Darmowy kurs tworzenia grafik AI – Hello Midjourney!

Artur Kurasiński
25 czerwca 2023
Ten artykuł przeczytasz w 29 minut
Cześć!  Nazywam się Artur Kurasiński i jestem autorem tego kursu. Poniżej znajdziesz lekcje, które będę stale uzupełniał i przesyłał do Ciebie co pewien czas (powiadamiając za pomocą newslettera).  Jeśli wpadłeś tutaj przypadkiem a chcesz dostawać regularnie newsletter z kolejnymi, darmowymi lekcjami to serdecznie Cię zapraszam: zostaw swój adres email tutaj.
Mam nadzieję, że dzięki moim poradom błyskawicznie opanujesz podstawy tworzenia grafik w Midjourney i będziesz cieszył / cieszyła się efektami swojej kreatywności.
Kurs jest przewidziany dla osób, które nie mają doświadczenia z AI, programami graficznymi i mają tzw „dwie lewe ręce” jeśli chodzi o kreacje i grafikę ;)
Jeśli chcesz zapytać się o coś związanego z kursem to zapraszam do kontaktu: artur@revolver.pl albo złapmy się na Linkedin
Tyle wystarczy tytułem wstępu a teraz zaczynajmy!
Poniżej znajdziesz spis treści (kolejne rozdziały będą się pojawiały z czasem i za każdym razem dostaniesz powiadomienie na maila za pomocą którego zapisałeś się na ten kurs) podzielony na treści już opublikowane i świeżo dodane (wyboldowane):
 • Czym jest Midjourney?
 • Ile kosztuje Midjourney i czy trzeba za niego płacić?
 • Jak zacząć używać Midjourney?
 • Obsługa i poruszanie się po serwerze Discord
 • Twoja galeria grafik na Midjourney
 • Promptowanie czyli tworzenie grafiki z tekstu
 • Panel Settings
 • Nowe opcje w Midjourney V5.2
 • Zaawansowane promptowanie
 • Dodajemy klimat naszym grafikom
 • Proporcje, chaos i ziarna
 • Styl, stop i stylizacja

Nowe lekcje:

 • Describe
 • Panning

Czym jest Midjourney?

Midjourney (albo MJ jak skrótowo będę pisał) jest narzędziem wykorzystującym generatywną sztuczną inteligencją (generative AI) do tworzenia obrazów ze słów (text-to-image). Za pomocą słów (nazywanych promptami) opisujemy co algorytm ma stworzyć i dzięki różnym opcjom możemy modyfikować efekty.
W przeciwieństwie do programów do obróbki cyfrowych grafik (jak Photoshop) nie musimy znać ani uczyć się obsługiwać samego narzędzia (no dobrze – troszeczkę musimy) żeby uzyskiwać spektakularne efekty.
Obecna wersja silnika renderującego grafiki to 5.1 (wprowadzona 3 maja 2023) i sugeruję aby z niej korzystać na początku ponieważ daje bardzo dużo opcji oraz grafiki stworzone za jej pomocą są po prostu niesamowite. 
Kiedy opanujesz podstawy możesz chcieć pobawić się wersjami poprzednimi – każda z nich ma swoje ciekawe zalety i warto je poznać na etapie zaawansowanym.

Ile kosztuje Midjourney i czy trzeba za niego płacić?

Tak, można korzystać z MJ za darmo, ale ja tego nie polecam – jest to frustrujące doświadczenie ponieważ użytkownik wersji darmowej jest spychany na sam koniec kolejki i jego prace tworzone są na samym końcu. Jak wygląda cennik? Ile kosztuje miesięczny abonament? Od 10$ do 60$

Jak zacząć używać Midjourney?

Nie musimy pobierać i instalować żadnego oprogramowania. Wystarczy założyć konto na
W tym celu potrzebujemy wykonać następujące działania:
 1. Wejść na stronę https://www.midjourney.com/ kliknąć klawisz „Join The Beta” na dole strony:
 1. Zostaniemy przekierowani do okna serwisu Discord (to narzędzie podobne do Slacka). Tam wybieramy nasz unikalną nazwę, zaznaczamy zapoznanie się z regulaminem i naciskamy duży, niebieski klawisz Kontynuuj
 1. Następnie wybieramy datę naszego urodzenia i potwierdzamy klawiszem Gotowe”:
 1. W kolejnym kroku wpisujemy swój adres email oraz hasło i klikamy klawisz Zajmij konto”:
 1. Na sam koniec mamy opcję wyboru czy korzystam z Discorda jako aplikacji otwieranej w przeglądarce, czy chcemy z niej korzystać jako programu pobranego na nasz komputer. UWAGA! To nie ma żadnego znaczenia ponieważ tworzenie grafik nie odbywa się na naszej karcie graficznej!
Kiedy potwierdzimy nasz email możemy zacząć korzystać z MJ, który od teraz będzie miał dla nas wygląd forum dyskusyjnego na platformie Discord (wiem, na początku to będzie trochę dziwne, ale szybko się przyzwyczaisz :) 
Jeśli to jest twój pierwszy kontakt z Discordem to nie będziesz miał dodanych żadnych innych serwerów czyli takich specjalnych miejsc na Discordzie w których możesz wchodzić w interakcję z innymi użytkownikami. 
Powinieneś widzieć z lewej strony małą ikonę łódki na białym tle:
To jest właśnie twój serwer MJ. Kliknij w tę ikonę. Obok, na szarym tle są różne informacje ale Ciebie interesują kanały pod polem “NEWCOMER ROOMS” (to są miejsca dla osób, które zaczynają przygodę z MJ). Kliknij na pierwszy z góry kanał:
Teraz na środku pojawi ci się pole z promptami oraz grafikami wygenerowanymi przez innych aktywnych użytkowników (podobnie jak “ściana” na Facebooku). To miejsce główne dla Ciebie – to jest miejsce gdzie wszyscy użytkownicy danego kanału wpisują swoje prompty i tworzą swoje grafiki. 
Kanały możesz zmieniać (nie ma żadnych reguł pod tym względem) i obserwować tworzenie grafik przez innych użytkowników.

Obsługa i poruszanie się po serwerze Discord

Każdy taki wpis użytkownika (jeśli użytkownik nie wybierze opcji grafik w modelu “private” ale o tym za moment) ma charakterystyczną postać: składa się z tekstu prompta (czyli opisu grafiki, którą MJ ma wygenerować) czterech grafik, które są tworzone za każdy razem kiedy wpiszesz prompta, nazwą użytkownika, formatem w jakim został stworzony (fast / relax – co to jest wyjaśnię później) oraz kilkoma ikonami pod nimi:
IW tym wypadku prompt jest prosty Music group the beatles 8k realist” oraz po myślniku nazwa użytownika który zlecił stworzenie tej grafiki oraz rodzaj kreacji (w tym wypadku „fast”).
Jak widzisz opisy promptów są w języku angielskim (i to z błędami bo „realist” zapewne miało oznaczać „realistic”). 
Czy można tworzyć prompty w języku polskim? Można. Tylko model językowy na którym stworzono MJ nie był uczony tak dobrze na zasobach z języka polskiego jak angielskiego. 
Może nie rozumieć części słów albo nie wiedzieć części odniesień do polskiej kultury czy nauki. Lepiej jest zatem komunikować się z MJ w języku angielskim.
 
A co oznaczają te opcje „U1” czy „V4” i ikona kręcenia się (dwie strzałki splecione w okrąg na niebieskim tle)? 
Nawet jeśli nie jesteś autorem grafiki możesz mieć na nią wpływ! 
Po pierwsze możesz poprosić MJ aby powiększył każdą z grafik – jest ich cztery, pamiętasz? Każda z grafik ma swój numer i wybierając “U1” („U” od „Upscale”) powiększysz górną grafikę po lewej stronie.
A co oznacza „V1” („V” od „Version”)? Otóż każdą z grafik (naszych i dowolnego użytkownika Discorda na serwerze MJ) możemy wygenerować raz jeszcze prosząc MJ o stworzenie jej innej wersji – niestety nie mamy kontroli nad tym jak MJ ją zmieni. 
Jeśli chcesz stworzyć nową wersję grafiki nr 3 to kliknij “V3”. Jeśli grafiki nr 1 to klikasz “V1”. Proste? Ostatnia opcja to klawisz z dwoma, białymi zapętlonymi strzałkami („Re-roll”) na niebieskim tle – to jest opcja stworzenia oryginalnego zestawu czterech grafik od nowa.
Ponownie – tak jak w wypadku polecenia wygenerowania pojedynczej grafiki tak i teraz nie mamy panowania jak MJ będzie je tworzył.
Jeśli powiększymy grafikę będziemy widzieli nowy zestaw ikon pod nią:
Co oznaczają te tajemnicze ikony?
Make Variations” – ta opcja stworzy odmianę przeskalowanego obrazu i generuje nową siatkę czterech opcji na podstawie tej grafiki.
Web”ta opcja otwierzy naszą grafikę w naszej galerii na stronie https://midjourney.com/
Favorite”za pomocą tej opcji oznaczysz swoje obrazy, które uznasz za fajne. aby łatwo je potem znaleźć w twojej galerii na stronie https://midjourney.com/
 
Dobra, a gdzie się pojawi nasza wygenerowana grafika albo grafiki?
Na samym dole ściany z promptami i grafikami więc czasami (jeśli bawisz się dużą ilością grafik) będziesz miał problem ze śledzeniem procesu powstawania grafik. Hmmm, mało fajne rozwiązanie jeśli na kanale będzie siedziało i tworzyło dużo osób – twoje grafiki będą szybko przesuwane w dół a po chwili będziesz miał(a) ogromne problemy z ich znalezieniem w natłoku nowych promptów i grafik…
Czy jest na to rozwiązanie? Tak! 

Twoja galeria grafik na Midjourney

Mając założone (i potwierdzone!) konto na MJ wchodzimy ponownie na adres https://midjourney.com/ i tym razem wybieramy klawisz Sign In”:
Po zalogowaniu się zobaczymy, że MJ poprosi nas o połączenie konta z Discordem:
Klikamy klawisz „Autoryzuj” i naszym oczom ukazuje się galeria grafik jakie stworzyliśmy na MJ. 
Jakie są zalety przeszukiwania grafik w takiej postaci? Zamiast szukać ich na Discordzie wszystko co stworzymy będzie archiwizowane tutaj (z opcją przeszukiwania na wiele sposobów, oznaczania grafik jako „polubione” itd.)
Jaki jest minus takiej galerii? Często niestety długo trwa przesyłanie danych między serwerami MJ a Discorda więc musimy poczekać aż nasza galeria się zaktualizuje (czasami może to trwa wiele minut).
Jakie fajne opcje są dostępne w twojej galerii? Na przykład możesz masowo zapisywać swoje grafiki (co jest ciężkie scrollując kanał na Discordzie). Jak to zrobić? Na stronie głównej galerii z prawej strony na wysokości pola wyszukiwania są dwie ikony. 
Jedna z nich to odświeżenie strony galerii (przez przeładowanie jej) a druga (ta z symbolem strzałki) pozwala zaznaczać dowolne grafiki i zachować je w jednej paczce. 
Kliknij na ikonę ze strzałką a potem zaznacz, które piliki chcesz pobrać. 
Koło wybranych grafik pojawi się ikona zielonego “ptaszka” a samo pole grafiki zmieni się lekko (zmniejszy). 
Teraz zerknij na sam dół. Pojawi się pole z napisem “Selected 4” (ilość grafik przez Ciebie zaznaczonych), opcją “Clear” (wyczyść zaznaczenie), “Select all” (zaznacz wszystkie grafiki) oraz “Add To Collection” (wybrane grafiki znajdą się w twojej kolekcji).
 • Ale jeśli wybierzesz opcję “Open Downloader” to zaczniesz proces pobierania grafik na swoje urządzenie w postaci pliku ZIP (grafiki zostaną spakowane do jego katalogu i skompresowane): 
A co jeśli klikniemy wybraną grafikę w galerii (w tym wypadku zestaw grafik)? Zobaczymy taki ekran:
Na którym widać grafiki a pod nimi (avatarem i nazwą użytkownika) znajdziemy opis prompta wraz z danymi ( pole “INFO”) o dacie stworzenia grafik (w tym wypadku 13 czerwca 2023), jej wielkości (1244×896 pikseli), wybranej opcji stworzenia (“imagine”) i wybranej szybkości (“Fast”). 
Na samym dole (zielonym fontem) są podane takie informacje jak “ ar 3:2” (to są proporcje grafik, wyjaśniam jak z nich skorzystać poniżej), “– v 5.1” (to jest wybrana wersja silnika MJ użyta do renderowania grafik) oraz “– style raw” (czyli parametr zmniejszający wpływ domyślnej estetyki Midjourney – ten i inne parametry będę dokładnie omawiał później w ramach tego kursu).
Co oznaczają te inne opcje?
Na wysokości avatara i nazwy użytkownika galerii (artur_kurasinski) widać ciekawe opcje takie jak 
“…” , ikonę dyskietki (możliwość zachowanie grafiki z opisem prompta jako nazwa pliku), “serduszko” (opcja pomagająca szukać fajnych naszym zdaniem plików) i uśmiechniętą emotikonę (pozwalającą na ocenianie grafik). 
Dobra, to teraz kliknij teraz na pole “…” – powinna się rozwinąć lista kolejnych opcji:
Co nam daje opcja “Copy…”?
Po kliknięciu na opcję “Copy” zobaczysz kolejną opcję “Full Comand”, która pozwoli na skopiowanie tekstu całego prompta wraz ze wszystkimi parametrami. Opcja “Prompt” da Ci możliwość skopiowania całego tekstu prompta (ale bez szczegółowych parametrów). 
Opcja “Job ID” z kolei da nam możliwość podejrzenia unikalnego identyfikatora przypisanego dla każdej grafiki wygenerowanej przez MJ (np. 782d3d35-2519-4455-8f17-c60562196ea4). 
Wreszcie co oznacza opcja “Seed”? Bot Midjourney (działający na Discordzie) używa numeru początkowego (np. 944865191) do utworzenia pola szumu wizualnego, takiego jak zakłócenia telewizyjne, jako punktu początkowego do generowania początkowych siatek obrazów. 
Numery seed są generowane losowo dla każdego obrazu, ale można je określić za pomocą parametru –seed lub –sameseed. Użycie tego samego numeru seed i prompta spowoduje wygenerowanie podobnych grafik jako rezultat.
Sprawdźmy opcję “Open in…”:
Użycie tej opcji rozwija nam kolejny poziom wyboru innych opcji. Przez kliknięcie na “New Tab” nasze grafiki zostaną otworzone w osobnej zakładce naszej przeglądarki. Jeśli wybierzemy “Open in Discord” w osobnej zakładce pojawi się wywołanie strony Discorda (być może będziemy musieli uwiarygodnić albo zalogować się ponowanie) z przekierowaniem do konkretnego kanału na którym dany zestaw grafik (albo pojedyncza grafika) były stworzone. Daje nam to możliwość dalszego eksperymentowania już w samym Discordzie.
A teraz zobaczmy co się kryje pod opcją “Report…”?
Jest to możliwość zgłoszenia (z osobistych powodów) wygenerowanej grafiki – na przykład jeśli uznamy, że zawiera elementy łamiące nasze poczucie przyzwoitości). 
Pod nią jest opcja “Don’t show me this”, która po kliknięciu spowoduje, że przypiszemy tej grafice status “dislike” (czyli z jakiegoś powodu nie jesteśmy z niej zadowoleni).
Dalej mamy:
“Favorite” – to powtórzenie funkcji “serduszka” na dole strony (daje nam możliwość dania feedbacku MJ, że grafika nam się podoba)
“Save Image” – również jest to powtórzenie opcji “zachowaj obraz” na dole strony (w postaci ikony dyskietki 3,5 cala)

Promptowanie czyli tworzenie grafiki z tekstu

Zaczynamy naukę tworzenia grafik za pomocą tekstu (nazywanych promptami).
MJ to bardzo sprytne narzędzie – nie dość, ze rozumie tekst to jeszcze dzięki bardzo dużym zasobom na których był trenowany naprawdę potrafi zaskoczyć nas kreatywnością. Spróbujmy zatem stworzyć naszą pierwszą grafikę.
A zatem: jesteśmy na kanale MJ na Discordzie. Zjeżdżamy myszką na sam dół strony. Powinniśmy zobaczyć takie pole:
Teraz najeżdżamy myszką na pole gdzie jest napis “napisz na #newbies-11” i wpisujemy z klawiatury znak „/” a potem wpisujemy słowo „imagine”. 
Powinniśmy zobaczyć taki efekt:
BRAWO! Tylko sekundy Cię dzielą od stworzenia swojej pierwszej grafiki w MJ!
Najeżdżamy teraz myszką na słowo „prompt” (napis na czarnym polu) i wpisujemy tekst prompta, który będzie informacją dla MJ jaką grafikę chcemy stworzyć. Wybrałem coś bardzo prostego. Wpisz w to aktwyne pole prompta (pamiętaj aby tekst prompta był zawsze w czarnym polu).
Naszym pierwszym promtem będzie taki prosty tekst:
„A beautiful flower in a meadow” 
Tak to powinno wyglądać (na tym przykładzie jest inny tekst prompta):
A po jego wprowadzeniu kliknij klawisz “Enter” (czyli zatwierdź swój prompt). I teraz zaczyna się cała magia! 
Zleciłeś właśnie stworzenie grafiki na podstawie tekstu. Twoje zapytanie powędrowało gdzieś bardzo daleko, zostało przyjęte i właśnie ruszają obliczenia na karcie graficznej. 
Jako efekt “myślenia” AI będziesz widział wyłaniające się z niebytu i cyfrowego szumu zarysy kwiatów, łąki aż wreszcie licznik postępu wskaże 100% i zobaczysz cztery propozycje wygenerowanych grafik bazujących na twoim prompcie:
Możemy przybliżyć ten zestaw grafik poprzez kliknięcie na niego myszką:
A nawet otworzyć jako osobny plik graficzny w nowej zakładce przeglądarki (po kliknięciu Otwórz w przeglądarce). Co ciekawego widzimy na tym przykładzie? Napisałeś bardzo prosty prompt. Nie określiłeś nic poza podstawową informacją. Nie określiłeś jaki to ma być rodzaj kwiat ani stylu grafiki, ani wielkości samej grafiki czy lokalizacji łąki. 
A pomimo tego MJ stworzył „A beautiful flower in a meadow” w różnych stylach (niektóre grafiki bardziej przypominają obraz malowany na płótnie a niektóre zdjęcia). Skąd wiedział jaką łąkę ma stworzyć i kwiaty na niej? 
Otóż jak każda generatywna AI MJ bazuje na zestawie ogromnej ilości danych (w tym wypadku grafik) i poproszony o stworzenie nawet czegoś abstrakcyjnego (zapraszam do eksperymentów i wpisania jako prompta jednego słowa “God”) znajdzie na to wzór a potem stworzy nam jakąś grafikę (czasami to będzie coś zupełnie innego od tego, co my chcieliśmy).
Jeśli dotarłeś tutaj to nauczyłeś się zakładania kont na MJ, obsłudze serwera Discord, pisania promptów, logowania się go galerii i tworzenia różnych wersji grafik.
Gratuluję! Pobaw się trochę i poeksperymentuj teraz ze zdobytą wiedzą. Szukasz inspiracji? Zerknij na tę stronę gromadzącą prace użytkowników albo tej, gdzie pokazywane są różne bardzo ciekawe prace.
 • Pobaw się w tworzenie promptów. Zwróć uwagę na to jakie prompty piszą inne osoby (możesz kopiować je i używać do swoich celów!), jakich efektów używają (na razie nie przejmuj się tymi dziwnymi określeniami w stylu “– v5.1” albo “–ar 16:9” o nich dowiesz się za moment)
 • Zaloguj się do swojej galerii na stronie MJ i zobacz jakie tam sie pojawią grafiki – spróbuj dodać niektóre do ulubionych, zmień sposób pokazywania grafik (z ustawienia wyświetlania grafik w postaci “siatki“ wyfiltruj aby galeria pokazywała tylko nowe grafiki). 

Panel Settings

W tym omówimy panel Settings. Aby go wywołać musicie zalogować się na Discorda, wejść na dowolny kanał i wpisać komendę /settings oraz potwierdzić ją klawiszem “Enter”. Powinniście zobaczyć taki panel wyboru:
A teraz zapoznajmy się ze wszystkimi opcjami dostępnymi w panelu Settings:
MJ version1, MJ version 2 itd – Buttony “MJ version1”, “MJ version 2” oznaczają kolejne wersje 
silnika MJ. Możecie się pobawić w ich włączaniu i tworzenie grafik z tymi samymi promptami – to będzie niesamowita podróż w przeszłość i szybko docenicie ostatnie wersje silnika.
Oczywiście polecam korzystać z najnowszej wersji czyli MJ version 5.2 bo za każdym razem dodawane są nowe opcje, które nie są dostępne w poprzednich wersjach silnika.
Raw Mode – Dzięki tej opcji wasze grafiki będą tworzone z mniejszym naciskiem na to, w jaki sposób algorytm MJ próbuje wywrzeć nacisk na wasze prace. Trzeba pamiętać, że silnik MJ został przeszkolony na pewnych zestawach grafik, prac i obrazów i przez to z automatu zawsze będzie wybierał pewne style. Dzięki opcji style raw wpisanej do prompta albo zaznaczeniu jej w panelu Settings będzie mogli pozbyć się tego “ciążenia” MJ w stronę pewnych najpopularniejszych styli
Niji version 4 i 5 –  w przypadku tej opcji możecie tworzyć swoje grafiki w stylu anime i ilustracji z dużo większą wiedzą na temat stylów i estetyki anime. Ten styl doskonale sprawdza się w dynamicznych ujęciach akcji i kompozycjach skoncentrowanych na postaciach. Bardzo fajnie się pracuje z tym stylem – efekty są niesamowite!
Stylize low, Stylize med, Stylize high oraz Stylize very high – MJ został przeszkolony do tworzenia obrazów, które narzucają artystyczne kolory, kompozycje i formy. Parametr –stylize lub –s wpływa na to, jak silnie ten trening jest stosowany. Niskie wartości tego parametru pozwalają stworzyć grafiki, które ściśle pasują do promtów, ale są mniej artystyczne (kreatywne, przemyślane i wyjątkowe).
Wysokie wartości parametru stylize pozwalają tworzyć grafiki, które są bardzo artystyczne w swoim odbiorze, ale mniej związane z wpisanym promptem. Można zatem kontrolować poziom “stylizacji” grafiki określając to z poziomu panelu Settings albo wpisując za każdym razem jako uzupełnienie naszego prompta.
Style Low ma wartość –s 50”, Style Med –s 100”, Style High –s 250”, Style Very High –s 750
Przykład zastosowania parametru stylize
Public mode – MJ jest domyślnie otwartą społecznością, a wszystkie grafiki są widoczne na midjourney.com, w tym również grafiki stworzone na prywatnych serwerach Discord, w bezpośrednich wiadomościach i w aplikacji internetowej Midjourney. Płatni subskrybenci MJ mają możliwość skorzystania z trybu Stealth, dzięki któremu ich stworzone grafiki nie są widoczne dla innych na stronie Midjourney.com (i tylko tam). Jak przełączać się między trybem Stealth i Public? Za pomocą parametrów podanych w prompcie: /stealth i /public
Fast mode – Różne opcje subskrypcji pozwalają na różne dostęp do ilości miesięcznego czasu GPU (czyli kart graficznych z których korzysta MJ za każdym razem kiedy wpisujesz swój prompt). Ilość czasu korzystania z GPU w ramach miesięcznej subskrypcji to czas w trybie fast. Ten tryb stara się zapewnić natychmiastowy dostęp subskrybentowi do GPU. Innymi słowy twoja grafika zostanie stworzona szybciej. Subskrybenci planów MJ typu “Standard” i “Pro” mogą tworzyć nieograniczoną liczbę grafik każdego miesiąca w trybie relax
Warto zajrzeć na stronę cennika MJ i sprawdzić czy nie potrzebujemy więcej czasu albo możliwości tworzenia grafik w tym samym czasie (do wyboru obecnie są trzy plany, różnicą się od siebie właśnie ilością grafik tworzonych w tym samym czasie i szybkością ich tworzenia).
Ja osobiście korzystam z planu “Standard” i staram się pracować na MJ wtedy kiedy amerykańscy użytkownicy śpią :)
Ponownie – możesz ustawić tę opcję w panelu Settings albo określać ją za każdym razem w prompcie za pomocą zmiennych /fast labo /relax
Remix mode – Ten tryb pozwala na zmianę promptów, parametrów, wersji modelu lub współczynników proporcji w  kolejnychch wariantach tworzonych grafik. Remix weźmie pod uwagę ogólną kompozycję grafiki pierwotnej i użyje jej jako części nowego prompta.
Możesz aktywować tryb Remix za pomocą polecenia /prefer remix lub za pomocą panelu /settings i przełączając przycisk „Remix Mode”. Opcja „Remix mode” zmienia zachowanie przycisków wariacji (V1, V2, V3, V4) pod siatką stworzonych grafik. Gdy funkcja „Remix mode” jest włączona, umożliwia ona edycję promptów podczas każdego nowego wariacji. Aby użyć opcji Remix w przypadku grafiki już powiększonej użyj opcji pod grafiką „Make Variations”.
High Variantion Mode oraz Low Variantion Mode – Midjourney w wersji 5.2 pokazał również nową funkcję o nazwie „Variation Mode”, która zasadniczo pozwala użytkownikom dopracować rodzaj wizualnych niuansów i zmian, które chcą zastosować w swoich grafikach. Wybierając High Variation” wprowadzisz do nieco większego wizualnego odejścia od oryginalnego prompta, co może dać bardziej interesującymi wynikami, podczas gdy użycie Low Variation” utrzymanie niskiego ustawienia pozwoli na większą spójność wizualną.
Reset Settings – po wybraniu tej opcji wszystkie ustawienia MJ wrócą do początkowych wartości.

Nowe opcje w Midjourney V5.2

23 czerwca 2023 roku MJ pokazał nową wersję swojego silnika wraz z kilkoma zmianami, które chciałbym omówić poniżej.
Opcja “Zoom” – od teraz możesz poprosić MJ o to aby stworzona przez Ciebie grafikę zmniejszył ale jednocześnie dodał wokół niej brakujące elementy. Innymi słowy możliwe jest obecnie powiększanie grafik z jednoczesnym bardzo inteligentnym uzupełnianiem powstałej przestrzeni.
Daje to naprawdę bardzo ciekawe opcje i pozwala nam bardzo kreatywnie tworzyć nowe grafiki.
Jak dokładnie działa opcja “Zoom”? w MJ V5.2?
Pod naszą stworzoną grafiką (pojedynczą) zobaczymy trzy nowe opcje “Zoom Out 2x”, “Zoom Out 1,5x” oraz “Custom Zoom”. Wartosć “2x” oraz “1.5x” to oczywiście wartość powiększenia naszej grafiki (tak, można ten proces kontynuować długo – zobaczcie zresztą sami poniżej)
Jeśli chodzi o opcję Custom Zoom” to po jej naciśnięciu pojawi się nowe okno gdzie będziemy mogli zmodyfikować swój oryginalny prompt poprzez dodanie parametru zoom z wybraną cyfrą.

 

Jak wykorzystać Custom Zoom?

Funkcja Custom Zoom pozwala na lepsze poziom kontroli nad swoimi grafikami. Szczególnie w zakresie manipulowania proporcjami obrazu. Pokażę Ci krok po kroku, jak możesz wykorzystać tę funkcję, by tworzyć nowe, unikatowe obrazy.

Zaczynijmy od prostego promptu. W tym przypadku użyłem po prostu takiej ikony 🦋. Tak, MJ zrozumie, że chodzi nam o motyla :)

Po wygenerowaniu obrazów kliknij Upscale “U” przy wybranej grafice.

Pierwsze oddalenie

Gdy wybierzesz opcję Custom Zoom,możesz doprecyzować prompt, zmienić proporcję i ustawić oddalenie. Na początek polecam ustawienie Zoom na 2 i edycję proporcji (–ar) najlepiej z 1:1 do szerszego widoku, czyli 16:9

Prompt, który wykorzystałem: A meadow with white flowers in the morning –v5.2 –ar 16:9 –zoom 2

Znasz końcowe parametry w tej części prompta, więc skupmy się na początku, czyli opisie: A meadow with white flowers in the morning. W prompcie nie ma już emoji. Chcemy wygenerować całą otoczkę wokół naszego motyla, stąd jej brak.

To najważniejsza część w całym procesie. Dobrze dobranie środowiska pozwoli Ci na szybsze kreowanie i edycję dalszych wersji. Nad nią możesz spędzić najwięcej czasu.

Testowałem wiele wariantów, w tym: a winter meadow with white flowers in the morning i field full of colorful flowers in the morning, a forest in the morning.

Wszystkie wyglądały sztucznie (zobacz poniżej) i nie pasowały do pierwotnego obrazu motyla. Dopiero pokazana wersja prompta dała zadowalające wyniki.

A meadow with white flowers in the morning –v5.2 –ar 16:9 –zoom 2

Drugie oddalenie

Mamy już rozszerzoną wersję obrazu, czas po raz kolejny zmienić proporcję. W poprzednim kroku edytowaliśmy głównie boki naszego obrazu. Teraz zmienimy górę i dół.

Zostaw zoom na 1. To pozwoli na rozszerzenie górnej i dolnej części, bez sporych zmian w oddalaniu obrazu.

Zmieniamy proporcję na –ar 4:5

Chcemy dodać część, która doda kolejny element do górnej lub dolnej części grafiki. W tym przypadku to jest A meadow with white flowers in the morning, sunny blue sky –v5.2 –ar 4:5 –zoom 1.

Ostatnie oddalenie

Chcemy wrócić do widoku poziomego. Zostaw zoom na 1 i zmień proporcję na poziomą: na przykład –ar 3:2. 

Twoja grafika jest gotowa. Pamiętaj, że w dalszym ciągu możesz z nim eksperymentować i dodawać nowe elementy do wygenerowanej grafiki.

Kilka wskazówek na koniec:

Proporcje (–ar): Dostosowanie proporcji może drastycznie zmienić estetykę i układ obrazu. Manipulowanie –ar pozwala zmieniać, dodawać boki i górę/dół w grafice.

Ustawienia zoomu: Zachowanie poziomu zoomu na poziomie 1 podczas fazy rozszerzania jest niezbędne do zachowania wyrazistości i widoczności obiektu. Zapobiegniesz kurczeniu się lub oddalaniu obiektu w miarę zwiększania rozmiaru obszaru roboczego.

Wybór promptów: Prompty odgrywają kluczową rolę w ewolucji obrazu. Upewnij się, że wybierasz podpowiedzi, które uzupełniają i wzbogacają istniejące elementy sceny, inaczej otrzymasz dziwne, pokraczne grafiki. 

Eksperymentuj: Możesz testować proporcje, wartości zooma, opisy detali na każdym etapie generowania obrazu.

High Variantion Mode oraz Low Variantion Mode – tę opcję omówiłem powyżej przy okazji objaśniania panelu “Settings”

Vary(Strong) oraz Vary(Subtle) – te opcja zapewniają nam możliwość zmiany uzyskanej grafiki bez modyfikacji prompta. Strong (silna, mocna) zmiana oraz Subtle (subtelna). Najlepiej to zobaczyć na przykładzie wariacji na temat tej grafiki: 
A teraz testujemy obie opcje:
Jak widać w przypadku grafiki z lewej strony zmiana jest dość znacząca. Zmienił się kształt fryzury, ubrania, oświetlenia czy samego tła.
/shorten – nowa komenda pozwalając na analizowanie naszego promptu przez MJ oraz jego skrócenie, tak żeby nie pominąć najważniejszych elementów naszego zapytania. Jak dla mnie to bardzo przydatna opcja ponieważ pozwala na stworzenie bardzo fajnego (i długiego) prompta a potem jego modyfikacji za pomocą samego MJ, który usunie słowa, które nie mają wpływu na efekt końcowy. Aby skorzystać z komendy /shorten wpisujemy ją w okno tak samo jak to robimy w przypadku /imagine. W ciemne pole wklejamy / wpisujemy nasz tekst:
MJ zwraca nam przeanalizowany tekst z propozycją usunięcia niektórych słów:
Teraz wystarczy, że wybierzmy między zaproponowanymi promptami 1-5 aby wygenerować nową grafikę. Ale to nie wszystko! Kiedy klikniemy na button “Show Details” otrzymamy bardzo szczegółową analizę słów wraz z ich wagami:
Jest jeszcze jedna, nowa opcja związana z V5.2 – modyfikacja proporcji grafiki do kształtu kwadratu. Nie wiem co prawda dlaczego nie dano możliwości wyboru kilku kształtów (może takie opcje zostaną pokazane przy premierze kolejnej wersji silnika), ale cóż – cieszmy się z tego co mamy :)
Jak skorzystać z opcji Make Square”? Pod naszą grafiką klikamy odpowiedni klawisz i możemy cieszyś się nową grafiką, która będzie kwadratowa :)
Co jeszcze jest ciekawego w V5.2? Większa dbałość o różnorodność przy zachowaniu spójności z promptem. Jak widać poniżej grafiki Batmana stworzone w V5.1 są znacząco inne niż te, które możemy podziwiać w V5.2 

Zaawansowane promptowanie

Podstawy mamy za sobą a teraz przechodzimy do kwestii wykorzystania różnych sztuczek i trików w celu uzyskania najlepszych efektów w tworzeniu grafik za pomocą MJ.
Stwórz postać taką jak X – Jeśli masz na myśli konkretną postać / styl i chcesz wygenerować kilka grafik w oparciu o to, możesz użyć to jako części prompta pisząc po prostu ” stwórz X jako Y”.
Przykład takiego prompta: A rabbit as Harry Potter
Prompt: a rabbit as Harry Potter
Tworzenie grafiki na podstawie innej grafiki – Możemy poprosić MJ aby stworzył nową grafikę na podstawie istniejącego zdjęcia (bądź naszej lub kogoś innego grafiki czy zdjęcia). Jak to zrobić? Wybieramy grafikę (np zdjęcie Keanu Reevesa z Wikipedii), klikamy na zdjęciu prawym klawiszem myszki aby otworzyć panel opcji i wybieramy “kopiuj adres obrazu”. 
Następnie wracamy do Discorda, aktywujemy komendą /imagine możliwość wklejenia prompta i umieszczamy go tam (tak, cały adres URL – nie przejmujcie się jego długością) dopisując “as Superman” (w tym miejscu możecie oczywiście wpisać co chcecie):
Wklejanie adresu zdjęcia do panelu prompta
MJ automatycznie zmieni (skróci) wprowadzony przez ciebie URL grafiki i zacznie pracować nad stworzeniem nowej bazując na waszym prompcie:
Skracanie adresu zdjęcia przez MJ i formatowanie finałowego promtpa
Efektem jest mieszanka zdjęć Henrego Cavilla i Keanu Reevesa w stroju Supermana :)
Henry Cavill + Keanu Reeves = Superman
Mieszanie grafik – jeśli chcemy poeksperymentować jeszcze bardziej to możemy połączyć dwie różne grafiki / zdjęcia. Do tego celu wykorzystamy parametr /blend. Jak to zrobić? Aktywujemy pole prompta i wpisujemy parametr /blend. Tym razem zobaczymy możliwość dodania grafik (do 6 sztuk) na podstawie których MJ dokona syntezy (albo raczej “zblenduje” obrazy). Wybieramy nasze grafiki i na koniec wciskamy klawisz Enter
Parametr /blend i dodawanie grafik
Efektem będą takie nowe grafiki powstałem na skutek “zblendowania” obrazów:
Efekt połączenia dwóch grafik za pomocą parametru /blend
Tworzenie promptów z wykluczeniem – czasami będziesz chciał(a) stworzyć grafikę, która normalnie zawiera napis czy pewien standardowy element (np. koła w samochodzie). Możesz to zrobić w trakcie tworzenia prompta używając paremetru no XXX (gdzie XXX jest tą rzeczą, którą chcesz z grafiki usunąć). W tym celu upewnij się czy masz włączoną opcję Remix mode” w panel ustawień (aktywowanych przez wpisanie komendy /setttings):
Panel /settings z włączoną opcją “Remix mode”
Teraz tworzymy nasz prompt. Ja użyłem prostego prompta: zoo (jak widać wersja silnika v5.2 jest dodawana automatycznie kiedy aktywowałem tę opcję w panelu /settings)
Prompt: “zoo”
Teraz wybieram jedną z grafik (powiedzmy pierwszą). Po klinięciu na klawisz “V1” ukaże się nowe okno w którym będziemy mogli zmodyfikować nasz oryginalny prompt poprzez użycie parametru no oraz określenie czego chcemy się pozbyć (w tym wypadku “no tiger”):
Efektem jest nowa grafika z której MJ zgodnie z naszą prośbą usunął tygrysa z grafiki:
Negatywne prompty – można też tworzyć prompty z przypisana wagą w jakim stopniu nie chcemy aby dany element pojawił się na naszej grafice. Ujemne wagi mogą być dodawane do podpowiedzi w celu usunięcia niechcianych elementów. Suma wszystkich wag musi być liczbą dodatnią. Przykład:
:: – to jest bardzo ciekawa i potrzebna funkcja, która wiele razy uratuje nam tyłek w trakcie pracowania i tworzenia za pomocą MJ. Jak możecie się domyślać algorytm analizujący nasze prompty nie jest geniuszem i trzeba mu pomagać w zrozumieniu naszych intencji. Weźmy jako przykład prompta hot dog”:
Tylko, że naszym celem nie było stworzenie grafik fast fooda ale psa, który jest tak rozgrzany, że aż gorący. W jaki sposób dać znać MJ, że zależy nam na tej drugiej opcji? 
W prosty sposób – tworząc prompty stawiamy podwójny dwukropek przy słowie, które chcemy aby MJ bardziej wziął pod uwagę. Co fajniejsze – możemy także wpisywać wagi!  Jeśli zmienimy nasz prompt na hot::2 dog” to dajemy znać MJ, że słowo “hot” ma dwa razy większe znaczenie niż słowo “dog”:
Podobnie będzie z promptem cup cake” vs cup:: cake”:

Dodajemy klimat naszym grafikom

Oświetlenie

Oczywiście jest mnóstwo dodatków jakie warto uwzględniać w swoich promptach. Zacznijmy od tych najbardziej oczywistych jak rodzaj oświetlenia. Poniżej wrzucam spis kilku określeń z jakimi warto eksperymentować:

 • Golden Hour
 • High Noon
 • Afternoon
 • Mid-Morning
 • Blue Hour
 • Sunset
 • Sunrise
 • Night
 • Day
 • Nighttime

Uwaga! Warto dodać także informacje o pogodzie nasłonecznieniu, opadach, mgle – innymi słowy wszystkiemu, co może stworzyć atmosferę na twojej grafice!

Przykład prompta: a photo of a villa at night, in the forest, in the rain, particles

Scena

Na początku warto zacząć tworzenie planu naszej grafiki od wybrania sceny czyli miejsca gdzie ma dziać się akcja. Poniżej załączam podpatrzone u innych twórców określenia, które bardzo ciekawie i kreatywnie zmienią naszą grafikę. Omówię kilka z nich podający przykład i referencje wizualne.

 • Closed composition
 • Filmic
 • Cinematic
 • Dramatic
 • Establishing shot
 • Glamor shot
 • Portrait
 • Cinematic haze
 • Gesture
 • Time-lapse
 • Motion capture
 • High-speed photograph
 • Stop motion
 • Bokeh
 • Film grain
 • Satellite imagery
 • Award-winning photography
 • Wildlife photography
 • Underwater photography
 • Action scene

Przykład prompta: action scene, american soldier firing machine gun, afghanistan, 2020 –ar 16:9 –v 5.2

Fotorealizm

Wiele razy zachwycaliście się pięknymi grafikami stworzonymi przez MJ i wyglądającymi jak zdjęcia najlepszych, światowych fotografów. No cóż – wystarczy dodać „photorealistic” i większość waszych grafik będzie po prostu piękna jakby zrobiona przez super zawodowego fotografa. Dobrze jest jeszcze pokierować MJ w stronę zdjęcia prasowego czy reklamy w opisie prompta.

Przykład prompta: photorealistic fashion model, editorial photo –v 5.2

Portrety

Jeśli chcesz aby twoja grafika jak najlepiej oddawała zdjęcia portretowe wpleć do swojego prompta „portrait photography„.

Przykład prompta: close-up portrait photography, female face, fine details, skin, pores, minor imperfections, sharp, indistinguishable from real life, natural lighting, medium contrast, high shutter speed, rich color grade

Zdjęcia w naturze

Marzysz o zdjęciach w naturze, które mogą być okładkami „National Geographic”? Nic prostszego – dodaj do swojego prompta „wildlife photography”. Efekty przejdą twoje najśmielsze oczekiwania!

Przykład prompta: wildlife photography of a fierce tiger in the forest

Filtry

Aby stworzyć fajną grafikę musisz zacząć myśleć jak fotograf albo operator kamery filmowej. Pomogą ci w tym różne filtry, które możesz użyć w opisie prompta. Wybrałem kilka z nich żeby pokazać Ci efekt jaki możesz osiągnąć.

 • Color-gel
 • Filter
 • Photographic-filter
 • Diffusion-filter
 • Dichroic-filter
 • UV-filter
 • Polarizer
 • Infrared-filter
 • Neutral density filter
 • Graduated neutral filter
 • GND-filter
 • Astronomical-filter
 • Coin-filter

Przykład prompta: girl siting in a room, Color-gel filter –v 5.2

Efekty

Jeśli wiesz już jakiego filtra użyjesz to czas na wybranie typu filmu. Co prawda obecnie w zasadzie nikt nie robi zdjęć na błonie światłoczułej, ale nie ma nic fajniejszego niż oddanie ducha tej techniki (szczególnie jeśli chcesz zrobić zdjęcie sprzed kilku dekad).

 • DSLR
 • Night Vision
 • Drone photography
 • GoPro Video
 • Unregistered Hypercan 2
 • Hyperspectal Imaging
 • Multispectal Imaging
 • Schlieren
 • Disposable Camera
 • Polaroid
 • Instax
 • Lomo
 • Pinhole Photography
 • VistaVision
 • Technirama
 • Techniscope
 • Panavision
 • Ambrotype

Przykład prompta: group of friends smiling, polaroid –v 5.2

Głębia ostrości

Każdy (nawet początkująca osoba robiąca zdjęcia) wie, że nasze zdjęcie nie zawsze musi być ostre żeby mieć to „coś”. Dlatego polecam rozważyć wykorzystanie różnych wartości ostrości w trakcie planowania prompta.

 • Unfocused
 • Defocused
 • Soft-focus
 • Deep focus
 • Shallow focus
 • Rack focus
 • Tilted plane focus

Przykład prompta: man driving a car, deep focus –ar 3:2 –v 5.2

Czas naświetlania

Kąt ustawienia kamery

Zapewne wiele razy bawiliście się aparatem czy kamerą (albo po prostu swoim telefonem :) i wiecie jak ważny jest wybór na jakim poziomie chcemy filmować / robić zdjęcia. Czasami możemy takim wyborem nadać scenie element komiczny (na przykład robiąc zdjęcie komuś z góry).

 • Low-Angle
 • High-Angle
 • Extreme Low-Angle
 • Extreme High-Angle
 • Side-Angle
 • Birds-Eye-View
 • Eye-Level

Przykład prompta: photo of a woman walking down the street, extreme low-angle shot

Typy ujęć

 • Closeup Shot
 • Extreme Closeup Shot
 • Medium-Full Shot
 • Full-Body Shot

Dla lepszego zrozumienia przygotowałem taką grafikę wyjaśniającą prościej typy ujęć:

Przykład prompta: photo of a woman walking down the street, closeup shot

A teraz połączmy kąt ustawienia kamery z typem ujęcia np w takim prompcie: photo of a woman walking down the street, low-angle, closeup shot

Typu filmów

Kiedyś to się robiło zdjęcia ;) Pewnie jeszcze u niektórych z was leżą na półce czy schowane w szufladzie albumy fotograficzne. Na jakość oraz odbiór zdjęcia ma wpływ rodzaju filmu i dlatego warto pobawić się tymi ustawieniami w promptach na MJ

 • Afga Vista
 • Tri-X
 • Daguerreotype Plates
 • Kodak Gold
 • Konica Infrared
 • Fujifilm Pro

Przykład prompta: photo of a 19th century scientist woman that invented a something liquid chemical in laboratory lab, she is wearing a protective glasses and lab gown, shot on daguerreotype plate

Mając całą wiedzę na temat robienia zdjęć możemy ja wrzucać do naszych promptów, bawić się, eksperymentować i oczekiwać bardzo różnych efektów zmieniając tylko niektóre z ustawień.

Przykład prompta: editorial photography, a piece of hawaiian pizza, shot on 70mm lens, depth of field, bokeh, dof, tilt blur, shutter speed 1/1000, F/22, 32k, super-resolution, dark background

Proporcje, chaos i ziarna

Proporcje grafik

Bardzo ważne jest aby nasze grafiki prezentowały się odpowiednio – do tego służy parametr –ar (Aspect Ratio) odpowiedzialny za końcowy kształt naszych grafik. Żeby zrozumieć i dobrze móc panować nad proporcjami naszych prac wystarczy zapamiętać takie najprostsze typy rozmiarów grafik:

Chaos

MJ ma tendencję do prezentowania „ładnych” grafik. Nawet jeśli go o to nie poprosimy to efektem naszych prac w większości będą bardzo fajne, ładne, poprawne grafiki. A jeśli nie chcemy być grzeczni i naprawdę chcemy poeksperymentować? Do tego celu służy parametr –chaos (albo –c), który możemy stosować używając wagi 0-100 gdzie zero oznacza brak zmian a 100 bardzo duże zmiany w naszych grafikach. Chcesz się dać zaskoczyć? Użyj chaosu! :)

Jakość grafik

Ten parametr odpowiada za jakość naszych grafik. Aby go użyć wpisz w pole konsoli –quality albo krócej –q. MJ uzależnia jakość tworzonej grafiki od czasu poświęconego na jego przygotowanie (co jest pochodną wykorzystania zasobów GPU). Tak więc jeśli chcesz mieć wysoki parametr jakości będziesz musiał(a) poczekać.

Uwaga! W przeciwieństwie do wielu innych parametrów –quality przyjmuje tylko następujace wartości: .25, .5 oraz 1

Wzorzec

Jeśli potrzebujesz stworzyć grafikę, która ma powtarzalny wzór to wykorzystaj parametr –tile. Dzięki niemu MJ przygotuje grafikę, która będzie powtarzała się. Idealnie sprawdzi się jako wzór na papier do pakowania prezentów!

Seed

Za każdym razem kiedy wpisujesz prompt MJ domyślnie używa innego numeru ziarna. Pomaga to zachować losowość i kreatywność wyników. Możesz zwiększyć powtarzalność swojej pracy, wykorzystując wartość seed za pomocą parametru –seed (zrób test i przypisz losową wartość paramteru np –seed 8888 a potem wygeneruj dwa zestawy grafik – będą takie same!).

Po co miałbyś to robić? Powiedzmy, że stworzyłeś fajną grafikę wazonu w kształcie sowy i chcesz ją wykorzystać  (ale dokładnie taką samą) w kolejnym prompcie. Wiesz, że MJ po wpisaniu tego samego prompta stworzy coś zupełnie innego za każdym razem. I tutaj z pomocą przychodzi wykorzystanie parametru –seed

Aby pobrać numer seed, kliknij prawym przyciskiem na grafice. Otworzy się menu a na samej górze zobaczysz ikonkę koperty. Kliknij na nią.

