Adrian Migoń (YBP) – Wspieramy biznesy odpowiedzialne społecznie

Artur Kurasiński
18 lipca 2022
Ten artykuł przeczytasz w 5 minut

Startupy Pozytywnego Wpływu to mocno widoczny nurt na polskim rynku startupów, w ramach którego podejmowane są m.in. wyzwania przyjęte przez ONZ w postaci 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Wychodząc naprzeciw obecnym trendom i zapotrzebowaniom Fundacja Youth Business Poland wraz z Województwem Mazowieckim, już po raz III organizuje program akceleracyjny Mazovian Startup, którego celem jest kompleksowe wsparcie i przyśpieszenie rozwoju startupów odpowiedzialnych społecznie.

Dzisiejszym moim gościem jest Adrian Migoń – CEO Youth Business Poland 

Od 2008 roku wspiera początkujących przedsiębiorców w rozwoju ich firm poprzez działalność Fundacji Inkubator Technologiczny (FIT) i program Mentoringowy Youth Business Poland (YBP).

Adrianie, poza wsparciem w ramach Fundacji, pomagasz przedsiębiorczym osobom w ramach warsztatów i wykładów. Jesteś także doradcą, mentorem i członkiem jury wielu inicjatyw skierowanych dla początkujących przedsiębiorców.

Powiedz mi, dlaczego tak ważne jest dla Ciebie angażowanie się w ten startupowy świat?

Adrian MigońMisją Fundacji jest rozwój przedsiębiorczości w Polsce oraz kompleksowe wsparcie początkujących przedsiębiorców, aby mogli w pełni rozwijać swój potencjał i swoje firmy. 

Istotne jest to też dla mnie, aby wspierać młode osoby na początku ich biznesowej drogi. Sam, gdy wkraczałem w przedsiębiorczy świat, dostałem dużo wsparcia oraz spotkałem wielu życzliwych ludzi i mentorów, dlatego też chce to przekazywać dalej. 

Początkujący przedsiębiorca to też osoba, która wchodzi na nieznany teren i wielu rzeczy nie wie. Tak naprawdę często sam/sama nie wie, jeszcze czego nie wie ;) My w ramach akceleracji i mentoringu staramy się to uświadomić i później pomoc w rozwoju.

Jestem ciekawy jak Wasze działania mają przełożenie w liczbach

Od 2008 roku pomogliśmy już w powstaniu ponad 1000 firm, a w samym 2021 roku przeprowadziliśmy ponad 1.600 godzin warsztatów, webinarów, mentoringu i szkoleń, co zaowocowało powstaniem 142 nowych firm i stworzeniem 104 nowych miejsc pracy. Dodatkowo realizujemy programy i konkursy skierowane do innowacyjnych i społecznie odpowiedzialnych startupów.

Jednym z nich jest właśnie Mazovian Startup. Program oferuje wsparcie startupom pozytywnego wpływu, czyli takim, które łączą w sobie misję społeczną z innowacyjną technologią.

Bieżąca rekrutacja do programu będzie koncentrowała się na rozwiązaniach, które pomagają w zapobieganiu zmianom klimatycznym oraz wspierają odpowiedzialny rozwój sektora rolno-spożywczego.

Zgłaszane projekty mogą dotyczyć: zielonych technologii, zrównoważonej produkcji i uprawy, ekologicznej żywności, odpowiedzialnej produkcji, redukcji śladu węglowego.

Czyli Wasz program dedykowany jest startupom, które wpisują się w innowacyjną formę przedsiębiorczości skierowaną na rozwiązywanie istotnych wyzwań społecznych, podejmowana przez osoby działające z pasją w imię dobra wspólnego, które potrafią doprowadzić do wzrostu wartości organizacji, jakości życia ludzi i środowiska w ramach sfery swojego oddziaływania. 

Dokładnie tak. Tworzą one wartość poprzez innowacje na rzecz zrównoważonego rozwoju z wykorzystaniem technologii.

Działania wspierające przedsiębiorczość społeczną mają szczególny sens, ponieważ łączą w sobie rozwój firmy i kwestie biznesowe z pozytywnym wpływem na środowisko i nasze życie. 

Według raportu Deloitte, trzy czwarte osób z pokoleń Y oraz Z deklaruje, że kryzys pandemiczny uwrażliwił ich na potrzeby innych oraz poprzez swoje działania chcą mieć teraz pozytywny wpływ na otoczenie.

To wyjątkowe przewartościowanie ma jednak wpływ nie tylko na konsumentów, ale również na działania inwestorów, którzy dla swoich celów szukają firm pozytywnego wpływu. W samym 2021r. przez polski rynek VC przepłynęło 3,6 mld PLN, co w porównaniu z 2020r. odnotowuje wzrost finansowania o 1,5 mld PLN.

Za granicą działania związane z Social impact i Impact investment rozwijają się bardzo dynamicznie. W raporcie Global Impact Investing Network możemy przeczytać, że aż 72%. globalnych inwestorów planuje utrzymać lub zwiększyć wielkość kapitału przeznaczonego na inwestycje pozytywnego wpływu.

Również fundusze inwestycyjne chętnie angażują się w takie rozwiązania, rezygnując nawet z potencjalnie większego zysku.

Inwestowanie m.in. w startupy impaktowe jest coraz szybciej rosnącym fragmentem rynku na Zachodzie, gdzie funkcjonuje w tym obszarze już ponad 300 funduszy. 

Widzimy także zmiany również w sektorze bankowym – międzynarodowe banki zaczynają w ramach scoringu mierzyć wpływ swoich klientów na środowisko i ich ślad węglowy, a w sytuacji kiedy klienci nie robią zbyt wiele, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom, potrafią nawet wstrzymać ich finansowania. 

Świat się zmienia i jest coraz więcej pozytywnych działań. Chcemy być ich częścią, a nawet pionierem! Dlatego cieszę się, że możemy realizować program Mazoviana Startup we współpracy z województwem Mazowieckim, które w 2018 r. jako pierwszy samorząd w Polsce zainwestowało w realizacje pierwszej edycji programu.

To jest już III edycja konkursu. Zatem, czy możesz stwierdzić, czy i jakie korzyści daje laureatom udział w tym nowatorskim projekcie?

Korzyści jest bardzo wiele… Wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę potrzebuje founder, a przede wszystkim startup. Podczas całego programu mamy kontakt z uczestnikami, którzy dzielą się z nami swoimi przemyśleniami i podkreślają, że zgłaszając się do programu, tak naprawdę nie wiedzieli, jakie mają prawdziwe potrzeby.

Często praca z Mentorem pozwala im zrozumieć co, tak naprawdę jest im niezbędne do tego, aby ich biznes mógł rozwinąć żagle i wypłynąć na prawdziwe biznesowy wody.  

Udział w programie Mazovian Startup pozwala zrozumieć m.in., jak zastosować w praktyce metodykę Lean Startup i Customer Development, która pomaga efektywnie pracować nad relacją z klientami, uczy jak pytać, badać czy tworzyć nowe rozwiązania z nimi. Biznes tworzą ludzie i to na końcu oni decydują czy coś kupią, czy jednak pójdą do konkurencji. Dlatego tak ważne jest umiejętne budowanie relacji z nimi i zaproszenie ich do współpracy :)

Jak dobrze rozumiem – udział w programie to przede wszystkim praca z Mentorem, który pomaga m.in. w zweryfikowaniu pomysłu i modelu biznesowego, jak również doprecyzowanie m.in.: oferty, produktu czy strategii marketingowej. Czy coś jeszcze czeka na uczestników?

Korzyści jest naprawdę bardzo wiele, gdyż ten program trwa od września do końca grudnia. Poza tymi, które zostały wymienione, nie można zapomnieć o nagrodach finansowych.

Dla trzech najlepszych startupów przygotowaliśmy nagrody o łącznej wartości 75 000 zł! Dodatkowo do współpracy zaprosiliśmy partnerów korporacyjnych, którzy są otwarci na współpracę  ze startupami oraz ich wsparcie.

Nasi partnerzy z jednej strony szukają ciekawych rozwiązać do wdrożenia, natomiast z drugiej służą również pomocą i mentoringiem. Dzięki ich zasobom każdy uczestnik programu, może liczyć na wsparcie, które istotnie przyczyni się do przyspieszenia rozwoju startupu.

Wśród partnerów są takie firmy jak:  RohlingSuus Logistic, Fundacja Kronenberga, Citi Handlowy, Carrefour, PwC czy StepWise.

W program zaangażowani są także partnerzy społeczności startupowej, m.in.: Startup Hub Poland, CIC Warsaw i Foodtech.ac, z którymi wspólnie będziemy pracować nad kompleksowym wsparcie zgłoszonych firm.

Wiem, jak ważne dla każdej firmy są kontakty biznesowe, networking czy promocja dlatego udział w programie akceleracyjnym Mazovian Startup pomaga zwiększać rozpoznawalność startupu dzięki współpracy z największych mediach branżowych, tj.: Wirtualna Polska czy Mam Startup.

Dodatkowo we współpracy z CIC Warsaw 18 sierpnia organizujemy IMPACTFUL BUSINESS, czyli wyjątkowe spotkanie, na które zapraszamy znanych polskich inwestorów, przedsiębiorców, innowatorów, naukowców, mentorów czy ekspertów biznesowych, którzy inwestujący w rozwiązania odpowiedzialne społecznie.

Jak również jest to świetna okazja dla startupów szukających partnerów, co-founder czy współpracowników do swojego teamu. Często spotykam się ze founderami, którzy mają problem ze znalezieniem odpowiednich osób do swojego startupu.

Odpowiedni i zgrany zespół to podstawa udanego biznesu i jedna z najważniejszych rzeczy w firmie, dlatego też chcemy im pomóc m.in. poprzez organizację tego spotkaniem. Już teraz mogę zdradzić, że w spotkaniu Impactful Business weźmie udział znany inwestor z Singapuru – Jia-Hong.

Jest to niezwykle barwna i ciekawa postać, gdyż obecnie przemierza Europę rowerem, aby spotykać się założycielami różnych startupów, które walczą ze zmianami klimatycznymi i wspólnie działać dla dobra naszej planety.

Jia-Hong po zakończeniu mojej wycieczki rowerowej, czyli w pierwszym kwartale 2023 r. wróci do Singapuru, gdzie zbuduje fundusz VC, który zainwestuje w rozwiązania z zakresu zrównoważonego rozwoju i dekarbonizacji.

Daje to niezwykłą szansę startupom, z którymi będzie miał kontakt podczas swojej podróży, czyli również z tymi, z którymi spotka się 18 sierpnia podczas Impactful Business.

Zapowiada się wyjątkowe wydarzenie, dlatego już dziś zapraszamy do rejestracji online poprzez stronę www lub wydarzenie na Facebooku.

Wiemy już dla kogo skierowany jest Mazovian Startup oraz z kim uczestnicy będą mogli pracować. W taki razie powiedz, kiedy rusza.

Rekrutacja jest już otwarta i trwa tylko do końca wakacji. Spodziewamy się ponad 200 zgłoszeń, z których Komisja Oceniająca we wrześniu wyłowi 30 najlepszych projektów i zaprosi do udziału w akceleracji. 

Cały program zakończy się w grudniu uroczystym finałem i Demo Day z udziałem inwestorów, mentorów i partnerów. 

Więcej informacji o programie, dostępne na stronie https://mazovianstartup.ybp.org.pl/ 

***

Wpis sponsorowany przez Youth Business Poland

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon