdążyły się zdezaktualizować od 2019 roku w którym była pisana książka – Gmail wprowadził większość z uwag o których pisze Pastoor.

***

Tekst powstał we współpracy z wydawnictwem SQN

Książka do kupienia tutaj

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon