Bramka płatnicza AXEPTA BNP Paribas sposobem na e-commerce

Artur Kurasiński
13 grudnia 2023
Ten artykuł przeczytasz w 3 minut

Co można napisać o rynku płatności, płatnościach online czy bramce płatniczej, żeby nie zanudzić zorientowanego w tematyce e-commerce czytelnika na śmierć? Pewnie niewiele, ale co mi tam, spróbuję.

Stała od kilku lat tendencja do przenoszenia coraz większej części naszego życia – w tym oczywiście zakupów – do sieci nie jest niczym zaskakującym. Dwucyfrowe wzrosty w wolumenach transakcji w e-commerce dodatkowo niemal wykładniczo podniesione przez Covid-19 i kolejne fazy izolacji to fakty, z którymi nawet nieszczególnie baczny obserwator nie będzie nadmiernie polemizował. Każdy w zasadzie potwierdzi, że dowolnej klasy e-commerce potrzebuje do szczęścia sklepu (a w zasadzie dowolnej platformy dotarcia z produktem do klienta), obsługi płatności (bez BLIKa nie podchodź), a jeśli w grę wchodzi dostarczenie produktu do klienta – paczkomatów. Oczywista oczywistość. I o ile BLIK czy paczkomaty InPost to usługi o dość szczególnej charakterystyce na tle swoich konkurentów, o tyle w przypadku partnerów obsługujących płatności nie jest już tak różowo, jeśli chcemy wybrać ofertę wyróżniającą się na tle innych czymś innym niż tylko ceną czy zasięgiem brandu.

W tym miejscu rodzi się fundamentalne pytanie mojego wpisu. Czemu na rynek podzielony między kilku dużych graczy lokalnych z ugruntowaną pozycją, przebijających się powoli operatorów o zasięgu globalnym i niezliczoną ilość pomniejszych, specjalizowanych podmiotów kierować ofertę kolejnej bramki płatniczej – Axepta BNP Paribas? Odpowiedź zacząć należy od słowa wprowadzenia.

Bank BNP Paribas jako bank uniwersalny stanowi dla działalności e-commerce bardzo dobre zaplecze.  Zarówno od strony posiadanych już produktów i usług,  jak również mocno zdywersyfikowanego portfela klientów, do których można adresować nową funkcjonalność. Biorąc pod uwagę fakt, iż każda bramka płatnicza – aby w ogóle była brana pod uwagę przez klientów – musi:

  • obsługiwać szeroki wachlarz metod płatności,
  • mieć możliwość integracji za pomocą przekierowania na paywall, pluginu dla platform sprzedażowych, czy w końcu API,
  • mieć możliwość definiowania i dostarczania raportów i notyfikacji na podstawie poszczególnych zdarzeń,

to ciężko mówić tu o dużym polu do wyróżnienia swojej oferty. Technologicznie jest podobnie – merchanta raczej nie interesuje czy bramka płatnicza wykorzystuje mikroserwisy czy monolit, Java, Javascript, PHP czy .Net? Bramka ma działać w trybie 24/7, znosić szczyty obciążenia transakcyjnego, umożliwiać łatwą integrację i konfigurację podstawowych parametrów… Trochę to przypomina porównywanie bolidów Formuły 1 – wszystkie mają te same ograniczenia techniczne i regulacyjne, a jednak rezultaty ich przejazdów różnią się z wyścigu na wyścig.

Mamy pełną świadomość, że obsługa płatności e-commerce będzie potrzebowała czasu, żeby stać się znaczącą pozycją na tle kluczowych dla banku produktów. Możemy więc śmiało eksperymentować w zakresie dostarczania wartości, które niekoniecznie wydają się najistotniejsze dla graczy zajmujących się tylko i wyłącznie płatnościami. Stąd też nasza determinacja, aby od samego początku w centralnej osi naszych zainteresowań umieścić potrzeby naszych partnerów biznesowych.

I tak jeszcze na etapie badań przeprowadzanych w Customer Lab, przed rynkowym startem Axepta BNP Paribas, powstała koncepcja podziału dowolnej transakcji na różne metody płatności wdrożona wraz z oficjalną premierą bramki. Z pierwszym klientem produkcyjnym wspólnie doszliśmy do wniosku, że potrzebujemy możliwości obsłużenia płatności online bez sklepu internetowego, bo jego potrzebą była sprzedaż przez Call Center. Tak powstała usługa ACA – Additional Context Authorization, która w bezpieczny sposób pozwala połączyć płatnika z kontekstem transakcji za pomocą numeru telefonu, adresu email i jednorazowych kodów przekazywanych na generycznym panelu płatnika.

A to nie koniec, nasza lista życzeń i pomysłów ma jeszcze co najmniej kilka pozycji, dzięki którym nie będziemy się nudzić przez najbliższe miesiące. Chcemy, żeby właśnie ta otwartość na nowe potrzeby naszych partnerów i dialog w tym zakresie, były naszym wyróżnikiem. Dlatego też gorąco namawiamy do przetestowania możliwości naszej bramki AXEPTA BNP Paribas, podzielenia się spostrzeżeniami i wspólnego zmierzenia się z odkrywaniem nowych aspektów e-commerce.

Autor: Rafał Piotrowski (Lead Architect, Open and Beyond Banking w Banku BNP Paribas)

Więcej nas stronie: bnpparibas.pl/axepta

***

Artykuł powstał we współpracy z Bankiem BNP Paribas

Może zainteresują Cię również:facebook linkedin twitter youtube instagram search-icon