Teraz bot Discorda wyśle wtedy wszystkie szczegóły na twoją prywatną skrzynkę (usłyszysz dźwięk i koło ikony serwera MJ z lewej strony pojawi się cyfra „1” określająca ilosć wiadomości jakie na ciebie czekają). Wejdź do swojej skrzynki. Zobaczysz wygenerowany swój ostatni zestaw grafik a nad nim parametry seed.

Styl, stop i stylizacja

Stop

Proces generowania obrazu trwa. A wiesz, że możesz go zatrzymać w wybranym momencie? Niska cyfra pozwala szybko zakończyć tworzenie i otrzymasz rozmazany obraz. Im dłużej czekasz, tym otrzymasz więcej detali. Domyślne ustawienie to 100%, ale można je dostosować między 10% a 100%.

Przykład prompta: Blacklight volcano –stop 50

Kończymy generowanie na 50%. Natomiast wulkan w tym przypadku jest rozmazany, niepełny.

Przykład prompta: Blacklight volcano –stop 90

Tak wygląda skończony wulkan w 90%. Zobacz te detale. Dwa inne obrazy.

Styl

Przejdźmy do parametru stylu (-style). Wyobraź sobie, że Midjourney ma szafę pełną różnych stylów – to pozwala ci wybrać strój. Różne style wyróżniają się na tle innych.

Przykład prompta: cat –styl niji

Styl Niji nawiązuje do klimatów anime. Natomiast działa tylko na wersji 5.0. Możesz go aktywować na dwa sposoby: przez /settings lub wpisując –style niji.
Do stylu niji możesz dodać dodatkowe parametry:

–style cute: tworzy sympatyczne postacie, rekwizyty i scenerie.

–style expressive: generuje bardziej wyrafinowane ilustracje.

–style original: używa oryginalnego modelu Niji w wersji 5, który był domyślny przed 26 maja 2023 r.

–style scenic: tworzy piękne tła i postaci rodem z filmu. Wszystko nawiązujące do stylu anime. 

Oprócz dodania “photorealistic” do prompta możesz również użyć “style testp”. Spodziewaj się realistycznych portretów lub zdjęć zwierząt.

Przykład prompta: a realistic portrait –-style testp

Ostatnim stylem jest raw. Dostępny jest w wersji 5.1 i 5.2. Możesz go aktywować zarówno w opcjach, jak i wpisując –style raw. Daje Ci większą kontrolę nad obrazami zmniejszając wpływ Midjourney. Sprawdzi się też do generowania fotograficznych grafik. 

Przykład prompta: Sunset in Venice –v 5.2 –style raw

Stylizacja

Ostatni, ale nie mniej ważny parametr to Stylize (-stylize lub -s).Jeśli chcesz uzyskać bardziej artystyczne, kreatywne grafiki, to ten parametr jest dla Ciebie. Standardowa wartość dla generowanych grafik to 100. Możesz działać w przedziale od 0 do 1000. Im wyższa wartość, tym obraz będzie wyglądał bardziej epicko.

Ewentualnie wejdź w /settings i wybierz jedną z czterech opcji.

Przykład prompta: witcher –stylize 500 –v 5.2

Jeśli chcesz poznać w jakich wartościach możesz się poruszać przy poszczególnych parametrach i poszczególnych parametrach to zerknij na tę tabelę:

Describe

Jedna z ciekawszych funkcji z których możecie korzystać w celu tworzenia coraz lepszych grafik. Co można osiągnąć za pomocą „describe”? MJ opisze nam zdjęcie / grafike, którą mu pokażemy – opisze czyli stworzy prompta w oparciu o swoje algorytmy oraz zasugeruje styl albo wręcz danego artystę do prac którego dana grafika / zdjęcie może być porównywane. Ciekawe, prawda?

Wywołuje się ją w następujący sposób – wpisując po prostu w polu promptowania słowo „describe”. Powinniście zobaczyć coś takiego:

Klikamy w pole z ikoną MJ i powinniśmy teraz zobaczyć taki obrazek:

Po kliknięciu na niebieską ikonę przesyłania pliku otworzy się nam okno umożliwiające wybór katalogu oraz grafiki / zdjęcia jakie chcemy użyć w celu.

Ja wybrałem grafikę modelki, którą stworzyłem na potrzeby innego projektu:

Teraz wystarczy nacisnąć klawisz „enter” i poczekać chwilę. MJ przeanalizuje wgrany obraz i zwróci nam propozycje tekstu czterech promptów bazujących na wgranej przez nas grafice / zdjęciu:

Możemy użyć cyferek 1,2,3,4 do wygenerowania każdego z nich z osobna, poprosić MJ żeby dokonał ponownie analizy (ikona dwóch strzałek) albo za pomocą klawisza „Imagine all” możemy zlecić stworzenie wszystkich czterech grafik na bazie promptów jakie przygotował MJ.

Osobiście opcję „describe” wykorzystuję do tzw „inżynierii wstecznej” promptów i grafik innych twórczyń i twórców, których prace mi się podobają. Wystarczy skopiować taką grafikę, poddać analizie i voila! Dowiadujemy się czasami bardzo ciekawych rzeczy jak tworzyć podobne prace.

Panning

Dzięki tej komendzie możemy „przesunąć” naszą grafikę w lewo, prawo, góra albo dół aby „domalować” do istniejącej grafiki nowe elementy. Przydaje się kiedy stwierdzamy, że to, co stworzył MJ jest całkiem fajne, ale chcemy mieć jednak inną kompozycje.

Jak korzystać z komendy „pan”? Po pierwsza ta komenda działa na pojedynczej grafice a nie zestawie. Musimy zatem wrzucić prompta, wygenerować zestaw i wybrać jedną grafikę, którą chcemy zmienić. Ja do tego celu wykorzystam prompta związanego z Alicją w krainie czarów w klimacie Cyberpunka 2077:

Poza znanymi nam już ikonkami widzimy klawisze z ikonami strzałek – to są nasze narzędzia do przesuwania stworzonej przez nas grafiki. Jak z nich skorzystać?

Wystarczy, że klikniemy na dowolny aby pojawiło się pole z pytaniem o co chcemy uzupełnić nową, przesuniętą grafikę? Ja wybrałem „pan right” oraz wpisałem „cyberpunk street”. Efektem jest pojawienie się nowego obrazu z prawej strony:

Jak widać dokładnie MJ przesunął oryginalny obraz, dodając do niego mój nowy opis czyli cyberpunkową ulicą jaka miała być widoczna w tle za Alicją.

Zastanawiacie się ile razy można użyć opcji przesuwania? Można jej używać tyle razy, ile się chce tworząc bardzo ciekawe i kreatywne obrazy:

Inne zastosowanie opcji przesuwania – generowanie nowych obiektów. Co mam na myśli? Na przykład stworzyliśmy taką grafikę ze słodką grupką piesków:

A teraz poprosimy MJ żeby przesunął tę grafikę w lewo (nie zmieniając tekstu oryginalnego prompta) i możemy teraz zobaczyć jeszcze więcej słitaśnych piesków :)

To tyle – do zobaczenia przy kolejnych lekcjach!

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon